Senatul NU a votat legea privind pasapoartele biometrice

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Senatul NU a votat legea privind pasapoartele biometrice

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


122 Comentarii pana acum»

  1. ndeumeritu said

    am February 25 2009 @ 1:13 pm

    poate imi explica si mie cineva ce are de a face Sinodul cu pasapoartele biometrice. ce-ar fi sa aruncam ci computerele la gunoi ptr ca sunt “unealta diavolului”. ce idiotenie? numai intr-o tara de cretini, biserica isi da cu parerea in legatura cu o astfel de problema.
    popartanii astia mai bine ar avea grija sa elimine din randul lor toti pedofilii si poponarii si la urma sa vorbeasca de diavol.

  2. Simona V. said

    am February 25 2009 @ 1:21 pm

    Daca ar fi sa ne luam dupa Sfantul Sinod, am interzice avorturile, relatiile homosexuale, anticonceptionalele si fustele deasupra gleznei. Mai mult, ne-am intoarce in Evul Mediu. Celelalte argumente sunt valide, si daca v-ati fi oprit la ele ar fi fost un punct de vedere bun.

  3. turbat said

    am February 25 2009 @ 1:23 pm

    ciudato sunt contra relatiilor dintre homosexuali , retardo ! ai copii mai nesimtito ? cum o sa fie sa-ti vina baiatul [de ex] si sa-ti spuna : mami imi place sa fiu fata in relatia mea cu iubitul meu !!

    MARS IN NATIA MATII DE RETARDA SPALATA PE CREIER

    V-A IESIT LIBERTATEA PRIN TOATE ORIFICIILE SI ACUM VA INTREBATI DE CE ESTE O PLANETA BOLNAVA

  4. armata said

    am February 25 2009 @ 1:25 pm

    simono daca tu te opreai si nu ziceai de bulangii erai ok

    asa , esti o imputita

    esti binevenita sa faci/zici ce vrei, insa esti o nenorocita ca esti de acord cu homosexualii

    javro !!!!!!!!

  5. io said

    am February 25 2009 @ 1:28 pm

    m-as fi bucurat mai mult daca era respinsa legea. m-am saturat de shmekerii astia care vor sa obtina o exclusivitate, o concesiune, un contract pe termen lung sau sa vanda niste tehnologii f. scumpe, isi fac aranjamentul cu niste mahari din vreun minister, si ne trezim ca se promoveaza o HG/ordonanta/lege ca “pentru a respecta normele europene” (care uneori nici nu exista iar alteori sunt doar recomandari) trebuie musai sa devina obligatoriu ceva care implica fix folosirea serviciilor sau tehnologiei oferite de respectivii.

  6. www.vladlungu.ro said

    am February 25 2009 @ 1:43 pm

    Mi se pare admirabila initiativa domnului Urban de a invita si reprezentantii bisericii. Sunt destul de multi oameni in Romania care apreciaza parerea oficiala a bisericii.

    Eu nu sunt unul dintre ei dar mi se pare civilizat sa nu ignoram acest aspect care este destul de important pentru unii dintre noi.

    Felicitari !

  7. anton said

    am February 25 2009 @ 1:48 pm

    Interesanta natie suntem. Simona expune un punct de vedere si in mai putin de 5 minute devine “imputita, retardata, javra si nesimtita”. Asta pe un site care cenzureaza multe dintre mesajele cu o exprimare civilizata, dar contra parerilor domnului Urban. Simona, bravo sincer pentru parerea expusa! Celorlalti: rusine! va doresc sa va descoperiti cat de curand inclinarile homosexuale latente care va fac probabil sa contestati atat de vehement un punct de vedere decent!

  8. Razboi întru Cuvânt » Memoriile laicatului despre documentele biometrice pe masa Sinodului BOR (Noutati 24-25 feb. 2009) said

    am February 25 2009 @ 1:50 pm

    […] Iulian Urban: Senatul NU a votat legea privind pasapoartele biometrice […]

  9. Danut said

    am February 25 2009 @ 1:50 pm

    Intimitatea noastra va fi mai vulnerabila. Lucru asta e clar. La orice trecere printr-un punc de control, vom fi identificati, localizati si asa mai departe …..
    Si poate ca nu asta ar fi problema, ca si asa putem fi identificati si localizati. Problema e ca acesta poate reprezenta un pas prin care intr-un cip similar ni se pot introduce si alte date care tin de ADN-ul nostru, de compatibilitati pe motiv ca astfel vom putea sa fim ajutati in caz de acciden. Dar poate ca astfel putem deveni o baza de organe pentru cei interesati…, ca cine are informatia are puterea nu. Si accidentul ar putea sa ne fie fatal. Nu cred ca exagerez. Demonstrati contrariul…

  10. alexandra said

    am February 25 2009 @ 1:52 pm

    Nu imi vine sa cred cat sunt de redusi cei ce sustin teoriile cum ca pasaportul biometric ar avea ceva din…”uciga-l toaca”-))…dimpotriva,este un sistem avansat ca pt secolul al-XXI-lea si nu ca pe vremea cand biserica ardea vrajitoarele pe rug si omora eretici la greu….mai lasati tampeniile si actualizati-va un pic…Buna-dimineata! traiti in 2009!!

  11. NIX said

    am February 25 2009 @ 1:52 pm

    anton filozofule besi ma ! daca nu era mata si tactu tu nu erai si nici simona ta iubita civilizatilor ! apropos : sa-ti iei iubit si sa faceti copii in eprubete, ca sa o sa fi fericit

    jegule ce esti

    si hai sa-ti mai zic ceva : daca nu-ti convine , mars pe alte site-uri unde esti pretuit ..civilizatule

    boule

  12. roby said

    am February 25 2009 @ 1:53 pm

    nu-i bagati in seama pe simona si anton, NU MERITA ASTFEL DE SPECIMENE!

    in rest bravo !!

  13. Vlad Tepes said

    am February 25 2009 @ 1:59 pm

    Da la noi exista mereu o graba in a strange date despre persoane, aceasta fiind o boala veche care va muri numai o data cu cei care au importat fraudulos aceste metehne din epoca de aur.
    Ei nu au hartie sa ti ia o declaratie dar vor date, ca acestea vor fi la indemana oricui ramane irelevantca oricum doar ei le pot folosi abuziv caci doar ei sunt puterea.
    In plus mai era si aspectul ca niste cateva milioane de pasapoarte biometrice ar fi fost si un contract extrem de profitabil mai ales acum pe criza asta. Pe urma ar fi venit si intreaga logistica, infrastructura, echipamente etc pentru a tine, gestiona si exploata datele acestea si acolo ar mai fi fost iar contracte de cateva zeci si sute de milioane de Euro, cu comisioanele de rigoare.
    Cu toate astea nu trebuie insa sa ignoram faptul ca daca maine Franta sau Austria se hoatarasc sa introduca aceste pasapoarte o pot face mult mai rapid si mai eficient decat am putea sa facem noi acest lucru si sa ne trezim ca nu mai putem circula in lumea actelor biometrice.

  14. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 2:08 pm

    BOR avea de discutat alte probleme mai importante

    de ce nu se dezbate in Sinod problema coruptiei in biserica, felul in care iti cumperi parohie in bucuresti si in marile orase, numarul de oameni care mai merg la biserica, prezenta BOR alaturi de romanii din afara tarii etc.?

    cui foloseste dezbaterea inapoiata despre niste pasapoarte introduse in alte 100 de tari (inclusiv rusia si sua) sau despre niste cip-uri care oricum sunt prezente si in cartelele ratb, pe cardurile bancare sau in telefoanele mobile?!?

  15. admin said

    am February 25 2009 @ 2:10 pm

    dar de ce nu te zbati tu sfaturi nunta ca sa faci ceva daca tot stii atatea ? hai ca la logoree verbala sunteti primii

  16. MADCAT said

    am February 25 2009 @ 2:10 pm

    E vorba doar de o amanare!
    O sa ajungem ca in Marea Britanie sa fim controlati si la buda. dar, nu va faceti griji, o sa puteti sclavagi in continuare, fara sa-i pese nimanui de voi, cu sau fara pasapoarte biometrice. Vor veni implanturile, controlul fizic al emotiilor si starilor.
    Intr-un final, o sa fim niste masinutze teleghidate, cu impresie de democratie, si cu ifose de libertinism chicios si penibil (homosexualitate, satanism etc… – slava Domnului ca exista prostie… pacat ca nu doare!).

