Proces impotriva unei firme de telefonie mobila care factureaza servicii de roaming inventate

Tweet this

Am inceput un proces important impotriva unuia din liderii pietei telefoniei mobile din Romania in care un roman s-a trezit ca i se factureaza convorbiri in roaming efectuate intr-o tara din Emirate, desi omul NU a fost vreodata plecat din tara! Este vorba despre o hotie ordinara si pe langa cererea adresata Justitiei sa il scuteasca de la plata acestor sume aberante, le vom cere si daune celor de la firma de telefonie mobila!
Daca aveti asemenea situatii puteti sa imi scrieti la iulian.urban@gmail.com si vom incerca sa va ajutam.




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


2 Comentarii

  1. Bogdan said

    am July 31 2008 @ 1:37 pm

    Da, foarte frumos si de aprecia ce face Dl Iulian, DAR …
    Sa ma scuze si Doamna Alina … parlita in acest caz, pardon pagubita, pe viitor sa invete sa foloseasca Agentii de Turism prestigioase si sa nu mai spere ca daca da 2 lei are conditii de 100 de lei. Dai 100 de lei ai conditii de 100 de lei. In Europa singurii care-ti pot oferi conditii bune la preturi derizorii sunt Gresii si Turcii. Nimeni nu poate sa faca ce fac ei.

    Succes in demersul Dvs legal si credeti-ma ca daca acea firma va disparea, luna viitoare apare alta, la 2 strazi mai sus, mare chestie. Acesti oameni dispar cand clientii SE MATURIZEAZA si folosesc serviciile companiilor de renume (ca doar nu si-au castigat un renume degeaba).

    Stima

  2. Mario said

    am July 31 2008 @ 1:56 pm

    Incredibil, dar nu de mirare din pacate.
    Am avut si eu ceva probleme de genul acesta mai de mult insa comparand cu ce a patit d-na Alina C ,au fost fleacuri.
    M-as bucura mult ca “agentia ” implicata sa plateasca cu varf si indesat . Si o mediatizare corespunzatoare ar fi un semnal pt. alte agentii la fel de “profesioniste”.
    Eu cred ca in primul rand trebuie sa fim foarte atenti cu ce agentie lucram si dupa aceea la pretului pachetului( nu inseamna neaparat ca toate agentiile cu nume au si servicii de calitate )
    Aici ajungem la discutia generala despre consumatorul roman , care din pacate, ne place nu ne place, nu are mentalitatea celui din tarile vestice.
    Intr-o economie de piata functionala( ceea ce noi inca nu avem ) asemenea firme de turism dispar natural de pe piata.
    Si discutia se poate extinde si la alte genuri de servicii.
    Eu zic ca daca toti am lua atitudine poate ca s-ar schimba ceva!

  3. Diana said

    am July 31 2008 @ 2:11 pm

    Cu parere de rau am niste rezerve fata de cele expuse….
    Am prieteni care au calatorit cu KARA si este vorba de una din agentiile mari si ok din tara.
    Oricine poate gresi si trebuie sa plateasca, dar stiti ce nu-mi suna credibil in povestea asta??
    Cand ai o problema punctuala, cu un hotel, cu un transportator cu un ghid e credibil…
    Cand tot programul e CONSTRUIT IMPOTRIVA TA personal, indiferent de oras, tara, transportator etc…. numai e credibil ci e o problema personala, a ta !
    Noroc ca au mai fost si alti turisti in programul acela si pot fi intrebati…. ba chiar se poate ca agentia sa aibe niste chestionare la final de excursie,
    Iar schimbarea hotelului…. e o crima numai pentru calatorul neavizat…. Orice agentie din orice tara isi rezerva dreptul sa iti ofere ceva similar sau superior, pentru ca este o practica curenta… dar asta nu inseamna ca cineva incearca sa te insele….de ce ar face-o?
    Si eu personal am patit asa ceva in Turcia anul trecut, la o rezervare facuta printr-un sistem nemtesc… dar mi s-a oferit o varianta foarte buna….si a fost ok.

    Ca atare, sa ne bucuram de vacante, nu sa NE FACEM O placere tipic romaneasca de a ne invenina vacanta si noua si celorlalti… incercand sa luam si banii inapoi la intoarcere !

