Banner

Sunt alaturi de senatorul Hardau; UDMR va primi o lectie dureroasa daca nu va renunta la pretentia absurda legata de demiterea senatorului Hardau

Tweet this

Vad ca pana la urma presa a preluat mesajul "transpirat" in presa prin grija UDMR legata de o pretentie absurda prin care se cere capul senatorului Hardau.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/pdl-il-schimba-pe-hardau-de-la-sefia-comisiei-de-invatamant-din-senat-911341.htmlSe spune ca PDL îl va schimba pe Mihail H?rd?u de la conducerea Comisiei de înv???mânt a Senatului, democrat-liberalii respro?ându-i fostului ministru c? a tergiversat adoptarea Legii Educa?iei. Mihail HardauDecizia ar vni ca urmare a situa?iei create de verdictul dat ieri de Curtea Constitu?ional?, care a invalidat asumarea r?spunderii guvernului pe Legea Educa?iei, ?i ar fi pre?ul pentru calmarea situa?iei în Coali?ie, dup? ce  UDMR a amenin?at cu ie?irea de la guvernare.

Hai sa clarificam aceasta chestiune.
Inca de cu dimineata am schimbat telefoane cu ai mei colegi senatori PDL intrucat dl. senator Hardau m-a sunat sa imi spuna ca este afectat [ si pe buna dreptate ] de faptul ca Marko Bela, sustinut [ !!!!!!] de ministrul Funeriu de la Educatie, bate pe la portile Palatului Victoria sau prin Modrogan cerand capul senatorului Hardau.
Le-am spus colegilor cu care am discutat si am vazut ca si ei au aceiasi pozitie, ca este o pretentie aberanta si in vecii vecilor nu vom admite sa ne fie sacrificati colegi pentru ca UDMR vrea sange ca sa dea bine electoratului maghiar, in special celui radical. revizionist.
Senatorul Hardau este unul dintre cei mai populari senatori din grupul PDL. Are o conduita ireprosabila, o carte de vizita impresionanta, iar daca  maghiarii stiu ca el are ce are cu invatamantul la istorie si geografie in maghiara, sa fie sanatosi. Oricum sacrificarea lui ar fi inutila pentru ca votul lui ar fi exact cel care in Plen ar face ca cerinta UDMR vizand invatamant in maghiara, sa NU treaca!
Asadar, UDMR vrea umilirea publica a unui senator PDL doar ca sa isi arate muschii si forta in Coalitie.
Si cine ma rog va sustine o asemenea pretentie ? Chiar daca BPN al PDL ar decide conform dorintei UDMR ?
Numai grupul PDL il poate schimba pe senatorul Hardau de la sefia Comisiei de Invatamant. Acolo, alaturi de el, toti senatorii PDL au muncit extrem de mult la legea educatiei si au adus-o extrem de aproape de o forma buna, diferita de forma initiala data de ministrul Funeriu, care pe alocuri continea aspecte aberante. Si o spun pentru ca am copil si nu vroiam sa invete dupa sistemul initial, aberant. Eram de fata la Cotroceni, cand la investirea in functie a ministrul de interne Igas, de fata cu Presedintele Basescu, acesta a apreciat munca depusa de senatorul Hardau, care i-a promis ca urma sa termine munca in noiembrie la lege, si am vazut ca Presedintele era de acord cu aspecte modificate la lege de sen. Hardau fata de forma propusa de Funeriu.
Nu exista nici o sansa ca Grupul PDL sa dea curs unei asemenea pretentii a UDMR.
Mai mult de atat, cred ca daca se aduce macar in discutie un vot pe o asemenea chestiune, PDL cam risca sa isi faca praf grupul senatorial. Pentru ca nu putem accepta sa dam la ghilotina gatul unui senator fidel PDL. Omul nu a aplaudat pentru ca s-a bucurat de infrangerea lui Boc. Nu. El s-a bucurat pentru ca a stiut ca noi toti, ca PDL a fost santajat  de UDMR sa isi asume raspunderea pe legea educatiei ,adica PDL si-a luat un risc care s-a si produs, cu prejudicii de imagine tot pentru PDL. Da, asa este, cand a aplaudat , senatorul Hardau s-a bucurat ca pretentia neconstitutionala a UDMR a fost sanctionata la CCR.
Repet asadar, nu cred ca aceasta eventuala cerere a UDMR ar aduna macar un singur vot pentru la Grupul senatorial PDL , insa cu siguranta ca ministrul Funeriu ar trebui sa isi vada de ministeriat si nu sa incerce sa isi rezolve chestiuni de frustrare personala alimentand niste cereri aberante ale UDMR. Sau poate ca taman ministrul Funeriu ar trebui sa se gandeasca daca nu cumva ar trebui sa lase locul altcuiva, care alaturi de Comisia de Invatamant din Senat sa termine legea in maxim o saptamana si sa o votam urmand sa mearga la promulgare.
In privinta UDMR, este periculos sa se escaladeze sau sa se insiste cu o asemenea cerere. Risca sa declanseze niste resentimente acute, care sa faca ca actuala Coalitie sa mai ramana matematic doar la Guvern. NU putem face casa buna cu cineva care ne cere sa ne executam un coleg, un prieten si un profesionist al invatamantului romanesc. Este ca si cum am cere si noi sa fie inlocuit dl. Frunda de la sefia Comisiei de Drepturile Omului, pentru ca vrem si noi ceva sange pe pereti, ca asa este frumos.
Mamaliga supraincalzita face intotdeauna explozie, iar mamaliga romaneasca indeosebi mai are un pacat : cand explodeaza ea sare pe fata celui care a supraincalzit-o si ii provoaca arsuri , mai ales daca acesta si-a bagat prea adanc nasul deasupra ceaunului.