    Bine ca nu s-o aprobat legea… dar apele or fost deja agitate.

  17. Liviu said

    am February 25 2009 @ 2:19 pm

    Incredibil!!!
    Incep sa sper ca tara asta mai poate fi salvata!
    Felicitari si multa sanatate!

    Sa ne rugam sa NU fie votata niciodata!

    Apropos: daca a fost trimis Comisiei Juridice, ce urmeaza? Care sunt situatiile posibile?

    Doamne ajuta!

  18. Martin Luta said

    am February 25 2009 @ 2:19 pm

    Foarte bine ca nu s-a votat. Unchiul meu dupa mama,
    a fost marinar pe vase comerciale, si la Bangkok un afurisit de maistru japonez in tatuaje i-a scris
    discret pe spate un 666 sub ancora si cele doua sirene pe care le comandase. Si acum stim din surse sigure unde e nenorocitul desi a fost om cumsecade.
    Mare grija cu chestiunile astea!
    Mai mare grija si cu dragalaseniile care se spun pe acest forum. Trebuie sa-i uram pe cei care au alta parere decat noi?

  19. Cristian said

    am February 25 2009 @ 2:23 pm

    Turbat + armata sunt vietati suburbane. Dupa limbaj simple nevertebrate. Dupa comportament oameni care see impun cu forta si de care te feresti cu bata.

  20. Othelo said

    am February 25 2009 @ 2:26 pm

    Alexandra,
    Chestia cu pasapoartele biometrice este doar o etapa pana la introducerea de implanturi (a si inceput deocamdata pe baza de voluntariat in SUA, Africa de Sud, Marea Britanie si in alte tari), chipurile ca populatia sa fie protejata impotriva atacurilor teroriste. Este o intreaga discutie si cu codurile de bare. Daca va uitati la orice produc cu coduri de bare, cifrele de separare (codurile cu bare mai lungi de la capete ca si cel din mijloc) corespund intotdeauna cifrei 6, deci fiind trei la numar = 666.
    Eu nu sunt nici fundamentalist ortodox nici homosexual, dar imi place sa sustin afirmatiile cu argumente documentate si daca se poate folosind un limbaj civilizat, ca oricum daca ne injuram si ne procarim tot nu rezolvam problema.Din contra, ramane in coada de peste.Cand s-a cerut modificarea (evident nu la noi in tara) in sensul ca sa modifice acel cod permanent 666 de la barele de separatie cu oricare altul, s-a argumentat ca nu se poate pentru ca toate cititoarele trebuie scoase din circulatie ele fiind setate doar pentru actuala configuratie. Sigur ca astfel de chestii nu apar in mass media principala. Dar daca studiem mai cu atentie istoria omenirii precum si simbolistica si simbolistica inversa (specifica culturilor sataniste) si in special cea legata de iluminati (ultimii 240 de ani), exista carti, exista website-uri interesante, putem avea o parere mai pertinenta, si face o analogie corecta inclusiv cu Apocalipsa lui Ioan.
    Aici este vorba de un joc subtil, la nivel global,de obtinere a controlului absolut si implicit a puterii absolute. de aceea este si atata coruptie atat la noi cat si aiurea: Puterea corupe, iar puterea absoluta corupe in mod absolut. Este bine ca Senatul a trimis la comisia Juridica proiectul de lege,si eu unul ca si votant si cetatean ii felicit pe cei care au reusit acest lucru, dar din pacate acestia cred ca sunt in minoritate in ambele camere ale Parlamentului si proiectul va trece in final, eventual usor “retusat” dar nu in zonele fundamenatle. Repet, este doar o etapa, absolut necesara pentru a testa reactia populatiei (in toate statele nu doar la noi). Urmeaza faza a doua cu apartitia banilor electronici, eliminarea banilor fizici, implementarea cipului RFID (adica cu antena) universal (card, carte de identitate, pasaport, carte de sanatate si permis de conducere)in corp (poate in frunte sau in spatele mainii drepte?) , urmata de controlul surselor de hrana, Cred ca va imaginati ce consecinte ar putea sa aiba toate acestea asupra vietii noastre.
    Deja doar firma Mondex (actionar majoritar MasterCard)are realizate in jur de 1 miliard de astfel de nanocipuri. Tehnic, ele se pot introduce si sa zicem printr-un program de vaccinare in organism.
    Ce ar trebui sa facem noi? Sa ne informam, ca sa stim la ca sa ne asteptam, si apoi fiecare decide pentru el daca este cazul sa accepte sau nu.
    Eu unul doresc tuturor (si mie) sa ne lumineze Dumnezeu , la fel si pe politicieni (nu doar ai nostrii, pe toti) si sa luam cele mai bune decizii pentru omenire. Repet, degeaba ne trimitem dintr-o tara in alta, acesta este un program global, si nu este nevoie sa fii un geniu ca sa observi acest lucru.

  21. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 2:27 pm

    Rar am vazut atata ignoranta si o minima verificare a informatiilor! Bun, esti fanatic religios, inteleg, dar macar verifica informatiile. Ca babele isterice de la mitingurile anti-gay, care se pronunta clar “nu vrem casatorii heterosexuale”, “afara cu heterosexualii din romania crestina”, nestiind ca heterosexual e diferit complet de homosexual. S-a spus ca suntem prima tara cu pasaport cu cip, insa mai sunt alte 100 de tari ce le folosesc inca de acum 3-4 ani, inclusiv Grecia, Rusia, Moldova etc. De ce nu va duceti sa traiti ca cei de la Amish, fara curent electric si fara masini, in mijlocul campului?

  22. sorin said

    am February 25 2009 @ 2:32 pm

    @ sfaturi nunta : orice ai zice, oamenii sunt liberi sa gandeasca si sa faca cum vor

    invata sa respecti pe altii si apoi sa ataci

    si inca ceva : tu din ce te-ai nascut ? mama + tata sau ai fost conceputa in eprubeta sau prin alte metode ? deci las-o moale cu babele si alte tampenii , ca asa faceti voi romanii : UITATI DE UNDE PLECATI SI VA DATI ATOTSTIUTORI IN TOATE

    din partea mea sa ai parte exact de homosexuali, mancare canceroasa, poluare si toate bunatatile civilizatiei pe care le evoci tu si altii

    insa pana atunci pune mana plateste-ti taxele, impozitele, ciocu’ mic daca te simti rau (sau vor avea copii probleme ) pentru ca mancati de la MCDONALD’S , KFC, PIZZA HUT SAU DIN CAREFUR

    ——

    sorin

  23. politicianul said

    am February 25 2009 @ 2:49 pm

    Senatul a procedat F.Bine! Ce democratie poate fi aceasta?Cum o vor “macaronarii” pentru emigranti? Azi-maine C.E.recomanda un cip in fund si o zgarda la gat!As pune-o lui madam Mussolinni cu sapun si creanga ,precum conationalii ei i-au pus-o lui unchi-su’..

  24. uuff said

    am February 25 2009 @ 2:52 pm

    Nici eu nu sunt de acord cu relatiile homosexuale DAR “imputita,javra,jeg, bou,retardata”????? Nici macar nu-i cunoasteti pe oamenii astia care doar si-au expus parerea! Unde va treziti la satra? Cu limbaj de mahala o sa va impuneti parerea.SUNTETI JALNICI!

  25. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 2:53 pm

    Proiectul de buget pe 2009 inseamna cresterea cu 80% a bugetului acordat bisercii si scaderea cu 70% a bugetelor acordate cercetarilor. Uimitor in ce tara traim. Ne-a intrebat cineva daca suntem de acord?!

  26. marry said

    am February 25 2009 @ 2:57 pm

    CA BISERICA ARE PEDOFILI ,HOMOSEXUALI,E UNA:DAR PINA LA URMA BISERICA E CONSTIENTA DE TOATE CONPIRATIILE ASTEA CARE NUMAI SPRE BINE NU NE DUC .PE DE ALTA PARTE , VORBIND DE ADEPTII LIBERTATILOR SEXUALE ,TREBUIE SA-SI PUNA INTREBAREA DACA ACEI HOMOSEXUALI ISI VOR MAI PUTEA TRAI VIATA INTIMA DACA SINT MONITORIZATI IN FIECARE SECUNDA . ASA CA, INDIFERENT CINE ESTE CEL CARE ISI EXPUNE PAREREA LEGAT DE MONITORIZAREA NOASTRA, IDEEA E DOAR UNA:NICIODATA NU TREBUIE SA AJUNGEM SA FIM CONTROLATI, PINA INTR-ATIT INCIT SA SE STIE ,CHIAR PE UNDE UMBLAM CIND IESIM DIN CASA .

