Parintii jecmaniti de proprietarii locurilor de joaca din anumite Mall-uri

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Parintii jecmaniti de proprietarii locurilor de joaca din anumite Mall-uri

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


145 Comentarii pana acum»

  1. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 11:59 am

    @Niculescu: serios ? E ilegal pretul? Posteaza-new si noua atunci legea care interzice sa pui pretul de 35 de lei/ zi la Feeria. Daca esti asa sigur pe tine ca este ilegal, inseamna ca trebuie sa cunosti legea respectiva

  2. Niculescu said

    am May 29 2009 @ 12:00 pm

    art. 11 din legea privind Codul Consumului ” vanzarea fortata este interzisa” , capisci ?

  3. X said

    am May 29 2009 @ 12:00 pm

  4. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:00 pm

    @ Niculescu: imoral este intr-adevar, la fel ca si pretul energiei electrice, al gazelor, al combustibililor cu toate ca si aici se poate dicuta. Ce ti-am enumerat eu “produse” de neinlocuit pentru cetatean

  5. Dragan Mandea said

    am May 29 2009 @ 12:01 pm

    D-le admin

    Fac un apel la dvs. si va invit sa vedeti ca acest individ Dayro trebuie cenzurat; Nimeni nu spune ca nu are voie sa expuna un punct de vedere, insa “cretina’- mata”?
    Daca nu il cenzurati si veti permite violenta verbal eu ma voi dezabona!

  6. X said

    am May 29 2009 @ 12:02 pm

    hai ma lasati-l ca nu vrea sa inteleaga

    oricum nu dau 2 bani pe opinia lui pro-vadim si becali ; sa-i cheme pe astia cand trebuie sa-si plateasca darile …

  7. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:02 pm

    @Niculescu: prietene…..si cu l-a fortat vanzatoarea aia pe Urban sa-si lase copilul/copiii acolo??????
    Avem o problema de perceptie grava. Pe tine te obliga cu ceva Forza Rossa sa-ti vanda un Ferrari?

  8. Paul din Corbeanca said

    am May 29 2009 @ 12:03 pm

    Dayro, sa imi sugi pula aia a mea de taran, tu si toata familia ta de nemernici. Du-te in mortii matii de scarba jegoasa.
    Cine te crezi tu ma dementule ? Tie nu iti este rusine de cat de cretin poti sa fii ?
    Nu ma pot abtine …

  9. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:03 pm

    @x: nici eu nu dau macar un ban pe parerea ta pro pd-l. si darile mi le platesc singur nu chem pe nimeni. nu stiu pe cine chemi tu

  10. X said

    am May 29 2009 @ 12:05 pm

    nu sunt pro pdl amice, nici macar nu ma intereseaza politica

    insa nu sa nu vi aici sa ne umpli capul cu aberatiile despre sinceritatea si corectitudinea lui becali si vadim; sa-ti fie rusine ca incerci asa ceva, ne-au ajuns 20 de ani de saraci si onesti care ne-au cocosat

    il stimez pe Iulian ca intr-adevar a renuntat la alea si nici macar nu a fost mediatizat, insa era mai cool show-ul erotic facut de plugaru , gripa porcina nebuna, ce zice vanghelie sau alti rasuflati

  11. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:08 pm

    @admin: ce faci tata dormi? mie ieri imi stergeai posturile in sprint. Sau se aplica doar la mine regula bunei cresteri?
    @paul corbeanca: di atent aici ca esti varza si nici sa injuri nu sti agricultorule.Aseaza-te si ia-ti notite: bagami-as puln-m mata aia bolnava de cancer de s-a futut cu magaii sa iesi tu urecheat. Futu-ti familia matii de taranoi coclit cu ciucuri d ecacat la cur. Pisam-as pe mormantul matii de zdreanta imputita de mirosi a hazna. Ba jeg uman, analfabet esti, prost esti, retardat esti, needucat esti, imputitr esti, ca puti, puti a rahat . Spanzura-te in familia matii de ghertoi si lasa la altii pamantul sa ti-l lucreze. Futut-ti tractoru matii de rapanos agramat
    Si sunt si neinspirat azi vrabie proasta

