Banner

CAZUL TEO PETER in Spania! Justitia spaniola are un curaj neintalnit la Justitia romana, si solicita arestarea a trei soldati americani implicati in moartea cameramanului Jose Couso!

Tweet this

Justitia spaniola a pronuntat ieri trei ordonante de retinere internationala pe numele a trei soldati americani implicati in moartea cameramanului spaniol Jose Couso, mort in Bagdad in 2003 in urma unei explozii provocate de focul unui tanc american, relateaza agentia AFP.

Justitia spaniola a pronuntat ieri trei ordonante de retinere internationala pe numele a trei soldati americani implicati in moartea cameramanului spaniol Jose Couso, mort in Bagdad in 2003 in urma unei explozii provocate de focul unui tanc american, relateaza agentia AFP.

Aceasta masura vine dupa ce Tribunalul Suprem spaniol a decis, la inceputul lunii iulie, sa redeschida investigatia in cazul mortii cameramanului spaniol in timpul invaziei din Irak a trupelor americane. Tribunalul Suprem a solicitat Parchetului National sa redeschida investigatiile in acest caz, dupa un recurs inaintat de familia cameramanului, dupa ce cazul fusese inchis in iulie 2009.

Este pentru a treia oara cand se emit ordonante de retinere pe numele sergentului Thomas Gibson, capitanului Philip Wolford si locotenent-colonelului Philip de Camp.

Jose Couso, cameramanul televiziunii private Telecinco, a decedat pe 8 aprilie 2003, dupa ce un tanc american a tras in hotelul Palestina din Bagdad, in care Couso se afla cazat. In acelasi atac si-a pierdut viata si cameramanul ucrainian al Reuters, Taras Protsyuk.

Comentariul senatorului Iulian Urban, vicepresedintele Comisiei Juridice din Senat : Cred ca s-ar impune si in cazul lui Teo Peter, sa se redeschida cazul luand exemplul instantei supreme din Spania; nu este vorba de a te situa pe o pozitie de forta fata de USA, insa in mod evident sentimentul acut de injustitie ramas in constiinta opiniei publice romanesti, sentiment generat de modul in care s-a inchis cazul Teo Peter, ar trebui sa constituie un prilej pentru Justitia romana ca luand exemplul spaniol, sa faca nu un act de curaj ci unul de normalitate intr-o democratie.




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


30 Comentarii pana acum»

  1. Csaba said

    am July 31 2010 @ 3:41 am

    Eu cred ca Justitia Romana isi va cere scuze statelor unite pentru curajul spaniolilor si se va oferi sa musamalizeze cazul in Romania. Normal, pentru cativa banuti. Ca doamna legata la ochi si cu balanta in mana nu vede…

  2. Simona Botezan said

    am July 31 2010 @ 4:09 am

    Redeschiderea cazului Christopher VanGoethem mi se pare un act de reparatie morala pe care-l datoram cu totii muzicianului Teo Peter.

    Va recomand sa cititi si acest articol:

    http://fimandrucaestiroman.blogspot.com/2009/06/ce-se-mai-distreaza-ucigasul-lui-teo.html

    Lipsa unei reactii prompte si ferme a autoritatilor romane in cazul Teo Peter a dat nastere unui precedent periculos si rusinos:

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-2165675-angajatul-ambasadei-sua-care-accidentat-romanca-parasit-tara.htm

    Salut initiativa dumneavoastra si va doresc succes, domnule Senator, in cazul Teo peter si in tot ceea ce intreprindeti. Prezenta dumneavoastra in Senatul Romaniei, interventiile si initiativele dumneavoastra, imi dau sperante ca tara noastra inca mai are o sansa, nu este totul pierdut.

    Salutari din Washington D.C.