  27. xray said

    am February 25 2009 @ 2:57 pm

    uimitor……

    cine sa te intrebe ma pe tine ?

    ha ha, ce simpatici sunteti

  28. xray said

    am February 25 2009 @ 2:58 pm

    bine zis mary

  29. Georgiana said

    am February 25 2009 @ 2:58 pm

    Multumim lui Dumnezeu pt aceasta alegere!

    Oameni buni, de ce va tot puneti atatea intrebari cand raspunsurile de afla in casa fiecaruia (sau cel putin asa ar trebui)? Cititi in SFANTA SCRIPTURA pt acolo se gasesc raspunsurile tuturor intrebarilor noastre!(Apocalipsa, 13) Nu sunt vorbe in vant, si nici idei starnite de Biserica… e trist sa vad ca unii gandesc asa, si sunt atat de indiferenti la semnele trimise de Dumnezeu!
    Cred ca e mai bine zis… “Buna dimineata, suntem crestini ortodocsi”… si asa trebuie sa fim indiferent de secol, si nu numai cu numele ci si cu credinta!
    Bucurati-va romani, rugaciunile Maicii Domnului pt noi sunt ascultate, si inca suntem o tara ocrotita sub Sfantul Acoperamant al ei! Doamne ajuta!

  30. cuibus said

    am February 25 2009 @ 3:00 pm

    Felicitari pentru luarea de pozitie a dumneavoastra si a domnului Corlateanu. Printre putinii politicieni care maia au coloana vertebrala si mandrie nationala!

    Tot inainte si nu va lasati la mafia din zona1

  31. cuibus said

    am February 25 2009 @ 3:01 pm

  32. claudiu said

    am February 25 2009 @ 3:02 pm

    Adica problema a fost amanata,pasata si va fi votATA PE SEST LA PACHET CU ALTE 1000 DE LEGI URGENTE la vara cand vom intra in concediu.
    Daca parlamentul AR FI RESPINS legea,era altceva.

  33. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 3:04 pm

    Oameni buni, dar Adventistii erau scutiti de aramata in Romania pe motive religioase. Si o alta secta avea dreptul sa nu munceasca sambata. Asa ar trebui sa fie si cu pasapoartele. Cine este ortodox nu vrea pasaport cu cip, poate sa stea la vama la o coada separata, unde sa fie verificat in registre tiparite pe hartie, mirosit de caini, cautat la piele si asa mai departe. Iar salariul personalului suplimentar sa fie platit de cei ce nu vor pasaport. Nimeni nu ar trebui sa fie obligat sa faca ceva ce nu vrea, ci sa le dea dreptul sa aleaga. Dar sa si suporte costurile!

  34. VIOREL URBAN said

    am February 25 2009 @ 3:05 pm

  35. cineva said

    am February 25 2009 @ 3:06 pm

    Cat de prost poti sa fii ca sa-ti imaginezi ca cipurile, marele “sistem avansat din secolul XXI”, folosesc la altceva decat sa permita statului politienesc sa te controleze??? Bun exemplu cu SUA si Rusia, n-am ce zice, oameni indobitociti, spalati pe creier sau cu creierul inecat in votca, dupa caz, unde cativa oameni fac legea si restul turmei behaie fericita, va doresc sa plecati in aceste tari mirifice toti desteptii care credeti ca pasapoartele biometrice va vor proteja de terorism, sau ce alte tampenii credeti voi… Daca voua va place n-aveti decat, in turma veti trai mai fericiti, cu sau fara homosexuali, cu sau fara biserica, dar cu ce drept imi impuneti voi mie sa inghit toate porcariile biometrice? Drum bun si cale batuta, si sclavagism fericit.

  36. anton said

    am February 25 2009 @ 3:06 pm

    mary, ei isi vor trai viata intima la fel de bine ca si tine…ca si tu vei fi monitorizata la fel…ideea e ca monitorizarea ne afecteaza pe toti, asa ca nu inteleg ura spre anumite minoritati…incep sa cred ca suntem o tara de imbecili ce meritam ceea ce ni se intampla…adica sa fim marcati ca vitele si tinuti in jug, ca altfel ne comportam mai rau decat animalele…vezi exemplele de mai sus…armata, roby, nix, etc sunt din pacate specimene ce in mod normal ar trebui duse la gradina zoologica, dar din pacate se plimba liber pe strazi in romania…sincer mi-e mult mai teama ca imi vor devenii copiii ca voi decat homosexuali.

  37. a said

    am February 25 2009 @ 3:07 pm

    sfaturi nunta canta la alta masa ! gata, nu-ti mai acord atentie ca esti depasita total

  38. micula said

    am February 25 2009 @ 3:08 pm

    asa e anton, esti un cocalar cu pareri

    insa nu uita : poti sa te duci unde vrei amice, nu ne stresa cu indoctrinarea si indobitocenia ce zace glorios in tine

    si tine minte ce au scris si aia : V-ATI NASCUT SI MAMA SI TATA [FEMEIE + BARBAT ] nu din homosexuali CIUDATILOR !

    nesimtiti si prosti ce sunteti

  39. florin said

    am February 25 2009 @ 3:12 pm

    si ce are faptul ca ne-am nascut din mama si tata, femeie si barbat, cu discutia? ca nu inteleg? nu contesta nimeni asta…dar e optiunea lor sa nu aiba copiii, sa isi traiasca viata pe care o vor…nu va place sa fiti judecati pentru vietile voastre ratate, nu ii judecati nici voi pe altii.

  40. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 3:12 pm

    Numiti va rog o singura persoana, fie om de cultura, fie specialist tehnic, care sa fi luat o pozitie clara, argumentata, impotriva cip-urilor. Ma refer la o personalitate cu CV beton, cat-de-cat cunoscuta si apreciata, care sa fi publicat carti sau studii de profil. Ziceti-mi macar o persoana! Nu fantasmagorii scoase din burta!

  41. Maria said

    am February 25 2009 @ 3:18 pm

    Este necesar sa ne prevalam de drepturile si libertatile pe care le avem conform Constitutiei.
    Nu uitati ca initiativa respingerii acestei legi care insulta inteligenta acestui popor si demnitatea lui( atata cat i-a mai ramas, datorita unei reprezentari politice jalnice de-a lungul timpului) a fost incriminata de catre Casa de avocatura a domunului Mihai Rapcea si a unei parti din societatea civila si nu in ultimul rand de catre REPREZENTANTI de marca ai ortodoxiei din aceasta tara.
    Si nu ma refer aici la preotii care primesc sau nu dreptul de a isi exprima convingerile in functie de semnul primit pe scara ierarhica. Intotdeauna un sistem ierarhic va contine automat persoane care vor urmari cu tot dinadinsul sa profite.
    Ma refer la calugarii si oamenii sfinti ai acestei tari care au suportat ani grei de inchisoare si in timpul comunismului si care au aparat mereu Credinta.
    Fara spiritualitate, fara adevarata CREDINTA un popor este si va ramane mereu pe mana celor care stiu si au aproape totul la indemana sa profite de el.
    Haide-ti, sa ne uitam la vietile noastre , la orizontul marunt care ne-a ramas de-a lungul timpului, la micile surse de distractii, la sanatatea noastra , la bucuriile si valorile noastre.
    Traim intr-o societate de consum care ne “consuma” mai tot timpul pentru a lucra , pentru a castiga cat mai mult, pentru a putea cheltui cat mai mult. Pe dinauntru ramanem goi si stersi de emotii si sentimente . Din ce in ce mai dezradacinati si instrainati, traind in propria tara visul de cosmar al celor care isi lasa liberatatile si drepturile pe mana celor pe care ii voteaza o data la patru ani,fara o minima cultura politica , economica si sociala, indepartati de propriul suflet si acaparati de orice posibilitate de a face bani pentru a trai” mai bine” , am ajuns de la mic la mare, o turma care se supune inexorabil hotararilor celor puternici. Care isi extind din ce in ce mai mult controlul.
    De aceea au aparut si noua lege a pasapoartelor, si cea a interceptarii convorbirilor telefonice si a mesajelor de pe internet.
    O afirmatie veche , iesita din istorie ” Prosti dar multi”.
    Este cazul sa ne trezim si sa fim mai atenti si mai vigilenti la ceea ce se petrece. Sa invatam sa gandim si sa NU mai fim g a n d i t i. Pentru ca multi dintre noi, inca, mai credem in adevaratele valori.
    O primavara minunata.
    M.

