Banner

Parintii jecmaniti de proprietarii locurilor de joaca din anumite Mall-uri

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Parintii jecmaniti de proprietarii locurilor de joaca din anumite Mall-uri

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


145 Comentarii pana acum»

  1. Eugen said

    am May 27 2009 @ 5:23 pm

    D-le senator
    De ce ati stat de vorba cu o asemenea retardata ? Trebuia sa-i inchideti telefonul. Fura de la noi, si tot ea este tare in gura ?

  2. Ticu said

    am May 27 2009 @ 5:25 pm

    D=le senator
    Trimiteti-i 100 de controale; abuzati in sensul bun de functie, adica ajutati romanii sa scape de aceste gunoaie care isi spun patroni si care fura de romanul care trudeste sa castige un ban.
    35 de ron pe zi ? adica muista asta vrea ca eu sa platesc alocatia pe o luna care mi-o da statul [ 42 ron ] ca sa stau acolo cu copilul 2-3 ore ? Ar trebui sa infunde puscaria. sa ne spuneti ce amenda i-a dat ANPC

  3. Elena said

    am May 27 2009 @ 5:27 pm

    AAAA, pai de locul de joaca de la feeria discutam ? v-ati uitat sa vedeti ca una din fetele care au grija de copii, are unghii mai mari decat Angela Jolie ? Cu ele ar putea sa i-a gatul unui copil. Nu va duceti acolo, mai ales ca va spun eu, un copil se plictiseste dupa maxim 2 ore, asa ca aici este toata jecmaneala.
    Foarte bine ca va folositi autoritatea ca sa mai faceti si dreptate pentru noi parintii. Este dificil sa-i spun copilului ca nu il pot lasa sa se joace cu copii, ca nu am de unde sa platesc 35 de ron. Nu este valabila chestia cu nu vrei nu cumperi. Statul trebuie sa ne apere si nu poate sa spuna o individa ca asta ca de maine costa 100 de ron si statul sa nu o sanctioneze. Nu suntem prostii lor

  4. Japita penala said

    am May 27 2009 @ 5:28 pm

    Ti-a spus ca esti comunist ? Asta sigur este vreo fosta comunista sau vreo individa care este obisnuita sa dea spaga si apoi scoate parleala pe spatele parintilor care isi aduc copii la Mall.
    Si sa nu uit : selectie facuta prin preturi mari ? Adica muritorii de rand nu au ce sa caute acolo ?

  5. DZ said

    am May 27 2009 @ 5:28 pm

    DOMNULE IULIAN NU VA LASATI INTIMIDAT DE ACESTI NESIMTITI CARE NE JECMANESC !!

    PUNETI MANA SI FACETI TOT CE VA PERMITE FUNCTIA SI FACETU CURATENIE CUM PUTETI LA ACESTI NENOROCITI CARE ISI BAT JOC SI SFIDEAZA OAMENII ! NU SUNTEM BATAIA LOR DE JOC ! PAI DACA DVS. V-A FACUT ASTFEL, EU CA OM SIMPLU CE “IMI LUAM” ? OMORA, BATAIE + PLANGERE LA POLITIE CA INCERC SA NU MA LAS FRAIERIT SI JECMANIT PE FATA ????

    HAI SA VEDEM ANPC-UL CUM ISI FACE TREABA SI SA INTRE IN ACESTI OAMENI FARA DUMNEZEU CARE UMILESC SI SFIDEAZA PE SEMENII LOR !!

  6. Gabriela said

    am May 27 2009 @ 5:29 pm

    Daca romanii ar avea coloana vertebrala al boicota aceste locuri de joaca care practica preturi nesimtite. asa le-am baga mintile in cap; pana atunci, d-le senator va rugam sa nu renuntati si sa dispuneti control la aceasta “comercianta”

  7. Carol said

    am May 27 2009 @ 5:31 pm

    Ce plangere penala visa tanti aia ? toti smecherii din tara asta au invatat ceva in u;ltimii 20 de ani de neocomunism : poti intimida daca bagi petarde cu plangeri penale… pai tocmai cu dvs. ? Sper sa muriti cu ei de gat ca asa merita.
    Nu muncim ca prostii ca sa ne oblige ei sa cumparam o zi intreaga, daca vreau sa stau acolo doar 1 ora ! este ilegal si abuziv si se incalca si alte legi, o stiu pentru ca sunt avocat

  8. asistentapentruconsumatori.ro said

    am May 27 2009 @ 5:36 pm

    Reclamati abuzurile la care sunteti supusi la office@asistentapentruconsumatori.ro

    Lupta noastra a celor de la Asociatia http://www.AsistentaPentruConsumatori.ro se duce impotriva abuzurilor la care sunt supusi consumatorii romani.
    Pentru asta avem nevoie ca voi, sa ne scrieti despre fraudele sau abuzurile la care sunteti supusi de catre comercianti sau autoritati.
    Noi preluam sesizarile voastre si ne luptam pentru ca drepturile sa va fie recunoscute.

    TOT CE AI DE FACUT ESTE SA NE SCRII LA ADRESA office@asistentapentruconsumatori.ro

  9. ticut said

    am May 27 2009 @ 6:23 pm

    pai se plateste atunci cand intri cu copilul sau cand acesta se plictiseste si vrea sa iasa? in locul dvs cand ieseam nu mai plateam! sa ma dea in judecata!

  10. ticut said

    am May 27 2009 @ 6:24 pm

    si inca o data vreau sa fiu carcotas si sa imi exprim parerea cum ca nici ANPC ul si nici alta “institutie” nu va face nimic in acest sens! imi pariez mana stanga! cat o fi Urban Iulian de Senator!!!!

  11. Valentin said

    am May 27 2009 @ 8:41 pm

    Ticut, zapcii aia de acolo de pun sa platesti inainte; ca asa este tara asta plina de curve.
    ANPC trebuie sa faca investigatie pentru ca sunt platiti sa-i apere pe consumatori; faptul ca sesizarea vine de la un senator arata faptul ca atunci cand parlamentarii nu uita de unde au plecat si se pun in pielea cetatenilor obisnuti, isi dau seama de aceste abuzuri si atunci pot sa isi foloseasca puterea ca sa faca dreptate.

  12. Eugen said

    am May 27 2009 @ 8:42 pm

    Ticut, nu fi naiv. Asa este, platesti inainte; pentru ca ai plati la final, cum ar fi corect, daca s-ar calcula pe tarif orar; asa iti ia banii, si apoi daca se plictiseste cel mic, pa, ai platit o zi intreaga desi nu ai vrut acest lucru

  13. Irina said

    am May 27 2009 @ 8:48 pm

    Iulian Urban, omul pe care l-as vota cu 2 maini

    Parintii jecmaniti de proprietarii locurilor de joaca din anumite Mall-uri – Haideti sa va spun ce mi s-a intamplat. Am fost in Mall-ul Feeria, unde este un loc de joaca amenajat pentru copiii mici. Intrucat in Constanta la CityMall…
    Cu 3 ore în urm?

  14. Traian said

    am May 27 2009 @ 8:50 pm

    Mi se pare incredibil tupeul unor asa-zis patroni, in fapt niste imbogatiti din tranzitia salbatica romaneasca.
    Cum domnule, sa imi ceara sa platesc alocatia pe o luna pe ce ? pe furtul asta nerusinat care inseamna sa ma oblige sa platesc o zi intreaga cand eu vreau ca, copilul meu sa se joace doar 1 ora ?
    Ce canal Dunare-Marea Neagra asi mai face eu cu nemernicii astia.

    D-le senator
    Luptati pentru noi, ca suntem alaturi de dvs. si va iubim si admiram

  15. tatar said

    am May 27 2009 @ 9:28 pm

    ce tupeu , daca nici dvs nu sunteti in stare ,senator, sacurmati astfel de comportamente, inseamna ca in romania avem o problema reala. fiti fara mila.

  16. Sorin said

    am May 27 2009 @ 9:44 pm

    Asta imi aminteste de o vizita facuta cu familia la o piscina termala din Budapesta. Am cumparat bilete si am citit ca sunt valabile 3 ore. Avand un copil relativ mic am stat doar o ora si un sfert. Ne-am simtit bine, apa calda, curatenie, totul ok.
    Surpriza a venit la iesire cand am introdus cartelele magnetice pentru a se lasa barierele (in genul celor de la metrou).
    Aparatul ne-a calculat si ne-a dat rest pentru timpul nepetrecut acolo (o ora si 45).
    Desigur ca inainte de a pleca am gasit pe internet peste 20 de piscine cu poze, program, pret. Asa ceva nu exista in Romania.

  17. DAYRO said

    am May 27 2009 @ 11:39 pm

    1) Constanta nu e Bucuresti. Daca te duceai la Londra si-ti cerea vreo 40-50 d elire, ce faceai? Sunai la ANPC?
    2) Nu te obliga nimeni sa intri cu copilul acolo. Smecheria se plateste. Nu-ti convine nu intri. Asta e culmea, reclami la ANPC ca nu-ti convine pretul. Oamenii aia si-au calculat pretul in functie de cheltuielile lor. Poate dupa ce platesc chiria raman cu mai nimic. La fel de bine poate raman cu foarte mult. Nu e treaba ta. Sunt avocati care percep sume exorbitantre ca sa te reprezinte. Da-i si pe aia in judecata, ca tot e domeniul tau. Dca mie nu-mi convine cat imiceri sa-mi ridici gunoiul, renunt la serviciile tale nu te dau in judecata, cap sec. Incep sa cred ca cei de la ANPC si OPC sunt prea bombardati cu reclamatii tampite ca a ta si d-aia nu-si fac treaba mai bine cand au de a face cu cazuri concrete de abuz
    3) dar la final poti fi fericit. Lumea e proasta si te sustine. Masinaria de votat e in continuare la fel de usor de manipuilat. IDIOCRACY nene Urbane….IDIOCRACY

  18. VULTURUL COMARNIC - comeback said

    am May 28 2009 @ 12:09 am

    pentru nimicul dayro :

    boule nu e chestia ca isi pun aia ce cacat de pret vor CI CUM NE INSEALA SI MINT + SFIDEAZA , intelesi tu cocosel ?

    secundo fraiere de balta : NU POATE SA VINA O CUCOANA ..PATROANA… si sa aiba o asemenea reactie ! Copii pentru mine sunt un dar , ceva sfant si nu vreau sa aibe o copilarie de cacat prin aceste locatii de nesimtiti si borfasi care isi umplu buzunarele de pe urmele fraierilor care platesc ca prostii si nu dau cu ei de pament [inclusiv prin ANPC si alte institutii ]

    tertio: esti un jeg, un muc si nu conteaza parerea ta; ce iti recomand este sa ai o viata de cacat si sa nu te prind ca te vaiti vreodata de una si alta ca esti un jegos care isi da impresii pe net , ca asa e cool azi

    in final bravo Iuliane si nu te lasa intimidat !! DA CU NESIMTITII ASTIA DE PAMANT, FA-LE RECLAMTII, TINE-TE DE CAPUL LOR FIINDCA ATUNCI VOR REALIZA CE INSEAMNA O RELATIE COMERCIANT-CLIENT SI NU BATJOCURA ASTA DE AZI !

  19. Sorin said

    am May 28 2009 @ 7:54 am

    GO WEST!!! Budapesta, Viena, Munchen etc
    Inainte de a pleca la mare scriati ca hotelurile sunt inchise, restaurantele nepregatite, deci turismul pe litoral e de 2 lei. Si totusi n-ati plecat din tara, pacat. Costa transportul mai mult, cazarea mai putin, masa cam la fel. Dar conditiile sunt impecabile. Go west.
    PS in mod normal firma aia isi pierde clientii.

  20. Ioana said

    am May 28 2009 @ 8:09 am

    Buna ziua, sunt mama a unei fetite de 6 ani si pot spune ca locurile de joaca din majoritatea spatiilor comerciale si nu numai…chiar si din marile parcuri, sunt foarte murdare. De pesonalul din acele spatii nici nu pot vorbi,oricum cred ca nu au nicio pregatire in acest fel.Preturile care sunt impuse la intrarea in acel “spatiu” sunt destul de mari, ca sa nu zic ca ar trebui sa fie gratis.

  21. Victor said

    am May 28 2009 @ 8:32 am

    Eu i-am construit copilului meu in curte un spatiu de joaca cu gramada de nisip imprejmuita, leagan, hamac, loc de catarat cu franghii, loc de catarat cu manere pe panta drapta, cos de baschet si mai pot adauga alte accesorii (tobogan). Invit alti prieteni de-ai lui ca sa nu fie singur. Si m-a costat cateva sute de lei. E o sugestie.

