Banner

Nu avem ce face cu 4 miliarde de dolari

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Nu avem ce face cu 4 miliarde de dolari

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


21 Comentarii pana acum»

  1. Daniel said

    am May 22 2009 @ 9:42 pm

    Ce faci, Mister Urban? Te impotrivesti politicii partidului din care (inca) faci parte?

    Parca nu Bercenii si ceilalti PDL-isti aranjeaza vanzarea Rosiei Montane…

    Iar tu nu te lasi uns, te dai cu aia buni, nu cu coruptii? Ce naiba cauti in cloaca aia de mafioti, tu, un om cu principii?

  2. filotas said

    am May 22 2009 @ 10:19 pm

    trebuie sa luam atitudine, toti…nu putem sta drepti cu mainile la spate in timp ce profitorii astia ne distrug tara…noi suntem responsabili ca nu facem nimic, ca nu actionam…

    proteste, activism, awarness…reclama..sa facem toate astea

    nu ne putem opri..

  3. Sorin said

    am May 23 2009 @ 5:48 am

    Hai filotas actioneaza. Du-te la locul faptei si nu-i lasa sa bage utilajele. Iti pui masina de-a curmezisul strazii, ca ala de face mici pe sosea la Brasov. Sau poti sa stingi tv-ul cand vezi reclama.

    Fiti mai seriosi! Dom’Senator ar putea afisa aici eventuala interpelare pe care ar putea-o adresa celor ce au semnat aceasta distrugere a tarii. Toti cei de aici isi “dau cu parerea”.

    Iulian, titlul corect era, “nu avem ce face cu acesti 4 mld”! Ca la foamea lui p’o gea ii prind bine 4 mld indiferent de unde, de la cei ce au sau de la cei ce n-au, nu conteaza.

  4. cata naivitate said

    am May 23 2009 @ 2:20 pm

    cata naivitate in acest articol (ca sa nu ii zic altfel)… voi chiar nu realizati ca nu trebuie sa vina rmgc sa ne distruga padurile, noi ni le distrugem singuri!!!!! adevaratii hoti sunt cei care au fabricute de lemn si gatere si FURA lemnul “ca in codru” prin complicitatea primarilor locali pusi pe capatuiala!!!! si intreprinzatorii care defriseaza defriseaza defriseaza ca sa isi faca ei vile de lux si pensiuni!!! poate ca va dura mai mult, dar de fapt tot acolo ajungem…cata ignoranta (sau chiar tupeu) iti trebuie ca sa scrii un articol despre o zona in care poate nici nu ai calcat vreodata!!!zona care, cu cianura sau nu, se distruge cu rapiditate, se dizolva pe zi ce trece intr-o poluare de nedescris…
    wake up!!!

  5. bella said

    am May 23 2009 @ 3:02 pm

    Reclama aia seamana cu cea de acum cativa ani:
    “dormiti linistiti…”

  6. Victor said

    am May 23 2009 @ 7:10 pm

    De ce nu se hotaraste odata pentru totdeauna ca acea investitie nu trebuie facuta?

  7. mihai-ticu said

    am May 23 2009 @ 8:52 pm

    luati atitudine in parlament si in senat si sa va faceti auziti si la tv,sa informati pe toti necunoscatorii ce riscuri implica exploatarile cu cianuri,nu numai pe net,ca aia din rosia montana nu au toti net!!!!!!!!!!!!

  8. online said

    am May 23 2009 @ 10:28 pm

    4 miliarde de rahati… o sa inghitim!

  9. Zamfir said

    am May 23 2009 @ 10:58 pm

    Din p?cate, acolo, problema cianurii este înc? una dintre cele mai mici …

  10. Gabriela said

    am May 24 2009 @ 11:47 am

    Nu-mi vine sa cred ca “problema cianurii este inca una din cele mai mici”!!!!!! Si care sunt Domnule Zamfir, altele mai mari? Sunt tare curioasa sa aflu !

  11. Daniel said

    am May 24 2009 @ 4:12 pm

    @Gabriela:

    Nu cianura e problema, ci politicienii care o promoveaza…

    Intrebai un preot, ruda, care degusta vinul nostru: pai nu scrie sa nu bei in Biblie?
    Rasunsul, dupa al doilea pahar de vin: Nu scrie, si nu vinul e probelma sau pacatul, ci e pacat a cadea in PATIMA ALCOOLULUI!

    Are dreptate.