  42. anton said

    am February 25 2009 @ 3:18 pm

    in tara noastra frumoasa cateva subiecte nu au nevoie de argumente: biserica e lege, aruncatul cu pietre si noroi in cei diferiti, barfa ordinara; in tara noastra orice idiot e expert in ceva si orice cuvant pe care il stim este un subiect de ura.

  43. miha said

    am February 25 2009 @ 3:21 pm

    Othelo,

    sunt o persoana care crede in libertate, din pacate ceea ce ai scris tu, gandesc si eu, si altii. .. sunt sigura ca totul e la o scara mult mai mare decat Romania, iar presa nici nu indrazneste sa atinga subiectul fiindca stiu consecintele, stiu cum vor fi sfasiati chiar si in tarile ca Marea Britanie unde se presupune ca este o tara unde dreputrile omului sunt la ele acasa.
    Problema cea mai mare e ca sunt oameni ca tinerica Alexandra si oameni cu mentaliate simpla, care or se supun fara intrebari la system or accepta schimbarea ca pe ultimul telefon mobil inventat, iar populatia v-a pica testul de care vorbeai. vom ajunge sa fim monotorizati si datele stocate pt orice;pt cand mancam si cand folosim toaleta si pt ce o folosim…Tot ce pot spune e DESTEAPTA-TE ROMANE !!!

  44. JEAN said

    am February 25 2009 @ 3:22 pm

    anton invata sa nu mai jignesti si apoi poate o sa te bage cineva in seama

    insa ce faci tu este exact lucrul asta : jignesti si injuri

    si nu fi nesimtit, ca habar nu aveti ce inseamna sa-ti vina copilul [baiat] acasa si sa-ti spuna ca este homosexual , ba mai mult ca-i place sa fie el “fetita”

    cred ca nu aveti copii ori habar nu aveti sa-i pretuiti, de nu intelegeti ideile alora mai sus

    si foarte bine ca se discuta aceste lucruri, ce ati vrea ? numai voi sa aveti dreptate ? cum era pe vremea lui ceasca de numai dictatorul avea dreptate intotdeauna si oricand ?

    pa

  45. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 3:25 pm

    Intotdeauna exista muntii, unde oricine se poate retrage cum fac cei de la Amish. Mama, mama, ce o sa va simtim lipsa. NOOOT!

  46. anton said

    am February 25 2009 @ 3:26 pm

    va prostesc mai rau decat pe vite, serios. pai voi nu vedeti ce se intampla: discutia despre pasapoarte biometrice este cel mai important subiect al zilei, in timp ce zeci de alte legi trec “nevazute”…peste cativa ani veti afla ca viata voastra nu este defapt a voastra, ca sunteti datori vanduti bancilor, dar ca atunci cand ati fii putut schimba ceva voi stateati si va luptati cu simbolurile din pasapoartele biometrice. asa cum acum 2-3 ani ne luptam cu gripa aviara de la primul la ultimul om in timp ce productia de pui a romaniei era distrusa miseleste, iar acum importam din UE totul…ca asa e romanul: cat timp are un subiect fierbinte de comentat simte ca e liber si ferit de toate…pe urma afla ce defapt nu e decat “mult zgomot pentru nimic” si in loc sa investigheze cine a initiat totul se repede la urmatoarea “bomba”.

  47. Una said

    am February 25 2009 @ 3:28 pm

    Nu ma intereseaza ce fac baietii cu datele mele biometrice. Eu vreau sa plec in State. Dle senator, de ce va opuneti dreptului meu de a calatori liber pe suprafata globului?
    Si ce are a face biserica cu pasaportul biometric?
    Sa nu uitam ca biserica l-a contrazis pe Nicolaus Copernic in privinta formei Pamantului, si asta pe la 1500, asa…

  48. maria said

    am February 25 2009 @ 3:29 pm

    Felicitari, domnule Urban, ne dati un pic de speranta!

  49. florin said

    am February 25 2009 @ 3:29 pm

    jean, cine jigneste? anton sau cei care il fac “javra, nesimtit, retardat, cocalar”? in toate comentariile lui anton nu vad o injuratura…

  50. JEAN said

    am February 25 2009 @ 3:30 pm

    @ florin

    in tara noastra orice idiot e expert in ceva si orice cuvant pe care il stim este un subiect de ura

    ———-

    precum vezi mai sus

    acum ca sa termin discutia cu tine si el, nu ma intereseaza ce credeti voi

    oricum cand sunteti pusi in fata unor lucruri realiste nu raspundeti nimic

    faceti ce vreti, insa daca vreodata o sa ma afectati sau daca o sa-mi atacati familia pe care o iubesc sa nu va astepti sa fiti primiti cu flori

    gata, ca nu aveti de ce sa ma convingeti din moment ce simt ca nu stiti despre multe lucruri in care va dati rotunzi si destepti [in speta sa ai un copil si sa-l iubesti + SA NU VREI SA AJUNGA SA-TI VINA ACASA SI SA FIE HOMOSEXUAL PENTRU CA ASA STIE EL SA SE EXPRIME LIBER; PAI ATUNCI SA INCERCE SI DROGURI SI ALTELE NU ? ]

  51. Stefan GHIOC said

    am February 25 2009 @ 3:31 pm

    1. “m-am saturat de shmekerii astia care vor sa obtina o exclusivitate, o concesiune, un contract pe termen lung sau sa vanda niste tehnologii f. scumpe, isi fac aranjamentul cu niste mahari din vreun minister, si ne trezim ca se promoveaza o HG/ordonanta/lege” s-a spus mai sus SI ASA ESTE.

    2. ” Puterea corupe, iar puterea absoluta corupe in mod absolut. ” BINE SPUS SI TOT ADEVARAT.

    3. Numai credinta in Dumnezeu ne poate scapa de ceea ce se pune la cale in lumea celor foarte, foarte avuti si fara SUFLET. Eu cred ca vor putea fi opriti , indiferent cat de tari si mari se cred. Oricum, sunt sigur ca n/au nici un Dumnezeu si acest lucru le va fi FATAL.

    4. Iar epitetele murdare , am mai spus-o, exprima FRICA SI LIPSA DE LIMBAJ, DE INSTRUIRE SI EDUCATIE. Dar acesta este un ATU pentru cei care vor sa CONTROLEZE TOTUL. Cu cat cunosti mai mult cu atat esti mai aproape de Dumnezeu. Deci mai protejat.

    5. Cu privire la Legislativ, trebuie sa le aducem aminte ca una din TARELE ROMANIEI a fost si este ca a acceptat si accepta SA FIE baza de experimente PENTRU TOT FELUL DE tampenii.
    Cine vrea sa se “CIPUIASCA”, N-ARE DECAT. Dar sa lase in pace pe ceilalti.

    6. Exact cum s-a dat in 2008 OG cu ECOTAXA si bioplasticele. Concluzia: a. ORI SUNTEM TAMPITI ;I ACCEPTAM CA VESTUL SA-SI SCOATA CHELTUIELILE PE SAMA NOASTRA CALCAND IN PICIOARE UE SI LEGILE ECONOMIEI DE PIATA.
    b. ORI persoanele care accepta astfel de initiative sunt MITUITE (IN TOT FELUL DE FORME DE CARE POATE UNII NICI NU-SI DAU SEAMA). NU SE FACE NICI UN CALCUL DE EFICIENTA PENTRU STATUL ROMAN DE PARCA NOI AM FI BURICUL PAMANTULUI, sau este adevarata vorba cu Caracalul pentru toata ROMANIA.

    7. Domnule senator: va rugam sa explicati in Legislativ ca POPORUL ROMAN s-a saturat de EXPERIMENTE, de REFORMA care ne face pe zi ce trece mai saraci, de CRIZE care sunt ARTIFICIALE (DOVADA FAPTULUI CA CEI MAI MARI EXPERTI AI LUMII AU DAT CHIX LA CAPITOLUL prezumptii, preconizari. Pai cum sa nu dai CHIX cand , fara a se respecta vre-o lege economica VALABILA, cei cu bani ENORM DE MULTI , DISPUN, IN MOD ARBITRAR, SA SE FACA PUTINA CRIZA – pentru ca vrem sa fim si mai BOGATI. VREM SA AVEM TOTUL) , de PRETURI care la noi CRESC INDIFERENT DE LEGILE ECONOMICE CAT DE CAT VALABILE IN ALTA PARTE.