  3. Lucre?ia Berzintu said

    am July 31 2010 @ 11:03 pm

    E de necrezut cum s-a finalizat cazul Teo Peter. Amintesc c? în noaptea de 3 spre 4 decembrie 2004, în jurul orei 4.30, taxiul în care se afla muzicianul Teo Peter a fost lovit în intersec?ia dintre strada Polon? ?i Bulevardul Dacia de un autoturism apar?inând ambasadei SUA în România, condus de pu?ca?ul marin Cristopher Van Goethem. Teo Peter a murit pe loc iar taximetristul a fost r?nit. Cu toate acestea, în urma unui proces care a avut loc în SUA, americanul a fost g?sit nevinovat!!!
    Au trecut cinci ani ?i ?apte luni de zile ?i f?ptuitorul e liber.
    Van Goethem a fost scos din Bucure?ti a doua zi dup? accident, apoi a fost declarat nevinovat de omor prin impruden?? ?i adulter într-un proces militar care s-a încheiat la 31 ianuarie 2006, dar vinovat de obstruc?ionarea justi?iei ?i fals în declara?ii. E bine de men?ionat c? moartea victimei s-a produs în drum spre cas? de la locul exercit?rii profesiei. Probe ar fi fost destule pentru elucidarea acestui caz, urmele r?mase pe autovehicul, pe obiecte – de tamponare, urmele de pe corpul ?i hainele lui Teo Peter, urmele biologice de natur? uman? (urme de sânge, fire de p?r, resturi de ?esut), urme digitale care s? dovedeasc? c? muzicianul român Teo Peter se afla în acel taxi tamponat de american.Pu?ca?ul marin american Van Goethem fusese repartizat la Bucure?ti în august 2003 ?i, deci, era familiarizat cu intersec?iile str?zilor din Bucure?ti. Dar, indiferent când ar fi venit în Bucure?ti, era obliga?ia lui de a respecta legisla?ia român?, a?a cum ?i românii sunt obliga?i s? respecte legile ??rilor unde se afl? cu diferite ocazii, inclusiv SUA. Am dou? propuneri în cazul Teo Peter: 1. Întocmirea unei peti?ii online pentru a cere Guvernului american redeschiderea dosarului Teo Peter pentru o judecat? dreapt?, conform celor prev?zute în Dreptul Interna?ional. 2. Prezentarea acestul caz, mu?amalizat, la ”NATIONAL FORUM/2010/CRIMINAL JUSTICE & PUBLIC SAFETY” ce se va desf??ura în perioada 1 – 3 august 2010 în Florida, SUA.
    Felicit?ri senatorului Iulian Urban pentru toate ini?iativele sale în scopul bunului mers în societatea româneasc?!

  4. Obeth said

    am August 1 2010 @ 7:37 am

    Senatorul Iulian Urban da dovada de curaj civic si spirit de dreptate in acest demers, merita sustinut, dar personal nu cred sa se poata face mare lucru. De acum stim ca justitia este (in mai mica sau mai mare masura) pretutindeni aservita fie intereselor de stat, fie intereselor de conjunctura; neuitand, desigur “argintii” !
    Apoi mi este ceva:
    Chiar daca putini isi mai amintesc, Statul Roman a semnat in perioada premergatoare intrarii Romaniei in NATO un tratat unilateral cu USA prin care se obliga sa se abtina de a chema in justitie militarii americani pentru incalcari ale legilor romanesti si pentru fapte ilegale comise pe teritoriul Romaniei…(!) Chiar daca o fi fost retractat acel angajament, fapt despre care nu am cunostinta, totusi spiritul lui ramane; doar dupa acel tipar s-a desfasurat tot ce a urmat tragicului si regretabilului accident.
    Desigur ca fiecare roman, oriunde ar trai pe lumea asta, ne dorim sa ne bucuram de demnitate nationala, dar pentru asta se impune mai intai sa ne-o castigam in proportie covarsitoare pe cea personala, individuala. Deocamdata inafara de scandaluri nu prea putem sa punem laolalta mare lucru. De cumva nu-mi dati dreptate… apoi ziceti si voi, cu ce ne laudam ?!

  5. iuga nicolae brad said

    am August 1 2010 @ 8:50 am

    La cat suntem noi de contradictorii si e de farisei nu ma mir daca aceiasi oameni care se bucura la un moment dat de redeschiderea procesului sa intoarca foaia si sa spuna, foarte convinsi, la alt moment dat, ca suntem nebuni sa ne punem cu marele licurici, ca asteptam o mita de la ei ca sa tacem, ca nu ne putem vedea de treaba sa nu mai dezgropam mortii, mai ales daca ii si cheama …Peter, etc, etc,

  6. Cristi said

    am August 1 2010 @ 11:38 am

    Este cazul sa se repare aceasta ,, eroare,,. Exist? destule probe care se pot analiza cu mintea limpede prin prisma Justi?iei ?i ,,cu ochelarii la ochi,, fara a se mai elimina adevarul.

