Banner

Bog’Art Vest si-a depus insolventa; daca vreti sa va recuperati banii scrieti-ne urgent la secretariat@urbansiasociatii.ro

Tweet this

Bog'Art Vest si-a depus insolventa la Tribunal luand prin suprindere creditorii; daca vreti sa va recuperati banii scrieti-ne urgent la secretariat@urbansiasociatii.ro

foto: www.norths.ie




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


2 Comentarii

  1. MPbalanta said

    am July 8 2008 @ 3:49 pm

    E o bataie de joc cu aceasta minunata suma pentru intretinerea minorilor!
    Eu pe acest an, am primit drept alocatie pentru copilul meu numai 70 lei (suma ce reprezinta lunile ianuarie-mai).
    Cand s-a facut “transferul” cecurilor scolare, mi s-a gresit numele, fapt pentru care am umblat precum parintii ce au scris anterior, “de la Ana la Caiafa”… si am ramas cu alocatia neluata din ianuarie pana in mai.
    Timp pierdut, nervi si? In final cei ce calculeaza si recalculeaza alocatiile au ajuns la concluzia ca mi se cuvin numai cei 70 lei pe perioada sus-mentionata. Si acum incerc sa vorbesc cu cineva in masura sa-mi explice cum s-a facut acel calcul, dar telefoanele suna numai ocupat, sau nu raspunde nimeni…
    Nu ca as putea chiar sa-mi hranesc copilul cu suma nedata, dar…e DREPTUL LUI!

    Sunt deja consolata ca traim in tara in care birocratia ne mananca nervii si ne toaca viata, asa ca… NO COMMENT!!!

  2. admin said

    am July 8 2008 @ 6:31 pm

    Poti sa ceri daune pentru aceasta situatie creata din culpa grava a autoritatilor si avocatii cu care lucram noi iti pot prelua cazul.
    Te rog sa ne anunti daca vrei sa te sustinem

  3. gica taticul said

    am July 8 2008 @ 10:57 pm

    Stati ca acesta nu e totul
    De aici in colo sa vedeti surprize surprize
    Mergi la banca sa-i scoti alocatia copilului sa poata sa-si cumpere si el cateva acadele, sau altii cateva paini.
    Ceri un extras de cont sa vezi cati bani ai in acel cont (sa nu ceri prea mult) si prima surpriza :Alocatia s-a micsorat subit cu comisionul bancar. Te uiti mai bine pe extras si vezi ca acel comision este incasat de doua ori Adica din 40 lei mai erau 36 lei si ceva.
    Intrebi nedumerit si ti se explica despre ce e vorba(comision bacar)
    Cand te-au pus sa faci un cont nou la anumite banci (parca 3 la numar)si ai ales BRD , mare greseala ai facut . Ti se spune ca acest cont la care ai un card aferent nu este purtator de comisioane. Cand mergi sa scoti banii afli altceva.
    Deci acesta este afacerea Inmultiti comisionul cu cati copii sunt si veti afla ce sume se incaseaza in fiecare luna.
    Nu-ti convine nu primesti. Exact ca pe vremuri , vrei, dai spaga nu NU. acum ii zice comision bancar.

  4. Radu G said

    am July 14 2008 @ 9:49 am

    Eu o sa am surpriza sa constat cum este cu acest comision abia in septembrie. Daca se ciunteste asa cum spuneti, eu o sa aduc dovezile conform articolului domnului Urban pe aceasta tema. Pana atunci sper ca o sa mai fie multi care au sustinut acest demers.

  5. Radu G said

    am July 17 2008 @ 4:51 pm

    Dar iata ca a inceput sa se miste …

    Ma vad obligat sa va informez in privinta raspunsului primit de la Directia de Munca si Protectie Sociala Bucuresti (dna. Sandu Gabriela), ca urmare a mesajului vazut mai sus.

    “In urma cererii dvs.transmisa prin posta electronica, va facem cunoscut ca pentru a se putea efectua virarea sumei cu titlu de alocatie de stat pentru copii, trebuie sa aveti cont deschis pe numele dvs.(titular de cont) in calitate de reprezentant legal al minorului.
    Bancile cu care colaboram sunt: BRD, BCR,CEC, TRANSILVANIA, ROMEXTERRA, ALPHABANK, PROCREDIT.
    In luna urmatoare de la momentul in care ne veti transmite prin posta electronica un extras de cont cu respectarea conditiilor de mai sus, copie CI reprezentant legal, copi certificat nastere copil, va vom transmite alocatia de stat pentru copii in cont bancar.
    Am rugamintea de a mentiona in textul corespondentei CNP-ul dvs. si codul IBAN al contului (de pe extrasul de cont atasat) in eventualitatea ca acestea vor fi mai putin vizibile pe documentele scanate.
    Pentru relatii nu ezitati sa ne contactati.”

    DECI fuctioneaza si prin email pana la urma. Nu trebuie sa ne rupem pantofii ca sa vedem unde e capatul lui 104. A durat 5 saptamani pana sa primesc un raspuns, nu mai imi este de nici un folos, dar macar am vazut ca e cineva la capatul firului.

    In ideea ca mai ajuta pe cineva, folositi adresa alocatii@ddfssbuc.org pentru trimiterea documentelor necesare, cu riscul sa ratati coada din str. Hambarului si toate bucuriile colaterale.

    In continuare nu pot sa nu remarc contributia Postei Romane, in speta OP77 (nu stiu cum este la alte oficii postale), unde singura indicatie este un afis lipit pe geamul ghiseului specificand ca, pentru orice probleme privind alocatiile, adresati-va in strada Hambarului nr.6 !!!
    Mai vreti vreo indicatie de ajutor ? Ei bine, au specificat-o: “la capatul autobuzului 104″ !