    8. Riscul? O MONDIALA SOCIETATE CAPITALISTA (ca pe jumatate mondiala si SOCIALISTA a fost) MULTILATERAL DEZVOLTATA, care poate incepe de oriunde numai sa oamenilor sa li se arate la orizont si sa vada SPERANTA (bineinteles ca-i o fata morgana). Ma refer la cei tineri. Si este pacat.

    Vom trai si vom vedea.

    Cu atima,

    SG

  52. Iulian said

    am February 25 2009 @ 3:32 pm

    … in 4 ore cel mai prost informatician face VARZA cip-ul asta! Ce porcarie …

  53. ticut said

    am February 25 2009 @ 3:38 pm

    sunt de acord ca doar cei care au savarsit infractiuni grele si au fost definitiv condamnati pentru asta sa fie “dotati” cu cip! cu toate ca nici asta nu e o idee prea buna! fara cip si fara camere e cel mai bine!oricum nu ajuta decat statului pentru control absolut…

  54. Freddie said

    am February 25 2009 @ 3:50 pm

    Trebuie sa se stie totul despre noi pentru ca e posibil sa facem vreo infractiune prin strainatate (sau chiar si pe acasa ca de-aia ne asculta telefoanele) iar asa vom fi depistati mai usor, nu? Se pare ca prezumtia de nevinovatie nu mai e “la moda” in ziua de azi…

  55. florin said

    am February 25 2009 @ 3:58 pm

    @Freddie
    poate ca prezumtia de nevinovatie este prea des speculata de natia noastra…vezi cazurile din italia.

  56. Georgian said

    am February 25 2009 @ 4:08 pm

    … si eventual un cod de bare pe frunte ?

  57. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 4:36 pm

    Nu este deloc de ras toata aceasta dezbatere, pentru ca au inceput sa apara mesaje foarte ingrijoratoare gen:
    – democratia nu este buna pentru ca duce la dezordine si la ineficienta (am mai auzit asta la Hitler),
    – este nevoie de un lider autoritar in Romania,
    – preotii batrani si marii duhovnici nu se pot insela niciodata pentru ca ei stiu mai bine ca noi,
    – cine nu are aceeasi opinie ortodoxa este mason, comunist sau platit de “elite”,
    – cenzura este buna daca interzice mesajele anti-crestine,
    – legionarii nu au fost chiar asa rai,
    – ar fi buna o departare de UE si de vest si o apropiere de Rusia.

    Problema este ca tot mai multi oameni au inceput sa fie de acord cu mesajele de mai sus, si datorita crizei si datorita problemelor personale, dar nu este bine deloc!

  58. gabriel said

    am February 25 2009 @ 4:42 pm

    http://www.anunturiplatite.ro veste buna bv se heltuiau alti bani si cu alte consecinte grave nu dam nume…

  59. doru said

    am February 25 2009 @ 4:48 pm

    nu stiti sa va uitati la ce a vrut cu adevarat sa spuna stirea asta . jigniri si tot felul de remarci poate face orice persoana care stie macar sa scrie , deci incepand cu pregatirea scolara si mintea celor de clasa a 2-a . Cred ca foarte important este renuntarea deocamdata la aceste pasapoarte biometrice , ele vor fi introduse mai mult ca sigur mai tarziu , renuntarea deci s-a solicitat si s-a obtinut , pentru ca deocamdata Romania nu dispune de tehnologia necesara prelevarii si pastrarii acestor date in deplina siguranta .Deci acest lucru trebuia comentat si nu , acuzatiile cu homo/gay si eprubete si alte porcarii . Asta cred ca este rostul acestui forum , nu palavrageala cu limbaj de maidanezi . Cei care cu adevarat vad rostul acestui forum , citesc si comenteaza cu bun simt faptele adevarate . Scuze daca am un libaj prea catoloc pentru unii .

  60. victor roncea said

    am February 25 2009 @ 5:17 pm

    MEMORIU

    Actiunea Pentru Educatie si Libertate – Asociatia Civic Media

    Catre Parlamentul Romaniei

    Senat

    Domnului Presedinte Mircea Geoana

    Comisia Juridica

    Vice-presedinte Iulian Urban

    Comisia pentru Drepturile Omului, Culte si Minoritati

    O Hotarare a Guvernului Tariceanu care sfideaza drepturile omului si libertatea

    100.000 de semnatari va solicita o dezbatere publica asupra HG 1566/2008

    Stimate Domnule Mircea Geoana,

    Stimate Domnule Iulian Urban,

    Va solicitam o dezbatere publica intre parlamentari si organizatiile societatii civile pe care le reprezentam, reunite in Actiunea Pentru Educatie si Libertate, in vederea remedierii incalcarii drepturilor constitutionale ale tuturor romanilor de catre Guvernul Tariceanu prin adoptarea unei Hotarari de Guvern abuzive, fara informarea opiniei publice si fara consultarea societatii civile.

    La începutul acestui an romanii au aflat ca de la 1 ianuarie 2009 au fost introduse, cu titlu obligatoriu, pasapoarte biometrice, ca masura premergatoara introducerii, de la 1 ianuarie 2011, a cartilor de identitate cu cip biometric pentru toti cetatenii Romaniei. Acestea difer? de actele de identitate de pân? acum prin încorporarea unui cip electronic de tip RFID – dispozitiv de identificare prin unde radio – care con?ine informa?ii personale, între care imaginea facial? ?i amprentele. Cipul devine astfel elementul esen?ial de identificare a fiec?rei persoane si este considerat periculos atat de organisme medicale americane cat si de foruri ale Uniunii Europene (vezi atasat Avizul Comitetului Economic si Social European privind identificarea prin unde radio – RFID).

    Hotararea de Guvern poarta numarul 1566/2008 si a fost semnata si contra-semnata de ministrul de Interne din 15.12.2008, Cristian David si de prim ministrul Romaniei de la acea data, Calin Popescu Tariceanu.

    Hotararea a fost data pe final de mandat si nu a fost precedata de absolut nici o consultare publica, dupa cum prevad normele Uniunii Europene si Legea 52/2003 privind transparen?a decizional? în administra?ia public? ca ?i Regulamentul 2252/2004 al C.E.. Proiectul legislativ a ajuns la Camera Deputatilor. Pe 10 Februarie 2009 Comisia de ap?rare a Camerei Deputa?ilor a avizat favorabil Hotararea privind introducerea pa?apoartelor biometrice.

    Pe 19 Februarie 2009, Sinodul Mitropolitan al Clujului, Albei, Cri?anei ?i Maramure?ului o dat o Hotarare in care afirma ca Guvernul precedent a incalcat prin HG 1566/2008 normele democratice si face Apel la autoritati si la Presedintele Romaniei pentru redresarea situatiei afirmand printre altele: “Argumentul c? acest sistem de supraveghere contribuie la identificarea ?i urm?rirea delicven?ilor constituie o ofens? la adresa întregului popor român, care nu poate fi tratat ca o band? de infractori. Dimpotriv?, acest sistem de supraveghere e un atentat la libertatea ?i intimitatea oamenilor, drepturi consfin?ite nu numai de legile civile, ci ?i de normele religioase”. Sfantul Sinod al BOR studiaza temeinic in acest moment situatia generata de HG 1566/2008.

    La Apelul duhovnicului Iustin Parvu si a societatii civile preocupata de apararea drepturilor constitutionale si a libertatii umane s-au strans pana la aceasta data 100.000 de semnaturi de protest care ne obliga sa va solicitam sa supuneti atentiei cererea noastra care se bazeaza si pe urmatoarele considerente juridice:

    1. Considerente preliminare:

    Autorit??ile competente au avut în vedere la introducerea acestor acte cu elemente de siguran?? tip cip ?i biometrice îmbun?t??irea securit??ii cet??enilor ?i prevenirea ?i combaterea infrac?ionalit??ii ?i a fraudelor constând în falsificarea acestor documente.

    2. Aspecte procedurale care au fost înc?lcate prin actele normative intrate în vigoare, referitoare la actele electronice.