    Este cazul ca pu?ca?ul american sa recunoasca cele dou? gre?eli capitale: accidentul ?i adulterul.

    Hai s? nu ne mai prefacem ca nu s-a întîmplat nimic.

    S? încerc?m s? privim din parea cealalt?..s? credem pentru o clipa c? în locul lui Teo ar fi fost pu?ca?ul marin.

    Familia acestuia s-ar fi resemnat atît de simplu ?

    ?i mai este un aspect: acel ?tefan Briciu care bîntuie prin Ambasada American? ?i care a depus marturie în acest caz, cît? credibilitate are acest individ?

    Cine este de fapt în realitate ?i de care parte a balan?ei este?

    Poate el fi considerat o persoan? de încredere? Cred ca ar trebui analizat ?i acest aspect.

    Pân? la urm? aflam c? strada acea nu era în Bucure?ti ..România ?i ,, deci,, accidentul nici nu s-a produs si ca toate sunt numai fabula?ii jurnalistice…

    Un om nu poate fi înlocuit, este unic ?i ca atare ar tebui respectat.

  7. Ion Alecsoiu said

    am August 1 2010 @ 12:24 pm

    NICIO SANS?.
    România a semnat în timpul administra?iei Constantinescu, un tratat privind IMUNITATEA MILITARILOR AMERICANI pe teritoriul ei. NICIUN MILITAR AMERICAN, CARE S?VÂR?E?TE O INFRAC?IUNE PE TERITORIUL ROMÂNIEI, DAC? SE AFL? ÎN MISIUNE, INDIFERENT DE GRAD, NU VA FI JUDECAT VREODAT? ÎN ROMANIA, INDIFERENT DE CÂTE CRIME VA FACE. GUVERNUL ROMÂNIEI A FOST SINGURUL DIN EUROPA CARE A SEMNAT UN ASTFEL DE TRATAT.
    Spre deosebire de Justi?ia român?, cea american? în cazul omorului din culp?, ia în considerare factorul de credin??, c?ruia noi îi spunem “VOIN?A LUI DUMNEZEU”, ?i America este plin? de avoca?i specializa?i în a cere circumstan?e atenuante în asemenea cazuri.
    Dac? spaniolii au emis mandate, este pentru ca ziaristul era cet??ean spaniol, iar SPANIA NU A SEMNAT TRATATUL PRIVIND IMUNITATEA MILITARILOR SUA.
    NOI NU PUTEM CERE EXTR?DAREA NICI MACAR A TERORISTULUI MUNAF, PENTRU C? ACESTA DUP? CUM BINE NE D?M SEAMA ESTE… MILITAR AMERICAN.

  8. Luana said

    am August 2 2010 @ 12:37 pm

  9. BRENDA Milly said

    am August 6 2010 @ 1:40 pm

    La procesul Teo Peter s-a lasat sa se inteleaga ca Romania este tara junglei si acolo poti sa omori omul ca nu valoreaza nimic. Am inteles ca sotia marinarului s-a prezentat la proces si a spus sus si tare ca-l iarta pe marinar chiar daca a comis adulter iar juriul a izbunit in lacrimi si a fost o adevarata parodie acolo.

    Ce reactie ar fi avut insa juriul daca la proces sar fi prezentat familia lui Teo Peter? Eu consider ca familia lui Peter era mai de plans decat sotia puscasului.

    Consider ca acest proces ar trebui redeschis in SUA dar partea romana sa aiba niste avocati foarte buni, bine familiarizati cu acest caz, care sa-i impiedice pe unii judecatori diletanti sa dea verdicte absurde.

    Daca cei de la CNN sau de la Fox News ar detine probele pe care le au romanii la ora actuala in acest caz, lucrurile ar lua o alta turnura

    Problema nu e ca acest caz s-a judecat in Statele Unite. Asa a fost intelegerea intre cele doua tari. Indiferent ce crime comit militarii americani pe teritoriul Romaniei, acestia vor fi judecati din SUA. Cine plateste insa transportul si cheluielile pentru martorii acuzarii?

    Americanii sunt corecti dar probele in justitie trebuia sa le aduca partea romana pentru ca ei sunt reprezentatii si martorii acuzarii.

    In cazul Teo Peter nu s-a dus o lupta intre romani si americani ci a fost vorba de un infractor care a scapat datorita reprezentantei slabe din partea romanilor. Din moment ce la proces nu s-a prezentat nimeni sa-l acuze pe puscasul adulter, ce decizie sa fi luat tribunalul?