  12. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:10 pm

    amice x, aia sinceri si modesti care te-au facut sa-ti fie de ajuns sunt tocami colegii lui Iulioan. Aia carora le pui tu acum in carca neajunsurile tale sunt oameni care nu s-au aflat macar o zi la conducerea acestei tari. Ai grija pe cine acuzi de neajunsuri

  13. X said

    am May 29 2009 @ 12:13 pm

    printre cei de care ma leg sunt vadim si nemernici precum becali care au furat si fraudat statul [adica pe mine si familia mea ] cat au putut

    locul lui becali si vadim este la puscarie ! baga la cap ca m-am saturat de idoli falsi si slogane fumate

    vadim a fost in parlament ani la rand NU A FACUT NIMIC

    becali…ce sa zic …o sa caut articolele cu casele alea facute unor sinistrati la care s-au dus apoi membri ai PNG ca aia sa devina membri de partid, unii nu au vrut si le-a luat casele inapoi

    sau cu banii luati de la biserica…dupa ce i-a donat …

    eu tin cu iulian, nu cu anumiti colegi

  14. Lucian said

    am May 29 2009 @ 12:14 pm

    Vadim a fost un gunoi; de teapa celor care vor 35 de ron ca sa cumpar o zi intreaga desi eu vreau sa stau acolo doar 1 ora

  15. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:20 pm

    x esti total prost informat: Vadim afost in Parlament din 1990 pana in 2008 dar doar 1 an si juamate s-a aflat in coalitia de putere. In rest a fost numai in opozitie. Ce poti sa faci in opozitie in afara de gura si gargara? Si cat a fost la putere atinut romanismul sus si s-a opus de foarte multe ori tendinteleor iredentiste ale ungurilor. Nu pot eu sa-ti zic tie ce-a facut exact Vadim in Parlament. Dar nici tu nu sti ce a facut in Parlament. Si adac nu sti, nu vorbi. Daca totusi vrei s avorbesti despre el, documenteaza-te si vorbesti pe urma. Nu aiurea. Si sunt curios cu ce te-a furat Vadim pe tine si pe familia ta??? Asta chiar as vrea s astiu, cu toate ca sigur sunt alte vorbe aruncate aiurea. Si la ce lege il incluzi tu pe Vadim ca sa-l bagi la puscarie? Hai fa-i rechizitoriul. Asta e cel mai vant om. Il inchid si daca trece pe rosu. Cat despr becali. Nu numai ca nu i-a aobligat pe cei cvarora le-a facut case sa intre in PNG dar din 330 de case facute la Vulturul, a primit doar 4 voturi. Deci ii era usor sa le ia casele dupa alegeri. Nu le-a luat. Nu stiu cine te dezinformeaza pe tine in halul asta dar e foarte priceput

  16. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:23 pm

    Luciane cand te duci la piscina tot cat “vrea muschii tai” platesti???

  17. X said

    am May 29 2009 @ 12:24 pm

    hai hai gata lasa aberatiile dayro, o dai cum vrei

    amice ti-am dat si articole, cum se plangea vadim ca nu mai are salariul, girofarul si spp-istii si tot o dai ca a fost sarac si onest

    scuteste-ma ca nu a putut si alte aberatii, pun pariu ca nu ai citit macar articolele

    nu ma intereseaza abureala si vrajeala ta, propovaduieste asta unde vrei, la mine nu prinde

    la puscarie cu vadim, becali si altii ca ei care au fost la putere si nu au facut nimic

    gata.

  18. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:31 pm

    @x: ba da esti culmea pai a fost Vicepresedintele Senatului. Protocolul impune sa aiba masina cu girofar si SPP-isti. Asta-i motiv sa-l ceri pe Vadim la puscarie? Ca asa vrei tu? hahahahahahah. Pai la cate fruistri ai adunat in tine, daca ar merge asa ai ramane doar tu liv=ber in tara asta. Salariul lui Vadim stiu ca-l dona la Cina Crestina. Sti ce-i aia. Sa-l bage la puscarie si pentru aia. Si scuza-l te rog ca-si permitea sa ia lunar de la Statul Roman 44 de milioane. Asa er trebuie bagat la puscarie pentru prostie. Altii au furat o flota intreaga, altii au pus bordutri in Bucuresti de 5 ori intr-un an. Dar asta chiar trebuie inchis ca-i prost

