Am depus proiectul de modificare a legii pentru protectia animalelor

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Am depus proiectul de modificare a legii pentru protectia animalelor

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


22 Comentarii pana acum»

  1. ionut_d said

    am June 9 2009 @ 2:19 pm

    Stiti cum functioneaza acum ecarisajul?

    Suni, isi arunca vina unul pe altul, dai intr-un final de ecarisaj sector 3, care e de fapt pentru tot Bucurestiul. Faci plangerea, ti se ia numele, ti se da un numar de inregistrare a plangerii si ti se spune ca poti astepta mult si bine. Intrebi iritat “de ce?”. Ti se raspunde ca pentru a lua un caine de pe strada, trebuie sa se elibereze un loc in adaposturile de caini si, o chestie pe care nu am inteles-o, ca i se da drumul dupa ce este sterilizat. Daca astepti eliberarea unui loc in plasamentul pentru caini, de ce i se da drumul inapoi?! Apoi, ti se spune ca plangerile sunt solutionate in ordinea primirii lor si i se taie duduii de la celalalt capat amabilitatea si iti spune ca sansele sunt aproape nule sa vina sa ia careva potaia agresiva.

    In acest timp incerci sa te aperi de ea de unul singur, iar femeia care matura casa scarii si vreo 2 babe sclerozate din imobil te blesteama de tot ce le vine la gura daca incerci sa dai cu o piatra sau un bat dupa potai ca sa nu te atace. Da, aceleasi babe care s-au dus sa le aduca inapoi de la ecarisaj acum ceva ani pe cand Basescu era primar.

    Pana la intrarea in vigoarea a acestei legi, stie cineva ce as putea pune in niste carne tocata si da unor caini cu adevarat agresivi? Locatarii a 4 scari de bloc cu 9 etaje, minus cateva babe va vor fi profund recunoscatori pentru o solutie.

  2. Elena said

    am June 9 2009 @ 3:07 pm

    Parerea mea:
    1. Deocamdata sa o lasam asa cum e, adica sa se abroge Legea 9/2008.
    2. Ulterior, impreuna cu noi, societatea civila (partea vatamata!), dar si cu asociatiile (Miau-miau, Cutu-cutu, Ham-ham, Bau-bau etc.) pe care nu puteti sa nu le luati in calcul, sa “producem” un nou proiect de modificare si completare a legii vechi, adica Legea 205 pe 2004.
    O voi reciti in forma dinaintea modificarii ei prin Legea 9 pe 2008, poate ca nu e necesar sa o modificam!

    Caci, asa cum am mai spus-o de n-spe ori – problema REALA la noi nu e lipsa legilor, ci NEAPLICAREA LOR.

  3. Darius Stan said

    am June 9 2009 @ 4:15 pm

    Corect este cum subliniaza Elena .
    Indiferent care este modalitatea legala ( fie ca se aplica legea 9/ 2008 sau 205 / 2004 ) este extrem de important sa redam linistea cetateanului si siguranta acestuia . Scopul nostru comun este sa redam si sa cerem prin actiune autoritatilor competente sa elimine din viata cotidiana a cetateanului situatiile in care este pusa in pericol zilnic viata, sanatatea sau integritatea oamenilor prin coexistenta comunitarelor.
    Asociatiile Ham ham ..Bal bal sau Lip Lip poate sa intreprinda actiunile: de a organiza zilnic plecari in excursii de vis ale cainilor pe care ii vor aduna si ii vor deplasa la locul de destinatie astfel in cat sa nu le mai placa traiul in societatea umana si sa nu mai revina. In acest sens rugam autoritatile sa fie eficiente ca in vremuri de criza, si sa rezerve un singur drumu dus. Repunerea animalelor in libertate si readucerea,rentoarcerea acestora in mediul uman trebuie inteleasa ca un afront legistlativ. Este o crima repunerea in libertate sau readucerea acestor animale in comunitatile umane. Spun acest lucru si in conformitate cu Declaratia universala a drepturilor animalelor semnata la Paris din 15 octombrie 1978.
    ASA – Sa raspunda promt oricarui anunt si sa intervina pentru remedierea situatiei.