    Aceste acte sunt:

    – H.G. 557/2006 privind stabilirea datei de la care se pun în circula?ie pa?apoartele electronice, precum ?i a formei ?i con?inutului acestora

    – H.G. 1566/2008 pentru modificarea ?i completarea Hot?rârii Guvernului nr. 557/2006 privind stabilirea datei de la care se pun în circula?ie pa?apoartele electronice, precum ?i a formei ?i con?inutului acestora

    – O.U.G. 94/2008 pentru stabilirea unor m?suri privind punerea în circula?ie a pa?apoartelor electronice, precum ?i producerea altor documente de c?l?torie

    – O.U.G. 207/2008 pentru modificarea ?i completarea Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circula?ii a cet??enilor români în str?in?tate

    Lege nr. 248/2005 privind regimul liberei circula?ii a cet??enilor români în str?in?tate

    – Regulamentul (CE) nr. 2252/2004 al Consiliului din 13 decembrie 2004 privind standardele pentru elementele de securitate ?i elementele biometrice integrate în pa?apoarte ?i în documente de c?l?torie emise de statele membre

    Având in vedere c? aceste prevederi prezint? un impact deosebit asupra persoanei umane consider?m c? lipsa inform?rii de c?tre autorit??ile emitente a cet??enilor, cei care de fapt sunt viza?i direct prin introducerea actelor, reprezint? o v?t?mare v?dit? a dreptului acestora de a aprecia dac? aceste m?suri aduc atingere sau nu drepturilor ?i libert??ilor fundamentale ale omului.

    Mai mult, faptul ca aceste reglement?ri nu au fost puse în dezbatere public?, apelându-se la modalit??i excep?ionale de legiferare în sensul c? au fost adoptate aceste m?suri prin intermediul actelor normative emise de Guvern în regim de urgen??, amplific? vatamarea.

    Aceast? urgen?? nu este justificat? întrucât potrivit H.G. 557/2006 privind stabilirea datei de la care se pun în circula?ie pa?apoartele electronice, precum ?i a formei ?i con?inutului acestora, publicat? în M.O., la art.3, „pa?apoartele aflate asupra titularului î?i p?streaz? valabilitatea ?i se retrag treptat din circula?ie potrivit solicit?rilor cet??enilor”, text din care rezult? c? vor circula în mod valabil, în paralel, atât actele f?r? cip cât ?i cele care con?in acest cip.

    În concluzie, urgen?a ar fi fost dovedit? dac? s-ar fi prev?zut în mod imperativ, în textul legii, obligativitatea preschimb?rii vechilor pa?apoarte, într-un termen determinat, astfel ca toate documentele de c?l?torie emise s? con?in? în mod obligatoriu cip-ul RFID.

    Astfel, ne g?sim în situa?ia contradictorie în care, la începutul intr?rii în vigoare a acestor acte normative, vor exista într-un procentaj mult mai mare, pa?apoarte valabile, f?r? cip RFID fa?? de cele cu cip care con?in elemente de siguranta noi si elemente biometrice.

    Prin aceste reglement?ri, având în vedere c? se aduce atingere drepturilor fundamentale ale omului , s-ar fi impus ca aceste acte normative s? fie adoptate de c?tre Parlament, care reprezint? puterea legislativ?, ?i nu de c?tre puterea executiv?, reprezentat? de Guvern care, potrivit legii, doar în mod excep?ional poate legifera cauze de mai mic? importan?? .

    Astfel, s-ar fi impus adoptarea unei legi unice care s? prevad? introducerea actelor cu date biometrice ?i nu cum s-a procedat în sensul c? s-au adoptat în mod succesiv H.G.-uri, O.G.-uri ?i O.U.G.-uri, fapt ce antreneaz? dificult??i suplimentare de aplicare a reglement?rilor comunitare.

    Dac? aceste norme s-ar fi supus dezbaterii publice la nivel na?ional, potrivit Legii nr. 52/2003 privind transparen?a decizional? în administra?ia public? ?i Regulamentului 2252/2004 C.E., s-ar fi creat posibilitatea ca Sfântul Sinod ?i societatea civil? s?-?i exprime punctele de vedere.

    Prin modul de reglementare al acestor acte normative au fost înc?lcate urm?toarele dispozi?ii din Legea 52/2003:

    „ Art. 1. – (1) Prezenta lege stabile?te regulile procedurale minimale aplicabile pentru asigurarea transparen?ei decizionale în cadrul autorit??ilor administra?iei publice centrale ?i locale, alese sau numite, precum ?i al altor institu?ii publice care utilizeaz? resurse financiare publice, în raporturile stabilite între ele cu cet??enii ?i asocia?iile legal constituite ale acestora.

    Art. 6. – (1) În cadrul procedurilor de elaborare a proiectelor de acte normative autoritatea administra?iei publice are obliga?ia s? publice un anun? referitor la aceast? ac?iune în site-ul propriu, s?-l afi?eze la sediul propriu, într-un spa?iu accesibil publicului, ?i s?-l transmit? c?tre mass-media central? sau local?, dup? caz. Autoritatea administra?iei publice va transmite proiectele de acte normative tuturor persoanelor care au depus o cerere pentru primirea acestor informa?ii.

    (2) Anun?ul referitor la elaborarea unui proiect de act normativ va fi adus la cuno?tin?? publicului, în condi?iile alin. (1), cu cel pu?in 30 de zile înainte de supunerea spre analiz?, avizare ?i adoptare de c?tre autorit??ile publice. Anun?ul va cuprinde o not? de fundamentare, o expunere de motive sau, dup? caz, un referat de aprobare privind necesitatea adopt?rii actului normativ propus, textul complet al proiectului actului respectiv, precum ?i termenul limit?, locul ?i modalitatea în care cei interesa?i pot trimite în scris propuneri, sugestii, opinii cu valoare de recomandare privind proiectul de act normativ.’’

    De asemenea, prin aceste acte normative au fost înc?lcate ?i dispozi?iile Regulamentului 2252/2004 C.E. care prevede în mod imperativ faptul c? trebuie transpus în legisla?iile statelor membre în cel mult 18 luni pentru fotografia facial? (pîn? în iunie 2006) ?i în cel mult 36 de luni pentru amprentele digitale pân? la sfâr?itul anului 2008.

    Aceste termene prev?zute de Regulament au fost prev?zute cu scopul precis de a fi creat? o perioad? special? în vederea organiz?rii ?i desf??ur?rii dezbaterii publice la nivel na?ional.

    3. Elementele biometrice nu se identific? ?i nu constituie elemente de siguran?ã.

    Conform Preambulului din O.U.G. 94/2008 pentru stabilirea unor m?suri privind punerea în circula?ie a pa?apoartelor electronice precum ?i a altor documente de c?l?torie, se face referire la prevederile Regulamentului Consiliului C.E. nr.2252/2004 „privind standardele pentru elementele de securitate ?i elementele biometrice integrate în pa?apoarte ?i în documentele de c?l?torie… emise de statele membre”.

    Din interpretarea gramatical? a textului „elemente de securitate ?i elemente biometrice” rezult? c? elementele biometrice nu sunt catalogate ca fiind elemente de siguran?? ale noilor acte electronice ?i nu aduc nici un aport la sporirea securit??ii documentului ?i a societ??ii în ansamblul ei, astfel c? nu se justific? introducerea datelor biometrice în actele electronice.

    Simpla prezen?? a elementelor de siguran??, astfel cum sunt definite în preambul, este suficient? ?i necesar? pentru a asigura scopul urmãrit de legiuitor, respectiv crearea unui climat de securitate amplu si marit, atât în privin?a prevenirii ?i combaterii criminalit??ii, cât ?i în privin?a prevenirii fraudelor cu privire la aceste acte.

    Datele biometrice prin ele însele nu sporesc securitatea documentului.

    Prin ad?ugarea amprentelor ca mod de identificare a unei persoane ?i introducerea acestei informa?ii în pa?aport într-un mediu de stocare electronic nu este sporit? securitatea documentului întrucât în momentul în care titularul folose?te documentul acel cip este citit de un dispozitiv ?i posesorul documentului este presupus a fi de?in?torul legal al acestuia.

    Numai în eventualitatea unei posibile folosiri neautorizate amprenta aflat? ca informa?ie criptat? pe cip va fi comparat? cu amprenta digital? luat? în timp real ?i se va stabili dac? posesorul nu este acela?i cu titularul documentului.

