IMM-urile trebuie sa primeasca acces direct la fondurile CEC si Eximbank

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


IMM-urile trebuie sa primeasca acces direct la fondurile CEC si Eximbank

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


9 Comentarii pana acum»

  1. Mircea Badea said

    am March 27 2009 @ 6:45 pm

    Mai chelule vezi ca dau doua telefoane si iti elimin blogul din trafic.ro .Ai inteles?

  2. Mircea Badea said

    am March 27 2009 @ 6:45 pm

    Ce crezi ca iti permit sa ai mai multi vizitatori decat mine??!!!

  3. senator Urban Iulian said

    am March 27 2009 @ 6:49 pm

    Ptr. Mircea Badea

    Gata am inteles, ma dau inapoi :)

  4. DZ said

    am March 27 2009 @ 6:55 pm

    ooo a venit badea…

    deci ce zici tu cu telefoanele ?

  5. Buduru said

    am March 27 2009 @ 7:32 pm

    Stima!

    Totusi, daca ne-ati crede pe cuvant, ne-am misca mai repede! Sunt o gramada care si-au racit “gurili” p’aci, sustinand chestia asta, inca de-acu’ vreo doua luni!

    Si, credeti-ma pe cuvant, nu avem timp!

  6. adriana said

    am March 28 2009 @ 11:03 am

    In Monitorul Oficial de mai jos s-au aprobat normele de aplicare a COMPENSARII DE DOBANDA in care erau aprobate fonduri pana in 2010 ,aceasta functiona ca un ajutor de stat pentru IMM –urile care aveau credite de investitii in LEI .Sunt agenti economici care au mizat pe aceste fonduri cand au facut investitiile si acum cand au crescut dobanzile si au mai multa nevoie de AJUTOR sunt lasati fara acesti bani .Daca este nevoie facem un protest cu SEMNATURI .
    In hotarirea CIFGA (COMITETUL INTERMINISTERIAL DE FINAN??RI, GARAN?II ?l ASIGUR?RI ) nr . 30 din 16.03.2009 s-a abrogat aceasta hotarire si am inteles ca urmeaza sa apara in Monitorul Oficial .

    CREDETI CA ESTE CORECT ? M-AM SATURAT DE MINICIUNILE CU AJUTORUL IMM-urilor

    ADRIANA NASTASE

    MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEM, Nr. 645/21.IX.2007

    ACTE ALE COMITETULUI INTERMINISTERIAL
    DE FINAN??RI, GARAN?II ?l ASIGUR?RI

    COMITETUL INTERMINISTERIAL DE FINAN??RI, GARAN?II ?l ASIGUR?RI

    Articol unic. — Se aprob? Normele privind opera?iunile în pl?tite de operatorii economici la creditele în lei (NI-CST-09-III/0),
    numele ?i în contul statului de compensare par?ial? a dobânzii conform anexei care face parte integrant? din prezenta hot?râre.
    Pre?edintele Comitetului Interministerial de Flnan??ri.Garan?li ?i Asigur?ri,
    Sebastian Teodor Gheorghe Vl?descu

    NORME
    privind opera?iunile în numele ?i în contul statului de compensare par?ial? a dobânzii pl?tite de operatorii economici la
    creditele în lei (NI-CST-09-III/0)

    CAPITOLUL III
    Bugetul ?i durata schemei
    Art. 5. — Bugetul total al schemei pe perioada de
    Implementare 2007—2010, defalcat pe ani, este urm?torul:
    — milioane lei —

    2007 2008 2009 2010

    Fond pentru compensa?ii
    de dobând?
    8,5 12,0 14,0 14,0

    Num?r estimat de beneficiari
    1.000 1.200 1.300 1.300

    Art. 6. — Pentru facilit??ile acordate conform prezentei
    scheme, EXIMBANK ac?ioneaz? în numele ?l în contul statului.
    Sursa de finan?are a acestor opera?iuni este, potrivit art. 10 lit. c)
    din Legea nr. 96/2000, republicat?, fondul destinat stimul?rii
    opera?iunilor de comer? exterior, precum ?i pentru finan?area,
    cofinan?area ?i refinan?area activit??ilor de dezvoltare a
    infrastructurii, a utilit??ilor de interes public, dezvoltare regional?,
    sus?inere a activit??ii de cercetare-dezvoltare, protec?ia mediului
    înconjur?tor, ocupare ?i formare a personalului, sus?inere ?i
    dezvoltare a întreprinderilor mici ?i mijlocii ?l a tranzac?iilor
    interna?ionale.

  7. gabriel said

    am March 28 2009 @ 8:23 pm

    firmele mici !! da sigur ca da mici de aprtament tot ale celor gen baneasa investment… a lui casuneanu si… gasca videanu si tot asa ce sa zic asa ar tb ca firmele mici active in domenii de minim 2 ani si cu cel putin 3 4 angjati ar tb sa aibe prioritate dar din pacate traim in romania http://www.anunturiplatite.ro

  8. nicolae said

    am March 28 2009 @ 8:57 pm

    Domnule Senator, teoretic este foarte frumos, dar ce ne facem cu practica ?! Sub conducerea doamnei Diaconescu, Exim a descoperit cat de profitabil si fara griji este sa plasezi banii la BNR in loc sa-ti asumi riscul creditarii. Politica aceasta a continuat si sub conducerea doamnei Radu. Punem pariu ca nici domnul Presedinte Ionut Costea nu se va abate de la ceea ce deja a devenit o regula ?

  9. mihai said

    am April 22 2009 @ 7:43 am

    care imm sunt ajutate in Romania sa functioneze.Nu ne ajuta nimeni se ajuta doar pe ei cati dintre dumneavroastra au accesat masura dobanda subventionata de stat prin EXIMBANK

Comment RSS · TrackBack URI