    Diana

  4. Marizi said

    am July 31 2008 @ 2:15 pm

    “In cazul in care turistul este nemultumit de serviciile turistice primite, acesta are obligatia de a intocmi o sesizare in scris, clar si explicit, cu privire la deficientele constatate la fata locului, legate de realizarea pachetului de servicii turistice contractat, ce se va transmite prompt atat Agentiei, cat si prestatorului de servicii turistice (conducerii hotelului, restaurantului). Va sfatuiesc sa faceti aceste reclamatii doar in scris, sa cereti sa vi se dea numere de inregistrare pe ele, si sa pastrati un exemplar cu numar de inregistrare ca sa aveti probe impotriva lor”….
    Si reclamatia la hotel in ce limba o radactam? – cumva a tarii in care calatorim? iar daca o redactam in engleza (nu de alta, sa inteleaga si managerul hotelului ce anume ne deranjeaza), sa fie admisa ca proba, n-ar trebui tradusa de un traducator autorizat?
    Si asta nu cumva iar costa? Si de curiozitate: cat timp si cati bani trebuie sa cheltuiesti pentru a solutiona un astfel de caz?

  5. Corina said

    am July 31 2008 @ 2:44 pm

    Nu ma mira nimic din ce s-a intamplat cu aceasta excursie, pentru ca stiam de ani buni ce categorie de servicii ofera aceasta agentie, KARA Travel! Ce ma mira este faptul ca ea inca are licenta de operare!

    Am patit-o personal in 2003-2004, cand am cumparat un sejur in perioada 26.12-03.01 in Austria, tot cu autocarul.
    Am avut parte de un asa zis ‘ghid’, o doamna intre 2 varste care nu stia nici limbi straine si nici nu mai fusese in viata ei prin respectivele locuri.
    Autocarul si soferul erau ale unei firme din Piatra Neamt, si daca oferta initiala vorbea de autocar de 4 stele, asta era de cel mult 3, wc-ul era ocupat de hainele soferilor, iar caldura ori nu mergea, ori mergea de scoteai limba de un cot!!!! Si tot traseul a condus un singur sofer, nea Costica, celelalt era doar de forma…
    Bineinteles ca am ratat toate intrarile si iesirile, nu nimeream hotelurile, etc etc
    Iar capacul l-a pus ultima seara, la Budapesta, cand agentia a modificat fara nici o jena hotelul de 3* anuntat cu o cocina de nici o stea de la periferia orasului, era clar un loc de tranzit pentru tiristi. Cine a fost mai iute de picior si a intrat in camere a putut vedea plimbandu-se in voie tot soiul de animalute gen gandaci si plosnite…
    Norocul a fost ca am fost un grup unit si am facut scandal mare, am refuzat cazarea si ne-am certat cu ghida (care surprinzator, era foarte buna de gura si convingatoare, sa ne faca sa acceptam mizeria aia…). Pana la urma a venit un domn de la o agentie partenera din Budapesta, care in miez de noapte ne-a mutat pe toti la 2 hoteluri de 4*, adevarate palate, in centrul orasului.
    Au mai fost si alte amanunte dar hai sa trecem peste….

    Nu am mai facut reclamatii la foruri oficiale, ci doar sesizare scrisa la agentia prin care cumparasem pachetul, alta decat Kara Travel. In final, am fost relativ multumiti, dar putea fi mai rau daca nu eram fermi.

    Insa daca mai cautati pe forumuri impresii, o sa vedeti ce face aceasta agentie din notiunea de turism!

  6. Alina Stan said

    am July 31 2008 @ 5:37 pm

    Raspuns pentru Bogdan

    Draga Bogdan daca ai citit bine ar fi trebuit sa vezi ca a dat 649 euro / persoana, ti se pare putin???
    Crezi ca daca pleci cu o agentie “mai prestigioasa” nu risti sa fi pacalit?
    Da-mi voie sa spun ca indiferent cat ai platit pentru o vacanta, fie ea 2 lei sau 100 de lei, odata ce ai platit pentru un anumit nivel de confort (plus ca ai semnat un contract)este normal (imperios necesar din punct de vedere legal) sa beneficiezi de el.
    Lasa oamenii sa-si faca dreptate si nu te mai lua de necazul lor, pentru ca sunt absolut sigura ca daca tu si sotia/prietena ati fi pierdut impreuna 1298 euro + alte cheltuieli pe care ati fost obligati sa le faceti, ai fi plans in pumni cateva luni bune (asta in cazul in care nu ai avea o situatie finaciara destul de buna incat sa nu-ti pese, dar din atitudinea ta vad ca esti “banos” si nu-ti pasa)

  7. Alina Stan said

    am July 31 2008 @ 5:49 pm

    Raspuns pentru Dian

    “Orice agentie din orice tara isi rezerva dreptul sa iti ofere ceva similar sau superior, pentru ca este o practica curenta… dar asta nu inseamna ca cineva incearca sa te insele….de ce ar face-o?”
    Am luat acest pasaj din mesajul tau sa-ti demonstrez ca nu ai citit articolul bine. Tipei i s-a modificat intreaga vacanta insa nu i s-a oferit nimic similar sau superior, toate serviciile si locatiile au fost la un nivel inferior vis-a-vis de cele stipulate in contract. Ultima parte din acest citat ma face sa ma intreb daca esti naiva sau doar nu vrei sa vezi ce te inconjoara, oricine te poate insela pentru bani.