    Este rusinos unde s-a ajuns pentru o tara cu traditii ca Romania. Desi pretindem ca facem parte din cluburile selecte ale mapamondului si avem tendinta de a privi cu o mina de superioritate, anumite principii existentiale au fost si sunt considerate lipsite de interes. Pentru ca marile realizari au fost facute din compozitia lucrurilor simple, sa ne intoarcem si sa privim un caz mai vechi dezbatut si pentru care nu s-au gasit solutii.
    Oamenii sau cainii urmeaza sa decidem si sa alegem care dintre specii va forma societatea predominanta, iar din punctul de vedere al coercitivitatii vom alege intre agresivitatea umana sau animala. Cine si cum se raspunde pentru agresarea cetatenilor in aceste situatii putem afla de la institutiile statului?

  4. Georgiana said

    am June 9 2009 @ 6:01 pm

    Sunt intradevar f multe animale ale strazi, si unele dintre ele f agresive.
    Solutia civilizata care se aplica in situatia de genul asta, care tot omul a creat-o, este:
    1-sterilizarea animalelor, atat celor de pe strada ,cat si a celor cu stapan (doar cei cu drept de monta si care isi asuma anumite responsabilitati sa fie lasate nesterilizate).
    Pedepsirea celor ce abandoneaza animale, ce le maltrateaza (ne-am saturat sa vedem zilnic animale schilodite, pline de raie, cu handicapuri severe).
    Eutanasierea lor in masa nu va rezolva problema, tot ce vom castiga este dispretul tarilor civilizate, care si ele la randul lor s-au confruntat cu acesta problema si nu prin eutanasiere au rezolvat-o.
    2-eutanasierea animalelor cu boli grave, handicapuri etc (asta daca nu se gaseste cineva sa le trateze si sa isi asume responsabilitatea cresteri si ingrijiri lor)

    Sunt o iubitoare de animale, dar nu sunt de acord ca sa facem sute de adaposturi pentru caini intr-o localitate care sunt costisitoare (pentru ca majoritatea banilor nu pe animale se duc ci se fura in nestire de acolo, ca in orice domeniu)
    As vrea un adaport k lumea pe localitate, situat la marginea orasului, curat, unde se va putea face voluntariat pt cei ce doresc,cu spital etc.
    aceste adaposturi promovate, pentru educarea poporului sa infieze.
    iar acele animale ce nu isi vor gasi stapan in cateva saptamani sa fie eutanasiate,dar in conditii umane nu arse, taiate etc.
    inteleg supararea anumitor persoane, dar nu trebuie sa uitam ca animalele, plantele au fost aici inaintea nostra si trebuie sa le respectam.
    nu putem distruge tot, totul are un echilibru care din pacate si numai din vina nostra l-am stricat si nu e necesar ca prin brutalitate sa rezolvam totul.
    Politia animalelor este necesara, exista in multe tari civilizate, cu ajutorul lor vom putea preveni abandonurile, brutalitatile si bineinteles vom depista si eutanasia animalele agresive.
    Nu vreau sa ne crestem copii intr-o lume nemiloasa si violenta.
    Daca o sa observati brutalitatea vine mereu de la oameni din medii sociale lipsite de cultura.
    zicea cineva mai sus ca bani investiti in caini mai bine ar merge la spitale ,azile etc, de acord…dar sincer..credeti vreodata ca atunci cand vor disparea caini si alte animele, acei bani vor ajunge la bolnavi, copii si batrani.
    niciodata nu vor ajunge la ei, ci in buzunarul altora, spitalele tot in paragina vor ramane, copii abandonati vor fi si batrani chinuiti.

    scuze greselile de gramatica , sunt la servici.
    o zi buna si sper ca acesta problema sa se rezolve civilizat fara brutalitati care ne marcheaza.