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


22 Comentarii pana acum»

  1. asistentapentruconsumatori.ro said

    am November 30 -0001 @ 12:00 am

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.
    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  2. vrajitorul.eu said

    am November 30 -0001 @ 12:00 am

    INTRATI PE http://www.vrajitorul.eu/ Magia afacerii dvs.
    informatii utile >> http://www.vrajitorul.eu/aplicatia/aplicatia.html

  3. Legionarul said

    am November 5 2010 @ 5:07 pm

    Vanzatori de TZARA ! Maine, poimaine vor solicita sa vorbeasca alte limbi in Parlament !

  4. Gheorghe said

    am November 5 2010 @ 5:09 pm

    leprele astea numai rau au adus intotdeauna pe unde au fost; si acum sint inca zguduiti de pe vremea cind calareau ca bezmeticii. Este clar, penibil si mai mult decat ingrijorator faptul ca prezenta lor in orice structura de putere in romania este complet nociva si daunatoare tarii si poporului roman. Fac apel la cele trei partide majore cu reprezentare romaneasca sa faca tot ce este posibil sa isi uneasca puterile spre binele tarii si sa termine odata cu politrucii astia de biblioteca din udmr. Fac apel la constiinsta si respect de sine, respect ptr mosii si stramosii vostrii care unii au murit ptr llibertatea acestei tari si ptr ca voi sa puteti trai azi liberi. Romanii au fost sub ocupatie sute de ani, e timpul sa ridicati privirea din pamant si sa traiti demni in tara voastra. NU ungurii si nu minoritatile trebuie sa va conduca. Aveti DEMNITATE romani macar in ceasul al 12-lea treziti-va.