  8. Petelcan Isabella said

    am August 1 2008 @ 10:24 am

    poate va inspira…in sensul…”asa nu “

  9. Vasile said

    am August 1 2008 @ 11:41 am

    Pentru Bogdan: Bogdane, gândesti rau iar noi ar trebui sa fim in fapt solidari cu Alina si sa-ti spun de ce: indiferent cit platesti o excursie, ai dreptul ca, in categoria de servicii platite, sa beneficiezi de respect, de curatenie si de mese hranitoare si bine gatite, cu alimente proaspete. Ca stai intr-un hotel de 4 stele ori in unul de 2, ai dreptul sa gasesti camera si asternuturi curate; ca maninci scrambled eggs ori homar, alimentele trebuie sa fie proaspete si bine gatite; ca faci calatoria cu un autocar modest ori cu unul de mare lux, ai dreptul sa calatoresti cu un vehicul spalat, curat, cu dotarile completate si in buna stare tehnica; daca ai un ghid, acesta – si pentru excursiile de 2 lei – trebuie sa aiba o minima pregatire. Daca tu nu reusesti sa gândesti în astfel de termeni referitor la romanii mai putin norocosi financiar decit tine (viata m-a invatat ca succesul in viata nu tine de munca, pregatire ori superioritate personala, ci de noroc chior si trebuie sa avem modestia, fiecare, de a nu uita acest lucru), atunci esti un om pe care il putem deplinge. Eu nu sunt un om bogat, totusi am calatorit in afara Romaniei cam de 2 ori pe an pe banii altora; dupa puterea pungii celor care mi-au platit calatoriile, am locuit si in camere de hotel tarifate la 400 de dolari pe noapte si in camerele mult mai ieftine ale unor hoteluri familiale, tinute de cite o familie. Asta a fost in Polonia, Cehia, Germania, Marea Britanie, Bulgaria, Turcia. Indiferent de cost, nu mi s-a intimplat sa gasesc mizerie ori sa mi se dea sa maninc ceva vechi ori prost gatit. Cu avioane, cu trenuri ori cu masini de clasa mai mare ori mai modeste, nu mi-a lipsit niciodata nimic pe drum. Asta inseamna ca, la nivelul pungii lor, cei care m-au invitat si care mi-au platit sederile au facut o selectie si nu s-au incurcat cu persoane ori cu firme care, indiferent de cost, ofera servicii de proasta calitate. La fel am facut si eu atunci cind persoane din strainatate m-au rugat sa le aranjez cite o cazare in Romania; nu m-am multumit sa fac o rezervare telefonica, ci m-am dus personal in locurile vizate si am cerut sa vad camerele si am inspectat – pretios spus la acest nivel – restul serviciilor; nu am facut nici o rezervare pina nu am fost sigur ca respectivii vor primi, fiecare la nivelul sau financiar, servicii de buna calitate. Cam asta ar trebui sa faca si Kara ori oricare alt agent de turism roman: sa-si asigure parteneri seriosi si, pentru posibilitatile fiecarui turist, sa asigure calitatea serviciilor: un serviciu ieftin nu inseamna un serviciu prost. Orice agent de servicii trebuie sa nu uite ca el traieste din banii clientilor; ca sa traiasca bine, trebuie ca si clientii sai sa se simta bine in cadrul serviciului prestat de agent. Mai concis, romanii trebuie sa inceteze sa se mai dispretuiasca pe ei insisi. Alina, nu te pot ajuta decit moral: sunt alaturi de tine, arde-i cit poti de tare pe cei care ti-au facut concediul un cosmar.