  5. Roxana Mimi said

    am June 9 2009 @ 7:06 pm

    Stimate domn Urban, cu tot respectul pentru ce doriti d-voastra sa initiati ma tem ca d-voastra nu sunteti cel mai in masura sa cereti abrogarea acestei legi.De ce?Faceti afirmatia ca ‘prin modificare modificarile aduse prin Legea 9/2008 nu au adus o reala imbunatatire nici a situatiei cetatenilor a caror viata este afectata de prezenta acestor animale pe strazi si nici situatiei cainilor fara stapan, tinand cont ca exista persoane care reclama prezenta pe strazi a unui numar mare de asemenea animale care de cele mai multe ori devin agresive si raportat la faptul ca gestionarea animalelor fara stapan continua sa fie imposibil de efectuat in conditii eficiente, adaposturile de caini fiind supraaglomerate, iar fondurile pentru intretinerea acestora fiind insuficiente’.Pana aici de acord.Dar cine a incercat sa faca ceva?Doriti ca aplicarea unei legi (dar nu se aplica) sa rezolve ce nu au rezolvat celelalte legi in care se mentiona eutanasierea cainilor din adapost?Ce s-a rezolvat prin aplicarea legii 205?Nimic.E ridicol ce pretentii aveti.Nu au bani primariile?Pai d-voastra habar nu aveti ce se face cu banii ce sunt destinati ingrijirii cainilor din adaposturi.Sunteti total neinformat.Ati auzit de campanii electorale si alte cheltuieli platite din banii destinati ingrijirii cainilor?Si nu aveti nici o grija ca in adaposturi mor cainii cu zecile, asa ca situatia este cu totul alta decat se stie asa, ‘pe dinafara’.Se mananca miliarde la greu dar nu in folosul animalelor, nu aveti grija.Asa ca domnule Urban inainte de a initia acest proiect trebuia sa va consultati cu persoane avizate care cunosc situatia reala din tara asta unde legile se fac doar ca sa fie facute dar nu si respectate.V-am urmarit de-a lungul timpului si mi-am dat seama ca sunteti impotriva cainilor si in general a animalelor asa ca oricum imi pierd timpul incercand sa va conving ca situatia e alta ca oricum o sa faceti tot cum v-ati decis.Problema este ca nu v-a ramane asa.Voi face cunoscut si in Europa de propunerile pe care doriti sa le initiati, asta asa ca sa nu credeti ca undeva prin Romania se doarme si a aparut acum cineva frumos si inteligent cu idei ‘geniale’.