  19. X said

    am May 29 2009 @ 12:34 pm

    tocmai pentru ca a fost vicepresedintele putea sa faca ceva insa nu a facut NIMIC
    stiu pe cei ca tine , mereu o sa gasesti un contra-argument care nu are legatura cu realitatea si nu e indreptat spre obiectivism, insa nu conteaza

    lsa-ma cu bordurile si flota ca habar nu ai ce vorbesti

    voteaza cu cine vrei insa invata sa respecti parerea altora si nu te mai da breaz, ca dai cu mucii in fasole si te faci de cacao

    becali + vadim l;a puscarie , acolo le e locul la cei care isi bat joc de orice popor /natiune

  20. Ileana said

    am May 29 2009 @ 12:50 pm

    35 de ron ? la salariul meu de 780 de ron pe luna ? dar ce crede matroana asta ? cine-i da voie sa aiba impresia ca suntem buni de fraieri ? multi inteleg prost democratia si profita de ea sa se imbogateasca pe spatele fraierilor

  21. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 1:07 pm

    @x iti respect parerea si daca vadim +becali la puscarie atunci si tu trebuie sa respecti ca basescu+paszkany+videanu+constanda+stolojan trebuiesc decapitati la o ora de maxima audienta in direct si dati cu sare
    @ileana: tu ai salariu de 780 lei pe luna dar vrei la mall sa aiba altii grija de copiii tai? Asta e o culme dar nu stiu la ce s-o incadrez. Dar avion personal nu vrei?

  22. sandel said

    am May 29 2009 @ 1:09 pm

    ce nesimtit esti dayro

    se vede ca nu ai copii ! nu te mai plange de basescu+paszkany+videanu+constanda+stolojan , foarte bine ti-au facut
    o meriti pentru ca ESTI UN NESIMTIT FARA PERECHE

  23. Dan said

    am May 29 2009 @ 1:16 pm

    Ptr. astia care o aparati pe hahalera aia care cere 35 ron pe ora.
    De ce vreti atunci sa se reduca pretul la gaze si va plangeti ca facturilii ie prea mari ? de ce nu platiti tot pe principiul ca el, marele comerciant, poate sa puna ce pret vrea ca daca vrei sa cumperi dine, daka nu nu ?

    http://www.mediafax.ro/social/bejinariu-pretul-gazelor-naturale-s-ar-putea-reduce-cu-pana-la-30.html?1688;4464812

  24. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 1:34 pm

    @sandel:
    1) tu nici macar nu cunosti definitia cuvantului nesimtit. Il folosesti ca iti suna a injuratura
    2) sa inteleg ca daca ai copii trebuie sa incepi sa judeci stramb
    3) nu “mi-au” facut ci “ne-au” facut nefericitule. Nu era a mea Flota ci A NOASTRA, nu din banii mei i-a Basescu lui paszkany un teren de 1 MILIARD de euro langa magazinul Unirea din Bucuresti ci DIN BANII NOSTRII, nu din banii mei s-au cheltuit DEGEABA 20 de milioane de euro pentru inlocuirea bordurilor deja inlocuite ci din BANII NOSTRII si NU DIN BANII a primit Constanda de la acelasi BASESCU, parcul Bordei. Ti-am explicat mai sus ca nu sti cand sa folosesti cuvantul nesimtit. El exemplifica o persoana lipsita de simtutri, de raspunderi, care nu pricepe si nu vrea sa priceapa ceea ce se intampla in jurul lui. pai baiete dupa felul in care te bucuri ca m-au facut pe mine Basescu, Paszkany, Constanda si Videanu asta denota ca esti si prost si nesimtit. Daca m-au facut pe mine, te-au facut si pe tine in EXACT aceeasi masura fraiere. Cateodata ma resemnez si ma gandesc ca tara asta avand cam 80% din populatie formata din dobitoci e normal sa fie condusa tot de dobitoci. Noi ceilalti suntem victime colaterale
    @dana: draguto gazele sunt de importanta strategica. Economia nationala se bazeaza pe consumul de gaze naturale. Nu pe spatiile de joaca de la Mall. Plus ca gazele apartin statului roman si nu unui privat. Atunci cand se scumpesc gazele nejustificat, le scumpesc conducatorii nostri iubiti si e normal s ate revolti.Vezi tu diferenta. Gazele – statul, spatiile de joaca – o tanti