  5. 007 said

    am November 5 2010 @ 5:09 pm

    udmr e un cancer al romaniei care ar trebui extirpat cat mai curand pana nu ajunge la metastaza

  6. cetateantul said

    am November 5 2010 @ 5:10 pm

    JUR SA NU MAI VOTEZ PARTID CARE FACE ALIANTE CU UDMR-UL

  7. clujeanul said

    am November 5 2010 @ 5:11 pm

    problema predarii in limba materna in spatiul geografic unde maghiarii sunt majoritari,are ,pe termen lung consecinte extrem de nefavorabile pentru etnicii romani.nici acum nu le este foarte bine in zonele alea,ca daca nu vorbesc ungureste nu vine nici salvarea,la o adica.dar daca vor mai face si scoli maghiare……..adio,pot sa paraseasca zonele.
    pentru ca ne place sau nu,ungurii sunt intr-adevar nationalisti fanatici,isi respecta teribil originile hune,si revendica ,,orice teritoriu pe care calca un maghiar,,(ca sa citez un personaj politic de-al lor).
    asa ca sigur vom avea o problema in propria noastra tara….
    dar cui ii pasa ???politicienii nostri trag din greu sa-si ,,faca plinul,, cat mai sunt
    ,,in varful pilafului,dopo…..aleluia!!!

  8. Inferno said

    am November 5 2010 @ 5:12 pm

    Aici nu e vorba de a invata istoria si geografia in ungureste , ei vor sa invete si romana in ungureste. nu este clar nici acum ca vor o ungarie aici. Du-te si cautati un loc de munca inafara de tarnacop in zona lor si daca sti ungureste si dupa aceeia scrie pe forum. In tot aparatul de stat sant numai unguri, pt ca introducand examenul de limba maghiara la angajare toti romanii cad la gramatica pt ca cine nu face scoala in ungureste n-are de unde sa stie. Nici o firma de unguri nu angajeaza romani, si ei sant majoritari. Cind vad cate un incostient ca tine imi vine sa-l exilez in mijlocul lor sa traiasca bine. In general cei din sud sant incantati se ospitalitatea ungureasca si uita ca este cea mai parsiva, si fascista natie din Europa.Vorbesti de sarbi, da sant nationalisti dar au onoare, astia n-au. Greseala a fost a romanilor ca la cucerirea Ardealului trebuiau stramutati dincolo, sau spanzurati.
    Statul roman face o greseala uriasa prin propasirea acestora in structuri de conducere si prin acceptarea UDMR ca forta politica. Este marea greseala a lui Iliescu, ca de basescu nu vorbim asta ar vinde-o si pe masa moarta pt putere. Daca tara merge tot mai prost nu credeti ca cei care au stat 20 de ani la guvernare sant cangrena tarii. Acesti uzurpatori conteaza foarte mult pe naivi,

  9. Dan Tanasa said

    am November 5 2010 @ 5:12 pm

    Va felicit pentru atitudine domnule Urban!

  10. Motan said

    am November 5 2010 @ 5:12 pm

    As fi de acord cu invatamintul in limba materna-in special maghiara- cu conditia ca toate examenele de admitere si de absolvire,lucrari de masterat si orice alt gen de examen de concurs dat la o institutie de invatamint a statului sa se dea in limba oficiala a RO,deci singura lb. oficiala fiind romana n-ar mai fi nimic de comentat.SI ar mai fi ceva-lasati-i pe unguri sa invete doar in lb. maghiara cit or putea,ca de lucrat tot trebuie s-o faca si nu cred ca si-ar gasi toti de munca doar in zona in care sint majoritari,si se vor lovi de necunoasterea lb.romane-dar sint sigur ca si ei sint constienti de asta,ca fraieri nu sint deloc.Iar in HU.nu prea se mai gaseste usor de lucru(ca inainte de criza)si cei nascuti acolo nu-i vad pe cei veniti(chiar unguri fiind)ca pe egalii lor-cum s-a intimplat cu sasii plecati in Germania pe vremea comunistilor si chiar cu nemtii veniti din R.D.G.
    Asa ca n-ar mai trebui sa ne dam cu bucile de pamint si s-o lasam mai calm cu patriotismul de parada(sau nationalismul indecent,latrt cu venele gitului umflate)ptr.ca nu rezolvam nimic in folosul tarii injurindu-i pe altii,in loc sa facem fiecare ce stim(si la modul serios-nu fusareala)-si poate vom reusi sa iesim din kktul in care sintem de multe zeci de ani!
    DAR VA FI GREU,F.GREU!