  6. mircea said

    am June 9 2009 @ 7:40 pm

    Domnule avocat,

    Legea trebuie sa apere atat oamenii cat si animalele. Intr-o tara civilizata, asta face. Si exista si oameni (avocati, parlamentari, etc) care au inteles valoarea intrinseca a animalelor. Au inteles (cititi Raportul OMS din 1992) cum se rezolva aceasta problema a animalelor fara stapan in tarile din est. Au inteles ca euatanasierea este metoda agreata de cei care doresc sa fure banul public (vedeti eficienta eutanasierii din 1990 si pana in prezent. Dar, vedeti si care este consumul de fonduri publice pe care serviciile publice nu le pot justifica legal).
    Vedeti, ce ne recomanda Consiliul Europei, atat Romaniei cat si Bulgariei, legile existente in Bulgaria (care ne-a luat-o inainte si de aceasta data. Vedeti legea 60/2004 privind ratificarea Conventiei Europene (am pretentia ca stiti sa cititi cu atentie si fara interpretari).
    Legile intr-un stat de drept trebuie sa apere atat drepturile oamenilor (DECLARATIA UNIVERSALA A DREPTURILOR OMULUI – adoptata de Adunarea Generala a Organizatiei Natiunilor Unite la 10 de septembrie 1948)cat si drepturile animalelor (DECLARATIA UNIVERSALA A DREPTURILOR ANIMALELOR – (proclamat? solemn la CASA UNESCO din Paris la l5 octombrie l978).
    Proiectul dumneavoastra nu face decat sa ne trimita in era primitiva, sa incalce legile internationale dar si legislatia interna, acum cand este mult mai necesar sa avem o Politie a Animalelor pentru ca legile (“asa proaste” cum sunt) sa fie aplicate. Eficienta acestui proiect va fi zero (asa cum s-a vazut pana la adoptare legii250/2004 -impusa de Comunitatea Europeana)
    Nu stiu ce stiti dumneavoastra cu privire la cazul de la Constanta (cu fetita ucisa de caini)dar eu am documente oficiale transmise de politia de la Constanta prin care nu se confirma cele relatate de dumneavoastra.
    Cat priveste muscaturile de animale am fost abordat de un redactor sef al unui post de televiziune care mi-a spus ca “intre un caine mort si un copil muscat de acesta prefera cainele mort”. I-am replicat ca ” daca abordam problema doar dintrun singur punct de vedere nu avem o viziune completa a situatiei si sa mediteze la urmatorul aspect “intre un copil muscat de caine si un copil violat, accidentat de masina, rapit si ucis intro padure, etc , ce prefera”
    Mi-a spus ca intradevar l-am pus in dilema.
    Sigur ca sunt si accidente nedorite dar cand este sa se intample se intampla ca vrem noi sau ca nu vrem (vedeti mama si fiica ucise -strivite de singurul pom aflat in spatele acestora- la Tg-Jiu la un concurs de masini in centrul orasului, etc).
    Dumnezeu stie ce face si are grija de fiecare.
    Intrebati parintii copiilor ucisi, violati si ucisi, decedati in accidente, etc daca in momentul cand vegheaza la capul lui si il vede pentru ultima data, daca Dumnezeu ar face un miracol si-ar dori sa fie muscat de animale ?
    Muscaturile dor, dar moartea este ireversibila stimate domnule avocat.
    Mai ganditi-va si poate doriti sa ne intalnim si sa discutam pe marginea acestui subiect. Am convingerea ca veti intelege ceea ce nu ati inteles pana acum, daca sunteti de buna credinta si credeti in Dumnezeu.
    Pe adresa mea de mail puteti obtine si nr. meu de telefon.
    Cu respect,
    Mircea Serbanoiu

  7. Nicolae said

    am June 9 2009 @ 10:11 pm

    Salut.

    Daca tot ai primit 86 de mailuri in care te injura lumea, iti trimit si eu una in care sa sustin o initiativa de a rezolva aceasta pb pe care eu o consider de siguranta publica si sociala (chiar daca pe mine, personal, nu ma afecteaza).

    Din discutiile pe care le am avut si pe chat cu sustinatorii cainilor si din ce citesc si in general observ ca argumentul lor e cam acelasi: Oamenii sunt de vina si ei au ceva cu animalele, animalele simt cine e bun si cine rau, deci, practic, in viziunea lor, ar trebui animalele sa zburde libere si oamenii tinuti in lesa, sa nu se mai dea la animalutele astea!

    In acceptiunea taberei adverse, ar trebui practic creat un stat asistential pt cutu, in conditiile in care in Romania copiii primesc o alocatie de 30 de ron pe luna (e mai mult? pe vremea mea era 18 parca), in conditiile in care zeci de mii de copii sunt aruncati iresponsabil prin case de copii, de unde cand implinesc 18 ani ajung in strada, in conditiile in care astfel de copii au greutati in a putea merge la scoala, in conditiile in care o mama singura cu un copil ar avea un minim garantat de 100 de ron pe luna (woaw), in conditiile in care exista spitale pentru oameni care arata ca dupa al 2lea razboi mondial… si lista poate continua mult si bine dar ma opresc din lipsa de timp si spatiu.