  25. Magda - cu 40 ron o intreaga familie sta o zi intreaga la strand said

    am May 29 2009 @ 1:48 pm

    trandul, de patru ori mai scump
    • 4 lei ora de parcare în strand si 10 lei pe zi sezlongul, sînt noile tarife impuse de prim?rie • majorarea tarifelor se va produce de pe 15 iunie •
    Prim?ria pietrean? a decis c? tarifele percepute pentru intrarea în strand a autoturismelor sînt prea mici si a decis majorarea lor cu începere de pe 15 iunie. Astfel, de la mijlocul lunii viitoare nemtenii dar si turistii care vor vizita orasul nostru vor fi nevoiti s? scoat? de patru ori mai multi bani din buzunar dac? vor s?-si parcheze masina în strandul municipal la sfîrsit de s?pt?mîn?. Astfel, tariful perceput de administratorul strandului pentru o or? de parcare a fost majorat de la 1 leu pe or? cît este în prezent la 2 lei pe or? dac? autoturismele intr? acolo de luni pîn? vineri. Pentru cei care doresc s?-si petreac? sfîrsitul de s?pt?mîn? în incinta strandului, si nu erau deloc putini cei care mergeau de dimineata pîn? seara la un gr?tar si o baie la piscin?, prim?ria a decis s? majoreze taxele percepute de 4 ori. Turistii vor fi taxati de la mijlocul lunii iunie, în zilele de sîmb?t? si duminic?, cu cîte 4 lei pe ora de parcare. Cu alte cuvinte, dac? o familie merge în strand si st? 10 ore, la plecare va avea de pl?tit 40 de lei, adic? 400.000 de lei vechi, doar pentru parcare. Au fost majorate si taxele de închiriere ale sezlongurilor pentru cei interesati s? stea la plaj?, pe marginea piscinei. Astfel, amatorii de stat la soare vor fi nevoiti ca de la 15 iunie s? pl?teasc? pentru închirierea zilnic? a unui sezlong cîte 10 lei pe zi. Tarifele pentru persoanele fizice au r?mas, cel putin deocamdat? nemodificate, adic? 2 lei pentru un adult si cîte un lei pentru copiii pîn? în 10 ani. Biletele nu sînt valabile o zi întreag? ci doar pentru o intrare. În cazul în care oamenii au mers dimineat? la piscin? iar apoi au iesit, acestia sînt nevoiti s? achite alte bilete. Municipalitatea nu a justificat în nici un fel cresterea tarifelor dar se poate presupune c? aceast? scumpire a fost determinat? de criza financiar? dar si de faptul c?, anul trecut, strandul orasului a fost loc de recreere pentru foarte multi pietreni dar si multi oameni din judetele Moldovei.

  26. Eugen said

    am May 29 2009 @ 1:49 pm

    Este clar ca pretul de 35 ron este unul de japca.
    ANPC ar trebui sa verifice aceste lucruri din oficiu , ca sa nu suspectam faptul ca si astia vegeteaza pe spatele nostru

  27. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 2:06 pm

    @ eugen: CORECT. ANPC trebuie sa se duca sa verifice. Si sa se duca si la Automobile Bavaria ca au lansat BMW x6 cu motor de 550 cp si costa 120.000 euro. E pret de japca. Sa se duca sa-i amendeze si sa reduca pretul ca la urma urmei asta e rolul ANPC-ului. Sa reglementeze preturile produselor pe piata :))))) Ce oameni !!!!!! Cata prostie !!!!!! Noua la cat de prosti si lipsiti de educatoe economica suntem ne trebuie o dicatura militatara. numai atunci ar tacea prostii din gura

