Nu acest exemplu trebuie dat !

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Nu acest exemplu trebuie dat !

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


24 Comentarii pana acum»

  1. CADASTRU said

    am August 31 2009 @ 1:17 pm

    pai ei judeca numai ce este in interesul lor si asta in cel mai scurt timp.

  2. AndreeaPH said

    am August 31 2009 @ 2:26 pm

    Daca ei considera ca 5000-6000 de lei pe luna nu le ajung, atunci ar trebui sa incerce sa se descurce cu 2000 de lei pe luna!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Un evreu sarac said

    am August 31 2009 @ 2:28 pm

    @AndreeaPH eu ma descurc si cu 1000 de lei / luna. Singur.

  4. Victor said

    am August 31 2009 @ 2:32 pm

    Oare daca un angajat nu-si face treaba pt care a semnat contract de munca….nu trebuie dat afara? Dar 5? Dar 10?
    AFARA CU EI!
    Pariez ca se gaseste urgent o armata de avocati insetati dupa fotoliile de bugetari magistrati…si mai cu chef de munca.

  5. Radianu Mihai said

    am August 31 2009 @ 2:35 pm

    dupa cum am mai spus,toti magistratii si judecatorii sunt niste ordinari,slab pregatiti prfesional,cu pretentii deloc justificate!
    i-as baga la puscarie pe toti,cel putin 1 (un) an sa vada ei pe dracu!

  6. AndreeaPH said

    am August 31 2009 @ 2:35 pm

    Te cred…dar poate tu ai casa ta sau nu platesti chirie…..

  7. ncv said

    am August 31 2009 @ 2:35 pm

    Da! Pretentii.. Niste scarbe la care le este frica de tigani sau smecheri si unde aproape totul se rezolva cu relatii si bani…

    sistemul nostru judiciar ?…sa vad cum nu sunt bagati la inchisoare sau sunt eliberati pe motive de tot rasul (ca nu reprezinta un pericol, etc.) o gramada de personaje care sechestreaza, omoara, se ocupa cu inselaciuni …etc. ???

    politia ?…sa vad cum sunt niste fricosi si niste corupti, care nu au tupeul sa comenteze in fata tiganilor si a smecherilor ???

    In inchisori ajung doar aia care nu au bani si relatii, sau aia care s-au bagat peste cine nu trebuie din guvern.

  8. IRMA said

    am August 31 2009 @ 2:42 pm

    nu toti sunt slab pregatiti, ordinari sau alte adjective/injurii.

    unii fac meseria cu placere. si nu le ajunge salariul – mai au si copiii de hranit, ca de imbracat nu mai zic…

    si pana la urma, daca ar avea salarii mici, de ce ne-am mai mira ca cer/accepta spaga?

    sa fim seriosi… 1000 lei pe luna… poate daca traiesti la mama si la tata, care platesc din pensia lor toate cele…

  9. admin said

    am August 31 2009 @ 2:44 pm

    @ Radianu Mihai si ncv : va rog sa terminati cu injuraturile in cadrul comentariilor

  10. Tzeapa Voda said

    am August 31 2009 @ 2:50 pm

    AndreeaPH, Un evreu sarac, se poate si mai rau, 750 Ron/luna…

  11. Szgwere said

    am August 31 2009 @ 2:51 pm

    solutia e simpla : munciti mai mult si puneti osul la treaba

    bye

  12. Gopo said

    am August 31 2009 @ 2:55 pm

    Pentru restabilirea ordinii sociale din Piata Universitatii, in anul 1990, manifestarea fiind considerata de Ion Ilescu anarhie, acesta a apelat la mineri si acestia cu mijloacele din dotare au restabilit, asa cum s-au priceput ei mai bine, “ordinea”.

    Si noi, justitiabilii, luand exemplul mai sus mentionat, pentru restabilirea ordinii din instantele de judecata, va trebui sa actionam la fel, pentru ca, asa cum s-a vazut, cu toate ca au murit oameni in acele evenimente, aceeasi justitie a considerat ca nu este vinovat nimeni, Iliescu fiind achitat.

    Deci, care mai aveti pe acasa rangi, lampase, tarnacoape, va invit sa sapam spatiul verde din Piata Universitatii.

  13. AndreeaPH said

    am August 31 2009 @ 3:11 pm

    Nu mai conteaza cat are fiecare salariul, ideea e ca cer mai mult decat ar trebui….asta era problema… avand salariul de 5000-6000 de lei pe luna tot nu le ajunge. Aici vroiam sa ajung….sa incerce sa se descurce cu salariul muritorilor de rand.