    Practic este inutil? introducerea amprent?rii digitale în pa?aport intrucât aceast? dat? biometric? devine fiabil? ?i ajut? numai în cazul producerii unor eventuale evenimente men?ionate mai sus când oamenii vor fi amprenta?i în timp real.

    Dispozitivul de citire a cipului va re?ine informa?ia c?, de exemplu, cet??eanul x a trecut în statul x din afara U.E. în ziua x. Nimeni nu va verifica la acel moment dac? amprenta ?i imaginea facial? ale celui care folose?te documentul de c?l?torie sunt ale lui sau utilizeaz? o identitate fals?.

    Controlul se va efectua tot în modalitatea actual?, respectiv prin verificarea datelor biografice, materiale ?i a fotografiei de pe document cu cel ce pretinde ca îi apar?ine acel document.

    Numai dac? s? zicem c? la grani?ele din afara U.E. vame?ul respectiv are suspiciuni cu privire la o persoan? sau prime?te informa?ii oficiale c? acea persoana e suspect?, numai în aceste situa?ii se va face o compara?ie între datele biometrice ale celui care folose?te pa?aportul ?i datele biometrice stocate electronic în pa?aportul respectiv.

    Astfel, amprenta este inutil? ca dat? biometric? în sine, aceasta ?i-ar justifica utilitatea numai dac? se urm?re?te identificarea la grani?e nu doar a documentului în sine ci ?i a persoanei printr-un dispozitiv de citire a amprentei (adic? degetul este pus pe un dispozitiv electronic de citire ?i computerul verific? dac? datele corespund).

    Problema introducerii datelor biometrice în pa?aport ?i modul în care acestea sunt folosite, sunt de domeniul eticii tehnologice ?i chiar de domeniul teologiei, ?i pot fi dezvoltate în cuprinsul acestor domenii.

    4. Actele normative nu respect? Regulamentul C.E. 2252/2004 în temeiul c?ruia au fost emise

    Un mare semn de întrebare se ridic? pe marginea con?inutului termenului de date biometrice, întrucât potrivit art.2 din H.G. 557/2006, datele biometrice sunt: imaginea facial?, impresiunea digital? „precum ?i orice alte date ale persoanei care pot fi introduse în mediul de stocare electronic.”.

    Având în vedere textul de mai sus, observ?m c? datele biometrice nu sunt enumerate limitativ, ci numai exemplificativ, modalitate prin care se creeaz? premizele de a se putea stoca ?i alte date cu privire la o persoan?, putând viza via?a privat? a acesteia, date asupra c?rora aceasta nu ?i-a exprimat consim??mântul.

    Textul nu respect? Regulamentul întrucât legea intern? adaug? la Regulamentul C.E. 2252/2004 care prevede faptul c? date biometrice sunt numai impresiunea facial? ?i impresiunea digital?.

    În acest sens, prin art.2 lit.d din H.G. 557/2006, se face o extensie nejustificat? a în?elesului datelor biometrice, respectiv legea intern? prin actul normativ enumerat anterior men?ioneaz?: „precum ?i orice alte date ale persoanei care pot fi introduse în mediul de stocare electronic”.

    Prin aceast? ad?ugare la lege se creeaz? posibilitatea stoc?rii ?i a altor date cu caracter personal.

    Articolul citat anterior intr? în contradic?ie cu O.U.G. 207/2008, pentru modificarea ?i completarea Legii 248/2005, care la art.7 prevede c? „datele biometrice incluse în pa?apoarte sunt imaginea facial? ?i impresiunea digital? a dou? degete”.

    Guvernul trebuia s? consulte în mod obligatoriu ?i Autoritatea Na?ional? de Supraveghere a prelucr?rii datelor cu caracter personal, autoritate care ar fi emis un punct de vedere pertinent cu privire la datele biometrice.

    În consecin??, suntem în prezen?a a mai multor acte normative succesive care încalc? atât dreptul intern cât ?i Regulamentul C.E., în sensul c? adaug? la ceea ce prevede aceast? norm? comunitar?.

    5. Drepturi care sunt înc?lcate prin introducerea actelor electronice

    A. Dreptul la siguran?a persoanei consacrat de art.23 al.2 din Constitu?ie:

    „ Libertatea individual? ?i siguran?a persoanei sunt inviolabile”.

    Consider?m c? dreptul la siguran?a persoanei este înc?lcat prin intrarea în vigoare a acestor acte normative prin faptul c? de?in?torul pa?aportului biometric nu are siguran?a c? nu vor exista persoane care s? poat? avea acces la datele personale existente în cipul RFID.

    B. Dreptul la via?a intim? ?i privat? reglementat de art.26 din Constitu?ie:

    „ (1) Autorit??ile publice respect? ?i ocrotesc via?a intim?, familial? ?i privat?.

    (2) Persoana fizic? are dreptul sa dispun? de ea îns??i, daca nu încalc? drepturile ?i libert??ile altora, ordinea public? sau bunele moravuri”.

    În ceea ce prive?te datele biometrice la care se refer? Regulamentul nr.2252/2004 al C.E. ?i actele normative interne ar?t?m faptul c? prin introducerea amprentelor digitale reprezint? f?r? nici o îndoial? o înc?lcare a dreptului la via?? intim?, drept reglementat atât de Carta Drepturilor Fundamentale (art.7) ?i de Conven?ia European? a Drepturilor Omului (art.8) cât ?i de Constitu?ia României (art.26).

    Este de remarcat c? jurispruden?a Cur?ii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) condamn? în mod clar re?inerea amprentelor digitale f?r? temei juridic.

    Astfel, într-un proces intentat de doi cet??eni britanici statului Marii Britanii la CEDO, Marea Camer? a concluzionat la 28 februarie 2008 c? : „re?inerea de mostre de celule ?i a profilului ADN încalc? dreptul la via?? privat?, stipulat în Articolul 8 § 1 al Conven?iei Drepturilor Omului. Curtea consider? c? amprentele digitale con?in informa?ii unice despre persoan? ?i re?inerea lor f?r? consim??mântul persoanei nu poate fi privit? ca neutr? sau insignifiant?. Re?inerea amprentelor digitale poate a?adar, în sine, s? cauzeze importante îngrijor?ri privind via?a privat? ?i, în consecin??, constituie o interferen?? cu dreptul de a respecta via?a privat?.”

    C. Dreptul la libertatea con?tiin?ei :

    Art. 29 alin. 1 din Constitu?ia României prevede c?:

    „Libertatea gândirii ?i a opiniilor, precum ?i libertatea credin?elor religioase nu pot fi îngr?dite sub nici o form?. Nimeni nu poate fi constrâns s? adopte o opinie ori s? adere la o credin?? religioas?, contrare convingerilor sale”.

    De asemenea ?i art.9 din C.E.D.O. prevede dispozi?ii similare.

    O garan?ie fundamental? o ofer? ?i Carta Drepturilor Fundamentale a U.E. prin art. 10 intitulat libertatea de gândire, de con?tiin?a ?i de religie, care la alineatul 2 prevede: „Dreptul la obiec?ie pe motive de con?tiin?? este recunoscut in conformitate cu legile interne care reglementeaz? exercitarea acestui drept”.

    Prin intrarea în vigoare a acestor acte normative s-a înc?lcat art.10 din Carta Drepturilor Fundamentale a U.E. în sensul c? aceste acte normative nu prev?d posibilitatea de a formula obiec?iuni pe motive de con?tiin?? împotriva introducerii pa?apoartelor cu date biometrice.

    D. Prezum?ia de nevinov??ie consacrat? de art.6 al C.E.D.O. ?i art. 23 alin.11 din Constitu?ie. Prin intrarea în vigoare a acestor acte normative cu privire la introducerea actelor electronice, ce includ amprentarea persoanelor, se aduce atingere grav? principiului prezumþiei de nevinovãþie.

    E. Dreptul la demnitate al fiin?ei umane.

    Este un drept fundamental al fiin?ei umane consacrat de Declara?ia Universal? a Drepturilor Omului în art. 1 care prevede c? “toate fiin?ele umane se nasc libere ?i egale în demnitate ?i în drepturi”.

    Dreptul la demnitate fiind un drept legat de persoana uman? este un drept absolut ?i, pe cale de consecin??, nu poate fi restrâns sau înc?lcat de nici o prevedere na?ionala sau european?.

    Acest drept este atât de important incât a fost reglementat chiar în art. 1 in D.U.D.O..