  28. eamariashe said

    am May 29 2009 @ 2:12 pm

    Evident ca nu am rezistat sa citesc toat lista de injurii, dar nici nu am rezistat sa nu-mi scriu parerea:
    -cred ca fiecare are dreptul sa ceara cat considera, atunci cand este vorba despre “privat”,
    -vara, primavara exista alternative, dar iarna este destul de greu de a gasi un loc de joaca pentru copil, daca nu ai venituri “extrabugetare”,
    -ca veni vorba despre “extrabugetare”, in afara unui numar fffoarte mic de persoane, majoritatea c elor care isi permit cam totul sunt oameni care castiga sume nedeclarate; puteti sa ma contraziceti, dar nu ma puteti combate,
    -din cauza celor care frecventeaza aceste locuri nu dau patronii lor faliment; aceste locuri exagerat de scumpe sunt varianta cluburilor, pentru alte grupe de varsta: nici in cluburi nu este usor de “patruns”, dar sunt pline, ochi; de multe ori, parintii tinerilor care le populeaza fac eforturi extraordinare pentru ca ei sa epateze pe acolo; alteori, acesti pusti isi irosesc ultimi bani pe distractii in detrimentul culturii si al propriei intretineri; la fel se intampla si cu “locurile de joaca de fitze”: nici nu m-am gandit la asa ceva pana cum…,
    -cei care isi permit sa frecventeze acest tip de locuri (locuri de joaca sau cluburi sau orice ar fi) sunt parveniti ai vremilor noastre … oameni care s-au ridicat prin mizerii si care nu stiu sa traiasca decat in mizerii (vezi vocabularul lor…),
    -ar mai fi de spus, dar nu mai am timp acum…
    MAria

  29. Calin said

    am May 29 2009 @ 2:23 pm

    – eamariashe – spui cred ca fiecare are dreptul sa ceara cat considera, atunci cand este vorba despre “privat”;

    In regula.

    Dar atunci de ce consumatorii cer statului sa impuna pretul de vanzare al :
    – alimentelor [ vezi Codul de Bune Practici]
    – benzina [ Petrom, Mol, etc, sunt “privati”]
    – paine
    – gaze, etc,etc,etc

    Si ei sunt privati; adica aici de ce nu merge chestia cu ” daca este privat poate sa ceara cat vrea ? ”

    Ca vand ca nimeni nu vrea sa povesteasca pe tema asta.

    PS – nu sunt snob ci muritor de foame daca cumpar mancare de la Carrefour din Feeria. Pentru ca aia care au bani cu adevarat cumpara mancare din alte parti, iar copii lor se joaca in stabilimente private. Asadar, sa o lamurim si pe asta : LA MALL MERG MURITORII DE FOAME, asa ca lasati-o mai moale cu acest argument.

  30. ALEXANDRU said

    am May 29 2009 @ 2:28 pm

    cine e mai bogat dintre voi ….

    va rog ajutati-ma !!!!

    cind a-ti dat ultima oara de pomana ???

    1.va simtitibine cind dati de pomana ???

    2. sau va simtiti mai bine cind primiti de POMANA …..

    eu aleg varianta 2.. e mai romantic

    m-am chef sa fac mare lucru – dar am dreptul sa ma pling …

    voi astia cu gura mare … mamicile voastre si doamna diriginta … sunt de acord cu limbajul vostru …

    daca ar durea prostia nu ai aizi decit auuuuuuuuuu … pe tot locul

    si in incheiere …
    mi-am amintit o vorba de duh din copilarie ..

    SICTÍR, interj. (Arg.; în expr.) Hai sictir! = pleac?! mar? de aici! ?terge-o!; A da cu sictir = a sictiri. – Din tc. siktir.

  31. o said

    am May 29 2009 @ 2:31 pm

    @ alexandru

    deci vezi ca nu sunteti oameni intre voi ? vorbiti de politicieni, bancheri ca va fac si dreg, ca va umilesc INSA VOI SUNTETI PRIMII CARE NU AJUTATI PE ALTI OAMENI, NU-I SUSTINETI, NU VA PASA DE EI SI PROBLEMELE VOASTRE

    VA PASA DE VOI NU ? SA VA FIE RUSINE CA MAI SPUNETI CA DE 20 DE ANI SUNTETI FURATI SI UMILITI ! PAI VOI CE FACETI PENTRU SEMENII VOSTRI ? AAA NIMIC ? ATUNCI DIN CAUZA VOASTRA AM AJUNS AICI