  10. bonea marius said

    am August 1 2008 @ 1:10 pm

    O vacanta ratata i-ti poate compromite intreg anul care vine.
    Pentru asta este bine sa fii foarte precaut si sa folosesti servicii verificate.
    Eu de ex. in ultimii ani nu folosesc decat bilete luate prin TUI.
    Cati bani dai atatea servicii primesti, niciodata surprize.
    Ba mai mult au agentie proprie in fiecare statiune mai rasarita de pe mapamond.
    Ai o problema in 5 minute ai cu cine vorbi.
    Excursiile optionale ti le ofera ei la fata locului si aici impecabil de fiecare data iar despre ghizii pusi la dispozitie (pe engleza, franceza etc), no comment.
    Hotelurile sunt verificate si negociate de TUI fiecare in parte astfel in urma cu 4 ani am avut surpriza ca sa iau in Italia un hotel de 3 stele, el avand acolo 4 stele.
    Preturile absolut decenente comparativ cu alte agentii de la noi .
    Eu iau biletele de la Eximtur Cluj care este agreat TUI.Probabil ca sunt si alte agentii la care se poate apela.
    Acelasi lucru presupun ca se poate obtine si de la alti tur operatori cu nume :Neckerman sau Thomas Cook care lucreaza cu agentii romanesti ca subcontractante.
    Secretul acestei afaceri este logistica. Si atunci de ce sa nu folosesti o logistica verificata.
    Numai bine.

  11. serban said

    am August 1 2008 @ 1:27 pm

    Orice turist ar trebui sa stie ca exact cat plateste, exact atat primeste!!!! din pretul de 649 euro, probabil ca aprox 60-80% reprezinta comisionul vanzatorului; deci ar trebui ca in cca 580 euro sa “intre” toate serviciile promise!?; adica transport pe un traseu de catava mii de km, cazari cu mic dejun pe durata transportului, 7 nopti cazare cu demipensiune intr-o statiune din spania si, bineinteles ghidul…! chiar isi inchipuie cineva ca un asemenea pret poate genera servicii de calitate? chiar d-na care face reclamatia sustine ca a ales varianta cea mai ieftina pentru cazare!!!
    Din experienta personala stiu ca:
    1. o cazare intr-un hotel in care camera care costa sub 100 euro/noapte poate sa fie cu probleme, in italia, franta, spania; in austria si germania vor fi intotdeauna ok; chiar eu “m-am bucurat” de o “oferta speciala” la un hotel de 4 stele din roma platind 110 euro – a fost o mizerie – daca alegeam alt hotel si plateam un pret normal de min 200 euro/noapte nu erau probleme;
    2. la micul dejun, intr-un un hotel la care am platit 290 euro/ noapte, de 4 stele din nice, am primit numai croissant si cafea/ceai; este normal in franta!
    3. schimbarea hotelului este o practica frecventa, mai ales in plin sezon; conditia este sa primesti ceva similar sau superior;
    4. de serviciile pe teritoriul altui stat se ocupa, in general, o agentie locala partenera a celei din tara; daca cauti servicii ieftine vei avea, in mod cert si parteneri “pe masura”!
    5. aceste circuite “ieftine” cu autocarul sunt ocazionale, se fac o data maxim de doua ori pe an, deci toti partenerii sunt ocazionali, functie de cerintele de moment; de multe ori la plecarea in circuit nu se cunosc cu precizie toate detaliile drumului!
    6. despre profesionalismul ghidului nimic de spus, dacat ca se incadreaza in limitele generale ale ofertei low cost, daca pot spune asa!!!!
    Concluzie: nu iau, sub nici o forma, apararea firmei organizatoare!; ea nu face decat sa incerce, dupa puteri, sa satisfaca cererea de astfel de circuite, la preturi de dumping! nici ei, nici altii nu prea au cum sa ofere servicii de calitate in franta, italia si spania la astfel de costuri; acestea sunt preturi pt turcia, grecia, egipt, tunisia, etc.
    de fapt chiar “alina” si-a facut concediul un cosmar prin alegerea proasta facuta, prin lipsa de informatii! ESTE “UN VIS” SA VREI SA VEZI ITALIA, FRANTA, SPANIA, CU 500 EURO SI SA TE MAI SI INTORCI MULTUMIT!
    De multe ori mi-am sfatuit prietanii sa nu fie “zgarciti” cand isi aleg destinatia si nivelul de pret al concediului; pt o economie de 200-300 euro, risti sa-ti ratezi vacanta pe care o astepti poate un an intreg!