  12. politicianul said

    am May 24 2009 @ 5:02 pm

    Manevra tipica pentru mafiotii si amagitorii acestei tzari!Aceeasi care au bagat banii imprumutati in buzunarul bancilor straine(si inca-i mai baga), isi pregatesc un nou “tun”pe spinarea prostimii(a se citi contribuabilul roman)!In alte tari acesti”binevoitori” sunt “saltati” si judecati imediat ce se intrevede o excrocherie!La noi dupa ce-si umplu buzunarele!DE CE? ROMANIA-I TARA LUI PAPURA-VODA?? UNDE-i LEGEA?

  13. politicianul said

    am May 24 2009 @ 5:08 pm

    Apropo :dormitzi linistiti ca maine va ve-tzi scula ,”tunsi “(0),”rasi” si “frezatzi” actualul guvern INCOMPETENT si (cel putin)NAIV BOCna!!!

  14. politika said

    am May 24 2009 @ 5:22 pm

    ROSIA MONTANA si cei 4 miliarde de dolari !
    … sau ALI BABA si ce 40 de hoti … (orice asemanare cu personaje din guvern sau fapte reale sunt pura fictiune :-) )

    cam asta este scenariul despre care vorbim , NU ?

    Pretul (despre) care se spune nu va fi latit NICIODATA !
    Intrebarea reala este : cit vreti VOI pe Rosia Montana BAI ???

    Daca s-ar accepta oferta, Fata Morgana e mic copil pe linga ce ar urma sa se intimple.

    Raspunsul NU este cel mai bun !
    CONCRET,
    SIMPLU,
    CURAT ,

    simplu NU !

    si-atit !

    Rosia Montana trebuie sa ramana EXACT ASA CUM ESTE ACUM si mai ales A CUI ESTE ACUM !

  15. alexandru v. said

    am May 24 2009 @ 10:37 pm

    Dom’le, ca Senator ar trebui sa faci ceva, nu sa strigi sa plece investitorii din tara. Ar trebui sa ii lasati sa inceapa investitia, apoi sa le fortati mana sa foloseasca metode nepoluante. Asa ar sta treburile intr-o tara civilizata. La noi daca vine cineva sa faca treaba, se striga intai “nu, nu!!”. Nu, nu, ce? Vrem solutii, nu vorbe. Solutii economice la problema de la Rosia Montana, de la Valea Jiului, de la Copsa Mica. Nu e singura zona in pericol de a fi poluata! Dar lucrurile trebuie facute altfel, ecologic si civilizat.

  16. Radu Mititean said

    am May 25 2009 @ 11:07 am

    Problema principala nu este in proiectul minier Rosia Montana tehnologia pe baza de cianura. Chiar daca s-ar aplica alta tehnologie, sau masuri de siguranta de x ori mai stricte decat cele preconizate acum, proiectul nu devine acceptabil dpdv al mediului, pentru ca e vorba de o uriasa exploatare miniera de suprafata, care va rade mai multi munti si va umple o vale superba cu o imensa halda de steril in spatele unui baraj de sute de metri inaltime… Deci o transformare majora si ireversibila a peisajului, vizibila de la mari departari… Asa ca si daca prin absurd poluarea certa si potentiala a aerului, apei, solului ar fi minora ( ceea ce tehnic e imposibil la acest tip si dimenisiune de exploatare), impactul negativ peisagistic urias nu poate fi in vreun fel anihiliat in acea zona montana. Cine nu pricepe asta prin expunere abstracta, sa faca o vizita in Muntii Calimani la fosta expolatare de suprafata pentru sulf, care a distrus irevesibil inima Calimanilor, sau la fosta exploatare de suprafata pt cupru la Geamana ( asa-zisa “Rosia-Poieni”) desi ele sunt oricum mai mici decat ce se preconizeaza la Rosia Montana… Radu Mititean – asociatia CCN Cluj-Napoca office@ccn.ro

