Banner

Daca aveti bani de recuperat de la FLEXXELF S.R.L. va invitam sa ne scrieti urgent la secretariat@urbansiasociatii.ro

Tweet this

Impotriva debitorului FLEXXELF S.R.L. s-a deschis procedura insolventei in dosarul 15595 - 2014-09-03
aflat pe rolul Tribunalului Bucuresti


Daca aveti bani de recuperat de la aceasta firma va invitam sa ne scrieti urgent la secretariat@urbansiasociatii.ro

foto: www.turnerlawoffices.com




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


2 Comentarii

  1. Urban Viorel » Abuzuri la calcularea taxei de poluare pentru masinile N1 said

    am July 9 2008 @ 3:47 pm

  2. ACHITEI VALERIA said

    am July 19 2008 @ 2:06 pm

    am cumparat un renault laguna din 1999 adus din franta euro3.as dori sa stiu de ce la taxa de inmatriculare cade la euro2?si cam cat ar trebui sa platim taxa de poluare? masina este pe benzina si are capacitatea cilindrica de 1900.

  3. admin said

    am July 20 2008 @ 12:18 am

    Ce incadrare la normele euro ati primit ca urmare a testului de noxe facut la RAR ?

  4. Cosmin said

    am July 21 2008 @ 1:08 pm

    Domnilor eu nu mai inteleg nimic …. Prima data am cumparat un Opel Vectra pt tatal meu in Ro, avea montat catalizator dar nu era trecut in acte … ok, am pierdut 250 eur cand am revandut-o, eram presat de timp …
    Acum am cumparat iarasi un VW Golf III, 1600 cc. Prima inmatriculare 1993, in talonul masinii este specificat: STADTOFARM EURO2, ma suna un prieten si imi spune neee, in BRIF scrie asa ceva? Sau coduri cifre ??? Nu mai inteleg nimic… in BRIF nu scrie STADTOFARM EURO2, asta inseamna ca in Ro nu este recunoscut E2 sau?? Asta inseamna alta teapa de 1500 eur si totusi sa fiu fericit ca nu am scos masina din D si sa mai fi platit si drumul pana in RO???
    Ce Dumnezeu se intampla in tara asta???? Nimeni nu spune nimic concret, esti mintit …. unde pot gasi si eu o explicatie clara a modului de calcul al RAR pt clasa de poluare???!!!

  5. Iulian Urban said

    am July 21 2008 @ 1:13 pm

    Salut Cosmin

    Te sfatuiesc sa trimiti o scrisoare la RAR la Bucuresti sa le ceri sa iti spuna daca ai cumpara aceasta masina si ai vrea sa o inmatriculezi in RO la ce norma de poluare s-ar incadra. Adica sa obtii un raspuns de la ei inainte de a face pasul acesta care poate sa isi aduca intr-adevar costuri nebanuite si abuzive

    Iulian Urban

  6. Cosmin said

    am July 22 2008 @ 8:12 pm

    Mda, multumesc pt raspuns …. deci ce a aflat tatal meu de la RAR. Masina se ia in calcul dupa anul de fabricatie si nu dupa omologarea euro 2 in Deutschland. Adica ca sa fac o cerere la RAR ar insemna sa:
    1. sa fie masina in Ro;
    2. Sa am actele originale ( logic)
    3. Sa platesc o taxa de 2 milioane ( aberatie)

    Asta au spus azi dimineata tatalui meu ….

  7. Manonicu said

    am July 29 2008 @ 9:16 pm

    Am cumparat o masina de dincolo,am trecut prin RAR,
    noxele sunt luate la volum (% volum ),aceste date sunt trimise la Bucuresti,care retrimit la RAR,noxele
    dupa calcule facute de ei,si ei pot sa trimita ce vor ei
    Noxele au fost 15,3/15,4
    Cum transforma aceste date ?
    CO2 se calculeaza g/km

  8. Claudiu Adrian said

    am August 28 2008 @ 3:29 pm

    ….Plimbare???… Vreau o plimbare la guvern pe 6 septembrie!…

    PROPUNERE: (citeste si da mai departe!)

    ? Sambata 6 septembrie, incepand cu ora 14: Bucurestenii si cei din imprejurimi, interesati de anularea taxei de poluare, sa se adune in fata Guvernului cu masinile la care au platit sau vor plati taxa, si sa manifeste impotriva acesteia. Se va initia strangerea de semnaturi pentru organizarea unui referendum national de elimimare a acestei taxe.

    ? Sambata 13 septembrie, incepand cu ora 10: Ca reactie de solidaritate cu bucurestenii, toti cei interesati de anularea taxei de poluare din tara care isi pot “permite” o atitudine civica sanatoasa (nu doar trancanitul din spatele plasmei) sa se adune in fata guvernului si sa manifeste impotriva acestei taxe. Se va cotinua strangerea de semnaturi pentru organizarea referendumului national.

    ? In functie de amploarea mobilizarii din 6 si 13 septembrie, se vor putea evalua sansele de reusita ale actiunii si pasii de urmat in continuare.