    Inteleg preocuparea lor pentru animale care pot oferi afectiune si o petrecere agreabila a timpului. Ideal ar fi sa poata fi gasita o solutie de compromis, dar cel mai mult cred ca trebuie luat in considerare principiul responsabilitatii. 1 om nu poate sa raspunda pt 50 de caini, de ex, cu atat mai putin pt 30 000….dar daca doreste, ar tb sa ii ia pe toti 30 000 (sau pe toti pe care doreste sa ii aiba pe langa el) la el acasa, sa ii puna in lesa, sa le dea de mancare, etc.. adica sa aiba si raspundere pt ei.. daca beneficiaza de afectiune. Un astfel de principiu este perfect functional si corect in toate tarile europene si chiar in dreptul civil romanesc.

    In masura in care argumentul lor continua prin ideea ca STATUL, nu individul, ar trebui sa se implice sa creeze conditiile necesare, atunci cred ca ar trebui efectuat un studiu care sa expuna consecintele si eforturile angajate. Avand in vedere ca Romania nu este deloc in postura de stat ultradezvoltat, in care oamenii aproape ca nu duc lipsa de nimic, ci, dimpotriva, unul dintre ultimele state din Europa in privinta protectiei sociale a OAMENILOR, este foarte probabil ca rezultatele studiului sa fie negative pentru argumentele taberei cainilor. Ar trebui sa alegem copilul abandonat, mama singura la limita supravietuirii, salvarea oamenilor pe patul de spital, sau cainele care poate sa fie plin de afectiune sau sa bage coltii?

    Personal cred ca:
    -ar fi normal ca acesti caini gasiti sa fie cazati pt o perioada de x zile in adaposturi speciale, moment in care ar fi inregistrati la primaria din localitate/autoritatea specializata pt identificare in cazul in care este un stapan care a pierdut animalul
    -publicate detaliile animalului pe un site in cazul in care sunt persoane interesate sa il “infieze” si sa isi asume toate responsabilitatile pt el. Astfel de persoane ar tb sa faca dovada unui venit care sa le permita cresterea animalului si sa semneze pt asumarea raspunderii, inclusiv daca animalul ar ataca oameni
    -in masura in care nu exista stapani care sa ceara animalul sau doritori care sa il infieze, ar tb studiate efectele ingrijirii lui pt o perioada de 15 ani (pana ar muri in mod normal) si comparate cu posibilitatile care s-ar putea acorda copiilor, tinerilor, mamelor si altor categorii defavorizate prin aceleasi fonduri (adica alegem oamenii sau cainii, nu stiu cat de mult se pot alege ambele solutii intr-o tara aflata pe penultimul loc al Europei la capitolul nivel de trai/venituri si protectie sociala (a oamenilor).

    Nu inteleg de ce pana acum sustinatorii cainilor nu au protestat fata de conditiile de cazare ale cainilor in adaposturi. Un caine tinut intr-o cusca, nu ar trebui si el plimbat prin oras, eventual de catre un ingrijitor de plimbare angajat de primarie si platit prin taxe de comunitate? Nu sunt conditii “necainesti” sa stai numai tinut in cusca? Nu ar trebui si el periat, taiate gherutele la labute, tuns din cand in cand in laboratoare speciale? Concluziile unde ajungem… le deduceti singuri.

    Nicolae T Butan

  8. Pro-Vita Bucuresti said

    am June 10 2009 @ 8:22 am

    In dorinta noastra de a apara animalele, am uitat de oameni.

    Uniunea Europeana, sub influenta careia s-au conceput si actualele reglementari privind protectia animalelor, are o preocupare pe care o consideram mult peste firesc, fata de animale, protectia si respectul datorat lor. De multe ori preocuparea aceasta frizeaza ridicolul, mai ales intr-o tara ca Romania, in care s-a ajuns ca multi oameni sa aiba mai putine drepturi decat cainii comunitari sau gainile.

    Un parinte ne-a scris ca o norma ‘europeana’ prevede ca o… gaina sa aiba asigurati minim 4mp spatiu ‘pentru o dezvoltare optima’. Dar pe mine cine ma protejeaza, ca traim 3 oameni in 20mp?, intreba el, precizand ca statea intr-o garsoniera, impreuna cu sotia si un copil.