  11. Horea said

    am November 5 2010 @ 5:13 pm

    Numai politrucii astia rosu-galbui (mai ales galbeni ca lamaia, in fundul curtii) se fac ca nu s-au uitat in cartea de telefoane sa vada cam cati unguri sunt in Bucuresti si care vorbesc bine-merci romaneste. Niste idioti care se leaga de un pai ca sa blocheze o lege care in proportie de 90% e buna. Niste politruci care tin coorul universitarilor (pentru ca sunt multi universitari printre ei) si care vor sa umilesca studentii (ca fara spaga sau sa le cumperi cartile nu iei examen), nu sa formeze studenti. Toate firmele se plang ca noii absolventi nu sunt pregatiti sa faca fata cerintelor anului 2011 (ca tot vechituri invata in facultatile astea) si ca ele trebuie sa investeasca suplimentar in pregatirea lor trimitandu-i la cursuri de specializare pe banii firmelor, toate firmele se plang ca nu mai gasesc “meseriasi”, iar ei vor sa mentina starea de fapt actuala. Niste franari.

  12. B61 said

    am November 5 2010 @ 5:13 pm

    *Un judecãtor care DECIDE în functie de interesul propriu, DECADE din functia de Judecãtor. Indiferent cât de sus s-a cãtãrat.
    *Santajul politic trebuie sanctionat ca o CRIMÃ împotriva Natiei, asa cum este sanctionat de Lege si Santajul obisnuit.
    *Gyorgy Frunda, cel care a sugerat cã Judecãtorii numiti de UDMR si PDL ar fi trebuit sã voteze cum vor Ei, Politicienii, si nu cum este Legea, – sã fie trimis în Pustie, spre penitentã. (L-as trimite altundeva, dar mi-e jenã sã fiu grobian).
    *Problema predãrii în limba maternã are drept consecintã existenta Profesorilor specializati (deci, trebuie sã-i formãm !), dar mai ales problema MANUALELOR. Evident, vor fi utilizate Manuale aduse dinafarã, cã nu va face Bucurestiul manuale în limba tãtarã, albanezã sau rutenã.
    Iar manualele maghiare CE vor scrie despre Geografia si Istoria României ? Mmh ? Este exact acelasi lucru ca si Gazul primit de la Rusi. Robinetul – va fi dincolo.
    Pe undeva, e bine. Crescuti într-un spirit reticent si revansard, multi minoritari vor pleca, asa cum au fãcut-o. Pierderea suferitã prin educarea lor – este pasabilã. Ar fi fost mai incomzi dacã rãmâneau aici si se purtau mereu ca Gicã-contra.
    Cealaltã fatã a problemei este mai importantã. Pentru cã liniile deviante sunt mai puternic finantate, va apãrea deruta, teorii ridicole (dar sustinute !) vor cãpãta sustinere, subiecte mai putin cunoscute vor fi transate în interesul celui care are mai multi bani de dat (vezi doar imbecilitatea celor care-l neagã pe Anonymus, pentru cã dã apã la moarã valahilor).

  13. Gadea said

    am November 5 2010 @ 5:25 pm

    Eu cred ca Marko Bela ia cerut capul ! si poate ca Funeriu nu e strain ! Boc saracu e prins intre doua rele,si nu mai poate da inapoi !

  14. SC said

    am November 5 2010 @ 5:26 pm

    Antipatia romanilor fata de unguri se accentueaza. Probabil ca in viitor acest lucru va iesi la suprafata si UDMR isi va primi rasplata pe cafa lata de grof.
    Roata se invarte si ceasul ticaie. De-acum UDMR va obtine tot mai grei ceea ce isi doreste.