  14. DAN said

    am August 31 2009 @ 3:30 pm

    OBSERV CA SENATORUL URBAN, PE CARE SINCER IL APRECIAM, A INTRAT IN JOCUL URIT AL DEZINFORMARII, CARE SE PRACTICA IN MASS-MEDIA DE UN AN.DACA VREA CINEVA CU ADEVARAT SA AFLE CIT CISTIGA UN MAGISTRAT, SA MEARGA LA DILGA, LA JUDECATORIE, SI SA INTREBE.EXEMPLELE PE CARE LE DA PRESA SINT ALE UNOR VIRFURI DIN JUSTITIE, UNII PUSI POLITIC SI RASPLATITI PRIN SALARII SI SPORURI.MAREA MASA A MAGISTRATILOR CISTIGA SUB 1.000(O MIE)EURO PE LUNA.SINCER, PENTRU UN OM CARE GINDESTE(DESI DIN PACATE CONSTAT CA SINT TOT MAI PUTINI), CHIAR VI SE PARE MULT?IN TIMP CE DIRECTORUL DE LA AVIATIE AVEA 10.000/LUNA?SI VI SE PARE MULT LA CEI CARE TREBUIE SA DECIDA LIBERTATEA UNOR OAMENI CA GIGI SAU CA ALTII MULT MAI RAI?SI CARE JUDECA 100 DE DOSARE PE LUNA?

  15. janessu said

    am August 31 2009 @ 3:35 pm

    incredibil … adica pe langa aia 6000 lei pe luna, mai primesc si la sfarsit de an prime pt. performante de cca 20.000 lei. Si asta nu e tot, ca doar nu pleaca in vacanta fara prime, inca cel putin un salariu !!! Si tot nu le ajunge. Macar de ar merita banii astia, dar de unde? Stim toti ce insemana si ce face justitia in Romania … vai de mama noastra, astia mai saraci

  16. unguru said

    am August 31 2009 @ 3:57 pm

    Greva este ilegala, iar ilegalitatea o poate pronunta doar instanta. Care instanta, daca cele din Romania sunt in greva. Aceasta greva este santaj curat, si prin blocajul financiar ne baga si mai mult in criza, tocmai cand unele tari au inceput sa iasa. Ne facem criza singuri. Patriotism curat din partea magistratilor. De ce nu li se desface contractul de munca din motive disciplinare, excluderea din magistratura, ca nici macar juristconsult sa nu mai fie. Daca un judecator incalca legea, desi el este functionarul care garanteaza aplicarea corecta a legilor, cata incredere mai pot avea oamenii in el, ce fel de tinuta morala mai are. Ce mai poate veni: dictatura militara, legi martiale? Poate, ca chiar ar fi solutia.

  17. io said

    am August 31 2009 @ 3:57 pm

    bai, voi dati exemplu doar cat castiga varfurile!!! un judecator sau procuror nu castiga mai mult de 4000 lei. Castiga mult sub acest prag!!! Daca ii luati la bani marunti pe judecatorii care au declansat greva, o sa vedeti ca foarte multi au intrat in sistem pe “bune”, fara pile la examen.

  18. fabricantu' said

    am August 31 2009 @ 4:55 pm

    Recomand tuturor justitiabililor care isi vad amenintate intersele prin amanarea proceselor sa dea in judecata pe magistratul care ia aceasta decizie, pentru ‘abuz in functie’. Va castiga sigur, chiar daca procsul se va amana la nesfarsit. Are un motiv perfect dovedit pentru CEDO – credeti-ma, nici macar magistratii nu vor avea cum sa scoata camasa, penru ca greva lor este ilegala!

  19. Ceau?escu said

    am September 1 2009 @ 7:55 am

    Solu?ia

    Legea mar?ial?

    Procurorii ?i judec?torii care fac grev? ilegal ?i î?i bat joc de poporul român aresta?i de instan?ele militare ?i judeca?i pentru abuz în serviciu contra intereselor publice.

  20. Ceau?escu said

    am September 1 2009 @ 7:55 am

    Solu?ia

    Legea mar?ial?

    Procurorii ?i judec?torii care fac grev? ilegal ?i î?i bat joc de poporul român aresta?i de instan?ele militare ?i judeca?i pentru abuz în serviciu contra intereselor publice.

  21. Ceau?escu said

    am September 1 2009 @ 7:56 am

    Solu?ia

    Legea mar?ial?

    Procurorii ?i judec?torii care fac grev? ilegal ?i î?i bat joc de poporul român aresta?i de instan?ele militare ?i judeca?i pentru abuz în serviciu contra intereselor publice.

  22. Gutan Sabin said

    am September 1 2009 @ 9:29 am

    E de laudat aceasta initiativa a judecatorilor. In sfatsit cineva care a luta taurul de coarne si da cu incompetenta guvernantilor de pamant. Criza de inteligenta si profesionalism a “puterii” este monstrul care ne chinuie.

  23. Adrian said

    am September 1 2009 @ 10:44 am

    ar trebui intrduse in primul rand criteriile de competenta in serviciu pentru toti magistratii!
    Momentan justitia face dreptate in functie de banii dati, de pozitia sociala, etc. Daca nu esti mare stab pierzi procesul cu dreptatea in mana. Criminalii, hotii si violatorii sunt liberi dar daca cineva isi face singur dreptate dupa ce justitia l-a lasat balta acesta va fi pedepsit exemplar. Va rog sa-mi aratati un parlamentar bagat in puscarie de justitia noastra! Aratati-mi un proces castigat in 1-2 luni de catre un cetatean de rand!

    Cu toate acestea, desi sunt platiti din banii nostri, desi nu isi fac treaba acum ne mai arata o data ca singurul lor interes este buzunarul propriu. Ii doare in cot de poporul pentru care ar trebui sa faca dreptate. Problema lor majora este ca sunt a 3-a putere in stat si ca vor sa demonstreze ca sunt prima. Pentru asta sunt in stare sa faca totul praf atat timp cat isi ating scopurile.
    Din acest punct de vedere sunt niste INTERLOPI fara scrupule si singurul lucru pe care-l merita este sa fie inlocuiti toti cu altii mult mai eficienti, mai tneri si mai energici care nu au nevoie de spor de stres, spor de toate cele!

  24. vip said

    am September 1 2009 @ 12:39 pm

    Lupta dintre Boc si profitorii santajelor politice acumulate in 20 de ani de guvernari sindicaliste si irationale va fi o lupta grea si inegala,profitorii si beneficiarii pensiilor si salariilor de lux avind de partea lor,atit justitia cit si securitatea si toate institutiile statului care sunt pline de profitori.In aceasta situatie singura solutie este impozitarea progresiva a veniturilor de la buget,solutia cu adoptarea legii unice de salarizare este nerealista din doua motive :primul ca va fi contestata in justitie ci sansele de aplicare se vor lungi pina la falimentul tarii si al doilea motiv este ca aceasta lege nu ar rezolva problema salariilor , pensiilor si sporurilor exagerat de mari care conform principiului “un bun cistigat nu poate fi anulat” nu vor scadea,discrepanta va ramine.Pentru Boc si Pogea singura solutie de necontestat este impozitarea pe care au dreptul sa o faca. Trebuie luate urgent masuri pentru ajustarea veniturilor de la buget iar una dintre cele mai sigure si de necontestat solutii este impozitarea progresiva a SUMEI tuturor veniturilor de la buget,incluzandu-se aici: salarii,pensii,prime de orice tip ,sporuri de orice tip,bonificatii,venituri din participari la consilii de administratii si in general toti banii primiti de la bugetul statului. Impozitarea trebuie sa tina cont de venitul minim pe economie si de limita maxima spre care tindem si care este de 15 salarii minime.O grila de impozitare realista ar fi urmatoarea:
    SUMA TUTUROR VENITURILOR
    intre sal.min. 600 lei
    5xsal.min. 5×600=3000 lei 16%
    ———————————————————————————————————————-
    ce depaseste 5×600=3000 lei
    pana la 10×600=6000 lei 30%
    ———————————————————————————————————————-
    ce depaseste 10×600=6000 lei
    pana la 15×600=9000 lei 60%
    ———————————————————————————————————————-
    tot ce depaseste 15×600=9000 lei 90%
    ———————————————————————————————————————–
    Acest sistem ar rezolva fara complicatii si cumularea pensiilor si salariilor mari,si problema sporurilor nejustificate si cred ca si din punct de vedere juridic o asemenea lege nu ar putea fi contestata,guvernul avind dreptul sa impoziteze veniturile de la buget asa cum doreste. O asemenea masura ar face ca efectele crizei sa fie suportate cu solidaritate de majoritatea populatiei.

Comment RSS · TrackBack URI