    De asemenea, ca organizatie care lupta pentru dreptul copilului si pentru asigurarea cadrului legal necesar unei dezvoltari optime, suntem indignati de faptul ca suma lunara alocata pentru intretinerea unui caine din adaposturile statului este aproape dubla fata de alocatia unui copil in varsta de pana la doi ani.

    Organizatia noastra este de acord cu faptul ca trebuie luate masuri radicale, pentru ca cele de pana acum NU au dat roade.

    Omul este mai presus de animale, daca nu filosofic, legal cu siguranta si, chiar daca e dator sa le trateze cu respect, nu inseamna ca poate accepta sa fie terorizat si sa-i fie pusa viata in pericol.

    Ca atare, sustinem initiativa legislativa a senatorului Iulian Urban pentru abrogarea Legii nr. 9/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 205 /2004 privind protectia animalelor.

    Asociatia Pro-Vita fil. Bucuresti
    http://www.provitabucuresti.ro

  9. Darius Stan said

    am June 10 2009 @ 9:30 am

    Revin pentru cei mai putin convinsi de importanta unei masuri de delimitare teritoriala a proximitatiilor comunitatii umane.

    Noapte de co?mar pentru câ?iva locuitori din Sinaia. Un urs aproape le-a intrat în cas?. Pân? le-au sosit ajutoare, animalul a disp?rut în p?dure.
    În ultimele zile, ur?ii au ajuns pân? în centrul sta?iunii prahovene. Chiar mar?i la prânz, un pui de doi ani a luat la rând cur?ile localnicilor ?i tomberoanele de pe str?zi.

    Autorit??ile dau vina pe turi?tii care îi hr?nesc. Localnicii acuz? autorit??ile c? nu iau m?suri.
    Azi-noapte, un urs a coborât din nou s? c?ute mâncare ?i i-a b?gat în sperie?i pe locatari. Si toate acestea sunt intamplari reale din data de 09.06.2009.

  10. Darius Stan said

    am June 10 2009 @ 9:32 am

  11. The Father said

    am June 10 2009 @ 11:52 am

    Nu inteleg de ce va agitati atat de mult!?
    Dupa zeci de reclamatii la ASA (am hartii cu care pot dovedi) am inceput sa-mi fac singur dreptate (otrava , bata , masina), doar nu o sa astept sa-mi fie mutilat copilul din cauza unor legi care ori sunt proaste ori nu sunt aplicate .
    initiativa legislativa a senatorului Iulian Urban este buna dar pana sa ajunga sa fie pusa in practica si sa dea si rezultate mai este fffff mult iar eu nu vrea sa-mi risc integritatea mea si nici a familiei mele.
    P.S.
    Sunt un ecologist convis dar nu pot renunta la masina in favoarea bicicletei tot din cauza javrelor.
    Cu respect .