    Nu tu numere de telefon, nu specificatii privind actele necesare, nu mail, nu site web. Nimic! Este modalitatea de lucru in care 2 institutii de stat sunt implicate in executarea unui serviciu, dar nu au nici o comunicare intre ele.

    Da-i si alearga !

  6. Iulian Urban said

    am July 25 2008 @ 2:14 pm

    Vacan?? f?r? aloca?ii pentru 11.000 de elevi const?n?eni

    Dan DAVID (dan.david@telegrafonline.ro)
    Vacan?? f?r? aloca?ii pentru 11.000 de elevi const?n?eni Directorul executiv al DMPS Constan?a, Daniela Dragomir: “Legea spune c? în timpul vacan?ei de var? trebuie s? sist?m aloca?iile pentru to?i elevii ajun?i la vîrsta majoratului, urmînd ca pl??ile s? fie reluate imediat dup? începerea anului ?colar”

    Dac? pîn? acum Direc?ia de Munc? ?i Protec?ie Social? (DMPS) Constan?a a avut mult de lucru cu indemniza?iile ?i stimulentele celor peste 6.000 de m?mici, aloca?ii pentru pre?colari sau pl??i pe carduri pentru beneficiari, din aceast? var? situa?ia se schimb?. Pe parcursul vacan?ei de var?, elevii const?n?eni care au împlinit 18 ?i care pîn? acum au primit aloca?ii din partea statului, vor r?mîne f?r? bani de buzunar. Cel pu?in pîn? în tomn?, întrucît normele legale în vigoare prev?d ca plata aloca?iei s? fie sistat? în aceast? perioad?, îns? reluat? în momentul redeschiderii anului ?colar. Directorul executiv al DMPS Constan?a, Daniela Dragomir, sus?ine c? institu?ia pe care o conduce a luat deja toate m?surile pentru încetarea pl??ilor c?tre tinerii beneficiari. „Legea spune c? în timpul vacan?ei de var? trebuie s? sist?m aloca?iile pentru to?i elevii ajun?i la vîrsta majoratului, urmînd ca pl??ile s? fie reluate imediat dup? începerea anului ?colar. În aceast? situa?ie sînt peste 11.000 de elevi const?n?eni, dar ace?tia vor primi sumele restante în octombrie, cînd ?colile trebuie s? prezinte situa?ia centralizat? cu to?i elevii care frecventeaz? cursurile în anul 2008 – 2009”, a declarat Daniela Dragomir. Pe de alt? parte, Dragomir reaminte?te beneficiarilor c? pot opta pentru plata indemniza?iilor ?i aloca?iilor direct pe card, la institu?iile financiare agreate de DMPS Constan?a. “Din aceast? lun?, efectu?m pl??i la aloca?iile de stat pentru mai bine de 122.000 de copii, astfel c? beneficiarii ar putea primi banii la Banca Comercial? Român?, Procredit Bank, Banca Transilvania, CEC, Romexterra Bank, BRD sau Bancpost. Cei care opteaz? pentru aceast? modalitate trebuie s? depun? o cerere la sediul institu?iei const?n?ene, o copie din partea reprezentantului legal ?i dovada deschiderii contului bancar”, a declarat Daniela Dragomir.

  7. Daniel said

    am August 10 2009 @ 12:15 pm

    Am trimis actele cerute pentru depunerea alocatiei, conform informatiilor prezentate pe site-ul http://www.ddfssbuc.org/, in data de 13 aprilie 2009. Mentionez ca inainte de a trimite actele am intrebat si am primit raspuns pe email referitor la acte si modalitatea de trimitere. Astazi , suntem in 10 august 2009 si nu am primit nici un raspuns, desi le-am mai trimis inca multe email-uri pentru a ma asigura ca totul este un regula. Cele 3 numere de telefon puse la dispozitie sunt fie ocupate fie deranjate ! Nu pot lipsi 2 zile de la serviciu pentru a sta la cozi si depune acte pe care le pot expedia electronic, asa cum este indicat pe site. Este absolut jenant ce se intampla ! Acolo nu analizeaza nimeni ce se intampla ?

  8. anonima de sanki said

    am April 8 2010 @ 4:09 pm

    e o problema sufocanta doar pentru acele mame, probabil si tati, care nu mai au alta treaba decat sa astepte alocatiile copiilor dupa ce i-au conceput uitand ca Ceausescu a fost impuscat. Dar e bine ca au acces la Internet si capacitati de manuire a computerului. Mai mare jena sa fugi dupa “comanduri”

  9. anonima de sanki said

    am April 8 2010 @ 4:15 pm

    e o problema sufocanta doar pentru acele mame, probabil si tati, care nu mai au alta treaba decat sa astepte alocatiile copiilor dupa ce i-au conceput uitand ca Ceausescu a fost impuscat. Dar e bine ca au acces la Internet si capacitati de manuire a computerului. Mai mare jena sa fugi dupa “comanduri”!
    MPbalanta in loc sa umbli de la Ana la Caiafa cu acte de saracie,era mai nimerit sa strabati aceeasi cale cautand un loc de munca. E plina Romania de fenomene care asteapta profitul dupa unicul tip de conceptie de care sunt capabili…Astfel nu ajungem nicaieri. Hai sa mai mergem si la munca! Cei la care ma refer vor sustine ca nici de munca nu se gaseste si ca sunt mici salariile: bine , atunci, ca sunt avantajoase alocatiile!!!

Comment RSS