  17. Adrian said

    am May 25 2009 @ 11:41 am

    Stimate Domnule Urban,

    Intamplarea face ca eu am petrecut cate 4 luni/an in zona respectiva – in satul Geamana iar uciul meu lucra la respectiva exploatare.
    Cand eram mic zona respectiva era una de basm. Acolo am prins dragul fata de natura. Acum 22 de ani cand am incetat sa mai petrec vacantele de vara acolo deja era zona distrusa. Apele erau de un caramiziu inchis, animalele mureau pe capete, si satul tot avea cancer. Acum ~10-14 ani cand am fost ultima data, satul Geamana era pe jumatate inghitit de bazinul de acumulare in care se strangeau apele reziduale de la mina, copacii erau albi complet pe timp de vara, apa din sol avea o concentratie ridicta de cianura iar fructele nu mai existau.
    Acum ~ 7 ani, unchiul meu a fost evacuat deoarece si casa lui urma sa fie inghitia de lac, in zona nu mai exista vegetatie sau animale iar cei 2 munti uriasi unde se face exploatarea erau complet rasi de pe fata pamantului.
    Ca o paranteza pe sutele de hectare de terenuri (foste pline de paduri, actualmente pline de vreascuri) si pe casa si pe tot a primit o despagubire din care nu si-a putut lua nici macar o garsoniera la Cisnadie unde locuiste acum si unde oricum o garsoniera costa putin.
    La ce am vazut pot spune ca deja este mult prea tarziu pentru a se lua masuri in aceasta privinta desi poate cine stie? Poate se mai poate salva ceva.
    Daca vreti sa vi se zburleasca pielea, va invit sa mergeti pana la mina de la Rosia Montana.
    Prea multe informatii nu va mai poate da nici unchiul meu care este pe moarte fiind bolnav de cancer, dar stiind cum era zona si cum este acum va spun sincer: mi se rupe inima de durere dupa o zona de vis cum nu am mai vazut in toata tara asta.

  18. Luminita Dejeu said

    am May 26 2009 @ 11:12 am

    Ma bucur nespus ca un domn senator PD-L(as sublinia daca as putea) ia atitudine impotriva badvertisingului si a minciunilor RMGC dar as vre sa stiu CE FACE un senator PD-L ca sa impiedice acest proiect al carui PRIM sustinator ete propriul partid!

  19. andrei said

    am May 28 2009 @ 12:17 am

    Reclama asta alaturi de aia cu “margarina este buna” au fost singurele momente cand am simtit nevoia sa sparg TV-ul.

  20. Dan Petrescu said

    am June 1 2009 @ 12:32 pm

    Domnule Senator,

    Ma numesc Dan Petrescu. Geolog, ulterior lider de ONG, functionar al Bancii Mondiale, director autorizare la Rosia Montana Gold Corporation pina in 2005, apoi consultant. In prezent, desi domiciliul stabil este in continuare in Pipera, Voluntari, locuiesc pentru o perioada in Washington, D.C. unde lucrez.

    Va scriu datorita faptului ca ma reprezentati in Senat si ca asa cum consider ca dumneavoastra aveti indatoriri fata de mine ca alegator , cred ca si noi , alegatorii avem datoria sa va informam si sa va atentionam respectuos atunci cind consideram ca este cazul.

    In ce priveste obiectul acestei note, va asigur ca nu o fac din motive obscure sau patrimoniale. Relatia mea cu RMGC s-a terminat pe o nota destul de acida, si nu mai am nici un interes patrimonial in acest proiect. Exista insa un interes daca vreti profesional si de reputatie. Cunosc proiectul bine, cunosc si industria aceasta. Sunt de acord si ca decizia de autorizare trebuie sa fie o decizie luata la nivel cit mai ridicat. Altfel, chiar daca proiectul va fi autorizat la unmoment dat datorita unei conjuncturi politice, va fi intotdeauna hartuit si oprit temporar, cu efecte economice nefaste.

    Insa tot atit de puternic cred ca aceasta decizie trebuie sa fie luata in cunostinta de cauza. De aici vine si dificultatea acestui proiect. Cine are rabdarea de a se informa personal asupra practicilor din industrie, asupra filozofiei conservarii patrimoniale, asupra tehnologiilor aplicate? Este mult mai simplu sa luati o opinie deja digerata, care cu siguranta va va aduce simpatia unui electorat care si el a inghitit pe nerasuflate informatii care sunau alarmant si dadeau frisoane, si imbratiseaza lozincile patetice lansate de maestrii dezinformarii din ONG-uri iresponsabile.

    Domnule Senator, nu pledez pentru acest proiect. Dar pledez sa-l combateti cu argumente care sa nu ma faca sa-mi fie rusine de senatorul “meu”. Aveti nevoie de aceste argumente, va rog sa-mi spuneti, va stau la dispozitie in masura in care nu-mi incalc obligatiile asumate. Va conjur, nu mai preluati public niste lozinci populiste.

    Cu respect,

    Dan Petrescu

  21. lt. col. Theodor Thobescu said

    am June 26 2009 @ 7:15 pm

    Otr?virea cu cianur? dureaz? sute de ani.

    Costul pentru români se va num?ra în sute de mii de români mor?i datorit? companiei Montana Gold Corporation în anii care vin.

    Domnule senator, face?i tot posibilul pentru a opri aceast? crim? împotriva României.

    Sîntem al?turi de dumneavoastr?.

    Dumnezeu s? v? ajute ?i s? ne ajute s? sc?p?m de aceast? cium?.

Comment RSS · TrackBack URI