    Sigurul roman care s-a prezentat la proces a fost Stefan Berciu (a se citi Briciu) care a pledat in favoarea puscasului marin si a confirmat ca in Bucuresti se parcheaza pe trotuare, e un trafic infernal etc. Ce a uitat insa sa spuna acest INDIVID este c? accidentul a avut loc la ora 4:00 dimineata cand traficul din Bucuresti este mult mai scazut.

    Un alt amanunt extrem de important este ca Stefan Berciu (Briciu) vine in SUA de cate ori doreste. Sora lui se afla in Boston iar acesta vine cu pasaport diplomatic la ambasada romana din Washington D.C. in diverse calitati. Oare pe banii cui vine Berciu in SUA?

    Daca vine pe banii statului roman, atunci acest gest este cel mai sfidator din ultimii 20 de ani din Romania postdecembrista. Pentru cine lucreaza Stefan Berciu la amabasada americana din Bucuresti?

    Americanii, ca natie, nu se bucura cand cineva apara un infractor (chiar daca este american) pentru ca americanii nu vor sa aiba infractori in libertate nici in tara lor.

    Deci daca romanii sar fi prezentat la acest proces si ar fi adus probe plauzibile ca acest puscas marin l-a omorat pe Teo Peter, atunci toate ineptiile aduse de martorii apararii ar fi fost egale cu zero. Deci sa nu inteleaga cineva ca in acest proces luptam impotriva americanilor.

    In acest proces luptam impreuna cu americanii impotriva gasirii adevarului. Atat romanii cat si americanii sunt interesati in aflarea adevarului.

    Romanii s-au gandit in mod gresit ca “nu luptam cu americanii”. Lupta nu era cu americanii ci ar fi fost impotriva minciunii, care nu este tolerata de americani.

    Un avocat bun ar fi putut face uz de cateva “case laws” pentru a demosntra ca “the decision of th court was frivolous”. “Case law” inseamna “reported decisions that can be cited as precedents”.

    Putea sa le arate ca in trecut au fost trimiti in puscarie persoane care au comis infractiuni mult mai mici decat cele comise de puscasul marin.

  10. asistentapentruconsumatori.ro said

    am August 9 2010 @ 12:09 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  11. Cine este Berciu Stefan said

    am September 3 2010 @ 12:02 pm

    Berciu Stefan (nu Briciu, cum scria cineva pe aici) este fost ofiter in marina militara. Este din Piatra Neamt si a absolvit in Constanta liceul militar de marina si apoi fostul institut de marina, actuaalmente Academia Navala. A lucrat dupa ce a absolvit in 1992 in Mangalia, apoi in Constanta, in cadrul unor unitati de nave. Datorita obsesiei binecunoscute pentru femei (manifestata la nivel patologic, multi suspectandu-l de donjuanism)- devenita anecdotica printe cunoscuti,dar si a “farmecului” personal, a ajuns sa activeze intr-un birou legat de Parteneriatul pentru Pace, unde si-a creat legaturi stranse cu un anumit american, cu care s-a imprietenit la catarama. Ulterior, pretextand abuzuri din partea conducerii marinei (care nu l-ar fi lasat sa faca plimbari in America, la invitatia noului amic), a demisionat si ..hop!, ce sa vezi, a ajuns ofiter de securitate in cadrul ambasadei americane din Bucuresti (inutil sa explic in ce conditii ai putea sa ocupi o functie acolo…). In plus, nimic nu-l recomanda pentru acest post (nici cursuri de specialitate, nici limba engleza fluenta- ca despre alte limbi straine nici vorba-, nici experienta in domeniu..doar usurinta cu care se misca in diverse medii, in special populate cu sexul de care este obsedat). Din aceasta postura a ajuns sa minta cu nerusinare, luandu-i partea betivanului ucigas – dar este de inteles, omul fiind platit nu numai de statul roman (ca si angajata al ambasadei) ci si de anumite servicii cu dungi si stelute.
    Acum cred ca va explicat in ce calitate face plimbari la Boston si Washington. Apropo- sora-sa a terminat facultatea la Cluj. Tema de cercetare- cum a ajuns hop-hop tocmai in Boston? Intrebati-l pe frati-su…