  22. tm said

    am May 28 2009 @ 9:34 am

    cred ca nu aveti dreptate. orice privat isi stabileste pretul pe care il vrea. dupa aia poa sa dea faliment. nimeni nu e obligat sa cumpere de la el. are dreptate doamna care v-a sunat, miroase a comunism. poate ar fi trebuit sa vorbeasca mai frumos la telefon dar atat. si eu am un bazin de inot in oras care percepe doar tarif pe o zi(50 ron). le-am spus ca nu vreau decat sa inot o ora ca doar nu pot inota 12 ore dar n-am facut circ. e un bazin privat. sa ne faca don senator bazin de stat si dupa aia sa comenteze

  23. omg said

    am May 28 2009 @ 11:13 am

    buuuuun
    eu propun sa ne apucam sa ne dam cu fundul de pamant si pentru ca:
    – nu se poate cumpara bilet la cinematograf numai pentru ultimele 15-20 de minute (la urma urmei, aia e partea cea mai interesanta, nu?);
    – nu se poate cumpara bilet de autobuz pt jumate de statie, sau 3/4, sau o statie si 7 optsprezecimi(eu tot timpul trebuie sa mai merg un pic pe jos, dupa ce cobor, voi nu?);
    – la restaurant nu-mi scade nimic din nota pentru ca nu am putut manca tot, si am mai lasat in farfurie;
    – la convorbirile telefonice, secunda este indivizibila
    – amenzile pentru depasirea vitezei nu sunt calculate dupa formula:
    amenda = a RON x b km/h (de ce trebuie sa platesc pentru 65km/h la fel de mult ca unul care a avut 67?!?)
    – … las deschisa lista, daca mai are cineva idei, sunteti liberi sa completati

  24. 0 barat said

    am May 28 2009 @ 11:20 am

    @ dayro
    esti retardat amice

    si mars cu bataia de aici, unii dintre noi detin arme de foc si stiu sa le foloseasca deci ai grija cu pumnul si karate-ul din mintea ta de jegos

    sigur nu ai copil, esti vreun bulangiu care cere drepturi si se plange pe la unii si altii ca nu iti este recunoscut dreptul si stangul

    imputitule nu ma intereseaza parerea ta de cocalar care se da mare pe net si ameninta oamenii, pe cacati ca tine i-as exila in siberia

  25. ADRIAN said

    am May 28 2009 @ 11:22 am

    dayro nici pe noi nu ne intereseaza parerea ta
    ce smecher esti pe blog [apropos nu e forum insa esti prea retard sa faci diferenta ] insa in realitate ce bataie cred ca mananci…

    s-a umplut tara de pampalai tari si mari pe net insa care nu au curajul sa-si dea macar numele real

    hai , injura-ma si ameninta-ma si pe mine !

    @ admin – eu zic ca astia care ameninta, injura si se comporta asa sa-i eliminati , altfel se duce naibii blog-ul asta

    multumesc

  26. Ant said

    am May 28 2009 @ 12:01 pm

    Practic se uita esenta blogului.ce rost are sa ne confruntam in schimbul de replici jignitoare.este adevarat ca orice domeniu privat este liber sa isi aleaga tariful pt serviciile prestate-NU E PROST CINE VINDE CI,CEL CE CUMPARA.Rusinos si trist faptul ca,asa zisii “tinerii nostri,ai Romaniei” trebuie sa fie chinuiti sa se joace pe strazile aglomerate de masini,fiindca exista prea putine locuri amenajate ca la carte.(sigure in primul rand)alaturi de borfasi si intrun mediu poluant,lipsit de cultura si reguli elementare de civilizatie.Slabe sperante sa se schimbe ceva pe pamantul asta numit”Romania”.Oricum buna initiativa,cineva incearca MACAR SA FACA CEVA.

  27. DAYRO said

    am May 28 2009 @ 12:18 pm

    @ 0 barat: numele te reprezinta. nici eu nu as fi ales unul mai bun pentru tine. si eu am arma de foc. bine cu bile de cauciuc la fel ca si ata probabil dar atunci cand o spui tu suna atat de “gangsta” ca nu vreau sa te contrazic :)))))
    @ adrian. ma scuzi ca nu m-am prezentat asa cum ai facut-o tu. Adrian . ce sa-ti spun. Asa te cheama numele complet? Esti d ela casa copilului cumva? Ca am si eu 2 vecini pe care-i cheama Adrian. Chiar acum ma duc sa le dau niste capace ca sigur unul dintre ei esi tu, ca adrian este un nume foarte rar. Eu am fost injurat si am raspuns la injuraturi. Nu ai observat pentru ca tu ti-ai propus sa citesti doar 2 randuri pe zi si intamplator au fost alea scrise de mine. Si papagalule intr-adevar asta este un blog, care are atasat la el un forum….asta pe care aberezi tu. Asa se cheama locul unde se intalnesc diverse persoane pentru asi expune parerile. Dar nu ma supar. Ca in Romania e un adevarat curent ca agramatii sai corecteze pe altii care au mancat o virgula. Observi ca nu te amenint si nici nu te injur. Ca nu are rost ca esti dar un vierme. Si viermii se strivesc. Nu se ameninta si nu se injura

  28. nico said

    am May 28 2009 @ 12:19 pm

    Pt. OMG: foarte bine punctat…dupa opiniile (injuriile) de mai sus, ma indoiesc ca va completa cineva acea lista…
    Pt. Dayro: Cel mai destept cedeaza….asa ca…nu cred ca are rost sa te consumi incercand sa schimbi in cateva vorbe ceea ce nu s-a reusit in 20 ani…conceptul de democratie este pe departe de a fi corect inteles in Romania…dar suna frumos…
    Numai bine tuturor…

  29. 0 barat said

    am May 28 2009 @ 12:20 pm

    @ dayro – prostea nu te face ca le stii pe toate ca esti muci ! am pistol cu gloante REALE daca stii ce sunt alea imputitule si jegule

    toata ziua dai in astia de la urban pisamas pe mata de infect, sa le sugi pula lui becali, vadim si iliescu ca asta stii

    date-n mata cu opinia ta de cacat, nu faci nimic insa dai in astia care vor sa faca ceva

    tara de cacat = astia ca tine in numar mare

  30. BAROS said

    am May 28 2009 @ 12:23 pm

    ha ha

    ce va certati ma atata ? nu mai bagati in seama pe cocalari cu pareri pe internet ca dayro..sunt depasiti si oricum numai gura e de ei; daca va uitati asta e in stilul la astia : cand face cineva ceva vin niste pacalici perfizi care nestiind sa argumenteze altfel, incep si injura, se dau mari si tari

    daca-i pui sa faca un canal cum facea ceasca va spun ca le vine mintea la loc

    dayro , esti in nesimtit si un puturos care in schimb de altceva mai bun isi da cu parerea aici si injura, ameninta, zice ca face si drege..ca tine cu kilul in tara asta..si apoi te plangi ca e totul de cacat…normal bai imputitule…totul incepe cu tine

  31. senator Urban Iulian - ptr. Dayro said

    am May 28 2009 @ 12:33 pm

    1. remarc ca esti criticul de serviciu al meu, adica ti s-a dat in grija acest site, si este ok

    2. comunismul nu miroase d-le, se manifesta! se manifesta prin pozitii de genul ” fac asa ca asa vrea eu”

    3. cred ca pana pielea nu iti este pusa in joc, preferi sa critici de pe margine, evident doar ca sa te bagi in seama; orice serviciu se masoara atunci cand se vinde printr-un pret, intr-o unitate de masura. In cazul locului de joaca, unitatea de masura este ZIUA. Este ilegal pentru ca, un copil mic nu sta mai mult de 2-3 ore intr-un asemenea loc. Ca atare, la Constanta la mall, pentru 3 ore plateam 18 ron, aici platesc pentru 3 ore 35 de ron. Si nu am optiune. Iar consumatorii NU AU DREPTUL SA ISI SELECTEZE CLIENTELA. De aceea avem legi care apara consumatorul roman. Sau maine vom avea afise mari pe care vor scrie ” interzis pentru saraci sau tigani”.

    4. Daca ma duceam la Londra si pateam asa ceva, da sunam la ei la autoritatile care se ocupa cu protectia consumatorului

    5. Idiocratia pare sa fie caracteristica principala a filosofiei tale de viata

  32. Florentina said

    am May 28 2009 @ 12:50 pm

    Buna ziua!

    Eu stau in cartierul Tei si mai duc copilul cand este frig sau ploua la Bubu(un alt loc de joaca). Si aici intrarea pt. copil este 25 ron, nu conteaza cat stai- 1hsau 10h.
    Si nu e singurul loc, probabil toate locurile de joaca au aceeasi metoda doar preturile mai difera.
    Se profita datorita faptului ca noi parintii cedam mai greu in fata copilului si nici nu prea avem alternative unde sa ne distram copiii.

  33. Soviani said

    am May 28 2009 @ 12:53 pm

    Nu mi se pare normal sa platesc fortat, adica sa imi pot duce copilul intr-un loc de joaca, decat daca platesc pentru o zi intreaga; copilul mic, trebuie sa manance , sa doarma, iar astia cu locurile de joaca stiu acest lucru.

    Nu cred ca vreun copil de pana la 5-6 ani a stat mai mult de 4 maxim 5 ore intr-un loc de joaca, mai ales intr-un Mall unde ca sa ajungi trebuie sa vii cu masina, asa cum este Feeria

  34. MADCAT said

    am May 28 2009 @ 12:54 pm

    Din cunostintele mele, exista locuri de joaca pentru copii GRATUITE, amenajate de primariile oraselor, din bani publici, e drept.

    Dar, romanu’ – ca romanu’! Snob pana la Dumnezeu! El trebuie sa isi duca odrasla “la Mall, tu”, ca acolo merge lumea “buna”. Sa ne vada vecinii “la Mall, tu”, sa creada ca avem bani!!! Noi nu ne ducem copiii sa se joace in nisip, tu, ca se murdareste si se inhaita cu copii de taranoi de loc de joaca gratuit, tu, noi il ducem “la Mall, tu” sa se joace in bilute, sa se intalneasca cu alti razgaiati!!! Si poate ne lipim si noi, tu, de o familie cu ceva prin buzunare sa ne invite si pe noi la un munte, la o mare, ca nu mai facem fata cheltuielilor!

    Si apoi, cand ajungem acasa fara sa ne fi lipit de careva care sa ne plateasca ziua “la Mall, tu” si ne uitam in portofel si nu ne mai ajung banii de “crenvusti si parizer”, urlam in gura mare ca aia de la bilute sunt hoti, ca ne “OBLIGA” sa mergem sa ne jucam la ei!

    Ba fratilor, n-aveti bani de chestii scumpe?! Faceti altceva!!!!! Sunteti sarantoci si taranoi si nu va permiteti sa dati 35 de lei pe 2 ore la un loc de joaca PRIVAT, MERGETI SI JUCATI FOTBAL PE MAIDAN! Copiii vor fi oricum mai fericiti sa alerge prin natura decat sa isi bage botu in bilele alea jegoase!

    Io ma intind cat mi plapuma si ma doare banana de ce cred vecinii sau altii! Voi, in schimb, tarani plecati la oras dar care n-au ajuns inca, trebe sa va dati mari si tari ca sunteti “trendi” si mergeti “la Mall, tu”!

    Sau sa vina Americanii sa va faca dreptate?! Sa vina Americanii sa va stearga la cur?!?!?! Saracii de voi!

  35. MADCAT said

    am May 28 2009 @ 12:59 pm

    PS: Cum ar fi sa inceapa urmatorul post ceva de genul:
    Haideti sa va mai spun ce mi s-a mai intamplat: M-am dus la BMW la reprezentanta. Si am cumparat un seria 6. Si m-o costat 60.000 de EURO. ESTE INADMISIBIL CA AIA DE LA BMW SA MA OBLIGE SA CUMPAR O MASINA LA 60.000 DE EURO!!! O SA MA DUC LA ANPC SA MA PLANG CA AM FOST JEFUIT!!!

    Intelegeti penibilitatea situatiei descrise in postul original?!

  36. ASUL DIN MAneca said

    am May 28 2009 @ 1:00 pm

    vezi madcat cum gandesti ?! mai spui ca puliticienii sunt asa si pe dincolo

    esti un jeg moral , un nesimtit care merita tot ce-i mai rau pe lume imputitule

    sa ai parte doar sa te fure, taxeze, impoziteze, suprataxeze si altele !

    iti meriti soarta tampitule

  37. DZ said

    am May 28 2009 @ 1:01 pm

    @ Madcat : vad ca orice face Iulian pentru tine e penibil si rau

    chiar iti sugerez sa te duci pe alt site/blog daca nu iti convine

  38. meoki said

    am May 28 2009 @ 1:06 pm

    DA, ma bucur ca aveti imaginatie sa umpleti pagini pe forum cu injuraturi ingenioase (sau nu). Acum, daca ne luam dupa reguli elementare de bun simt, care noua romanilor ne cam lipsesc, pretul poate fi, in lipsa unor reglementari clare, oricat de mare!
    Noi, consumatorii, trebuie sa luam atitudine: nu ne place, nu mergem! Si nu cumparam fara sa stim inainte cat dam pe-un produs / serviciu. Dak ne place in feeria, platim! Noi nu avem atitudine civik, putem boicota si impune preturile; nu au clienti, adapteaza si vanzatorii preturile, dar atat timp cat se gasesc fraieri care platesc, la mai mult!

  39. Sorin said

    am May 28 2009 @ 1:26 pm

    Bai fratilor, bai madcat, nu este asa.
    Ce snobism vezi tu in faptul ca atunci cand te duci la cumparaturi, iti poti lasa copilul sa se joace ? Pai atunci, dupa cum 80 % din bucuresteni se duc la mall-uri inseamna ca suntem toti niste snobi ? INsa aici meoki are dreptate . Un boicot le-ar baga mintile in cap la acesti proprietari care, hai sa fim seriosi, calculeaza preturile astfel incat sa te fure. Clar ca nu sta nici un copil o zi intreaga acolo, asa ca, vrei-nu vrei platesti pentru o ora cat pentru o zi intreaga. Asta nu este normal.
    Iar legat de chestia cu BMW-ul. Bai madcat, de ce crezi ca s-a interzis la CNA sa se faca reclame care sa manipuleze copii ? pentru ca , spre deosebire de tine, care esti matur { :)) nu se vede..] si alegi daca vrei sa il cumperi sau nu, copilului nu-i poti spune ca nu il lasi sa se joace ca este prea scump.

  40. 89 said

    am May 28 2009 @ 1:29 pm

    mADCAT!!!!!!!!!! ESTI DEPASIT BAI, RENUNTA AMICE

    PRAF SI PULBERE

    VAI DE CAPUL TAU

  41. NORU said

    am May 28 2009 @ 1:30 pm

    madcat ai copii ? cum poti bate in asemenea hal campii ? doamne fereste, cred ca ati innebunit rau, auzi snobism sa ma duc cu copilul la mall…

    pai si ce propui >? sa ne facem toti gay si sa nu mai facem copii ?

    cat poti sa aberezi….

  42. Victor said

    am May 28 2009 @ 1:32 pm

    V-am aratat cum procedeaza ungurii la piscinele din Budapesta: cumperi bilet valabil 3 ore si daca pleci dupa mai putin timp primesti rest pt timpul nepetrecut acolo.
    ASTA E NORMALITATE SI CIVILIZATIE!!!

    GO WEST!

  43. soldat said

    am May 28 2009 @ 1:32 pm

    Voi, in schimb, tarani plecati la oras dar care n-au ajuns inca, trebe sa va dati mari si tari ca sunteti “trendi” si mergeti “la Mall, tu”!

    Sau sa vina Americanii sa va faca dreptate?! Sa vina Americanii sa va stearga la cur?!?!?! Saracii de voi!

    ————-

    esti un nesimtit fara cusur ! nu meriti decat sa ai o viata de cacat, sa suferi si apoi sa pretuiesti omenia si bunul simt

    sa-ti fie rusine !

  44. x-uleasca said

    am May 28 2009 @ 1:32 pm

    mdaa…, si in Timisoara exista un specimen de genul asta, la Kid’s Land – MAll, care a si afisat pe o tabla mare, la intrarea copiilor ca are dreptul sa-si selecteze clientela, si alte aberatii specifice romanilor cu IQ deficitar!

    ba mai mult daca cumva indraznesti sa ceri bon pentru ce platesti se uita la tine cu o privire bouleasca – genul muuuuuu – sau iti raspunde ca si-a inchis casa si nu mai poate scoate bon – POATE NUMAI SA INCASEZE LA NEGRU!

    cred ca le merge prea bine la hotii de genul asta, care isi permit s nu plateasca impozite reale si ajungem sa le platim noi in locul lor!

    Fratilor cereti bonuri si chitante pe unde mergeti!

  45. senator Urban Iulian - ptr. Victor said

    am May 28 2009 @ 1:36 pm

    Asadar Victor, iata ce inseamna civilizatie si respect fata de client.
    La fel este la locurile de joaca din Paris. Acolo, moda este alta : copilul intra, primeste o bratara, si cand pleci, exact cum este la parcarea masinii, bratara este scanata, si daca ai stat 1 ora si un sfert, numai atat platesti.
    De ce atunci sa permitem ca la noi sa fie jungla ?
    Nu merita sa inchidem ochii si sa ne lasam jecmaniti

  46. Rusian said

    am May 28 2009 @ 1:37 pm

    bine zis Victor ! deci se poate , insa la noi sunt multi smecheri care nu vor !

    domnule senator sa le scoateti aceste aere de patroni din cap deoarece asa am patit si eu tot la feeria si nu ai cu cine vorbi ! ba chiar incepuse sa tipe la mine ca daca nu-mi convine sa-mi iau copilul si plec ca cheama politia !!! nu se poate sa ne trateze in halul asta, suntem clienti nu sclavi !

  47. senator Urban Iulian - http://www.urbaniulian.ro/2009/05/28/nu-mai-sunt-o-povara-financiara-pentru-romani/ said

    am May 28 2009 @ 1:43 pm

  48. omg said

    am May 28 2009 @ 2:01 pm

    haideti sa lamurim un lucru:
    in principiu, mallurile (in general, dar am vazut si la terase, restaurante,..) au spatii de genul acesta pentru a permite parintilor sa isi vada linistiti de cumparaturi, fara grija celor mici

    acesta este unul din motivele pentru care mallurile sunt preferate in defavoarea magazinelor de strada
    este ca si cum ai angaja o bona (dar nu la domiciliu)

    probabil din snobism sau din lipsa de spatii “comune” gratuite, unii parinti vin la mall NUMAI pentru a-si lasa copii sa se joace in acele spatii, contra cost

    revenim la problema remunerarii acestui serviciu:

    tariful este TOTAL la latitudinea proprietarului
    nu va obliga nimeni sa lasati copilul acolo

    si, in alta ordine de idei, nu inteleg de ce va cramponati atat de tarifare/zi
    daca era tarif/ora, ati fi cerut tarif/minut?
    v-ar fi ajutat mai mult daca tariful era /intrare? adica, in cazul in care copilul vroia la baie, sa va mai ceara inca 35 de roni?
    sau daca era 50 ron/ora
    sau…

    in afara de faptul ca, intr-adevar, este un pic cam piperat, nu vad care este pb dumneavoastra
    nu am copii inca; am o finutza de 1 an
    si sincer am ramas si eu surprins de preturile pe care trebuia sa le achit pentru unele cadouri ocazionale
    dar nu m-am gandit niciodata sa le reprosez comerciantilor preturile prea piperate

  49. omg said

    am May 28 2009 @ 2:16 pm

    @senator Urban Iulian – ptr. Victor

    nu sunt economist de profesie, ci inginer, si, in naivitatea mea, cred ca orice antreprenor (nu numai propritarul acelui spatiu de la mall) trebuie sa faca o politica de preturi in asa fel incat, din incasari, sa-si poata plati: chirie, darile la stat, salarii pt angajati, telefoane, sa-si acopere investitia si sa-i mai ramana si ceva in plus (profit)
    un sistem ca cel amintit de dvs presupune o investitie suplimentara:
    – bratarile,
    – scanner,
    – soft
    – angajarea unui om care sa faca acea scanare + pregatirea lui
    – calculator
    – factura marita de curent
    – iarasi, las lista deschisa, probabil ar mai fi si alte cheltuieli…
    va intreb, d-le senator, v-ar fi convenit mai mult sa platiti mai mult de 35 de ron dar, totusi, mai putin decat tatal unui copil care a petrecut mai mult timp?

  50. Roxi said

    am May 28 2009 @ 2:19 pm

    Cineva mai sus zicea: Nu e prost cine cere, E prost cine da!
    Si are perfecta dreptate. Ok, doamna nu trebuia sa vorbeasca asa dar este dreptul ei sa puna ce pret vrea ea pentru serviciile presatate de firma ei. Fiind un Mall banuiesc ca, chiriile sunt foarte mari,deci in consecinta pretul va fi foarte mare.
    Pe principiul fac reclamatie la organele abilitate ca imi cere 35 de ron pt o zi de joaca cand eu vreau sa stau 2 ore, asa merg si eu atunci sa fac reclamatie ca in Mall o bluza are un pret de-ti pica falcile, si daca merg in piata sau un magazin de cartier cumpar aceiasi bluza mult mult multttttt mai ieftina. Dar cum zice Madcat – fitele se platesc.
    Sa fim seriosi, cat de mult se distreaza un copil intr-un spatiu inchis in comparatie cu un copil care sta la aer liber. Generatia mea a crescut prin spatele blocurilor, in nisip si sunt ferm convinsa ca am fost de nnnnnn ori mai fericiti ca acesti copii care stau in Mall sa arunce cu bilute unu dupa altul sau sa stea intr-un colt sa astepte sa vina mami dupa el.
    Si inainte sa intrebe cineva: NU, nu am copii – banuiesc ca dupa ce unii vor vedea ca nu sunt de accord cu d-nul Senator asta va fi prima idee in capul lor: “Asta nu are copii, de aia ne e de accord cu d-nul Senator”.

  51. L I said

    am May 28 2009 @ 2:26 pm

    Dar bon fiscal ati primit

  52. online said

    am May 28 2009 @ 2:36 pm

    pot sa ceara si 35 milioane/zi… e treaba lor, prostia e a noastra ca platim

  53. Ady said

    am May 28 2009 @ 2:48 pm

    Eu propun sa cerem firmelor sa afiseze si ce cheltuieli au lunare ca sa vedem daca se justifica pretul cerut.
    La baneasa probabil majoritatea banilor se duc in chirie si salariati.
    Prefer sa nu cumpar daca mi se pare scump…si ma rog sa nu existe cerere ca sa scada pretul.
    Atita timp cit exista cerere pretul va fi mare.Deci noi trebuie sa ii taxam la prezenta.
    Daca nimeni nu va mai folosi serviciile lor citeva luni sa vezi ce se va ieftini sau se va inchide…simplu nu.
    Dl Senator a gresit in minutul 1 cind totusi a cumparat bilet cu toate ca nu a fost de acord.
    Oare si in parlament face-ti la fel?Nu va convine o lege dar totusi o votati?????

  54. Ioana said

    am May 28 2009 @ 3:21 pm

    Problema la Roxy nu este faptul ca nu e de acord cu dl. senator( e dreptul si alegerea ei), ci, intr-adevar faptul ca nu are copii.
    Mersul la Mall nu implica neaparat faptul ca esti fitos, dar ca parinte, cu 1 sau mai multi copii, si cu un job zilnic, iti este mult mai usor sa mergi la cumparaturi intr-un loc unde le gasesti pe toate laolalta in loc sa alergi la toate magazinele de cartier pentru diferitele produse de care ai nevoie. Prin urmare mergi la Mall, iar daca nu ai o bunica sau o bona in dotare, iei si copilul/copii dupa tine. (ca nimeni nu si-a pus problema ce faci la acest loc de joaca daca ai de ex.2 copii)Deci aceste spatii ar trebui in asa fel gandite incat sa fie bine pt. toata lumea. Inclusiv comerciantul ar castiga mai mult daca ar tarifa cu ora, deoarece in felul acesta ar avea mult mai multi clienti, prin urmare incasari. Efortul suplimentar ar consta poate in marcarea a mai multe bonuri, dar sa fim seriosi: persoana de la intrare ce alta treaba ar avea? Modul in care procedeaza ei e pe aceeasi strada cu japca. Trist este insa faptul ca sunt multi carcotasi printre noi, care in lipsa de alte argumente se intreaba atunci de ce sa nu cerem taxarea la minut sau la secunda…. Din pacate de aceea nu se schimba calitatea serviciilor in tara asta: romanul s-a obisnuit de-a lungul timpului fie sa nu comenteze si sa plece, fie sa inghita “borsul” care ii este servit. In situatia de fata, e cu atat mai suparator cu cat si exista lege in sensul acesta, de a nu fi obligat sa cumpar mai mult decat am nevoie (cu incalcarea art. 11 din Legea Codului Consumului, sunt fortat sa cumpar o cantitate de servicii pe care nu o doresc. Adica sa cumpar o ora la pretul unei zile. Acest lucru este ilegal) Oameni buni, macar atunci cand legea v-o permite, cereti-va drepturile. Nu mai plecati capul si va consolati cu ideea ca: asta e.

  55. ALEXANDRU said

    am May 28 2009 @ 3:26 pm

    Toata Poveste Dovedeste Ca Inca Nu S-a Auzit De Marketing …

    Daca oferta suna asa :

    La noi primul minut costa 35 RON – urmatoarele minute sunt GRATIS !!!!

    Hai sa vedem cum comentati mai departe !!! :)

  56. igelijk said

    am May 28 2009 @ 3:29 pm

    Eu am fost de cateva ori cu un nepotel la Axa Niciman din Iasi.Taxa este de 6 lei ora,dar poti plati si pentru 30 de minute,jumatate de pret.

  57. Dinu said

    am May 28 2009 @ 3:30 pm

    Ptr. Alexandru – unde vezi amice ca scrie 1 minut = 35 de ron ? scrie doar “intrare loc de joaca” fara sa scrie ca este valabil pentru intrarea timp de un minut sau ca platesti 35 de ron si intri toata viata
    Nu va mai cramponati atat ca este frauda clara.
    Daca cumperi carne, pretul se raporteaza la gramaj
    Cumperi servicii, se cuantifica functie de timp, etc.
    Aici nu se cuantifica nimic si asta este ilegal. Scrie doar intrare loc de joaca. Acest lucru este permis doar la spectacole, insa acolo scrie ora de incepere si stii ca finalul vine dupa 1-2,3 ore cand se termina spectacolul

  58. UHT said

    am May 28 2009 @ 3:32 pm

    Igelijk – iata inca un exemplu ca este normal si legal sa se plateasca doar strict prin raportare la unitatea de masura de timp respectiva.
    Fiti siguri ca, daca ar scrie undeva 35 ron 1 ora si restul gratis, nu ar mai intra nimeni, insa asa ar fi corect.

    EU cred ca Garda Financiara ar trebui sa se implice aici ca este frauda

  59. Roxi said

    am May 28 2009 @ 3:39 pm

    @ ioana
    Inteleg ca pt un parinte nu este usor cu un copil sau 2 la cumparaturi, si inteleg de ce se merge in mall. Si eu tot in mall imi fac cumparaturiile pt ca imi este mai comod. Si am vazut multe mame cu copii la cumparaturi cu carucioarele speciale pt copii. Am fost si cu copil la cumparaturi si cel putin mmie mi-a fost mai la indemana sa-l iau cu mine printre rafturi decat sa-l las la locul de joaca.
    Repet, stiu ca mamelor nu le este usor cu copii la cumparaturi, si nu le este usor sa gaseasca cu cine sa-i lase. Dar asta nu inseamna ca un proprietar de spatiu de joca nu-si poate pune ce pret vrea el. Daca si primieste banii aceia, norocul lui, daca nu – va da faliment

  60. Ioana M. said

    am May 28 2009 @ 3:50 pm

    Corect Roxy. Un proprietar de orice vrei tu sa fie, poate face orice vrea el sa faca. In limitele legii, daca a bunului simt nu functioneaza. Iar cosuri speciale pt. 2 copii inca nu am vazut. Insa indifirent ca merg la cumparaturi sau doar pentru distractia copiilor, parerea mea e ca ar trebui sa faca pachete de oferte. Sa fie de toate pentru toti. (dupa modelul en-gros si en-detail) Dar nu imi vari baxul de apa pe gat, daca mie mi-e sete doar cat de o sticla.

  61. UHT said

    am May 28 2009 @ 3:55 pm

    Roxy, nu iti inteleg logica si simt o frustrare. Adica tu intelegi prin faptul ca, atunci cand mergi la Mall savarsesti o fita ?
    Pai la Feeria merg zilnic sute de mii de romani. Acolo merg si pitipoance, pesti, smecheri, insa merg si oameni normali.
    Asta este comunism, sa spui ca cei care merg la Mall sunt snobi.
    Cum iti explici atunci ca mesele de la MC Donalds unde un hamburger [ mancarea saracului ] de 3 ron, sunt mereu pline ? aia sunt tineri saraci, nu fitosi; Fitosii se duc la etaj la restaurante.
    Tinerii isi duc copii la joaca in Mall, te-ai gandit oare? ca profita cand fac cumparaturi, sau cand este prea cald afara ?
    Mai si ganditi ca nu strica, si nu mai aparati cauza tuturor smecherilor care fura de la noi.
    Nu sunt de acord cu paralela intre bluza luata de tine in cunostinta de cauza – ADULT- si un loc banal de joaca pentru copii. Daca ai avea copii ai stii ca iti este greu sa le refuzi ceva, si tocmai de acest lucru profita hotii astia

  62. admin said

    am May 28 2009 @ 4:09 pm

    pentru dayro : din momentul asta iti voi sterge comentariile care au injuraturi, amenintari si alte elemente de acest gen

    postez asta aici ca sa nu aud ca vai “se sterg” comentarii pe blog ; da se sterg alea din categoriile mentionate mai sus ! nu vreau sa transformam blog-ul asta in hazna, daca vreti sa injurati si sa va descarcati faceti-va site sau duceti-va la altii

    multumesc

  63. Ioana M. said

    am May 28 2009 @ 4:09 pm

    Stimate domnule Urban, pe modelul comerciantilor care (dupa parerea unora) au dreptul sa isi aleaga clientela, administratorul acestui blog nu poate restrictiona accesul celor care par sa uite care e subiectul de aici si, printr-un limbaj licentios, isi impart in stanga si in dreapta ciomege, bate, ba chiar au trecut si la gloante? Sunt de acord sa avem cu totii dreptul de a ne exprima parerile pro si contra vis-a-vis de tema propusa de dvs, dar uitand oare ce este bunul simt?

  64. Roxi said

    am May 28 2009 @ 4:09 pm

    @ UHT
    Nu ziceam ca toti cei care merg la Mall sunt fitosi. Ma refeream la cei care merg special pt a fi vazuti in mall si au cumpara (nu ma refer la mancare) ce la haine si alte consumabile din mall doar pt ca sa fie vazuti facand cumparaturi acolo. Eu una nu imi cumpar in afara de produse de curatenie si mancare dintr-un mall, de fapt este un hipermarket, pt ca daca nu ma insel partea de alimentara dintr-un mall apartine de fapt de un lant de hipermarketuri.
    Da in mare parte cei care frecventeaza mallul sunt fitosi, cel putin mie nu m-i se pare normal sa mergi sa-ti cumperi tot felul de chestii de acolo cand clar le gasesti mult mai ieftine in alte parti si de multe ori la calitate mult mai buna.
    Dar este usor sa te plangi ca vai ce scumpa e intrarea in locul de joaca in loc sa eviti locul si sa cauti in alta parte pt ca sunt ferm convinsa ca sunt mall-uri unde preturile sunt mai scumpe.
    Ne plangem ca nu avem bani dar suntem comozi si ne multumim cu ce gasim in cale.
    Eu una prefer sa merg mai mult pana la un hypermarket din afara orasului, unde gasesc tot ce imi trebuie si stiu ca sunt mai ieftine.
    Poate nu m-am exprimat eu bine in primele postari. Repet nu sunt de accord cu pretul practicat de acel loc de joaca dar nici cu hai sa facem plangeri peste plangeri, sa ne lamentam pe un blog.
    Cred ca mult mai efectiv cum zicea cineva mai sus este sa se boicoteze acel loc.

  65. Ioana M. said

    am May 28 2009 @ 4:10 pm

    Multumiri admin. Gand la gand.

  66. Anti-dayro said

    am May 28 2009 @ 4:14 pm

    Nu to?i ne na?tem cu farmec ?i un chip frumos, dar to?i ne putem antrena pentru performan??, în absolut orice domeniu. Desigur, dac? vrem s? nu mai fim o ?ar? de amatori… ?i de vorbitori. Ar fi bine s? c?ut?m ascult?tori profesioni?ti, c?ci numai ei ar putea cu adev?rat elimina vorbitorii inutili, care ne fur? timpul, banii, reputatia si… ce mai apuc?.

  67. Mike said

    am May 28 2009 @ 4:21 pm

    Bai astia care tot bateti campii cu ” nu vrei nu cumperi”.
    Pai si atunci, de ce CNA da sanctiuni televiziunilor ca sa ne apere copii sa nu se uite ziua in amiaza mare la filme porno ?
    Aici nu mai ziceti nimic si sunteti de acord ca PRO TV daca ar da film porno la 12:00 ziua, trebuie sanctionata, desi ati putea spune : baaaa, copilul poate sa nu se uite daca nu vrea.
    Nu tine! Asta inseamna stat si domnia legii. NU poti sa pui preturile pe care le vrei.
    Pai astia care aparati patroana asta din Mall , nu cumva sunteti cei care va plangeti pe alte forumuri ca preturile sunt prea mari ?
    Ahaaa, va place ca Guvernul se lupta cu smenarii de importatori de gaze si le impune reducerea pretului la gaze.
    Nu fiti aberanti. Preturile nu se pot stabili de un comerciant cum si cand vrea muschiul lui.
    Daca maine v-ati trezi ca toata painea din Romania costa 1000 de euro bucata si vi s-ar ranji in fata ” ce vrei bah? nu vrei nu cumperi..”

    Hai nu mai fiti ipocriti

  68. senator Urban Iulian - ptr. Mike said

    am May 28 2009 @ 4:23 pm

    Da, un argument si un punct de vedere solid.
    Asa este, primim memorii la Senat prin care ni se cere sa intervenim la agentii gen ANRE, ANCOM, etc. care reglementeaza preturile si tarifele, in vederea scaderii acestora.
    Nu se poate lasa libertatea totala pentru companii sa stabileasca arbitrar preturile si conditiile de vanzare.

  69. MI6 said

    am May 28 2009 @ 4:26 pm

    hai sa o luam logic

    dupa logica unora inseamna ca de maine companiile de telefonie pot sa vina cu tarife uriase sau oricum foarte mari ! si o sa spuna : baI SUNTEM PRIVATI, CARE VREA SI POATE BINE CARE NU ..ADIO

    tot asa in alimentatie pot sa vina sa ne spuna ca vor scumpi alimentele cat vrea muschiul lor, daca nu ne convine nu cumparam

    la fel legat de internet – sunt toti privati nu ?! – si deci care are bani bine, care nu nu … si uite asa nu o sa facem altceva decat sa ajungem ca aia din lumea a treia care traiesc de pe o zi pe alta si sunt vai de mama lor si smecherii care roiesc si fac ce vor pentru ca au bani si POT nu ?! voi va uitati in oglinda ???

    sunteti complet spalati pe creier, vai de capul vostru

  70. dada said

    am May 28 2009 @ 4:52 pm

    De ce te-ai raporat la city mall constanta si nu la vreun mall din bucuresti in conditiile in care feeria mall se afla in bucuresti?
    toate mall din bucuresti au loc de joaca, de ce te raportezi la cel din constanta si ii comunici public denumirea?
    in alt judet nu gasisi vreun mall?

  71. Sly said

    am May 28 2009 @ 4:59 pm

    @dada, este cea mai tare de aici – auziti si voi ce a retinut si ce o doare pe ea dupa citirea materialului – de ce s-a raportat dl. senator la CityMall.
    Bine, uite eu ma raportez la Ferentari Mall, este bine ?
    Bai frate ce raza de atentie au unii.
    Noi dezbatem aici pro si contra stabilirii arbitrare a unui pret si mai apar comete dinastea sa ne tulbure dezbaterile

  72. DZ said

    am May 28 2009 @ 5:00 pm

    sa vedem ce vor face cei de la ANPC + eventual Garda Financiara

    sa-i vedem la treaba si cu rezultatele facute publice

  73. Benea said

    am May 28 2009 @ 5:12 pm

    Dap, asadar, retarzi gramada in Land of Choice.
    Vedem ca multi considera ca ar trebui sa fim arsi la pret de smenarii care au fost mai iuti de mana ca noi si au ajuns patroni, insa o fac atata timp cat nu sunt ei pagubitii sau doar din filfizonism.
    Cand insa casiera nu le da restul 50 de bani, urla de zici ca le-a taiat cineva o mana.
    Sfat : lasati dracu prefacatoria si recunoasteti ca este o marlanie sa ti se impuna sa platesti ceva ce nu apuci sa consumi. ce dracu bah, v-a tampit caldura ?

  74. Ilinca said

    am May 28 2009 @ 5:13 pm

    Pentru Benea – stai ca avem o sansa : vin ploile si se raceste vremea

  75. Ioana M. said

    am May 28 2009 @ 5:19 pm

    Sly, desi la Brasov e cam innorat, chiar mi-ai inseninat cerul. Bine punctat. Dar pentru a satisface curiozitatea lui dada, eu ma raportez de exemplu la 2 Malluri din Brasov: Eliana Mall si Macro Mall. Ambele au spatii de joaca pentru copii, tarifarea se face cu ora, respectiv 8 lei, au persoanal tanar dar amabil, care se ocupa si se preocupa de copilasi, sunt serviti cu apa sau suc, sunt “servisati” in caz de necesitati, iar tu, ca parinte poti sa stai la doar cativa metri de ei, la un fast-food sau restaurant sau unde vrei, cu cativa prieteni, si ei veniti acolo tot cu copilasii, si mai schimbi o vorba cu ei. Deci nu doar in cazul unui shopping stresant si bezmetic poti merge si acolo, ci si sa iti mai tragi sufletul un pic, astfel combinand utilul cu placutul. Puteti incerca si voi! Poate atunci veti intelege de ce nu e ok un tarif aplicat in stilul Feeria. Ca nu e feeric, asta e clar.

  76. senator Urban Iulian - ptr. Ioana M said

    am May 28 2009 @ 5:29 pm

    Subscriu la faptul ca la Eliana Mall acestea sunt conditiile. Este bine ca ni se dau aceste exemple, ca sa intelegem mai bine ca aceasta tarifare abuziva de la Feeria din Bucuresti este incorecta, imorala si nelegala.
    Mai am o parare si aici va rog sa nu mi-o luati in nume de rau : sa stiti ca brasovenii, neam de comercianti, stiu sa vanda mult mai bine decat bucurestenii; Fara suparare, desi clar exista si exemple negative. Oricum, este clar ca tarifarea la zi la locul de joaca din Feeria este in afara legii

  77. Costin said

    am May 28 2009 @ 5:50 pm

    Feeria…este totul putred acolo.
    Am intrat odata cu un aparat foto si a venit la mine un urangutan ” da la paazaaa” sa imi zica ca nu am voie sa fac poze. Ca sa nu le fur stiluuuu. Nu merita sa va duceti acolo, si daca o faceti incercati sa lasati cat mai putini bani in acest loc al pierzaniei

  78. Ianni said

    am May 28 2009 @ 6:56 pm

    Doamne Dumnezeule ce-mi vad ochii. Uitati ce spune acest Ticu, care are are titulatura de peroana in buletin:
    “D=le senator
    Trimiteti-i 100 de controale; abuzati in sensul bun de functie, adica ajutati romanii sa scape de aceste gunoaie care isi spun patroni si care fura de romanul care trudeste sa castige un ban.
    35 de ron pe zi ? adica muista asta vrea ca eu sa platesc alocatia pe o luna care mi-o da statul [ 42 ron ] ca sa stau acolo cu copilul 2-3 ore ? Ar trebui sa infunde puscaria. sa ne spuneti ce amenda i-a dat ANPC”

    1)”trimiteti-i 100 de controale” – asta-i abuz
    2) “abuzati in sensul bun de functie” – abuz in sensul bun nu exista, la fel cum nu exista nici crima in sensul bun
    3)”ajutati romanii sa scape de aceste gunoaie care isi spun patroni” – patronii sunt rezultatul democratiei si al capitalismului. Vrei comunism? Pui pariu ca te dai de dreapta dar injuri patronii? Pentru ca tu habar n-ai ce-i aia dreapta, te iei dupa cum suna
    4)”si care fura de romanul care trudeste sa castige un ban.” – aia nu la furat cu nimic. Iti convine bine, nu-ti convine nu intri. Nimeni nu te obliga. Auzi dar “jegurile alea” de la Ferrari cum isi permit sa fure ultimul ban de la romanul care trudeste sa castige un ban??? La ANPC cu ei mama lor de broscari. Auzi la ei 300.000 euro o masina cand poti sa-ti iei Logan cu 6.000. Huuooooooo
    5)”adica muista asta vrea ca eu sa platesc alocatia pe o luna care mi-o da statul ” – nu ea nu vrea nimic, tu vrei sau ma rog Urban. Si daca tot spui ca-ti iubesti copilul nu crezi ca merita sa bagi si tu putin mana in buzunaul tau si sa nu te mai limitetzi in a-l distra doar din banii de alocatie?
    6)”Ar trebui sa infunde puscaria” – puscaria n-o s-o infunde. Probabil ca inainte de ’89 ar fi infundat-o pentru ca si-a permis sa fie patron. Acum din fericire nu.
    7) “sa ne spuneti ce amenda i-a dat ANPC” – nu va lua nicio amenda. In mod normal sanctionat ar trebui sa fie Urban pentru abuz in functie

  79. DAYRO said

    am May 28 2009 @ 6:58 pm

    Prietene admin, mesajul corect era ca incepand din acest moment vei sterge toate mesajele care contin injuraturi, nu doar pe ale mele. Mai ales ca nu am injurat eu primul ci am fost provocat de niste copilasi care nu au avut loc de joaca atunci cand au fost mici. Deci asa e normal sa stergi toate mesajele care contin injuraturi

  80. Aleen said

    am May 28 2009 @ 7:06 pm

    Doamne Dumnezeule ce-mi vad ochii. Uitati ce spune acest Ticu, care are are titulatura de peroana in buletin:
    “D=le senator
    Trimiteti-i 100 de controale; abuzati in sensul bun de functie, adica ajutati romanii sa scape de aceste gunoaie care isi spun patroni si care fura de romanul care trudeste sa castige un ban.
    35 de ron pe zi ? adica muista asta vrea ca eu sa platesc alocatia pe o luna care mi-o da statul [ 42 ron ] ca sa stau acolo cu copilul 2-3 ore ? Ar trebui sa infunde puscaria. sa ne spuneti ce amenda i-a dat ANPC”

    1)”trimiteti-i 100 de controale” – asta-i abuz
    2) “abuzati in sensul bun de functie” – abuz in sensul bun nu exista, la fel cum nu exista nici crima in sensul bun
    3)”ajutati romanii sa scape de aceste gunoaie care isi spun patroni” – patronii sunt rezultatul democratiei si al capitalismului. Vrei comunism? Pui pariu ca te dai de dreapta dar injuri patronii? Pentru ca tu habar n-ai ce-i aia dreapta, te iei dupa cum suna
    4)”si care fura de romanul care trudeste sa castige un ban.” – aia nu la furat cu nimic. Iti convine bine, nu-ti convine nu intri. Nimeni nu te obliga. Auzi dar “jegurile alea” de la Ferrari cum isi permit sa fure ultimul ban de la romanul care trudeste sa castige un ban??? La ANPC cu ei mama lor de broscari. Auzi la ei 300.000 euro o masina cand poti sa-ti iei Logan cu 6.000. Huuooooooo
    5)”adica muista asta vrea ca eu sa platesc alocatia pe o luna care mi-o da statul ” – nu ea nu vrea nimic, tu vrei sau ma rog Urban. Si daca tot spui ca-ti iubesti copilul nu crezi ca merita sa bagi si tu putin mana in buzunaul tau si sa nu te mai limitetzi in a-l distra doar din banii de alocatie?
    6)”Ar trebui sa infunde puscaria” – puscaria n-o s-o infunde. Probabil ca inainte de ’89 ar fi infundat-o pentru ca si-a permis sa fie patron. Acum din fericire nu.
    7) “sa ne spuneti ce amenda i-a dat ANPC” – nu va lua nicio amenda. In mod normal sanctionat ar trebui sa fie Urban pentru abuz in functie

  81. Misha said

    am May 28 2009 @ 7:12 pm

    Ba dar aia la Burj al-Arab de ce au ma preturi incepand de la 6800 USD/noapte? Mama lor de hoti. Ia sa treaca ei pe perete la intrare costurile pe care le eu ei pentru o camere. Asi astia de la hoteluiri de ce-ti cer la bufetul suedez 10 euro/masa??? Ce inseamna asta? Ia sa ceara 10euro/ora si pe urma sa te dea afara. E plina lumea (civilizata) de restaurante unde platesti o taxa la intrare si poti sa mamanci cat vrei si cat poti o zi intreaga. Dar am specificat, LUME CIVILIZATA. Bai frate, parca va ia cineva copilul cu japca si vi-l baga la locurile de joaca. Nu ai bani nu ti se joaca copilul. Asta este economia de piata. Nu zic ca este moral dar este perfect legal.Era unul pe vremea caruia nu erau asemenea nedreptati sociale dar l-ati omorat. Acum platiti 35 de lei ca sa vi se joace copilul sau lasati-l sa alerge printre masini. Dayro si Roxy lasati prostii in pace ca au mintea odihnita

  82. Codrin said

    am May 28 2009 @ 7:13 pm

    Aceasta “patroana” nici la bordel nu ar indrazni sa fixeze preturile, dupa cum vor muschii ei.
    Este clar ca trebuie sa fie o baragladina grasa, din stilul nesimtit, care transpira mult, are aur pe ea, si se crede buricul pamantului.
    In mod evident este o rusine ca o asemenea individa sa se considere fiinta umana, si ne jigneste pe noi, cei care suntem administratori sau actionari, cu o asemenea atitudine sfidatoare la adresa clientilor.
    Din cauza ei clientii abia mai intra in magazine, pentru ca atunci cand o fac, sunt furati fara jena.
    este clar, copii mei nu o sa intre NICIODATA in acest loc de joaca din Feeria.

  83. DAYRO said

    am May 28 2009 @ 7:16 pm

    @0 barat: ti-am raspuns dar adminul face dictatuta aici, ca doar e simpatizant PD-L. Sterge doar anumite posturi. Iti sintetizez. Dupa ce ca sunteti prosti mai suferiti si de mitomanie. Pistoale cu munitie de razboi la populatie in Romnaia nu exist. Decat alea traficate. Ai arma traficata cumetre? Nu prea cred. Esti doar mitoman. Admin sterge si posturile lu 0 barat asta ca din 20 d ecuvinte in 21 ma injura ca prostul. Ca nici sa injure nu stie. E si asta o arta. Nu poate sa injure orice papagal

  84. Vali Tomcea said

    am May 28 2009 @ 7:16 pm

    D-le sau d-na care te ascunzi in spatele nick-ului Dayro. Cum te numesti dumneata de fapt ? te intreb pentru ca gradul tau de inteligenta, si faptul ca apari pe acest site doar ca sa critici, este de-a dreptul jenant si ne zgarie encefalul, daca stii ce este aia.

    D-le admin. daca tineti la prestigiul acestui site, atunci luati act ca nu vrem sa vedem intre comentarii injurii sau atitudini teatrale de tip dayro si va rugam sa cenzurati IP-ul de unde se posteaza. Este grotesc domne sa ascultam elucubratii denumite puncte de vedere care sunt doar niste rastalmaciri de cort ale tuturor frazelor spuse de dl. senator

  85. Catalin said

    am May 28 2009 @ 7:17 pm

    Vali Tomcea spune o chestiune logica : d-le senator, d-le admin, chiar nu trebuie data importanta la toti dementii; de ei se ocupa medici profesionisti asa ca nu are sens sa-i gazduim aici

  86. Eduard said

    am May 28 2009 @ 7:37 pm

    D-le senator
    Vad aici o disputa intre clienti si patroni.
    Domnule, ei nu pot exista unii fara altii. patronii trebuie sa respecte clientii si sa nu spuna ” ce daca asta este nemultumit, las ca vine alt fraier” .
    Eu inteleg ca dvs. – si va dau dreptate – aveti o problema legata de faptul ca, nu ati dorit sa cumparati de exemplu intreaga roata de cascaval si ati vrut doar o felie, insa vi s-a spus ca ori cumparati toata roata, ori nimic.
    Spunea cineva mai sus ca in Ungaria, daca platesti 3 ore si stai doar 2 ore jumatate, ti se da banii inapoi pe jumatatea de ora.
    Stiti ce este dureros ?
    Ca ne plangem ca in Ungaria, Franta sau aievea, suntem tratati asa cum trebuie sa fie tratat un client. Aici suntem bataia de joc de smenarilor, si tot ei au tupeu, si asta pentru ca, institutiile statului nu isi fac datoria [ daca a-si fi de la ANPC a-si inchide locul de joaca ] iar noi inghitim aceste mizerii.
    Este bine insa ca sunt dezbatute asemenea subiecte pentru ca realizam de ce Romania este tara mizeriilor : DIN CAUZA NOASTRA CA NU MURIM DE GAT CU NEMERNICII CARE O DISTRUG. Vina este a noastra nu a unei patroane de rahat . Noi avem puterea sa o punem cu botul pe labe.
    Eu stau in sectorul 1, insa o sa ma duc acolo cu fetita mea de 4 ani, o sa iau bon si apoi o reclam si eu, si cer control.
    Daca inca 10 parinti o sa faca la fel, o sa fie amendata pana se satura si pana o sa tarifeze la ora asa cum inteleg de mai sus ca se tarifeaza intrarea in locurile de joaca din Brasov sau Constanta.
    Asta este calea, sa nu inghitim aceste mizerii, altfel suntem parte a mizeriei care ne inconjoara

  87. Sorin said

    am May 28 2009 @ 7:45 pm

    Scurt si la obiect : este furt pe fata sa mi se bage pe gat o zi intreaga daca vreau sa cumpar doar o ora! gata; ce atatea comentarii, este jaf pe fata.

    PS – am salar de 700 ron deci patroana asta de luparnita zice ca nu am ce sa caut acolo ca sunt sarac ? poate imi iau toti verisorii si venim vreo 40 sa vezi ce scandal ii facem de isi baga mintile in cap instantaneu scarba naibii

  88. Ion said

    am May 28 2009 @ 8:22 pm

    Bai Sorine e departe Bucurestiul Jane. Stai acolo la prasit. Nu mai veni cu verisorii aia 40 ai tai ca si asa ati venit destui tarani la Capitala

  89. Sandu Mircea said

    am May 28 2009 @ 8:27 pm

    Baaaa sunteti stupizi de-a dreptul. E vreo lege in tara asta care va oblig sa va duceti copilul la mall sa se joace? La fel cum nu aveti toti masina ca nu va permiteti, la fel si aici. Cine nu-si permite, nu-si duce copilul la mall. Si cu asta basta Cu stupizenia voastra dezarmati si pe cei mai buni psihiatrii. Dar imi place ca in mintea voastra altii sunt prosti. Voi aveti dreptate. Vai de voi saracii ca v-a ocolit logica

  90. mihaita said

    am May 28 2009 @ 8:55 pm

    ce faceti stimabulilor stergeti mesajele care nu va dau dreptate???? vaaaai actiune demna de partidul comunist pdl

  91. jos psd said

    am May 28 2009 @ 9:03 pm

    1 – la locul respectiv de joaca se pun bratari copiilor;daca parintele il lasa acolo o ora si pleaca la cumparaturi,plateste 35 lei…vine si-l scoate – in pret e inclus un suc – si-l duce la food…se intoarce si-l lasa iar la locul de joaca pe baza bratarii…poate-l lasa 1/2, 1, 2 etc. ore…vine si-l scoate sa probeze niste haine de copii la etaj…dar il aduce iar pe baza bratarii,s.a.m.d.
    2 – daca acel copil ar vrea la w.c. este amenajat unul pt copii,merg impreuna cu supraveghetorii si se intorc la joaca
    3 – cand in parlament iti votezi salariul pe care-l vrei cu unanimitate obligatoriu de la nesecatul buget de stat,iar cei de la feeria isi primesc salariile in functie de munca prestata([incasari)(c-asa-i in economia de piata)],atunci clar avem o problema
    4 – cand insa mai ai si o firma de recuperatori,atunci esti o mizerie

  92. ALEXANDRU said

    am May 29 2009 @ 8:07 am

    printr-o conjunctura interesanta am fost informat ca datorita crizei Disneyland-ul face reduceri substantiale :

    toti romanii nemultumiti de preturile si serviciile din tara lor pot sa-si lase copii in timpul cumparaturilor in vestiutul parc de distractii pentru modesta suma de 1 ron / ora.

    cei care nu vor folisi ora integrala de prestatie ( scarpinat copii pe creieras) pot primi contravaloarea in bani a timpului defolosit

    reprezentatii parcului fac apel la intelegerea cetatenilor datorita faptului ca in visterie nu exista bani chesch fapt pentru care cu scuzele de rigoare restul va fi dat in euro la cursul de : un ban = un euro

    in conditiile date nici nu mai merita lasati copii acolo – este mai profitabil sa soliciti restutuirea prestatiei in bani pentru cele 24 de ore in care nu te-ai chinuit sa-ti duci copilul in acel paradis

    informatii suplimentare pe mail romani@restituire.eu

  93. Adela said

    am May 29 2009 @ 11:19 am

    Cel care a postat la Jos PSD nu putea sa o faca demonstrand cat este de pe dinafara, decat astfel.
    NU de alta, insa :
    – senatorul Urban Iulian este de la PDL
    – senatorul Urban Iulian este singurul parlamentar care a renuntat la orice suma platita de la Parlament
    – firma de recuperatori nu i-a facut-o tati si mami ca sa nu se plictiseasca ci a construit de la zero o afacere si trebuie respectat

    Repet insa intrebarea care a fost pusa de multe alte persoane : DACA DE MAINE TOATE ALIMENTELE VOR COSTA 1000 DE EURO GRAMUL, SI CAND VETI INTREBA VANZATORII CUM ISI PERMIT ASA CEVA, EI VA VOR RASPUNDE ” NU VRETI NU CUMPARATI” ce veti face ? Aha, deci veti merge in Piata Victoriei sa faceti miting sa spuneti ca sunteti furati.
    Uitati-va asadar in oglinda, cei care spuneri ca este corect ce face administratorul de la locul de joaca din Feeria si mirati-va de cat de duplicitari si dusi cu capul sunteti

  94. Narcis said

    am May 29 2009 @ 11:21 am

    @Alexandru – ba, se vede ca nu ai copii si iti recomand nici sa nu faci, ca nu vei intelege niciodata cum este sa ti se ceara 35 de ron ca sa stai cu el acolo 2 ore;
    Si daca tot esti asa viteaz, atunci spunele la unele din ingrijitoarele de la Feeria sa isi mai tunda din unghii…

  95. Marius - ptr. Sandu Mircea said

    am May 29 2009 @ 11:22 am

    Atunci de ce latri cand se scumpeste benzina la pompa si spui ca te fura Petrom sau OMV ? acolo nu mai functioneaza logica asta de rahat a ta ca, el , comerciantul, este liber sa puna ce pret vrea muschiul lui, fara sa il poata controla nimeni ? Mari si multi idioti sunt in tara asta. Din cauza lor mai avem de asteptat inca 20 de ani, ca sa moara ca altfel nu scapam de ei

  96. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 11:40 am

    @ Adela:
    1) Vadim nu si-a ridicat NICIODATA salariul de la Parlament, asa ca lasa gargara cu “Urban singurul, bla, bla…”
    2) Nu-i tine nimeni pe comercianti sa faca de maine alimentele 1000 euro bucata. Si dupa cateva zile in care nu va cumpara niumeni vor intra cu totii in faliment ceea ce nu e in interesul lor. La economie in Facultate te invata la primele ore ca pretul este locul unde se intalnesc cererea cu oferta. Deci daca se fac alimetele 1000 de euro fiecare pasare pe limba ei piere. Atata timp cat la Feeria tariful este de 35 de ron/zi inseamna ca exista cerere. Daca se va micsora ib=nseamna ca nu va mai fi cerere iar daca va creste inseamna ca cererea va fi mai mare. Asta este economia de piata. Nu e pentru toti

  97. Paul din Corbeanca said

    am May 29 2009 @ 11:43 am

    Dayro, te contrazic : Vadim a ridicat mereu si ultimul leu de la Parlament; nu stii cand a pierdut in toamna lui 2008 ca a zis ” ce fac eu acum ca am ramas fara nici o sursa de venit” . Las-o jos ca macane pesedismul in tine de 3 metri.

    Iar la chestia cu preturile, esti chiar cretin amice. Nu va veni nimeni sa cumpere ? sa fii tu sanatos ca , daca nu ar interveni statul sa regleze mecanismele nu ar reduce nimeni nimic; Este bine acum ca un apartament care era in 2008 160000 de euro si ca tanar nu te puteai atinge de ele, costa 600000 de euro si poate, ca iti vei permite unul.
    Nu ne mai otravi cu tampeniile tale care sunt demne de Click

  98. Tudor said

    am May 29 2009 @ 11:43 am

    Domnule Urban

    Am participat la conferinta organizata pe teme de transport unde am avut placerea sa vad ca exista si oameni interesati de a spune lucrurilor pe nume, intrand in contact si cu blogul dumneavoastra mi am intarit aceasta convingere.

    va multumesc si vreau sa va transmit ca prin lucrurile pe care le faceti a ti reusit sa determinati un tanar sa fie interesat de dreptul de a vota.

  99. Niculescu said

    am May 29 2009 @ 11:51 am

    Domne, ce atatea comentarii ? Pretul este unul ilegal si imoral.
    Senatorul Urban face ce asteapta de la el alegatorii si cei care nu se pot apara : sa lupte pentru drepturile lor.
    PUNCT!
    Ce, a cerut ceva pentru el ? a cerut sa aiba acces gratis ? Nu, a platit biletul si a spus ca sistemul de tarifare trebuie schimbat. Merita toata stima si lauda ca ramane conectat la grijile noastre ale muritorilor de rand

  100. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 11:56 am

    @Paul din Corbeanca: ca sa-ti raspund pe limba ta, cretina-i mata aia taranca de da la manivela sa scoata apa din put(observi dragul meu admin cum sunt jignit si provocat in cele mai josnice moduri de catre toti dobitocii si neispravitii?. Te rog ca dupa ce citesti sa stergi atat postul meu cat si pe al lui) Si sa-ti explic si de ce:
    1)Vadim nu si-a ridicat NICIODATA banii de la Parlament. Ce spui tu sunt vise umede.
    2)ce treaba are “pesedismul” cu Vadim? Dupa ca arati ca esti idiot ai simtit nevaoia sa demonstrezi si ca esti incult si ca te pricepi la politica cum se pricepe Urban la suvite impletite
    3)ce dracu o fi asa de greu d einteles ca daca ai preturi mari nu-ti cumpara nimeni si intri in faliment. Ce dracu va dati cu parerea toti zarvavagii care nu aveti macar juma’ de ora de economie la activ. Dupa mintea ta neantrenata crezi ca daca maine se face intrarea la Feeria 100 d elei, ami intra cineva? In prima luna intra in faliment ca nju scoate bani de chirie. Atat timp cat sta la 35 de lei inseamna ca administratorii sunt in grafic cu incasarile si-si permit sa tina locul deschis
    PS: ce dracu ba meltenilor nu puteti sa scrieti un simplu post fara sa jigniti sau sa injurati? D-aia va taiati cu coasele si cu topoarele la voi la tara ca va injurati unul pe altul in loc de bunaziua

  101. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 11:59 am

    @Niculescu: serios ? E ilegal pretul? Posteaza-new si noua atunci legea care interzice sa pui pretul de 35 de lei/ zi la Feeria. Daca esti asa sigur pe tine ca este ilegal, inseamna ca trebuie sa cunosti legea respectiva

  102. Niculescu said

    am May 29 2009 @ 12:00 pm

    art. 11 din legea privind Codul Consumului ” vanzarea fortata este interzisa” , capisci ?

  103. X said

    am May 29 2009 @ 12:00 pm

  104. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:00 pm

    @ Niculescu: imoral este intr-adevar, la fel ca si pretul energiei electrice, al gazelor, al combustibililor cu toate ca si aici se poate dicuta. Ce ti-am enumerat eu “produse” de neinlocuit pentru cetatean

  105. Dragan Mandea said

    am May 29 2009 @ 12:01 pm

    D-le admin

    Fac un apel la dvs. si va invit sa vedeti ca acest individ Dayro trebuie cenzurat; Nimeni nu spune ca nu are voie sa expuna un punct de vedere, insa “cretina’- mata”?
    Daca nu il cenzurati si veti permite violenta verbal eu ma voi dezabona!

  106. X said

    am May 29 2009 @ 12:02 pm

    hai ma lasati-l ca nu vrea sa inteleaga

    oricum nu dau 2 bani pe opinia lui pro-vadim si becali ; sa-i cheme pe astia cand trebuie sa-si plateasca darile …

  107. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:02 pm

    @Niculescu: prietene…..si cu l-a fortat vanzatoarea aia pe Urban sa-si lase copilul/copiii acolo??????
    Avem o problema de perceptie grava. Pe tine te obliga cu ceva Forza Rossa sa-ti vanda un Ferrari?

  108. Paul din Corbeanca said

    am May 29 2009 @ 12:03 pm

    Dayro, sa imi sugi pula aia a mea de taran, tu si toata familia ta de nemernici. Du-te in mortii matii de scarba jegoasa.
    Cine te crezi tu ma dementule ? Tie nu iti este rusine de cat de cretin poti sa fii ?
    Nu ma pot abtine …

  109. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:03 pm

    @x: nici eu nu dau macar un ban pe parerea ta pro pd-l. si darile mi le platesc singur nu chem pe nimeni. nu stiu pe cine chemi tu

  110. X said

    am May 29 2009 @ 12:05 pm

    nu sunt pro pdl amice, nici macar nu ma intereseaza politica

    insa nu sa nu vi aici sa ne umpli capul cu aberatiile despre sinceritatea si corectitudinea lui becali si vadim; sa-ti fie rusine ca incerci asa ceva, ne-au ajuns 20 de ani de saraci si onesti care ne-au cocosat

    il stimez pe Iulian ca intr-adevar a renuntat la alea si nici macar nu a fost mediatizat, insa era mai cool show-ul erotic facut de plugaru , gripa porcina nebuna, ce zice vanghelie sau alti rasuflati

  111. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:08 pm

    @admin: ce faci tata dormi? mie ieri imi stergeai posturile in sprint. Sau se aplica doar la mine regula bunei cresteri?
    @paul corbeanca: di atent aici ca esti varza si nici sa injuri nu sti agricultorule.Aseaza-te si ia-ti notite: bagami-as puln-m mata aia bolnava de cancer de s-a futut cu magaii sa iesi tu urecheat. Futu-ti familia matii de taranoi coclit cu ciucuri d ecacat la cur. Pisam-as pe mormantul matii de zdreanta imputita de mirosi a hazna. Ba jeg uman, analfabet esti, prost esti, retardat esti, needucat esti, imputitr esti, ca puti, puti a rahat . Spanzura-te in familia matii de ghertoi si lasa la altii pamantul sa ti-l lucreze. Futut-ti tractoru matii de rapanos agramat
    Si sunt si neinspirat azi vrabie proasta

  112. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:10 pm

    amice x, aia sinceri si modesti care te-au facut sa-ti fie de ajuns sunt tocami colegii lui Iulioan. Aia carora le pui tu acum in carca neajunsurile tale sunt oameni care nu s-au aflat macar o zi la conducerea acestei tari. Ai grija pe cine acuzi de neajunsuri

  113. X said

    am May 29 2009 @ 12:13 pm

    printre cei de care ma leg sunt vadim si nemernici precum becali care au furat si fraudat statul [adica pe mine si familia mea ] cat au putut

    locul lui becali si vadim este la puscarie ! baga la cap ca m-am saturat de idoli falsi si slogane fumate

    vadim a fost in parlament ani la rand NU A FACUT NIMIC

    becali…ce sa zic …o sa caut articolele cu casele alea facute unor sinistrati la care s-au dus apoi membri ai PNG ca aia sa devina membri de partid, unii nu au vrut si le-a luat casele inapoi

    sau cu banii luati de la biserica…dupa ce i-a donat …

    eu tin cu iulian, nu cu anumiti colegi

  114. Lucian said

    am May 29 2009 @ 12:14 pm

    Vadim a fost un gunoi; de teapa celor care vor 35 de ron ca sa cumpar o zi intreaga desi eu vreau sa stau acolo doar 1 ora

  115. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:20 pm

    x esti total prost informat: Vadim afost in Parlament din 1990 pana in 2008 dar doar 1 an si juamate s-a aflat in coalitia de putere. In rest a fost numai in opozitie. Ce poti sa faci in opozitie in afara de gura si gargara? Si cat a fost la putere atinut romanismul sus si s-a opus de foarte multe ori tendinteleor iredentiste ale ungurilor. Nu pot eu sa-ti zic tie ce-a facut exact Vadim in Parlament. Dar nici tu nu sti ce a facut in Parlament. Si adac nu sti, nu vorbi. Daca totusi vrei s avorbesti despre el, documenteaza-te si vorbesti pe urma. Nu aiurea. Si sunt curios cu ce te-a furat Vadim pe tine si pe familia ta??? Asta chiar as vrea s astiu, cu toate ca sigur sunt alte vorbe aruncate aiurea. Si la ce lege il incluzi tu pe Vadim ca sa-l bagi la puscarie? Hai fa-i rechizitoriul. Asta e cel mai vant om. Il inchid si daca trece pe rosu. Cat despr becali. Nu numai ca nu i-a aobligat pe cei cvarora le-a facut case sa intre in PNG dar din 330 de case facute la Vulturul, a primit doar 4 voturi. Deci ii era usor sa le ia casele dupa alegeri. Nu le-a luat. Nu stiu cine te dezinformeaza pe tine in halul asta dar e foarte priceput

  116. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:23 pm

    Luciane cand te duci la piscina tot cat “vrea muschii tai” platesti???

  117. X said

    am May 29 2009 @ 12:24 pm

    hai hai gata lasa aberatiile dayro, o dai cum vrei

    amice ti-am dat si articole, cum se plangea vadim ca nu mai are salariul, girofarul si spp-istii si tot o dai ca a fost sarac si onest

    scuteste-ma ca nu a putut si alte aberatii, pun pariu ca nu ai citit macar articolele

    nu ma intereseaza abureala si vrajeala ta, propovaduieste asta unde vrei, la mine nu prinde

    la puscarie cu vadim, becali si altii ca ei care au fost la putere si nu au facut nimic

    gata.

  118. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 12:31 pm

    @x: ba da esti culmea pai a fost Vicepresedintele Senatului. Protocolul impune sa aiba masina cu girofar si SPP-isti. Asta-i motiv sa-l ceri pe Vadim la puscarie? Ca asa vrei tu? hahahahahahah. Pai la cate fruistri ai adunat in tine, daca ar merge asa ai ramane doar tu liv=ber in tara asta. Salariul lui Vadim stiu ca-l dona la Cina Crestina. Sti ce-i aia. Sa-l bage la puscarie si pentru aia. Si scuza-l te rog ca-si permitea sa ia lunar de la Statul Roman 44 de milioane. Asa er trebuie bagat la puscarie pentru prostie. Altii au furat o flota intreaga, altii au pus bordutri in Bucuresti de 5 ori intr-un an. Dar asta chiar trebuie inchis ca-i prost

  119. X said

    am May 29 2009 @ 12:34 pm

    tocmai pentru ca a fost vicepresedintele putea sa faca ceva insa nu a facut NIMIC
    stiu pe cei ca tine , mereu o sa gasesti un contra-argument care nu are legatura cu realitatea si nu e indreptat spre obiectivism, insa nu conteaza

    lsa-ma cu bordurile si flota ca habar nu ai ce vorbesti

    voteaza cu cine vrei insa invata sa respecti parerea altora si nu te mai da breaz, ca dai cu mucii in fasole si te faci de cacao

    becali + vadim l;a puscarie , acolo le e locul la cei care isi bat joc de orice popor /natiune

  120. Ileana said

    am May 29 2009 @ 12:50 pm

    35 de ron ? la salariul meu de 780 de ron pe luna ? dar ce crede matroana asta ? cine-i da voie sa aiba impresia ca suntem buni de fraieri ? multi inteleg prost democratia si profita de ea sa se imbogateasca pe spatele fraierilor

  121. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 1:07 pm

    @x iti respect parerea si daca vadim +becali la puscarie atunci si tu trebuie sa respecti ca basescu+paszkany+videanu+constanda+stolojan trebuiesc decapitati la o ora de maxima audienta in direct si dati cu sare
    @ileana: tu ai salariu de 780 lei pe luna dar vrei la mall sa aiba altii grija de copiii tai? Asta e o culme dar nu stiu la ce s-o incadrez. Dar avion personal nu vrei?

  122. sandel said

    am May 29 2009 @ 1:09 pm

    ce nesimtit esti dayro

    se vede ca nu ai copii ! nu te mai plange de basescu+paszkany+videanu+constanda+stolojan , foarte bine ti-au facut
    o meriti pentru ca ESTI UN NESIMTIT FARA PERECHE

  123. Dan said

    am May 29 2009 @ 1:16 pm

    Ptr. astia care o aparati pe hahalera aia care cere 35 ron pe ora.
    De ce vreti atunci sa se reduca pretul la gaze si va plangeti ca facturilii ie prea mari ? de ce nu platiti tot pe principiul ca el, marele comerciant, poate sa puna ce pret vrea ca daca vrei sa cumperi dine, daka nu nu ?

    http://www.mediafax.ro/social/bejinariu-pretul-gazelor-naturale-s-ar-putea-reduce-cu-pana-la-30.html?1688;4464812

  124. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 1:34 pm

    @sandel:
    1) tu nici macar nu cunosti definitia cuvantului nesimtit. Il folosesti ca iti suna a injuratura
    2) sa inteleg ca daca ai copii trebuie sa incepi sa judeci stramb
    3) nu “mi-au” facut ci “ne-au” facut nefericitule. Nu era a mea Flota ci A NOASTRA, nu din banii mei i-a Basescu lui paszkany un teren de 1 MILIARD de euro langa magazinul Unirea din Bucuresti ci DIN BANII NOSTRII, nu din banii mei s-au cheltuit DEGEABA 20 de milioane de euro pentru inlocuirea bordurilor deja inlocuite ci din BANII NOSTRII si NU DIN BANII a primit Constanda de la acelasi BASESCU, parcul Bordei. Ti-am explicat mai sus ca nu sti cand sa folosesti cuvantul nesimtit. El exemplifica o persoana lipsita de simtutri, de raspunderi, care nu pricepe si nu vrea sa priceapa ceea ce se intampla in jurul lui. pai baiete dupa felul in care te bucuri ca m-au facut pe mine Basescu, Paszkany, Constanda si Videanu asta denota ca esti si prost si nesimtit. Daca m-au facut pe mine, te-au facut si pe tine in EXACT aceeasi masura fraiere. Cateodata ma resemnez si ma gandesc ca tara asta avand cam 80% din populatie formata din dobitoci e normal sa fie condusa tot de dobitoci. Noi ceilalti suntem victime colaterale
    @dana: draguto gazele sunt de importanta strategica. Economia nationala se bazeaza pe consumul de gaze naturale. Nu pe spatiile de joaca de la Mall. Plus ca gazele apartin statului roman si nu unui privat. Atunci cand se scumpesc gazele nejustificat, le scumpesc conducatorii nostri iubiti si e normal s ate revolti.Vezi tu diferenta. Gazele – statul, spatiile de joaca – o tanti

  125. Magda - cu 40 ron o intreaga familie sta o zi intreaga la strand said

    am May 29 2009 @ 1:48 pm

    trandul, de patru ori mai scump
    • 4 lei ora de parcare în strand si 10 lei pe zi sezlongul, sînt noile tarife impuse de prim?rie • majorarea tarifelor se va produce de pe 15 iunie •
    Prim?ria pietrean? a decis c? tarifele percepute pentru intrarea în strand a autoturismelor sînt prea mici si a decis majorarea lor cu începere de pe 15 iunie. Astfel, de la mijlocul lunii viitoare nemtenii dar si turistii care vor vizita orasul nostru vor fi nevoiti s? scoat? de patru ori mai multi bani din buzunar dac? vor s?-si parcheze masina în strandul municipal la sfîrsit de s?pt?mîn?. Astfel, tariful perceput de administratorul strandului pentru o or? de parcare a fost majorat de la 1 leu pe or? cît este în prezent la 2 lei pe or? dac? autoturismele intr? acolo de luni pîn? vineri. Pentru cei care doresc s?-si petreac? sfîrsitul de s?pt?mîn? în incinta strandului, si nu erau deloc putini cei care mergeau de dimineata pîn? seara la un gr?tar si o baie la piscin?, prim?ria a decis s? majoreze taxele percepute de 4 ori. Turistii vor fi taxati de la mijlocul lunii iunie, în zilele de sîmb?t? si duminic?, cu cîte 4 lei pe ora de parcare. Cu alte cuvinte, dac? o familie merge în strand si st? 10 ore, la plecare va avea de pl?tit 40 de lei, adic? 400.000 de lei vechi, doar pentru parcare. Au fost majorate si taxele de închiriere ale sezlongurilor pentru cei interesati s? stea la plaj?, pe marginea piscinei. Astfel, amatorii de stat la soare vor fi nevoiti ca de la 15 iunie s? pl?teasc? pentru închirierea zilnic? a unui sezlong cîte 10 lei pe zi. Tarifele pentru persoanele fizice au r?mas, cel putin deocamdat? nemodificate, adic? 2 lei pentru un adult si cîte un lei pentru copiii pîn? în 10 ani. Biletele nu sînt valabile o zi întreag? ci doar pentru o intrare. În cazul în care oamenii au mers dimineat? la piscin? iar apoi au iesit, acestia sînt nevoiti s? achite alte bilete. Municipalitatea nu a justificat în nici un fel cresterea tarifelor dar se poate presupune c? aceast? scumpire a fost determinat? de criza financiar? dar si de faptul c?, anul trecut, strandul orasului a fost loc de recreere pentru foarte multi pietreni dar si multi oameni din judetele Moldovei.

  126. Eugen said

    am May 29 2009 @ 1:49 pm

    Este clar ca pretul de 35 ron este unul de japca.
    ANPC ar trebui sa verifice aceste lucruri din oficiu , ca sa nu suspectam faptul ca si astia vegeteaza pe spatele nostru

  127. DAYRO said

    am May 29 2009 @ 2:06 pm

    @ eugen: CORECT. ANPC trebuie sa se duca sa verifice. Si sa se duca si la Automobile Bavaria ca au lansat BMW x6 cu motor de 550 cp si costa 120.000 euro. E pret de japca. Sa se duca sa-i amendeze si sa reduca pretul ca la urma urmei asta e rolul ANPC-ului. Sa reglementeze preturile produselor pe piata :))))) Ce oameni !!!!!! Cata prostie !!!!!! Noua la cat de prosti si lipsiti de educatoe economica suntem ne trebuie o dicatura militatara. numai atunci ar tacea prostii din gura

  128. eamariashe said

    am May 29 2009 @ 2:12 pm

    Evident ca nu am rezistat sa citesc toat lista de injurii, dar nici nu am rezistat sa nu-mi scriu parerea:
    -cred ca fiecare are dreptul sa ceara cat considera, atunci cand este vorba despre “privat”,
    -vara, primavara exista alternative, dar iarna este destul de greu de a gasi un loc de joaca pentru copil, daca nu ai venituri “extrabugetare”,
    -ca veni vorba despre “extrabugetare”, in afara unui numar fffoarte mic de persoane, majoritatea c elor care isi permit cam totul sunt oameni care castiga sume nedeclarate; puteti sa ma contraziceti, dar nu ma puteti combate,
    -din cauza celor care frecventeaza aceste locuri nu dau patronii lor faliment; aceste locuri exagerat de scumpe sunt varianta cluburilor, pentru alte grupe de varsta: nici in cluburi nu este usor de “patruns”, dar sunt pline, ochi; de multe ori, parintii tinerilor care le populeaza fac eforturi extraordinare pentru ca ei sa epateze pe acolo; alteori, acesti pusti isi irosesc ultimi bani pe distractii in detrimentul culturii si al propriei intretineri; la fel se intampla si cu “locurile de joaca de fitze”: nici nu m-am gandit la asa ceva pana cum…,
    -cei care isi permit sa frecventeze acest tip de locuri (locuri de joaca sau cluburi sau orice ar fi) sunt parveniti ai vremilor noastre … oameni care s-au ridicat prin mizerii si care nu stiu sa traiasca decat in mizerii (vezi vocabularul lor…),
    -ar mai fi de spus, dar nu mai am timp acum…
    MAria

  129. Calin said

    am May 29 2009 @ 2:23 pm

    – eamariashe – spui cred ca fiecare are dreptul sa ceara cat considera, atunci cand este vorba despre “privat”;

    In regula.

    Dar atunci de ce consumatorii cer statului sa impuna pretul de vanzare al :
    – alimentelor [ vezi Codul de Bune Practici]
    – benzina [ Petrom, Mol, etc, sunt “privati”]
    – paine
    – gaze, etc,etc,etc

    Si ei sunt privati; adica aici de ce nu merge chestia cu ” daca este privat poate sa ceara cat vrea ? ”

    Ca vand ca nimeni nu vrea sa povesteasca pe tema asta.

    PS – nu sunt snob ci muritor de foame daca cumpar mancare de la Carrefour din Feeria. Pentru ca aia care au bani cu adevarat cumpara mancare din alte parti, iar copii lor se joaca in stabilimente private. Asadar, sa o lamurim si pe asta : LA MALL MERG MURITORII DE FOAME, asa ca lasati-o mai moale cu acest argument.

  130. ALEXANDRU said

    am May 29 2009 @ 2:28 pm

    cine e mai bogat dintre voi ….

    va rog ajutati-ma !!!!

    cind a-ti dat ultima oara de pomana ???

    1.va simtitibine cind dati de pomana ???

    2. sau va simtiti mai bine cind primiti de POMANA …..

    eu aleg varianta 2.. e mai romantic

    m-am chef sa fac mare lucru – dar am dreptul sa ma pling …

    voi astia cu gura mare … mamicile voastre si doamna diriginta … sunt de acord cu limbajul vostru …

    daca ar durea prostia nu ai aizi decit auuuuuuuuuu … pe tot locul

    si in incheiere …
    mi-am amintit o vorba de duh din copilarie ..

    SICTÍR, interj. (Arg.; în expr.) Hai sictir! = pleac?! mar? de aici! ?terge-o!; A da cu sictir = a sictiri. – Din tc. siktir.

  131. o said

    am May 29 2009 @ 2:31 pm

    @ alexandru

    deci vezi ca nu sunteti oameni intre voi ? vorbiti de politicieni, bancheri ca va fac si dreg, ca va umilesc INSA VOI SUNTETI PRIMII CARE NU AJUTATI PE ALTI OAMENI, NU-I SUSTINETI, NU VA PASA DE EI SI PROBLEMELE VOASTRE

    VA PASA DE VOI NU ? SA VA FIE RUSINE CA MAI SPUNETI CA DE 20 DE ANI SUNTETI FURATI SI UMILITI ! PAI VOI CE FACETI PENTRU SEMENII VOSTRI ? AAA NIMIC ? ATUNCI DIN CAUZA VOASTRA AM AJUNS AICI

    PUTORILOR

  132. Ioana M. said

    am May 29 2009 @ 2:51 pm

    Trist. Foarte trist. Cum o tema despre un serviciu oferit copiilor (sau nu) a ajuns cosul de gunoi a unor “emancipati” si “titrati” sau scoliti in ale economiei. De aceea tara asta bate pasul pe loc. Am o propunere stimati domni, cei care dati dovada de o majora lipsa de bun simt: faceti shimb de ID-uri si porciti-va in particular cat va e ziulica de lunga. Poate va si dati intalnire sa va puneti in aplicatie toate amenintarile. Asa poate se mai face o selectie si va mai rariti randurile. Dar lasati-i pe cei care au cu adevarat ceva de spus (altceva decat injurii si amenintari ori trimiteri la origini) sa isi exprime parerea fara a fi nevoiti sa asiste la asemenea lipsa de tact si civilizatie.
    Domnule Urban, fara a fi o simpatizanta a partidului din care faceti parte, cum nu sunt simpatizanta nici a altor partide, (pretutindeni exista atat oameni de valoare cat si uscaturi), rugamintea mea e sa faceti ce stiti ca trebuie facut. Atat pentru tara asta, care pare a fi fara de speranta cat si pentru oamenii de bine care isi duc traiul in ea.

  133. ALEXANDRU said

    am May 29 2009 @ 3:00 pm

    Corect Ioana ….

    cind toti dau din gura sa-l felicitam pe dl Urban ca mai este cineva care face CEVA …

    Felicitari Domnule Senator !!!

  134. Elena said

    am May 29 2009 @ 4:45 pm

    “senator Urban Iulian – ptr. Dayro said
    am May 28 2009 @ 12:33 pm

    3. […] Iar consumatorii NU AU DREPTUL SA ISI SELECTEZE CLIENTELA. […]”

    =)))))))))))))))))))))))))
    =)))))))))))))))))))))))))

    La furie, mintea celui inteligent intr? în ebuli?ie, a prostului se sleie?te. E un proverb romanesc, amintesteti-l si evita sa mai intri in polemici, iti dai arama pe fata. Am si eu copil si nu imi doresc sa il duc zilnic in mall la locul de joaca, prefer spatiile deschise, parcurile publice. Mall-ul doar din cand in cand il folosesc. Dar fiecare isi creste copilul cum considera mai bine.

  135. Silvia Tomescu said

    am May 29 2009 @ 6:12 pm

    Calin dragule, pe mine nu ma opreste nimeni sa-mi fac brutarie si sa vand painea cu 10 ron bucata. La paine nu exista reglementari. Sunt convinsa ca ai vazut in magazinele scumpe diferite feluri de paine care costau de la 6 ron in sus, unele ajungand chiar si la 20 ron pe bucata. Alimentele la fel. Nu te opreste nimeni sa le vinzi mai scump. Doar ca vei fi scos de pe piata de catre cei care le vor vinde mai ieftin. Adica se regleaza cererea cu oferta cum bine a zis cineva mai sus. Cu benzina si gazele este alta mancare de peste. Aici vorbim de monopol de stat al Petrom si Distrigaz. Sunt convinsa ca stii ca Petrom da benzina celorlalti comercianti . Fac aceasta precizare ca sa nu aud de la tine pe urma ca aia si-o aduc ei singuri din tarile lor, Rusia, Italia, Ungaria, etc. Poate ai observat ca la statiile Petrom benzina este mai ieftina decat la ceilalti comercianti, OMV, Lukoil, Rompetrol, etc. Gazul la fel. O parte este din rezerve proprii iar o alta parte este cumparat din Rusia. Si aici este vorba tot de monopol de stat. Nu putem sa comparam monopolul de stat cu un loc de joaca pentru copii ca devenim jenanti. Daca nu stiam lucrurile astea, le invatam si pe viitor gandim inainte sa vorbim

  136. racheta alba said

    am May 29 2009 @ 7:36 pm

    firma respectiva va fi amendata de ANPC pentru ca se poate.

    ei cer 35 RON /zi iar aceasta unitate conform normelor de metrologie inseamna 24 de ore. Atata timp cat eu platesc acel bilet “pe zi” astept sa fiu lasat sa-mi fac de cap in incinta 24 de ore. Daca un angajat al lor incearca sa ma dea afara cand nu au trecut 23 ore 59 minute eu pot sa fac reclamatie la ANPC ca NU AM PRIMIT CE AM PLATIT. asta este singurul motiv pentru care acea firma poate (si va fi ) amendata.

    daca o sa faca modificarea de tip 35 ore / x ore …eh atunci discutam altfel, si ceea ce sustinea Iulian URban este corect ( tarifare la perioada inujusta )

  137. roxana aldea said

    am May 30 2009 @ 2:05 pm

    Doamne fereste sa se ajunga ca pseudo-comercianti ca Silvia de mai sus sa ajunga sa puna pret la paine de capul ei 10 ron! Pai de unde crezi ca imi voi permite sa le duc paine la copii atunci ?
    Preturile trebuie controlate de stat ca sa se plieze pe nevoile romanilor

  138. Racla said

    am May 30 2009 @ 2:06 pm

    Il sustin pe urban iulian pentru ca are dreptate; ce mai incolo si incoace, nimeni nu trebuie lasat sa abuzeze de noi prin preturi stabilite dupa cum il taie capul

  139. Gigi Sima said

    am May 30 2009 @ 3:11 pm

    Roxana Aldea nu ai ninteles absolut nimic din ce a zis Sylvia mai sus. Mai mult ca sigur ca pe certificatul tau de deces va scrie ca ai murit in ignoranta

  140. ALEXANDRU said

    am May 31 2009 @ 12:47 am

    caut partener pentru deschiderea unui centru de joaca la molul de la mine din oras .

    propun pentru dezvoltarea afacerii primii 20 de ani sa lucram gratuit

    stie cineva niste fonduri europene ca sa mai duc si eu ceva la copil acasa

  141. Marioara said

    am May 31 2009 @ 11:31 am

    Felicitari Domnule URBAN !

    Marioara POPA
    Presedinte Fundatia IKON Galati

  142. Ioana M. - "TUPEU" ardelenesc said

    am May 31 2009 @ 3:44 pm

    Apropos de tupeul “doamnei” patroana de la Feeria, care te obliga sa cumperi mai mult decat doresti sa consumi, imi vine un minte un alt fel de “tupeu”, cu care m-am intalnit de mai multe ori.
    Prin natura muncii, lucrand la un moment dat la un reprezentant de telefonie mobila, cu sediul in Brasov, avand mai multe agentii din Transilvania (Sighisoara, Medias, Tg. Mures, Od. Secuiesc, M. Ciuc)in subordinea mea, am fost in delegatie de mai multe ori pe acolo. La diferitele pensiuni sau moteluri pe unde am fost cazata, am avut surpriza de a fi servita la masa de pranz cu o farfurie mare, goala. Stupoare, eu care comandasem ciorba sau supa. Peste doar cateva momente, hop si ospatarul cu un bol mare plin ochi si un polonic in dotare. Il lasa pe masa, spunandu-mi ca pot servi cat doresc. Trebuie sa mentionez ca in bolul respectiv erau cel putin 2-3 portii iar eu … singura la masa. Ideea e ca aveam voie sa consum cat doream eu din felul respectiv, platind doar pretul unei singure portii. Mi-am adus aminte de aceste “patanii” deoarece, de foarte curand, iar mi s-a intamplat asta, la Arad. Intorcandu-ma in tara, dupa o calatorie scurta, (atentie!!)noaptea la 12, obositi si flamanzi, poftind o mancare calda, ne oprim la o “crasmulita” sa mancam. Acelasi stil: farfurie MARE goala, iar apoi bolul plin. De data asta ne serveste ospatarul, dar data fiind dimensiunea farfuriei, ii spun la un moment dat : Gata, multumesc, ajunge! La care ospatarul, cu “neobrazare” si “tupeu” imi replica: -Lasati doamna, ca e destula. Mai bine sa ramana in farfurie. Ghici cine nu a mai putut sa comande si felul doi? Zau ca nu ar mai fi intrat.
    Si uite asa apare intrebarea mea: patronii acestor localuri nu au chirii de platit, facturi, salarii??!! Dar cu toate acestea stiu sa isi trateze clientii cu respect, avand certitudinea si siguranta ca acestia vor reveni negresit.
    Stimata doamna patroana din Feeria: daca prin vreo sansa a sortii cititi aceste randuri, va rugam din suflet sa ramaneti acolo, la locul dvs de joaca, poate ajugeti sa va jucati singura. Dar nu cumva sa veniti pe la acestea localuri, sa ne invatati partonii de prin aceste meleaguri, cum se face comertul. Desi obiceiurile bune pier greu, iar bunul simt e nativ. Ei il au de la Mama Natura, dumneavoastra nu l-ati invata nici intr-o viata. Toate cele bune!

  143. Darius said

    am June 2 2009 @ 1:38 pm

    chiar ma intrebam cand va aparea un cretin/cretina din ardeal care sa transforme aceasta discutie intr-una ardeal vs. “mitici”. Ba retardato in Cluj mi-a venit nota de plata 96 lei, i-am dat chelnerului o hartie de 200 lei si i-am zis sa-si opreasca pana la 150. A facut cativa pasi a bagat banii in borseta si s-a intors si mi-a zis ca i-am dat doar 100 cum sa isi opresca atatia bani. N-am scapat de nesimtitul care nu vroia sa-mi mai dea nici restul pana nu i-am obligat cu scandal si injuraturi sa inchida casa si sa faca monetarul. Si bineniteles ca aveam dreptate. Nici scuze nu si-au cerut nesimtiti. Asa ca mai lasa-ma cu ardealul si cu ospitalitatea ardeleneasca. Ai gasit si tu un loc frumos si acum generalizezi

  144. Ioana M. - said

    am June 2 2009 @ 3:03 pm

    Stimate domn(?) Darius. Fara fi adus injurii la adresa dumitate: esti un pic confuz. “Ai gasit si tu un loc frumos si acum generalizezi” – eroare! Eu am gasit foarte multe astfel de locuri, deci nu generalizez. Insa dumneata ai gasit un singur ospatar certat cu bunele maniere si “generalizezi”. Eu ma refeream la patronii acelor locatii, deci cei care conduc un business, si o fac bine, comparativ cu doamna patroana de la Feeria. Era o comparatie. Ospatarul care s-a comportat in felul care a facut-o cu tine, este doar un angajat. Poate in momentul de fata e chiar somer, deoarece probabil nu ai fost primul si singurul care a “furat-o”.
    Discutia nu era una “versus” nimeni, ci doar exemple de cum se poate si altfel. Daca intaplarea face ca astfel de exemple sa existe doar in acele zone, respectiv Ardeal, poate ar trebui sa invete si altii.
    Nu am facut o demarcatie geografica pentru ca unii “nationalisti” ca tine sa se simta lezati. Pardon. Ce te face sa crezi ca sunt din Ardeal? Doar ca am lucrat la o societate din Brasov? La fel de bine as putea fi bucuresteanca, dar care observa si face diferenta. Concluzia finala este ca, la capitolul servicii, TOATA Romania ar putea face imbunatatiri. Clienti suntem cu totii, indiferent de adresa din buletin.

  145. Costi said

    am June 3 2009 @ 5:32 pm

    Fiecare poate sa ceara ce pret vrea pentru serviciul care il ofera. Ori la locul de joaca un copil poate sa intre si sa stea cat vrea in perioada programului pe parcursul zilei pentru suma de 35 lei. Cui nu-i convine pretul poate sa nu intre si daca i se pare un pret imoral sau nejustificat poate sa aduca la cunostinta angajatilor intr-un mod politicos. Patronul poate sa ia sau nu in considerare aceste “recomandari”.
    Vanzare fortata se refera la faptul ca daca intri si platesti 35 de lei esti obligat sa mai iei si doua sucuri de 10 lei fiecare. Asta da, este vanzare fortata.
    Bilete de autobuz avem pentru oricate statii in acelasi mijloc de transport. De ce nu se vinde fractionat, ca eu nu merg decat o statie?
    Daca doamna de mai sus nu ar avea clienti puteti fi siguri ca va reduce pretul sau daca nu-si mai permite, inchide sandramaua, dar intr-o economie de piata libera nimeni nu trebuie sa-i zica cat sa puna pretul.
    Si da, daca esti sarac nu poti sa cumperi Ferrari, nu poti sa stai la hotel de 5 stele, nu poti o gramada de chestii. Inclusiv sa-ti duci copilul la locul de joaca de la mall. Si nu, nu este discriminare!!!
    Nu sunt de-acord cu modul in care domnul Urban a procedat cum nu sunt de-acord nici cu modul in care patroana a procedat.

    Cu domnul Urban oricum m-am lamurit mai demult, care in loc sa-si vada de treburile importante din Parlament face sesizari aiurea la ANPC. Mai era si sesizarea aia cu pretul combustibilului. Bleah.

    Ah si ziceti-ne si noua cat a fost amenda pentru spam?

Comment RSS · TrackBack URI