  12. ProTV said

    am August 20 2008 @ 4:33 pm

  13. ALEXANDRU said

    am January 14 2009 @ 6:06 pm

    Am si eu o nelamurire… de ce n-a vrut alina sa dea supl. pt 4 stele.. e cumva zgarcita!! 645 eur/2 saptamani in europaaaa.. asta da oferta si mai dau si mese in Spania.. la anu’ ma duc si eu cu kara…. In romania am vtru sa plec intr-un circuit la manastiri in nordul moldovei – 450 eur/1 saptamna/ cazare, trasnport , masa. Concluzia:FITZE: NU TE DUCE CU AUTOCARUL PRIN EUROPA CU CEA MAI IEFTINA OFERTA DE PE PIATA .
    CALATORII PROFESIONISTI STIU DE CE!!!!
    ACESTE CIRCUITE CU AUTOCARUL SUNT PT CEI ZGARCITI SI CU BANI SAU PT ROMANU DE RAND CARE NU-SI PERMITE SA VADA ATATEA TARI DECAT CU 645 EUR IN 2 SAPTAMANI…
    SI TOATA LUMEA STIE CA IN SPANIA, ITALIA, FRANTA, ETC. UN HOTEL DE 3 STELE ESTE PRACTIC CA UNUL DE 2 STELE LA NOI. SUNT ALTE CLASIFICARI. PRETENTII SUNT MULTE, VREM SA CALATORIM GRATIS… E UN VIS…
    DE 46 EUR/ ZI ALINA VREA SI TRASNPORT, SI SOFER, SI GHID, SI HOTEL 7 STELE SI MANCARE CA LA MAMA ACASA …..
    NU SE POATE ASA CEVA!!!

  14. stanescu said

    am December 17 2009 @ 12:22 pm

    Cautam ceva pe net.. si am gasit acest site despre un program turistic la care am participat si eu cu familia. Cu diferenta ca noi am platit cazare 4 stele, deoarece era a treia oara cand vizitam Spania si stiam clasificarile hotelurilor. Cei care au scris reclamatia erau tot timpul nemultumiti, s-au remarcat in special in prima zi de cazare pe Costa Brava au iesit in strada in fata hotelului, faceau scandal si toata lumea se uita la ei. Am citi cu atentie fiecare punct si am retrait acele zile de vacanta si mi-am dat seama cat de diferiti sunt oamenii. Noi am fost impreuna 14 zile dar perceptia Alinei C. este total diefrita, a interpretat total diferit si gresit totul, am inteles ca era la primul sau voiaj cu autocarul, nu stia ce riscuri implica si am inteles ca nu o placea deloc pe dna. ghid (nu stiu din ce motive!!!!). Practic daca Dna Manuela nu reusea sa rezolve problema autocarelor (deoarece s-a stricat in Nice…. la cate bagaje aveau turistii, nici nu m-am mirat)) nu stiu cum ajungeam in tara si nu stiu cum mai reuseam sa vizitam si restul obiectivelor. Eram langa dumneaiei cand a sunat-o consulul Romaniei si i-a multumit persoanl pt . rezolvase pb cu transportul (miraculos pt. ca agentia Kara sau cea de transpot n-au reusit si mai era si duminica!!!) pt. ca altfel trebuia consulatul sa se oc. de soarta noastra. Iar la locul unde a ramas autocarul in pana – ff aproape de hotelul unde aveam cazare, dupa ce ne-am intors din Monaco (ne-au dus Dna ghid cu trenul – a fost excelent) primarul orasului Nice i-a multumit si el Dnei ghid pt. profesionalismul de care a dat dovada. Am vazut filmarea la un turist cu care fusese Dna ghid Manuela Istrate, atunci cand a vb. cu primarul. Nici macar nu s-a laudat cu asa ceva.. a dat dovada de modestie si profesionalism si a facut tot posibilul sa ne aduca acasa in regula si sa vizitam si obiectivele din program. Apropos: am vizitat Domul din Milano noaptea la ora 1 … a fost o experienta unica, fff placuta deoarece era pustie zona. Mai vizitasem Milano cu multi ani in urma dar acum mi s-a parut mult mai frumos, chiar daca eram fff obositi.