    ATENTIE!!!!
    Guvernul a anuntat alegeri parlamentare pe 30 noiembrie si mariri de pensii de la 1 noiembrie, apoi de la inceputul anului viitor.
    In acest fel spera sa isi creeze din nou o masa de manevra din pensionari, carora li se va induce ideea ca daca guvernul nu va avea continuitate, adio transa 2 de marire a pensiei!!
    Daca vom face acest miting acum, calculele tactice ale liberalilor vor fi spulberate, aceasta actiune putand usor contrabalansa avantajul de imagine la care acestia spera din actiunea “pesionarul”. Momentul le va fi foarte defavorabil, si sunt sanse reale sa cedeze si sa anuleze taxa asta nesimtita.

    SA LE ARATAM CA SUNTEM MAI HOTARATI DECAT NE-AU CREZUT, SA LE ARATAM CA E TIMPUL SA INCETEZE UMILIREA ZILNICA LA CARE NE SUPUN DE ANI BUNI CU TOT FELUL DE BIRURI SI SPERA SA NE SUPUNA IN CONTINUARE!

    Daca insa vom astepta sa ii vedem mai intai pe altii ca iau initiativa si noi vom sta in patut in 6 si 13 septembrie, atunci inseamna ca ne meritam soarta in Romania, oameni buni!

    ….Plimbare???… Vreau o plimbare la guvern pe 6 septembrie!…

  9. Claudiu Adrian said

    am September 3 2008 @ 9:34 pm

    Faza cu 6/13 septembrie ar trebui sa fie luata in serios de oricine are putina demnitate, mai ales ca o plimbare nu ar trebui sa strice nimanui, doar nu-i mare lucru!
    Treziti-va, dragi FALITI platitori de taxe!!!

  10. iulian said

    am October 7 2008 @ 9:32 pm

    Am si eu o intrebare.Com poate ca o masina cu o vechime mai mare de 15 ani sa aiva taxa de poluare mai mica ca o masina mai noua si in acelasi tim mult mai sigura?
    Am un opel din 2002 din italia euro 3 iar taxa ajunge aproape de 900 euro.Cum e posibil ca o masina din 96’sa aiva taxa mai mica.o masina “identica”
    e chiar bataie de joc in tara asta
    Multumesc mult de tot.As dori un raspuns daca se poate

  11. Gabi said

    am November 24 2008 @ 10:30 pm

    Referitor la ce a spus Cosmin … eu sunt in aceasi situatie… la mine in brif imi scrie EURO 2 la un mercedes C 180 din 93… initial mi s-a spus ca este euro 1 dar apoi am constatat ca eu am catalizator montat pe masina si care este trecut in acte
    De pe un alt forum am aflat ca exista si o anumita norma de poluare precizata printr-un cod cheie scris in brif la rubrica 14.1…
    Intrebarea mea: daca este taxa de poluare ce treaba are anul fabricatiei cu noxele … si de ce se ia dupa anul fabricatiei si nu dupa faptul ca eu am catalizator montat ulterior pe masina si chiar trecut in acte …
    As putea oare sa intentez un proces datorita acestui fapt???

  12. mirel said

    am November 29 2008 @ 10:28 pm

    datii in judecata , oricum asa poti cistiga , asa am sa fac si eu

  13. mirel said

    am November 29 2008 @ 10:29 pm

    suntem in ue este impotriva legilor ue aceasta taxa

  14. Lucian Paraianu - Arad said

    am December 7 2008 @ 12:11 pm

    Degeaba va plangeti pe siteuri, Tariceanu nu o sa pateasca nimica – Unica solutie ramane sa se adune toti oamenii care sunt impotriva lui si a taxei lui si sa protesteze, sa se organizeze meetinguri, sa se semneze pentru demiterea lui si pentru eliminarea taxei. Pana atunci, dragii mei, nu o sa se intample nimica.

  15. George said

    am December 7 2008 @ 9:37 pm

    Buna ziua, am la dumneavoastra o intrebare:
    Am achizitionat ieri din Germania o masina Ford Focus, 2007,euro 4, 1,8 cm3 , diesel.
    Cat va fi taxa de poluare pentru masina mea ? Se va tripla asa cum se zice ?
    Multumesc anticipat.

  16. dan said

    am January 9 2009 @ 9:17 pm

    am anscris un ford tranzit an octombrie cu motor de 2402 din 2003 Euro3 si am platit 79 de milioane ieu ce cred k nu e corect

  17. dan said

    am January 9 2009 @ 9:23 pm

    am anscris un ford tranzit an octombrie cu motor de 2402 din 2003 Euro3 si am platit 79 de milioane ieu ce cred k nu e corect astept si ieu un raspuns

  18. emanuel said

    am February 2 2010 @ 1:53 pm

    ajutatima va rog am o intrebare am cumparat un renault tranzit si nu stiu ce euro este va rog ajutatima

  19. savu florin said

    am September 16 2011 @ 1:44 pm

    Buna ziua,
    in ce norme ( M1;M2;m3; sau N1;N2 ) se incadreaza un autovehicul Mixt adica cu 5 locuri si transport marfa .
    Ford Transit cu plasa despartitoare intre pasageri si spatiul destinat transport marfa ?

    Multumesc

Comment RSS