  12. Gavril Cornilescu said

    am September 6 2010 @ 9:35 pm

    Comentariu de mai sus aduce noi informatii despre individul care a depus marturie in favoarea puscasului marin (in defavoarea familiei lui Teo Peter). Totusi, Stefan Berciu a fost in marina militara americana sau romana?
    El lucreaz la ambasada americana din Bucuresti ca “senior investigator”. A locuit in SUA? Este cetatean american? Am inteles ca detine multe proprietati imobiliare la Cluj, vile la Mogosoaia si in alte zone ale tarii. A fost platit sa depuna marturie in favoarea puscasului marin? (in defavoarea familiei lui Teo Peter).
    Ar fi foarte interesant de aflat cum si-a acumulat aceste averi imense din moment ce salariul si afacerea “falimentara” pe care a avut-o nu i-ar fi permis nici pe departe sa adune atatia bani?!

  13. Radu Barbulescu said

    am September 7 2010 @ 11:01 am

    Justitia a la roumaine?!! Pai astia nu sunt in stare sa-i judece pe coruptii nostri, pe cei care au jefuitv tara si au mult mai multi morti pe constinta, cu ce nas sa se ia de un amarat de soldatel american?!!

  14. balalalalala said

    am September 10 2010 @ 5:39 pm

    In marina romana, nu a avut nici o legatura cu cea americana. Cand si-a dat demisia, era un bugetar sarantoc. Cum a facut mai departe avere…ghici!
    Nu va lasati inselati de aparente, este un tip inteligent, dar lipsit de scrupule.

  15. Ciorovan said

    am September 13 2010 @ 10:23 pm

    Bun, inteleg ca il cheama Stefan Berciu, cu toate ca pe legitimatia lui scria clar “Stefan Briciu” cand a actionat ca “anchetator” al unei tinere doamne a carui sot era plecat in SUA iar el ii tergiversa dosarul ca sa o poata vizita mai des.
    Totusi, acest individ merge mereu in SUA pe la ambasada romana din Washington D.C., are pasaport diplomatic etc. Statul roman ii plateste drumetiile fara sa-l intrebe de ce nu a spus adevarul la procesul lui Teo Peter. A mers in SUA ca un nesmitit ca sa apere infractorul si nu le-a spus celor de acolo ca accidentul a avut loc la ora 4:00 dimineata cand nu e trafic in Bucuresti. A trecut sub tacere moartea stupida a lui Teo Peter si acum sa fie platit de statul roman? Sau il platesc americanii? Tatal lui am inteles ca a fost ofiter de securitate. Pai, americanii nu fac nici un fel de backround checkc and angajeaza personal la ambasada americana dn Bucuresti? Tatal a fost securist, fiul actineaza ca un securist, adesea intimidandu-si victimele..
    Pai cum sa-l angajezi tocmai la ambasada americana? In plus, am inteles ca a lucrat ca “spion” sub acoperire la diverse firme mari din Romania. Ocupa diverse pozitii ca sa-i spioneze pe cei de acolo. Acum, de unde nu stim ca nu-i spioneaza chiar pe americani? Domnule amabsadar al SUA la Bucuresti, va rugam sa investigati mai atent cine este acest Stefan Berciu, ce avere are si prin ce metode a acumulat-o? Oare nu rezolva vize USA in mod ilegal? Oare nu blocheaza si deblocheaz dosare ca sa obtina un castig? Va rog frumos domnule amabasador SUA la Bucuresti sa anchetati acest caz pentru ca altfel sar putea sa-l aducem in atentia Fox News, despre care dvs spuneti ca este aservita.
    Daca Stefan Berciu isi facea mandrelele prin amabasada pe vremea republicanilor, ati venit dvs si acum isi continua nestingherit activitatea. Sa nu ne mai spuneti ca sunteti mai buni ca republicanii daca nu veniti cu un comunicat clar in care sa spuneti ca l-ati investigat pe Stefan Berciu si l-ati gasit curat ca lacrima. Daca spuneti asta, venim noi cu niste scrisori de “multumire” pe care le dam si in presa americana.