    Ca si concluzie noi am fost multumiti de program (nu e vina nimanui daca s-a stricat autocarul…. bine ca n-am patit-o pe autostrada, ar fi fost GRAV atunci), soferii erau total paraleli cu meseria, cu traseul dar noroc cu ghidul care s-a implicat ff mult si am reusit sa depasim problemele aparute.
    Fiecare om are orgoliile lui ( si Dna Alina…avea multe!!!) si perceptii diferite asupra situatiilor, oamenilor si nu cred ca a oprit-o cineva sa plateasca up-grade pt. hotel 4 stele, daca nu i-au convenit conditiile de 3 stele. Si data viitoare sa se informeze mai bine inainte sa plece la drum. Si multa energie pozitiva!!
    Atunci cand esti tot timpul incruntat, pus pe scandal se emit energii negative care dauneaza atat emitatorului, cat si celor din grupul din care faci parte.
    Intr-adevar nu pot zice ca am nimerit un grup bun (e o mare loterie cand pleci cu 45 de persoane necunoscute la drum), chiar am avut ghinion atunci deoarece mai erau cateva persoane reclacitrante in spatele autocarului, fff needucate si in permanenta cu berea si whiski-ul in nas. Aici am si eu o problema: ar trebui ca agantiile de turism prin intermediul ghizilor sau a soferilor sa interzica consumul de bauturi alcoolice in autocar. Asta chiar a fost o problema. Dar ne asumasem acest risc din momentul in care am acceptat sa plecam cu un autocar plin de persoane necunoscute in vacanta.
    Apropos de Dna GHid Manuela Istrate si de comentariile facute de Dna alina C. ce sa zic … cam rautacioase. Ghidul s-a descurcat peste tot si a rezolvat problemele si in italiana,si in franceza, si in engleza si in spaniola si ne-a vorbit frumos si in limba romana. Felicitari!!!!

  15. Andreas Suciu said

    am August 28 2010 @ 11:27 pm

    Pentru Alina:
    totusi e cam ciudat ca ti s-au intamplat atatea, ori ai o karma proasta ori ai cautat sa vezi raul peste tot. E cunoscuta practica romaneasca de a merge in vacanta si in loc sa te bucuri de ce ai platit ( in cazul tau cam 50 de euro / zi ) te pui sa cauti ceva negativ in tot si toate.
    Despre kara… eu am colaborat cu ei vreo 3 ani, nu sunt in top 5 ca tur operatori de circuite, recomand mai degraba vacanta sau altii. Kara sunt un tur operator de circuite low cost, cu un birou de apartament cu 2 camere si 20 de anagajati in el. Dar… un circuit care te costa la kara 600 de euro in alta parte te costa 800, asa ca tu alegi ce vrei.
    Inainte de a lua o vacanta pe criteriul pretului mai bine te intrebi de ce e mai ieftin la x decat la y si poate dai un search pe google sa vezi ce istoric are omul si agentia de la care cumperi.
    In rest … va stau la dispozitie pentru sfaturi. Gratuit! 😉

  16. Dora said

    am October 15 2011 @ 9:07 am

    Kara Travel cu Manuela Istrate este de evitat.Pentru cei care doresc sa stie de ce , descrierea vacantei mele mai jos.

    Am plecat in circuitul Italia-Coasta de Azur-Croatia in data de 22 aug.2011( deoarece aceeasi excursie pt care ma inscrisesem in iulie nu s-a tinut).De la inceput au fost problema: a sosit autocarul de la alta agentie (eu am platit la aquarius si m-am trezit cu kara), avea alt nr de inamtriculare decat cel comunicat, apoi afland ca este un autocar mai mare, ghida a intarziat, nu s-a tinut cont de repartizarea locurilor. Trecand peste acestea, autocarul, dacos, cu nr de vl si din categoria 4* nu avea cos de gunoi, lampile de citit nu mergeau( in conditiile in care am ajuns dupa ora 23 in mai mult de jumatate din zile), difuzoarele erau stricate,etc.

    Am plecat asadar pe ruta Bucuresti-Budapesta. S-a mers foarte bine, soferii fiind excelenti si am ajuns in jurul orei 6 surprinsa pentru ca de 5 ani ajungeam numai la 8. Eram foarte ntuziasmata pentru croziera,insa, ghida nu a spus nimic despre ea si doar cand cineva a pomenit de masa in oras s-a gandit si ea sa sune sa faca rezervare. Daca initial voiam sa facem cu masa, ni s-a propus sa o alegem pe cea fara, ca pana la urma sa nu mai facem deloc, deoarece nu mai erau locuri.( daca suni la 6 e si normal sa nu gasesti. Am ajuns la hotel, care era destul de ok, singura problema fiind ca nu avea aer conditionat nicaieri astfel am stat intr-o caldura insuportabila cu usa si geamul deschise pt ca la 37g C, te sufocai.