  12. Oana said

    am June 10 2009 @ 12:35 pm

    Eu pot sa va spun de acum ce efect ar avea o asemenea modificare: bani furati la greu din aceste programe si ciubucuri grase pentru hingherii care ii vor santaja pe cei ce vor sa apere animalele din fata blocului (evident ca nu ar apara nimeni caini agresivi). Toti acesti bani vor fi la negru ca doar asta este modelul de succes in economia romaneasca si cineva tot trebuie sa se plimbe prin mall-uri si statiuni in vreme de criza.
    varianta cealalta cu castrarea, cea care vad ca este recomandare in EU: daca ar fi facute contracte cu cabinete veterinare (cu licitatii corecte daca asa ceva se poate in tara asta)nu numai ca s-ar cheltui mult mai putin decat cu sal si transp pt. hingheri si centre de eutanasiere ci ar merge bani si la buget din taxe si tva la materiale + plus s-ar sprijini activitatea unor oameni cu studii care lucreaza in aceste cabinete.Acetse cabinete ar putea si eutanasia cainii agresivi si bolnavi (nu cred ca exista veterinar adevarat care sa eutanasieze caini sanatosi ce nu prezinta pericol).
    Dar evident se cauta varianta care aduce bani multi pentru smecheri.
    Aveam pretentii de la dvs. dar in fine aveti ceva cu animalele,restul problemelor gen sosele care omoara zilnic oameni in timp ce se scurg miliarde in autostrazi invizibile(am vazut zilele trecute un motociclist facut praf de o masina care depasea coloana pe o sosea cu o singura banda), nenorociti care omoara si fura si nu raspund penal, agricultura la pamant cu tarani care muncesc toata ziua si isi bat joc de ei speculantii, smecherii car nu au platit in viata lor impozite astea mai pot astepta, nu e nevoie de modificari legislative. Nu e nevoie de piete in care sa gasim legume autohtone, sanatoase, la preturile taranilor si nu ale speculantilor.Nu e nevoie sa scoatem fulgii din Fisc astfel incat sa colecteze corect taxele atat de necesare in vremurile astea. Nu e nevoie de un program guvernamental anticriza. Noi avem nevoie sa mergem contra recomandarilor EU si sa demostram cat de necivilizati suntem. Ce-ar fi daca ati rezolva mai intai probleme expuse mai sus, care omoara si fac rau infinit mai multor persoane?
    Inca ceva: daca modificarea asta ajunge sa fie votata sunteti dispus sa va asumati raspunderea in caz ca, inca o data nu functioneaza? Sunteti dispus sa va asumati juridic si financiar esuarea acestui program?
    Eu cred ca a cam venit momentul ca cei care ne conduc de 20 de ani sa-si asume greselile pe care le fac.

  13. DZ said

    am June 10 2009 @ 12:36 pm

  14. Piciu said

    am June 10 2009 @ 1:35 pm

    Expunerea de motive din proiectul dumneavoastra mi imi pare incilcita .

    Din aceasta cauza va propun forma urmatoare a expuneri de motive :

    EXPUNERE DE MOTIVE

    Ca urmare a faptului ca :
    – sa inmultit numarul persoanelor atacate de animalele fara stapin mare parte dintre acestea necesitind spitalizare.
    – tot mai multe persoane reclama prezenta pe strazi a unui numar din ce in ce mai mare de animale fara stapan, mare parte din ele cu un comportament agresiv.
    – gestionarea de catre institutiile abilitate a situatiei animalelor fara stapin se dovedeste a fi ineficienta.
    – fondurile necesare pentru luarea masurilor conform legii in vigoare sunt insuficiente.
    – reprezentantii institutiilor de profil reclama existenta unui cadru legislativ inadecvat pentru derularea activitatii in conditii eficiente.
    Constatam ca modificarile aduse prin Legea nr. 9/2008 nu au adus o reala imbunatatire situatiei cetatenilor in raport cu animalele fara stapin si nici a situatiei in sine a animalelor fara stapan .

    In aceste conditii , in temeiul Art. 74 din Constitutia Romaniei si in conformitate cu prevederile art. 85 alin.[2] din Regulamentul Senatului republicat, inaintam prezentul proiect de lege.

    INITIATOR
    Senator URBAN IULIAN
    Grupul Parlamentar al PDL din Senat

  15. Piciu said

    am June 10 2009 @ 1:38 pm

    Articol unic : “Legea nr. 9/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 205 /2004 privind protectia animalelor, publicata in Monitorul Oficial nr. 29/ 15 Ianuarie 2008, se abroga.”

    Asta inseamna ca Legea 205/2004 ramane la forma votata initial fara nici un fel de alte amendamente ?

    Oare este suficient ?

  16. Leonard said

    am September 4 2009 @ 2:42 pm

    d-le senator va scriu ca pe o ultima speranta ce-o reprezentati !scurt,ca nu aveti timp!fata de alti parlamentari care ,odata ajunsi in palatul din deal,uita de problemele lumesti ,ale oamenilor de rand,am vazut ca vreti sa aduceti amendamente la legea privitoare eutanasierea cainilor maidanezi !insistati pt ca nu se mai poate,orasele fiind efectiv asaltate de haite intregi ,primarii dand din umeri ca legea nu permite eutanasierea si n-au bani de padocuri!sa alegem odata ,omul sau cainele!lui madam BB,daca nu-i convine sa-i ia la ea in franta! si a doua problema ,la fel de importanta ,actuakizati legea din 1996 parca ,nu-i retin numarul ,referitoare la cresterea animalelor (porci ,cai mai ales)in curtile oamenilor in orase ,mai ales in marile orase si cele resedinta de judet!eu stiu ca e saracie dar nu se poate sa deschizi fereastra si sa dai de damfuri care mai de care mai pestilentiale!in urma construirii haotice de blocuri ,au ramas in cvartaluri si
    case in curtea carora proprietarii cresc tot felul de oratanii,in alte parti cei de la case ,in orase ,parca sunt la tara-cresc de toate ,fara sa tina cont de vecini!daca vor sa creasca si sunt saraci sa se duca la tara!ce naiba am intrat in europa sau in africa?!va rog luati masuri!
    ps si in orasele unde exista canalizare sa obligati toti cetatenii ,prin lege sa se lege la aceasta atat cu apa menajera cat si cu wc-urile ,caci mai sunt oameni carora le trece canalizarea prin fata casei si ei se duc la wc in fundul curtii ,la o groapa ,poluind panza freatica!unde exista canalizare ,obligati-i ca asa vom civiliza si noi poporul asta!
    va multumesc ,cu respect
    balan leonard ,buzau ,str luminii nr 38

  17. O haita de 30 de caini maidanezi ataca oamenii in Doamna Ghica | Urban Iulian said

    am September 12 2009 @ 2:51 pm

  18. corcodel said

    am October 6 2009 @ 7:40 pm

    Niste barbari, ipocriti asta sunteti cu totii; e mai usor sa omori decat sa gasesti solutii. Nu e posibil. In nici o tara civilizata nu se procedeaza asa. Va doresc sa votati aceeasi lege si pentru cei care jefuiesc bancile si pentru cei ce fura ca poate poate rezolvati mai multe probleme

  19. anca said

    am October 7 2009 @ 8:40 pm

    Va urez din tot sufletul sa aveti parte de acelasi destin ca aceste biete animale!
    Singura metoda este sterilizarea in masa, asa cum au procedat si tarile civilizate!!!!!!!

  20. corina said

    am January 5 2010 @ 5:19 pm

    nu este o solutie omorarea lor,ci sterilizarea lor,pedepsirea celor care le da in strada, asa cum se face in tarile civilizate nu ca la noi,mai rau ca in jungla,sa va fie rusine celor care omora niste suflete nevinovate si sa aveti parte si voi de acelasi tratament din partea altora.HAIDETI SA NE CIVILIZAM ODATA,CA SA NU MAI RADA ALTII DE NOI

  21. teodora said

    am February 3 2010 @ 7:45 pm

    este o prostie sterilizarea animalelor oamenilor lear placea daca
    nu ar avea curaj sa iasa din case ca vor fi sterilizati (omorati)
    eu nu cred
    Desi este normal sa se sterilizeze nu trebuie
    pana la urma sunt si ele finte care traiesc pe Terra
    daca asi vota asi vota pentru a lasa animalele in pace nu pentru a le omora
    ecarisajul e o prostie mai bun este adepostul de animale

    multumesc Sper ca si voi iubiti animalele

  22. gabriel said

    am November 6 2010 @ 12:04 am

    Cat o sa mai asteptam pana vor fi eutanasiati cainii vagabonzi??? NU I MAI SUPORTAM!!!!si nici pe cei care i ridica in slavi…si i hranesc…cand oare vor fi amendati????S au inmultit in ultimul hal o sa ajungem sa avem un caine vagabond la un locuitor!!!Nu se mai poate asa ceva!!FACETI CEVA !!

Comment RSS · TrackBack URI