  16. trujrtutujr said

    am September 14 2010 @ 1:13 pm

    Pe legitimatie putea sa scrie orice, iti dai seama , o fi fost o “greseala” intentionata..am vazut ca si altii sustin ca l-ar chema Briciu…
    Cat despre ceea ce a declarat la proces- evident ca este platit ca sa sustina partea americana, ca doar nu era sa spuna adevarul- ca puscasul era beat manga , ca mergea cu 160 si venea de la tavaleala cu tipa aia de la ambasada..Tu daca ai fi angajat (si pe o asemenea functie), platit gras si avand si alte avantaje necunoscute publicului larg, cui ai lua apararea? Sa fim seriosi, asemenea posturi vin manusa unor asemenea indivizi duplicitari, vicleni, cu relatii in multiple medii, lipsiti de orice scrupul.. cred ca ii pare rau ca a pierdut cativa ani in marina – desi asa s-a propulsat catre ambasada…
    Cat despre povestea cu taica-su, nu stiu ce sa zic. Daca era asa, nu cred ca se mai incurca sa faca liceul militar si institutul de marina, gasea alte cai sa faca cariera.

  17. ;ojio;ij;ojm said

    am September 14 2010 @ 1:44 pm

    Apropo, pe sora-sa o cheama Cristina Berciu, a terminat in Cluj la Babes Bolyai biologia si acu’ da cu sapa prin Boston, la universitatea Brandeis. Daca dati cu gugle, ii vedeti si poza- seamana foarte bine cu fratele mai sus pomenit. Adresa de email- cberciu@brandeis.com (daca vreti sa-i transmiteti salutari lu frati-su prin intermediul ei). Pe el stiti unde-l gasiti ;-)))
    O sugestie: daca aveti probleme, puneti mana de la mana si platiti un detectiv, sa-i faca poze si un mic dosarel. Adaugati declaratii si documente ale celor care au avut probleme cu respectivul apoi dati-l pe net si la presa. Asa se procedeaza.

  18. Gagarin said

    am September 14 2010 @ 8:35 pm

    Am auzit de Stefan Berciu dar ce e curios ca nu apare nicaieri nici o poza cu el pe net. Daca stiti voi vre-un loc, va rog sa-l indicati. Tare as vrea sa-i vad figura. Chiar daca Stefanica cel viteaz stie sa-si stearga foarte bine urmele, un lucru este limpede: ca “senior investigator” nu are voie sub nici o forma sa intretina raporturi sexuale cu persoanele pe care le “investigheaza” si nici sa se joace de-a investigatorul, cum obisnuia el sa o faca pe la Consulatul American de la Cluj (cand exista). Deci, daca exista persoane care au fost victime ale acestui individ, nu va fie frica, iesiti la rampa. Va asiguram in mod public ca Berciulica nu va mai pune piciorul niciodata pe taramul Americii. In SUA si daca lucrezi in pozitii mai putin privilegiate, nu ai voie in nici o circumstanta sa faci sex cu “clientii”. Cu atat mai mult sa faci uz pe pozitia de “senior invesitgator la US Embassy from Bucharest” si sa practici asemenea medote. Vreau sa-l previn ca daca Berciulica crede ca si-a sters complect urmele si nu exista evidente incontestabile, se inseala amarnic. Avem scrisori, avem proba de reportofon a unei victime abuzate de acest individ fara scrupule, ajuns “senior investigator” la Ambasada Americana din Bucuresti.

  19. Cream said

    am September 14 2010 @ 8:51 pm

    Faptele nu raman nepedepsite, chiar daca asa pare la prima vedere. E pacat ca nu ne putem apara tara si cetatenii si ca acest lucru devine obisnuinta in Romania, poate ca e nevoie de mai multa vehementa din partea fiecaruia dintre noi.

  20. Shark said

    am September 14 2010 @ 9:18 pm

    Stefan Berciu, care lucreaza ca “senior investigator” la Ambasada SUA din Bucuresti (nu stiu exact ce prespune aceasta pozitie) s-a laudat unei interlocutoare pe care o “ancheta” ca lui nu-i este frica de absolut nimeni de pe Terra. A prevenit-o de asemenea pe acesta doamna ca este in stare sa faca moarte de om daca aceasta ar divulga sotului ei faptul ca el o viziteaza (sotul fiind plecat in SUA). A lasat-o pe distinsa doamna sa inteleaga ca el ar fi un agent secret a unei organizatii americane (cum ar fi CIA) si poate pune capat vietii cui vrea si cand vrea. E posibil ca doamna aceasta sa nu fie singura victima a acestui “investigator senior” de la ambasada americana si care vine in SUA pe banii statului roman, insotind diverse personalitati din Romania, la ambasada Romaniei din Washington D.C. Va trebui sa-l intrebam si pe dl ambasador Adrian Vierita despre identitatea acestui Stefan Berciu, care am inteles ca a dobandit o avere colosala intr-un timp foarte scurt, prin metode dubioase. By the way, DNA din Romania ce pazeste in acest caz? Exista indivizi mult mai dubiosi decat Dan Diaconescu, de care acestia ar putea sa se ocupe dar se pare ca se fac ca nu-i observa.

  21. Aurelio texanu said

    am September 14 2010 @ 10:02 pm

    Sunt situatii diferite nu are nici o legatura de ce-a ce sa intimplat in Iraq si ce s-a intimplat in Bucuresti

    Sunteti prea mici a face dreptate untru-n stat unde justia este repetenta iar pedeapsa cu moartea numai exista TEAPA LUI VLAD TEPES TREBUIE APROBATA LA FIECARE CIMITIR CITE O TEAPA MARE UNUL SINGUR DACA LAI TRAS SI TELEVIZAT TINUT 3 ZILE IN TEAPA VA ASIGUR CA SE POTOLESC, SI CIRCULA MAI PRUDENT, NU MAI FAC CRIME SI NUMAI FAC CORUPTIE.SI CORUPTIA SA FIE CONDAMNATA CU TEAPA LUI VLAD TEPES ASTA NE SALVEAZA IN REST ESTE HAOS SI NEDREPTATE

  22. edgasdrqwafvar said

    am September 15 2010 @ 5:06 pm

    Hehehe… si gagica a pus botu la aburelile lui? Nu neg ca si-a facut relatii si lucreaza pentru cine stie cine, dar are oricum un tupeu fantastic si e cam greu de decelat cat adevar si cat minciuna scoate. Cat despre obsesia pentru femei, este patologica- daca i s-a pus pata pe una, nu se lasa pana nu o fxxx. Pur si simplu, doar atat are in cap. Asta este punctul lui slab, si am o banuiala ca tot de aici o sa i se traga pana la urma.
    Dar care-i treaba cu averea? Ce are, unde locuieste, ce masini invarte, cum si de ce a cumparat in Cluj, cand ai lui sunt din Piatra Neamt?

  23. Cristina said

    am September 16 2010 @ 8:31 am

    Dar care-i treaba cu averea? Ce are, unde locuieste, ce masini invarte, cum si de ce a cumparat in Cluj, ca el ar fi un agent secret a unei organizatii americane (cum ar fi CIA) si poate pune capat vietii cui vrea si cand vrea? Exista indivizi mult mai dubiosi dar se pare c? pe ace?tia nu-i observa?i.
    In SUA daca lucrezi in pozitii mai putin privilegiate, nu ai voie in nici o circumstanta sa faci sex cu “clientii”.
    Tare a? vrea s? v? v?d figurile. E problema DNA din România ce p?zeste in acest caz. Clar?
    http://www.bio.brandeis.edu/nicastrolab/group.html

  24. Vrajitorul.eu said

    am September 16 2010 @ 1:10 pm

    Nu mai vorbiti prostii; verificati la ANCOM sa vedeti ca Briciu nu are nici o legatura cu http://www.vrajitorul.eu; nu mai puneti botu’ la tot felul de idiotenii

  25. Claudia said

    am September 16 2010 @ 9:20 pm

    Cred ca gasiti pe undeva o poza cu el, eu personal il cunosc si este intr-adevar un om lipsit de scrupule.Nu inteleg de ce se face atata tevatura dupa asa mult timp, de ce nu s-a actionat atunci imediat.De ce nu l-a intrebat nimeni faptul ca nu a precizat ca accidentul a avut loc la ora 4 dimineata cand traficul nu e deloc aglomerat?
    Acum nu stiu daca mai lucreaza la Ambasada U.S.A sau face pe securistul la vreo firma dar asta se poate afla, cu siguranta. Stiu ca are vila la Mogosoaia si ceva pe la Cluj.Poate cineva va avea curajul sa redeschida acest dosar.

  26. Radu Barbulescu said

    am September 18 2010 @ 1:07 am

    Fleosc… Una sunt victimele asa-zis colaterale, in razboi, alta accidentele de circulatie. Bietul puscas marin n-avea decat volanul in mana – ca si victima. Fiecare putea face uz de propria “arma”. Iar ca in Bucuresti se conduce haotic – nu respecta legile circulatiei decat pensionarii sau proprietarii de masini din Vest – este bine stiut. Sa faci dintr-un accident un casus belli… asta este tipica la “politiciosi” ca Geoana, Antonescu, etc-escu sau… miliardarii devs. de drept comun, a la Vintu sau Pat(u)riciu. Ar mai trebui DOVEDIT ca americanul a intrat INTENTIONAT in masina bietului muzicist. Daca americanii – or fi ei prosti, dar respecta legislatia! – au considerat ca este nevinovat, se poate sa fie asa. Dar: Ce-ar fi sa.i dati acum in judecata pe rusnacii care pana prin ’56 au violat romance, au spart capetele valahilor, le-au impus un regim criminal samd? In afara de invidia sarantocului (inclusiv la minte), n-am prea vazut nimic inteligent, nici in articol, nici in comentariile divesilor “nicks”.

  27. Domingo said

    am September 19 2010 @ 5:49 am

    Draga Radu Barbulescu,
    Ce alta dovada mai plauzibila ca puscasul marin a fost vinovat am putea avea decat aceea ca era sub influenta alcoolului cand a condus masina si l-a accindentat mortal pe Teo Peter?
    Daca aici in SUA lovesti cu masina pe cineva mortal si esti si sub influenta alcoolului, pai te mananca puscaria. Daca tot s-a judecat cazul in SUA, trebuia facut uz de legile americane. Nimeni nu ar fi avut nimic impotriva. Adica, daca veneau niste martori cu probe sa spuna ca respectivul venea cu masina diplimatica de la o petrecere cu prostituate si consumase si bauturi alcoolice etc, si sa prezinte raportul Politiei Romane etc, familia Peter sa aiba un avocat care sa pledeze in acest sens, lucrurile ar fi stat diferit. Cu intentie sau fara intentie, in momentul cand ucizi cu masina pe altcineva, conducand cu viteza excesiva, sa-mi spuneti voi cate cazuri sunt in SUA care scapa basma curata? Adica daca incalci legea (urci baut la volan si conduci cu viteza excesiva) nu mai conteaza nimic, e vina ta si atat. Doar nimeni nu omoara cu intentie in accidentele de circulatie. Dar intentia chiar nu conteaza in momentul in care ai incalcat legea. Ori legea circulatiei a fost clar incalcalata in acest caz. Partea proasta ca nu a venit nimeni sa-l acuze, cum trebuia. Iar incompetentul acela de Emil Constantinescu a semnat un protocol cu SUA de cine aude spune ca suntem un popor de imbecili. Chiar si americanii se mira cand afla ce protocol a semnat Romania cu SUA in ce privesc infractiunile militarilor americani pe teritoriul Romaniei.

  28. Cristina said

    am September 19 2010 @ 8:05 am

    Mister Radu, în capul t?u este r?zboi tot timpul .Ai uitat c? este de mult pace?
    A?a faci tu î?i folose?ti toate armele pentru atingerea scopurilor?

    Ce ar fi dac? to?i ?oferii care fac accidente, deci toti soferii ar putea sa circule sub influenta alcoolului si cu viteza excesiva si daca se intampla ceva sa se scuze ca nu a fost intentionat….

    Ce absurd. Dar care-i scuza ca a incalcat legea si incalcand-o e clar ca a pus in pericol viata altora.

    Se pare c? e?ti la curent cu violurile? Când s-a produs ultimul?

    Hai, spune c? tot ….

  29. Nusa said

    am October 15 2010 @ 4:30 am

    Legiile trebuie respectate indiferent de tara,fie ca esti in Romania fie ca esti in S.U.A.Cine este vinovat sa platesca si mai ales cand e vorba de vata unui om!

  30. Silvian said

    am October 16 2010 @ 9:55 am

    Bravo domnule senator, va felicit si va sustin moral. Desi, dati-mi voie sa ma indoiesc de sprijinul jusitiei si a statului roman care se dovedesc cel putin detasati de problemele romanilor in relatie cu cetatenii altor state.
    Fireste ca nu e sanatos sa te pui rau cu Unchiul Sam dar nici sa-i faci bocancii cu limba ca sa nu-i deranjezi sireturile.
    Sint un cetatean care a fost intrigat de accidentul savirsit si de decizia Curtii in acest caz de omor din culpa

Comment RSS · TrackBack URI