    Am sperat ca asa va fi la inceput pana ne acomodam unii cu ceilalti, respectiv ghida cu turistii,insa aceasta a dat dovada de lipsa de organizare, calitatea esentiala a unui ghid. Dansa nu putea sa-si astepte grupul, nu putine fiind datile in care si-a pierdut oamenii pe trasee, pe la metrou, prin benzinari. Cand a fost rugata sa astepte pana sa se adune toti, a dat din umeri sustinand ca este doar una si ca trebuie noi sa o urmarim pe ea, nu ea pe noi in circumstantele in care nu ridica steagul de frica sa nu ia amenda in metrou sau pe strada.:) Pauzele pe care aceasta le facea erau strict inutile. La fiecare obiectiv ne spunea ca timpul este limitat si nu putem vizita decat pe afara, in schimb pauzele de poze ajungeau la 40 min. Ex: In Florenta, unde am ajuns la 7pm cand toate obiectivele erau inchise, ni s-a dat pauza 1h cand deja nu mai aveam ce face pentru ca era prea tarziu.In Turnul din Pisa nu am putut urca pentru ca nu aveam rezervarea facuta in prealabil si desi stia ca trebuie sa faca acest lucru si ar fi putut in orice zi pana la obiectiv( a5a zi) nu s-a deranjat continuand cu aceeasi fraza obsesiva ‘Nu avem timp”.Din fericire, am avut la dispozitie 1 h sa cumparam suveniruri la Turn si sa mancam la McDonald’s.:)

    De pauza de masa s-a tinut cont doar la tranzitarea Austriei ( Traiasca, Regensburger! )pt ca in rest sandwichurile si hot dogul pe strada erau la ordinea zilei. Asadar a trebuit sa renuntam la unele tururi spre obiectivele inchise pentru a lua o masa calda.

    Cand am ajuns la Monaco, dupa vizitarea obiectivelor din program, inainte de intoarcerea la autocar ni s-au dat 15 min pt a mnca in zona portuara( impanzita de restaurante). Plecand in cautarea a ceva junk, ne-am dat seama ca timpul expirase asa ca ne-am intors. Cand am ajuns, insa, ghida ne-a spus fara nicio apasare: Mai asteptati 15-20 min ca si-au comandat de mancare.(inclusiv ea) si trebuia sa-i asteptam. Enervati am decis sa nu mai pierdem timpul si impreuna cu alte familii am hotarat sa o luam spre autocar, cercetand zona si reusind sa gasim hrana. Atunci ghida ne-a intrebat daca stim pe unde, noi i-am arata,insa nu era bine. In loc sa ne indice directia buna, desi erau doar 10 minute de mers, aceasta ne-a spus sa luam loc pe o banca si sa asteptam. Bineinteles ca nu a fost doar sfertul acela de h si am ajuns la autocar cu o ora intarziere, motiv pentru care san remo l-am viziat in jurul orei 11pm. (prin vizitatse intelege umblat aiurea pe strazi, prin restaurante si casinouri, pentr gasirea unei toalete)

    In zona Geonva-Savona am stat la un hotel ( Park Hotel) unde au fost reclamatii din grup cum ca ar fi gandaci si nu ar merge apa. La auzul acestor vorbe, dna. Manuela Istrate a inceput sa rada, sfatuindu-ne sa facem Italia pe cont propriu si sa o reclamam daca nu ne convine.