    PUTORILOR

  32. Ioana M. said

    am May 29 2009 @ 2:51 pm

    Trist. Foarte trist. Cum o tema despre un serviciu oferit copiilor (sau nu) a ajuns cosul de gunoi a unor “emancipati” si “titrati” sau scoliti in ale economiei. De aceea tara asta bate pasul pe loc. Am o propunere stimati domni, cei care dati dovada de o majora lipsa de bun simt: faceti shimb de ID-uri si porciti-va in particular cat va e ziulica de lunga. Poate va si dati intalnire sa va puneti in aplicatie toate amenintarile. Asa poate se mai face o selectie si va mai rariti randurile. Dar lasati-i pe cei care au cu adevarat ceva de spus (altceva decat injurii si amenintari ori trimiteri la origini) sa isi exprime parerea fara a fi nevoiti sa asiste la asemenea lipsa de tact si civilizatie.
    Domnule Urban, fara a fi o simpatizanta a partidului din care faceti parte, cum nu sunt simpatizanta nici a altor partide, (pretutindeni exista atat oameni de valoare cat si uscaturi), rugamintea mea e sa faceti ce stiti ca trebuie facut. Atat pentru tara asta, care pare a fi fara de speranta cat si pentru oamenii de bine care isi duc traiul in ea.

  33. ALEXANDRU said

    am May 29 2009 @ 3:00 pm

    Corect Ioana ….

    cind toti dau din gura sa-l felicitam pe dl Urban ca mai este cineva care face CEVA …

    Felicitari Domnule Senator !!!

  34. Elena said

    am May 29 2009 @ 4:45 pm

    “senator Urban Iulian – ptr. Dayro said
    am May 28 2009 @ 12:33 pm

    3. […] Iar consumatorii NU AU DREPTUL SA ISI SELECTEZE CLIENTELA. […]”

    =)))))))))))))))))))))))))
    =)))))))))))))))))))))))))

    La furie, mintea celui inteligent intr? în ebuli?ie, a prostului se sleie?te. E un proverb romanesc, amintesteti-l si evita sa mai intri in polemici, iti dai arama pe fata. Am si eu copil si nu imi doresc sa il duc zilnic in mall la locul de joaca, prefer spatiile deschise, parcurile publice. Mall-ul doar din cand in cand il folosesc. Dar fiecare isi creste copilul cum considera mai bine.

  35. Silvia Tomescu said

    am May 29 2009 @ 6:12 pm

    Calin dragule, pe mine nu ma opreste nimeni sa-mi fac brutarie si sa vand painea cu 10 ron bucata. La paine nu exista reglementari. Sunt convinsa ca ai vazut in magazinele scumpe diferite feluri de paine care costau de la 6 ron in sus, unele ajungand chiar si la 20 ron pe bucata. Alimentele la fel. Nu te opreste nimeni sa le vinzi mai scump. Doar ca vei fi scos de pe piata de catre cei care le vor vinde mai ieftin. Adica se regleaza cererea cu oferta cum bine a zis cineva mai sus. Cu benzina si gazele este alta mancare de peste. Aici vorbim de monopol de stat al Petrom si Distrigaz. Sunt convinsa ca stii ca Petrom da benzina celorlalti comercianti . Fac aceasta precizare ca sa nu aud de la tine pe urma ca aia si-o aduc ei singuri din tarile lor, Rusia, Italia, Ungaria, etc. Poate ai observat ca la statiile Petrom benzina este mai ieftina decat la ceilalti comercianti, OMV, Lukoil, Rompetrol, etc. Gazul la fel. O parte este din rezerve proprii iar o alta parte este cumparat din Rusia. Si aici este vorba tot de monopol de stat. Nu putem sa comparam monopolul de stat cu un loc de joaca pentru copii ca devenim jenanti. Daca nu stiam lucrurile astea, le invatam si pe viitor gandim inainte sa vorbim

  36. racheta alba said

    am May 29 2009 @ 7:36 pm

    firma respectiva va fi amendata de ANPC pentru ca se poate.

    ei cer 35 RON /zi iar aceasta unitate conform normelor de metrologie inseamna 24 de ore. Atata timp cat eu platesc acel bilet “pe zi” astept sa fiu lasat sa-mi fac de cap in incinta 24 de ore. Daca un angajat al lor incearca sa ma dea afara cand nu au trecut 23 ore 59 minute eu pot sa fac reclamatie la ANPC ca NU AM PRIMIT CE AM PLATIT. asta este singurul motiv pentru care acea firma poate (si va fi ) amendata.

    daca o sa faca modificarea de tip 35 ore / x ore …eh atunci discutam altfel, si ceea ce sustinea Iulian URban este corect ( tarifare la perioada inujusta )