  15. Impactnews said

    am November 5 2010 @ 5:28 pm

    Înlocuirea lui H?rd?u, o solu?ie periculoas? pentru Guvern

    Viorela Grecu (2010-11-04 15:51:46)
    262 vizualizari
    Înlocuirea lui Mihail H?rd?u din func?ia de pre?edinte al Comisiei de înv???mânt din Senat, cerut? cu vehemen?? de Marko Bela, ar putea avea consecin?e extrem de grave pentru Executiv. Pe de o parte, Emil Boc ar putea s? se confrunte direct cu revolta senatorilor PDL, iar pe de alt? parte ar putea pierde fragila majoritate de?inut? de Guvern la aceast? or? în camera superioar?.

    Înl?turarea lui H?rd?u de la ?efia Comisiei de înv???mânt a fost cerut? de UDMR înc? din var?, când s-a constatat c? democrat-liberalul nu ?ine cont de în?elegerile parafate în cadrul coali?iei ?i c? vrea s? ob?in? un consens politic pe Legea Educa?iei, indiferent de cât de mult timp vor dura negocierile între reprezentan?ii Puterii ?i cei ai Opozi?iei.

    Totu?i, Emil Boc n-a îndr?znit s? fac? schimbarea, dat fiind faptul c? Mihail H?rd?u se bucur? de un mare sprijin în grupul senatorial al PDL. Aceea?i problem? se pune ?i acum. Premierul este constâns de Marko Bela s?-l schimbe pe Hârd?u, dar asta ar putea duce la o revolt? a senatorilor democrat-liberali.

    Situa?ia este cu atât mai periculoas? pentru Executiv cu cât la nivelul Senatului, majoritatea Puterii este extrem de fragil?. Practic, dup? demisia senatorului Câmpanu din UNPR, doar dou? voturi despart Opozi?ia de Putere. Dac? H?rd?u va fi înl?turat, nu doar c? este de anticipat faptul c? acesta se va r?zbuna pe conducerea partidului ?i c? va vota împotriva dorin?ei lui Boc, dar este ?i foarte posibil s? atrag? de partea lui ?i al?i colegi, inclusiv pe cei din Comisia de înv???mânt.

    Astfel, Guvernul va ajunge în situa?ia de a nu-?i mai putea trece prin Senat nicio lege sau ordonan??. De asemenea, în privin?a Legii Educa?iei, s-ar putea trezi c? a ajuns la un acord cu UDMR, dar c? în plen lucrurile nu se pot concretiza.

  16. srs said

    am November 5 2010 @ 5:47 pm

    Cel mai interesant eveniment politic al acestor zile este indiscutabil decizia Curtii Constitutionale care scoate, practic, in afara legii asumarea raspunderii Guvernului de Legea invatamantului. Asupra implicatiilor m-am oprit in analiza anterioara. Dar nu am dezvoltat, aproape deloc, elementul cel mai spectaculos, care poate sau nu sa produca efecte majore pe termen scurt pe scena politica. Este vorba de pozitia UDMR.
    Pleaca UDMR sau nu pleaca de la guvernare? Intrucat este vorba de un partid balama, care poate schimba pur si simplu majoritatea si, deci, Guvernul, proces care ar putea pregati si debarcarea Presedintelui Traian Basescu, raspunsul la intrebarea de mai sus are un rost special. Ce s-a intamplat in legatura cu aceasta Lege a invatamantului si de ce se pune problema plecarii UDMR si demisiei premierului Emil Boc? O lege a invatamantului era in plina dezbatere in Parlament, articol cu articol, asa cum este normal si, pe neasteptate, Guvernul Boc, probabil sub presiunea domnului Traian Basescu, a trantit pe masa un proiect propriu, anuntand ca isi asuma raspunderea pentru el. Este un act politic fara precedent. Expresia ingenuncherii procedurilor normale dintr-un for legislativ prin aplicarea unor proceduri exceptionale. Deci anormale. De ce s-a intamplat toata chestiunea asta era, pana miercuri, un mister total. Dar miercuri, cand Curtea Constitutionala si-a dat verdictul, secretul s-a transformat intr-o importanta informatie de interes public. Si care este secretul? Secretul este ca Guvernul a decis asumarea raspunderii si ignorarea activitatii desfasurate in Parlament pe Legea invatamantului din cauza UDMR. UDMR, vazand ca unele dintre pretentiile legitime sau nelegitime ale acestei formatiuni nu au fost indeplinite prin felul in care s-au votat articolele de lege in Parlament, a pus piciorul in prag. I-a santajat politic pe partenerii de coalitie. Le-a spus ca, daca Legea invatamantului nu va cuprinde anumite prevederi, paraseste majoritatea. In aceste conditii, majoritatea devenea minoritate. Si Guvernul Boc disparea. Iar UDMR se ducea alaturi de minoritate, transformand-o in majoritate. Domnul Emil Boc nu a mai avut incotro si a fortat asumarea raspunderii. Dar Curtea Constitutionala a ripostat. Pentru ca incalcarea Constitutiei era mult prea flagranta. In aceste conditii, solicitarile UDMR au ramas in aer.

  17. madalina said

    am November 5 2010 @ 8:41 pm

    felicit pozitia senatorului Urban ! din pacate , si pana acum, in ultimii 15 ani, cel putin, se invata istoria si geografia tot in lb. maghiara in scolile cu clase de predare in lb. maghiara, deasemenea si lb. romana, de foarte multe ori, se preda cu traduceri din maghiara de catre profesori de etnie maghiara,(nu toti) care sunt slab pregatiti ! sunt elevi cu care la sfarsitul liceului nu te poti intelege in romaneste !1! vorbesc din experienta mea de dascal , care locuieste in secuime de 25 de ani!

  18. Sunt alaturi de senatorul Hardau; UDMR va primi o lectie dureroasa daca nu va renunta la pretentia absurda legata de demiterea senatorului Hardau | Ilfovul nostru said

    am November 6 2010 @ 12:21 am

  19. Victor said

    am November 6 2010 @ 1:07 pm

    1. UDMR e un partid…ciudat. Ar trebui eliminate partidele constituite pe criterii etnice, ca UDMR, Partidul Romilor, al Evreilor, etc etc.
    2. Totusi de 20 de ani incoace au primit voturi si au intrat in Parlament. Mai mult chiar au avut atata diplomatie (asa se numeste siretlicul lor sau curvasaria) de a fi mereu la putere. Asta uita senatorul Urban.
    3 Peste 2 ani o sa negociati cu ei o alta coalitie de guvernare, asta daca mai prinde PDL-ul 5%.
    Deci isi permite PDL-ul sa intoarca spatele unora care au fost 20 ani la putere cu toate partidele???

  20. Pann said

    am November 6 2010 @ 11:53 pm

    Sa-l dea jos pt. ca a aplaudat o hotarare a CC ?

    Asta face parte din complexul de metode unguresti, in care intra si pedepsirea exemplara a romanilor pentru gesturi inocente, considerate ofensatoare.

    Vina nu este numai a ungurilor ci si a celor care le permit sa se poarte cu un senator roman ca si un grof cu iobagii sai !

    Domnule Urban, iesiti din PDL, macar sa fie siguri ca nu au majoritate in Senat nici macar pe hartie. Si cand iesiti, spuneti clar si tare ca o faceti pentru ca s-au facut prea multe compromisuri in favoarea revizionismului unguresc. Poate va vor urma si altii, astfel incat ungurii sa invete odata lectia pe care refuza de 20(00) de ani sa o invete.

    Va felicit pentru atitudinea clara si transanta !

  21. andu said

    am November 7 2010 @ 2:21 am

    problema e ca domnul hardau e un dinozaur al invatamantului universitar care in nici un caz nu e interesat de reforma.

  22. atreides said

    am November 8 2010 @ 12:25 am

    ”Sau poate ca taman ministrul Funeriu ar trebui sa se gandeasca daca nu cumva ar trebui sa lase locul altcuiva, care alaturi de Comisia de Invatamant din Senat sa termine legea in maxim o saptamana si sa o votam urmand sa mearga la promulgare.” Ei da, asta-i muzica ce-mi place, Funeriu, du-te acasa nenicule si lasa-ne!

Comment RSS · TrackBack URI