    Ajunsi la Roma, dansa a decis sa faca o rocada intre programele celor 2 zile.Daca in prima, care pica sambata erau mentionate Vaticanul, Basilica, piata S.Pietro, duminica ramaneau restul obiectivelor, Colosseum, Forul Roman,etc. Nu s-a tinut cont de acest program,ghida sustinand ca daca inversam zilele vom face economie,(la Vatican biletul era 8 euro), deoarece ultima duminica din luna era intrarea gratuita. Daca dansa se informa inainte, afla din toate ghidurile despre Roma ca nu este recomandat acest traseu duminica tocmai din cauza aglomeratiei. Cine si-a permis o excursie de 500 de euro, isi permitea si 8E iar oamenii cu adevarat interesati ar fi dat banii acestia fara sa clipeasca. Vizita la muzeu a fost execrabila.Am plecat cu metroul pt ca era ziua libera a autocarului, doar ca stand la periferie am facut o ora si jumatate, in conditiile in care am plecat la 9 si am stat sa asteptam de 3 x turistii rataciti. A urmat apoi coada la intrare care a mai tinut o ora si in final, la ora 12 am intrat in muzeu. Nici nu se poate chema vizita, acea actiune ingrozitoare pentru ca fiind extrem de aglomerat, ca de altfel la toate lucrurile gratuite, singurul interes pe care il avea fiecare era sa nu se piarda de minunata ghida care nu ne astepta. Era o inghesuiala incredibila la fiecare exponat si treceam pe langa aceastea doar ca sa iesim mai repede si sa putem zica ca am vazut muzeul. De placutele lor informative nu te puteai apropia si de ghidul audio nu s-a pus problema deoarecere nu aveam timp. A urmat apoi o imbulzeala totala si singurele cuvinte care-mi veneau in minte erau: ‘Nu se mai termina odata?’. De iesit, nu puteam iesi, deoarece ne continuam programul dupa si inalnirea avea loc la capatul muzeului. Astfel am indurat bataia de joc si ridicola vizita care a fost ca un sport extrem sau ca un joc de-a v-ati ascunselea.Fiecare incerca sa vada pe cineva din grup pt ca toti se pierdeau, ghida era cu 2-3 camere mai in fata, si cea mai frecventa intrebare pusa de turisti era: ‘Mai vezi pe cineva din grup?’.
    Dupa vizita Colosseumului a urmat Forul Roman unde am petrecut 1h la coada la pipi ( 1 singur wc mixt) si 20min vizitand dupa cum sustinea chiar ghida: “cele mai importante chestii. Restu’ sunt ruine.”
    In a treia zi la Roma am facut o excursie pe insula Capri de 100E care nu a meritat nici 10. Ca de obicei s-a intarziat cu plecarea iar odata ajunsi acolo ni s-a spus ca vom face un traseu la capatul caruia vom avea o surpriza. Nu m-a incantat ideea de la inceput dar vazandu-i pe toti dornici sa mearga am acceptat si eu, desi doream sa explorez insula de jos pana sus avand la dispozitie 5h.ok. Am fost la un punct de belvedere, ni s-a dat jumatate de h de poze pt 10m patrati iar dupa aceea mancare repede ca urmeaza mirobolantul traseu de 1j si jumatate. La recomandarile extraordinare ale ghidei am urmat drumul entuziasmata de ce voi gasi, ca la sfarsit sa fie doar un punct de belvedere.( acestea regasindu-se oriunde pe insula).
    Asadar si excursia aceasta a fost un esec total, fiind cat pe ce sa pierdem si catamaranul de intoarcere si ajungand la roma in jurul orei 23.

    Urmatoarea zi, plecare la 7.15 spre minunatul San Marino, unde dna. Manuela Istrate ne-a mintit toata excursia ca vom gasi absolut tot ce dorim la preturi extraordinare. Am ajuns la 7 seara cand singurele magazine deschise erau unul de parfumuri si unul de bauturi ( proprietarii fiind prieteni de-ai doamnei ghid care probabil le spusese sa ne astepte). Nici nu s-a pus problema de mers in centrul orasului pt ca “nu aveam timp si oricum gaseam aici tot ce voiam.” :)

    Popasul urmator a fost Ljubljana unde am avut la dispozitie 3h sa vizitam o piata si cateva poduri, iar pentru minunatul Zagreb, unde chiar aveai ce sa vizitezi ni s-au acordat 45min.In drum spre Budapesta, doamna ghid s-a gandit totusi la croaziera si a sunat sa faca rezervare. Din pacate, am intarziat 40 de minute si aici asa ca am mai avut parte doar de 20 de minute de croaziera la pretul de 29 euro:). Oare daca intarziam 55 de minute ne mai plimba 5 minute cu masa ?
    La sfarsitul excursiei ni s-a dat spre completare foaia cu pareri, iar cand dansa a citit nemultumirile mele a tinut sa-mi spuna ca sunt o neinitiata in calatorii si ca nu stiu cum se procedeaza, desi am mers in 16 excursii pana acum si vizitam Italia a treia oara. La simplele mele recomandari, dansa l-a luat pe ” nu se putea” in brate si cand i-am dat exemple de excursii excelente de la alte agentii, a sarit in sus.
    Norocul meu a fost ca in urmatoarea saptamana am plecat intr-un city break la Barcelona unde am putut sa imi revin si tin sa mentionez ca am vizitat mai multe obiective in 4 zile intr-un oras, decat in 11 zile in 5 tari.

  17. adn said

    am July 14 2012 @ 7:03 pm

    dora si alina..parerea mea este ca sunteti nesatisfacute..adica sa minti atat pentru ce?sa ti se returneze banii inapoi..nu va ganditi si la pers pe care o atacati si pe care o cunosc si nu ii ajungeti nici la degetul mic..asa frustrati..plina romania de oameni care ne fac de ras peste tot in europa..fura mancare dla micul dejun..lasa in camere ca dupa razboi..etc..nu generalizez deoarece sunt si turisti ok de nota 10.si apropo de dna manuela istrate e un ghid ffff bun…si din miile de turisti pe care ii are se gasesc 3-4 care sa manace …..jalnic

Comment RSS


Proces impotriva unei firme de telefonie mobila care factureaza servicii de roaming inventate

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro