Cum poti sa traiesti vesnic ?

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Cum poti sa traiesti vesnic ?

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


17 Comentarii pana acum»

  1. Bogdan said

    am May 23 2009 @ 9:24 pm

    Buna seara,

    Istoria Dle Urban o fac oamenii mici si putini construind lucruri mari. Oamenii care fac ceva pentru altii nu trebuie sa se laude, accepta fericirea oamenilor tacit. Poate Dvs doriti sa faceti ceva pt tara asta, dar parerea mea la 29 de ani este ca nu o sa reusiti, din 2 motive: toti ne urmarim interesul Propriu si 2 nu puteti singur. Si se stie ca unde-s multi puterea creste dar mai e un aspect dezastruos: unde-s multi exista si multe interese proprii si invidii.

    Sa zicem ca ati construi un grup mare de oameni care ne vor binele si la un moment dat vine intrebarea: “Oare vor accepta toti din acei multi sa fiti Dvs cel care face istoria sau vor vrea si ei parte din cascaval?”.

    Rasa asta din care facem parte e prea destructiva si obsedata de putere. Multi dau exemplul tarilor occidentale, cica “civilizatie” dar nimeni nu spune cum s-a ajuns la acea “civilizare” si prin ce reguli drastice si cum stau aia cu “rahatu” la fund in fiecare zi sa nu calce gresit ca altfel se ruineaza pe viata.

    In final ajungem FIX la ce a mers cel mai bine in istorie (istoria Romaniei): cei 25 de ani sub Ceausescu. Este un exemplu pe care multi nu-l vor digera, dar nu-l pot combate din urmatorul pct de vedere: “nu se poate face nimic maret fara sacrificii, nu se poate face nimic pt nimeni atata timp cat puterea este dispersata in 1000 de directii. Puterea sub o mana de fier este solutia optima”.

    Sigur, nu va convine ideea cu Ceausescu, dar ce ziceti de anii de domnie ai lui Stefan cel Mare ? Pardon, atunci nu exista Presa sa-l faca oligarh sau dictator. Oare credeti ca Stefan cel Mare, Sfantul nostru drag si iubit, a domnit cu lapte si cozonac fara sacrificii ? Care e diferenta intre Stefan cel Mare si Ceausescu ? Ah da, ultimul a avut parte de reclama mai multa si mai proasta, dar nimeni nu realizeaza ca 90% din populatia urbana a tarii locuieste si munceste in ce a facut “dictatorul” ala si ca multi “ajunsi si realizati” de acum au invatat meserie pe vremea lui.

    Va urez succes in cariera si sper sa mai apara cineva care sa faca istorie, macar ca un Antonescu, Ceausescu sau chiar Stefan cel Mare.

    Vreti sa faceti un bine tarii ? Construiti celule de rezistenta impotriva coruptilor (nu a coruptiei) si eliminati-i total, pe vecie. Frica si teama de obscur si intuneric ii va speria mereu si pe cei mai inversunati adversari ai dreptatii.
    Construiti celule de rezistenta pentru dezvoltarea Bunului Simt si a Onoarei sau Patriotismului, pt aprecierea valorilor nationale si a istoriei noastre apuse. Ca poate daca descoperim cine suntem, ne revenim putin mai mult.

    Sanatate

  2. Bogdan said

    am May 24 2009 @ 3:03 am

    Am sa repet un lucru care l am scris aici : “Sunteti singurul om la ora actuala pentru care as iesi intr-o duminica din casa sa votez” si asta pe baza acestui blog pe care il citesc zilnic si pe care il apreciez maxim.
    Cu drag,
    Alb Negru

  3. senator Urban Iulian - ptr Bogdan said

    am May 24 2009 @ 3:56 pm

    IMpresionanta analiza d-le; Jos palaria , ai toata stima mea

  4. edica said

    am May 24 2009 @ 5:36 pm

    Cite miliarde ai dat domnu’ senator ca sa fii pe lista?
    Nu zic, esti tinar … dar eu inca fac spume la gura ca taci ca un melc si nu ajuti Baroul de avocati – structura Bota.
    Ai avut ocazia sa il contrezi pe ministrul Predoiu si ai tacut.
    Ai avut ocazia sa aperi corpul de avocati din care faci parte.
    Si ai tacut.
    Ai putea face multe pentru profesie.
    Dar taci.
    De ce taci?

  5. daniela said

    am May 24 2009 @ 6:41 pm

    parerea mea e ca faceti suficient pentru inceput …sunt pasi mici dar siguri…asta e cel mai important lucru …si va sustinem cel putin moral pana veti avea puterea si ocazia sa demonstrati ca puteti mult mai mult…Multa Bafta!

  6. politika said

    am May 24 2009 @ 7:19 pm

    @ bogdan
    “Istoria este acea insiruire de fapte asupra corora istoricii au cazut de acord” … istoria exact NU EXISTA. Poate va exista daca civilizatia noastra (care inregistreaza pas-cu-pas evolutia si evenimentele) va ajunge istorie. Dar … ramasitele si urmele civilizatiilor antice zac in degradare si descompunere ; CE NE FACEM SA CREDEM CA CIVILIZATIA NOASTRA VA FI ALTFEL ? … dar asta e alta “poveste” …
    Desi (poate) ai sa zimbesti, sustin punctul de vedere ref. la Ceausescu. Realitatea arata ca in 20 de ani postdecembristi nu numai ca nu s-a reusit sa se creeze nimic, dar s-a vandut, distrus, decapitalizat toate valorile create de comunisti. DA, au fost comunisti, nu am fost si nu sunt de acord cu comunismul dar valorile create de ei apartineau ROMANIEI … acum apartin unui grup restrins de moguli …
    dar nici de asta nu este vorba AICI !

    @edica
    bani pentru functiile de senatori dau fraerii , iar in cazul D-lui Urban , (personal) ma indoiesc sa fi dat vreun cent. El este unul dintre oamenii de care orice partid are nevoie : tanar, situatie materiala buna, cunostinte politice + drept bune, popularitate MARE, dinamica/evolutie pozitiva … se pare ca “cineva istet” a sesizat ca astfel de “elemente” pot aduce voturi partidului … iar pe chestia asta se pot da bani, nu lua bani … daca vrei sa-l ai “in house” … dar nici asta nu este problema AICI :-)

    Problema este ” Who wants to live for ever ” ,,, dar mai ales CUM poate face asta !
    Sigur ca da, Iulian a incercat (utilizind intreaga diplomatie si bun simt) sa ridice “mingea la fileu” … si sa se fereasca de a lua o minge in cap … :-) Adica a reusit sa evite comentariile excentrice, xenofobe, triviale … etc. ceea ce este destul de greu.
    Revenind pa problema noastra, gindul imi aluneca spre Neagu Djuvara, la analiza facuta de el intr-una din scrierile lui despre “temperamentul balcanic al romanilor” , si ma gandesc “este posibil sa construiesti ceva ACUM in Romania?” oare nu au incercat si altii ( v. FSN, FDSN, PSD, CDR …) asta? Rezultatul il cunoastem cu totii, dar raspunsul NU !
    Deoarece au existat “tendinte insulare” de a realiza ceva pentru OAMENI si pentru Romania … dar efectele sunt doar “demisii” … “Ceea ce iei cu tine atunci cind pleci este ceea ce lasi in urma” . Numai aici se vad “crimpeie” de tentative de a face ceva pentru oameni, pentru tara … etc.
    Opozitia insa este ACUM foarte puternica si necrutatoare. Cu radacini in diaspora ce administreaza la comana banii furati din tara sub semnatura judecatorilor si notarilor care au trecut averea tarii in miinile unui grup restrins de oameni, care actioneaza acum in plan politic, economic, social, legislativ, multinational … greeeu de combatut. Cei citiva care au vrut sa guste din cascaval au “vazut pisica” imediat, fiind anchetati pentru spionaj, tradare, coruptie …s.a.
    Mai sunt mai putin de 6 luni pana cind Romania va avea de ales “un presedinte” ,dupa care esichierul politic va arata ca dupa “Cina Cea de Taina” … Atunci sa te-ntrebi “Cine vrea sa traiasca … ”
    Admir cind scrii ” grupul parlamentar PDL din Senat … ” si ma intreb cit de groasa are coaja acest OU ? La ce furtuni si de ce grad poate rezista ? … deoarece realizarile politice se fac in grup, se fac IMPREUNA, se fac IN ECHIPA. Fiecare echipa are un LIDER … un vizionar, ce este urmat de echipa …

    … si din nou ma intreb ” ce ne face sa credem ca a noastra va fi diferita …? ”

    PS m-as bucura nespus sa primesc raspunsuri, comentarii … puncte de vedere …

  7. alip said

    am May 24 2009 @ 8:27 pm

    Nu uitati!: VIITORUL nu-i aici! Incercati sa faceti bine in tot ceea ce faceti sau ganditi, si nimeni si nimic nu va poate atinge!

    Cititi va rog cand aveti timp liber si sunteti lucizi; si daca considerati ca Dumnezeu nu ne-a uitat si a dorit sa ne mai “trezeasca” prin Sfantul Parinte Arsenie Boca, atunci da-ti mai departe la cunoscuti si cei dragi, urmatoarele link-uri:
    http://www.manastireabrancoveanu.ro/arsenie.php
    http://www.arsenieboca.ro/
    http://parintelearsenie.bloggerul.ro/marturii-despre-parintele-arsenie-i

    Va recomand din suflet cartea “Carerea Imparatiei”.

  8. tizul said

    am May 24 2009 @ 11:55 pm

    Popi & politicieni, simbioticii de condus sclavii. :-)))

  9. Elena said

    am May 25 2009 @ 10:10 am

    @edica
    Eu locuiesc in colegiul unde a candidat dl. Urban. Nu a dat bani ca sa fie ales, doar a promis ca va face multe. Si incearca sa se tina de cuvant. Nu se poate totul dintr-o data si, mai ales, nu se poate totul de unul singur.
    Tu, de fapt, ce vrei de la d-lui?

  10. politika said

    am May 25 2009 @ 11:01 am

    @edica

    Tocmai de asta faceam comentariul anterior …
    Expresii de tipul : “nu a dat bani ca sa fie eles, dar a promis ca va face multe … ” lasa loc la multe interpretari.
    Experienta este un avantaj extraordinar. Problema este ca atunci cand o obtii, esti prea batran ca sa mai faci ceva cu ea !

    si nu uita un lucru :
    In viata exista doua tragedii:

    – Una e sa nu obtii ceea ce doresti…

    Cealalta e sa obtii :-)

  11. Elena said

    am May 25 2009 @ 12:04 pm

    @politika
    Si ce-ai fi vrut?! Sa-i sustin pe cei care stiam ca au experienta, dar…. nu le foloseste la nimic?
    Uite, am zis ca e cazul sa “acord mai multe credite” unui tanar, fara experienta, dar cu vointa. Si se pare ca nu am gresit! Cel putin, deocamdata.
    Si cine nu promite, ma rog frumos, in campania electorala? Partea trista e ca cei mai multi uita ca au promis!

  12. alkm said

    am May 25 2009 @ 7:40 pm

    una este sa vrei sa faci bine, alta sa vrei si sa declari ca vrei sa traiesti vesnic…chiar si in constiinta unor oameni…
    dle Urban, cu tot respectu, e cam inceput de paranoia…

  13. alina said

    am May 26 2009 @ 7:48 am

    multumesc alip !
    am citit totul pe nerasuflate. Incredibil de minunat parintele Arsenie Boca. M-a facut sa imi doresc sa ajung din nou la mormantul lui. Iti doresc multa sanatate , alip !

  14. blabla said

    am May 26 2009 @ 2:56 pm

    esti aluna!!

    sau altfel spus
    “YOU’RE NUTS” my friend!
    usurel, avem tractoare destule nu e cazul s-o iei matale pe aratura si sa traiesti vesnic.

    Nu cred ca ne dorim asta.

  15. senatorul melcilor said

    am May 27 2009 @ 10:26 am

    Cat de indrogostit este d-nul Urban de propria-i figura… Incredibil de jenant acest articol. Mi-e jena de jena dvs. d-le Urban.

  16. VIOREL URBAN said

    am May 27 2009 @ 10:32 am

    Pentru cei care arunca cun rahat, noroi si critica [ca asta e la moda in tara asta , desi nu rezolvam nimic criticand pe cei care vor sa faca ceva ] : NU ATI INTELES TEXTUL ARTICOLULUI INSA CA SA FITI IN SPIRITUL DE CATERINCA SI COOL ARUNCATI SI VOI NISTE TEXTE AICI PE BLOG

    Asta ca sa arati ca nu sprijiniti oamenii cand au nevoie de suportul vostru ci Ii calcati in picioare

  17. blabla said

    am May 27 2009 @ 2:15 pm

    ok, bro!
    Uite, il sprijin pe domnul senator.
    E bine?
    Are nevoie de sprijinul nostru? I l-am dat cand l-am votat (ma rog, cand a fost votat, eu n-am avut placerea).
    Cred ca e cazul ca NOI sa ne bucuram de sprijinul dansului.
    Cu conditia ca exercitiile de contorsionism (a se citi auto-pupat in fund) sa nu-i ocupe prea mult timp.
    Nu e caterinca.
    Consider ca o fapta buna conteaza mai mult decat 100 de articole pompieristice poastate pe blog.

Comment RSS · TrackBack URI