  37. roxana aldea said

    am May 30 2009 @ 2:05 pm

    Doamne fereste sa se ajunga ca pseudo-comercianti ca Silvia de mai sus sa ajunga sa puna pret la paine de capul ei 10 ron! Pai de unde crezi ca imi voi permite sa le duc paine la copii atunci ?
    Preturile trebuie controlate de stat ca sa se plieze pe nevoile romanilor

  38. Racla said

    am May 30 2009 @ 2:06 pm

    Il sustin pe urban iulian pentru ca are dreptate; ce mai incolo si incoace, nimeni nu trebuie lasat sa abuzeze de noi prin preturi stabilite dupa cum il taie capul

  39. Gigi Sima said

    am May 30 2009 @ 3:11 pm

    Roxana Aldea nu ai ninteles absolut nimic din ce a zis Sylvia mai sus. Mai mult ca sigur ca pe certificatul tau de deces va scrie ca ai murit in ignoranta

  40. ALEXANDRU said

    am May 31 2009 @ 12:47 am

    caut partener pentru deschiderea unui centru de joaca la molul de la mine din oras .

    propun pentru dezvoltarea afacerii primii 20 de ani sa lucram gratuit

    stie cineva niste fonduri europene ca sa mai duc si eu ceva la copil acasa

  41. Marioara said

    am May 31 2009 @ 11:31 am

    Felicitari Domnule URBAN !

    Marioara POPA
    Presedinte Fundatia IKON Galati

  42. Ioana M. - "TUPEU" ardelenesc said

    am May 31 2009 @ 3:44 pm

    Apropos de tupeul “doamnei” patroana de la Feeria, care te obliga sa cumperi mai mult decat doresti sa consumi, imi vine un minte un alt fel de “tupeu”, cu care m-am intalnit de mai multe ori.
    Prin natura muncii, lucrand la un moment dat la un reprezentant de telefonie mobila, cu sediul in Brasov, avand mai multe agentii din Transilvania (Sighisoara, Medias, Tg. Mures, Od. Secuiesc, M. Ciuc)in subordinea mea, am fost in delegatie de mai multe ori pe acolo. La diferitele pensiuni sau moteluri pe unde am fost cazata, am avut surpriza de a fi servita la masa de pranz cu o farfurie mare, goala. Stupoare, eu care comandasem ciorba sau supa. Peste doar cateva momente, hop si ospatarul cu un bol mare plin ochi si un polonic in dotare. Il lasa pe masa, spunandu-mi ca pot servi cat doresc. Trebuie sa mentionez ca in bolul respectiv erau cel putin 2-3 portii iar eu … singura la masa. Ideea e ca aveam voie sa consum cat doream eu din felul respectiv, platind doar pretul unei singure portii. Mi-am adus aminte de aceste “patanii” deoarece, de foarte curand, iar mi s-a intamplat asta, la Arad. Intorcandu-ma in tara, dupa o calatorie scurta, (atentie!!)noaptea la 12, obositi si flamanzi, poftind o mancare calda, ne oprim la o “crasmulita” sa mancam. Acelasi stil: farfurie MARE goala, iar apoi bolul plin. De data asta ne serveste ospatarul, dar data fiind dimensiunea farfuriei, ii spun la un moment dat : Gata, multumesc, ajunge! La care ospatarul, cu “neobrazare” si “tupeu” imi replica: -Lasati doamna, ca e destula. Mai bine sa ramana in farfurie. Ghici cine nu a mai putut sa comande si felul doi? Zau ca nu ar mai fi intrat.
    Si uite asa apare intrebarea mea: patronii acestor localuri nu au chirii de platit, facturi, salarii??!! Dar cu toate acestea stiu sa isi trateze clientii cu respect, avand certitudinea si siguranta ca acestia vor reveni negresit.
    Stimata doamna patroana din Feeria: daca prin vreo sansa a sortii cititi aceste randuri, va rugam din suflet sa ramaneti acolo, la locul dvs de joaca, poate ajugeti sa va jucati singura. Dar nu cumva sa veniti pe la acestea localuri, sa ne invatati partonii de prin aceste meleaguri, cum se face comertul. Desi obiceiurile bune pier greu, iar bunul simt e nativ. Ei il au de la Mama Natura, dumneavoastra nu l-ati invata nici intr-o viata. Toate cele bune!

  43. Darius said

    am June 2 2009 @ 1:38 pm

    chiar ma intrebam cand va aparea un cretin/cretina din ardeal care sa transforme aceasta discutie intr-una ardeal vs. “mitici”. Ba retardato in Cluj mi-a venit nota de plata 96 lei, i-am dat chelnerului o hartie de 200 lei si i-am zis sa-si opreasca pana la 150. A facut cativa pasi a bagat banii in borseta si s-a intors si mi-a zis ca i-am dat doar 100 cum sa isi opresca atatia bani. N-am scapat de nesimtitul care nu vroia sa-mi mai dea nici restul pana nu i-am obligat cu scandal si injuraturi sa inchida casa si sa faca monetarul. Si bineniteles ca aveam dreptate. Nici scuze nu si-au cerut nesimtiti. Asa ca mai lasa-ma cu ardealul si cu ospitalitatea ardeleneasca. Ai gasit si tu un loc frumos si acum generalizezi

  44. Ioana M. - said

    am June 2 2009 @ 3:03 pm

    Stimate domn(?) Darius. Fara fi adus injurii la adresa dumitate: esti un pic confuz. “Ai gasit si tu un loc frumos si acum generalizezi” – eroare! Eu am gasit foarte multe astfel de locuri, deci nu generalizez. Insa dumneata ai gasit un singur ospatar certat cu bunele maniere si “generalizezi”. Eu ma refeream la patronii acelor locatii, deci cei care conduc un business, si o fac bine, comparativ cu doamna patroana de la Feeria. Era o comparatie. Ospatarul care s-a comportat in felul care a facut-o cu tine, este doar un angajat. Poate in momentul de fata e chiar somer, deoarece probabil nu ai fost primul si singurul care a “furat-o”.
    Discutia nu era una “versus” nimeni, ci doar exemple de cum se poate si altfel. Daca intaplarea face ca astfel de exemple sa existe doar in acele zone, respectiv Ardeal, poate ar trebui sa invete si altii.
    Nu am facut o demarcatie geografica pentru ca unii “nationalisti” ca tine sa se simta lezati. Pardon. Ce te face sa crezi ca sunt din Ardeal? Doar ca am lucrat la o societate din Brasov? La fel de bine as putea fi bucuresteanca, dar care observa si face diferenta. Concluzia finala este ca, la capitolul servicii, TOATA Romania ar putea face imbunatatiri. Clienti suntem cu totii, indiferent de adresa din buletin.

  45. Costi said

    am June 3 2009 @ 5:32 pm

    Fiecare poate sa ceara ce pret vrea pentru serviciul care il ofera. Ori la locul de joaca un copil poate sa intre si sa stea cat vrea in perioada programului pe parcursul zilei pentru suma de 35 lei. Cui nu-i convine pretul poate sa nu intre si daca i se pare un pret imoral sau nejustificat poate sa aduca la cunostinta angajatilor intr-un mod politicos. Patronul poate sa ia sau nu in considerare aceste “recomandari”.
    Vanzare fortata se refera la faptul ca daca intri si platesti 35 de lei esti obligat sa mai iei si doua sucuri de 10 lei fiecare. Asta da, este vanzare fortata.
    Bilete de autobuz avem pentru oricate statii in acelasi mijloc de transport. De ce nu se vinde fractionat, ca eu nu merg decat o statie?
    Daca doamna de mai sus nu ar avea clienti puteti fi siguri ca va reduce pretul sau daca nu-si mai permite, inchide sandramaua, dar intr-o economie de piata libera nimeni nu trebuie sa-i zica cat sa puna pretul.
    Si da, daca esti sarac nu poti sa cumperi Ferrari, nu poti sa stai la hotel de 5 stele, nu poti o gramada de chestii. Inclusiv sa-ti duci copilul la locul de joaca de la mall. Si nu, nu este discriminare!!!
    Nu sunt de-acord cu modul in care domnul Urban a procedat cum nu sunt de-acord nici cu modul in care patroana a procedat.

    Cu domnul Urban oricum m-am lamurit mai demult, care in loc sa-si vada de treburile importante din Parlament face sesizari aiurea la ANPC. Mai era si sesizarea aia cu pretul combustibilului. Bleah.

    Ah si ziceti-ne si noua cat a fost amenda pentru spam?

Comment RSS · TrackBack URI