    De asemenea este reglementat ?i de art. 10 din Pactul Interna?ional cu privire la drepturile civile ?i politice. Dreptul la demnitate a fiintei umane libere, aflat? în libertate rezult? din interpretarea per a contrario a art. 10 men?ionat anterior.

    F. Dreptul la libera circula?ie: Protocolul 4 al.2 din C.E.D.O. ?i art.25 din Constitu?ia României : „(1) Dreptul la libera circula?ie, în ?ar? ?i în str?in?tate, este garantat.

    (2) Fiec?rui cet??ean îi este asigurat dreptul de a-si stabili domiciliul sau re?edin?a în orice localitate din ?ar?, de a emigra, precum ?i de a reveni în ?ar?”.

    În acest sens, consider?m c? acest drept este înc?lcat prin faptul c? transferul datelor biometrice prin intermediul dispozitivelor digitale pe m?sur? ce persoanele c?l?toresc de-a lungul grani?elor permite ??rilor s? scaneze, s? acumuleze ?i s? gestioneze informa?ii personale f?r? a se respecta libert??ile cet??ene?ti ?i dreptul la via?a privat?.

    G. Protec?ia datelor cu caracter personal:

    Art. 8 din Carta drepturilor fundamentale U.E.:

    „ 1. Orice persoan? are dreptul la protec?ia datelor cu caracter personal care o privesc.

    4.Aceste date trebuie tratate în mod loial, în scopuri precise ?i pe baza consim??mântului persoanei interesate sau în temeiul unui alt motiv legitim prev?zut de lege. Orice persoan? are drept de acces la datele colectate care o privesc ?i s? ob?in? rectificarea acestora.

    5.Respectarea acestor reguli se supune controlului unei autorit??i independente”.

    6. Solu?ii juridice în vederea suspend?rii ?i / sau anul?rii acestor acte normative:

    A. Ac?iunea în anulare în temeiul Legii nr.554/2004 privind contenciosul administrativ.

    Aceasta poate fi formulat? de orice persoan? interesat?, fizic? sau juridic?, care a fost v?t?mat? într-un drept sau interes legitim prin prevederile acestor acte normative.

    Ac?iunea în anulare se introduce la Curtea de Apel Bucure?ti precedat? de procedura plângerii prealabile adresate organului administrativ emitent, în cazul nostru Guvernul României, în vederea revoc?rii acestor acte normative.

    R?spunsul negativ sau lipsa r?spunsului în termenul legal atrage automat posibilitatea de a se formula ac?iunea în anulare la instan?a judec?toreasc? competent?.

    Plângerea prealabil? poate fi formulat? oricând, în cazul de fa?? fiind vorba de acte administrative normative.

    În situa?ia în care se contest? o Ordonan?? de Urgen??, plângerea prealabil? este facultativ?, iar în cazul în care se atac? o Hot?râre de Guvern, plângerea prealabil? este obligatorie.

    Pe cale de consecin??, legiuitorul nu prevede un termen de introducere atât pentru plângerea prealabil? cât ?i pentru ac?iunea în anulare.

    În cadrul ac?iunii în anulare, pân? la solu?ionarea definitiv? a cauzei, se poate solicita suspendarea execut?rii actului atacat.

    B. Regulamentul 2252/2004 al C.E. care a stat la baza emiterii actelor normative interne poate fi contestat în sensul c? standardele minime de securitate pentru pa?apoartele biometrice ar trebui s? nu aib? un caracter obligatoriu, ci facultativ.

    Dreptului intern în materie de justi?ie ?i afaceri nu i se poate impune solu?ia cu caracter de recomandare ca fiind obligatorie.

    Astfel, ar trebui s? lu?m exemplul Poloniei care a contestat acest Regulament în fa?a Cur?ii Europene de Justi?ie, în sensul c? a invocat ca argument faptul c? pa?apoartele biometrice s? nu fie emise sau s? fie emise doar în condi?iile respect?rii dreptului la obiec?ii pe motive de libertate de gândire, con?tiin?? ?i religie. Acest drept este consacrat de art.9 din Conven?ia European? a Drepturilor Omului.

    Noi consider?m c? pa?apoartele biometrice reprezint? o problem? care vizeaz? în primul rând drepturile omului, mai ales a acelordrepturi care ?in de libertatea persoanei umane (protec?ia datelor personale, obiec?ia de con?tiin??, dreptul la intimitate).

    Ar trebui s? lu?m exemplul altor state membre U.E. care au fost mult mai precaute decât România în sensul c? au acordat prioritate fa?? de legisla?ia intern? a reglement?rilor U.E. numai dup? ce instan?ele constitu?ionale na?ionale au verificat în prealabil compatibilitatea între aceste reglement?ri ?i Constitu?ia na?ional? respectiv?.

    Aceast? lacun? legislativ? din dreptul nostru intern ar trebui modificat? în sensul introducerii în Constitu?ie a unui articol privitor la verificarea în prealabil a compatibilit??ii reglement?rilor comunitare cu dreptul intern astfel putându-se ajunge din punct de vedere constitu?ional la nivelul Poloniei ?i a altor state cu prevederi similare sub acest aspect.

    În momentul intr?rii în vigoare a Tratatului de la Lisabona, tratat care d? for?? juridic? obligatorie Cartei Drepturilor Fundamentale, se poate contesta din punct de vedere juridic Regulamentul în cauz? pe baza principiilor reglementate în Cart?.

    În acest sens invoc?m faptul c? atât Curtea European? de Justi?ie cât ?i instan?ele na?ionale din statele membre U.E. ?i-au întemeiat unele decizii pe prevederile Cartei Drepturilor Fundamentale ale Omului.

    Î In consecin??, contestarea Regulamentului pe motiv de incompatibilitate a acestuia cu prevederile Cartei ar putea fi invocat? într-o eventual? contesta?ie a acestui Regulament în fa?a instan?elor na?ionale competente.

    7. Riscul seculariz?rii fortate

    Progresul continuu al seculariz?rii risc? s? afecteze profund societatea de ast?zi care se las? ghidat?, în mod arbitrar, de ?tiin?? si tehnologie, f?r? a-?i imagina vreodat? pericolul la care este supus? ?i f?r? a analiza efectele pe termen mediu ?i lung ale celor mai noi descoperiri ?i aplica?ii moderne, cum este ?i problema supus? în zilele acestea dezbaterii Sfântului Sinod, dezbatere care, din vina Guvernului precedent, lipseste cu desavarsire in societatea romaneasca.

    CONCLUZIE

    Având în vedere faptul c? implementarea în România a actelor de identitate cu elemente biometrice a fost dispus? printr-o Hotarare contrara normelor legale în materia tehnicii legislative, f?r? a fi supus? dezbaterii publice o astfel de ini?iativ? ?i f?r? ca societatea civila si Biserica prin reprezentan?ii ei legali s?-?i poat? expune punctul de vedere oficial, consider?m c? se impune reanalizarea întregului proces de implemetare prin evaluarea tuturor riscurilor pe care introducerea unor astfel de acte le-ar avea asupra libert??ii ?i demnit??ii persoanei, astfel cum acestea au fost descrise pe larg în cuprinsul acestui material.

    Avand in vedere trecutul totalitarist al Romaniei si invatamintele pe care trebuie sa le tragem din aceasta incercare grea a istoriei tarii noastre, consideram ca o astfel de insemnare electronica a populatiei, dupa modelul aplicat vitelor sau detinutilor din lagarele de concentrare naziste si bolsevice, este sub demnitatea umana si risca sa arunce societatea actuala intr-un nou tip de dictatura.

    Va rugam asadar sa analizati atat Dvs cat si Comisia Juridica si cea pentru Drepturile Omului cererea noastra si sa dispuneti in consecinta, in vederea apararii drepturilor recastigate prin jertfele din decembrie 1989, care au dovedit ca poporul roman este gata de sacrificiu pentru a-si obtine libertatea si demnitatea.

    Actiunea Pentru Educatie si Libertate

    25 Februarie 2009

    Pentru Conformitate,

    Victor Roncea

  61. Bogdan SBG said

    am February 25 2009 @ 5:23 pm

    eu sunt PRO biometrie si ma ofer si cobai pt experimentele stiintei moderne. as fi dispus sa mi se implanteze cipuri sau organe artificiale sa traiesc mai mult.

    la urma urmei, ar fi misto sa vad cum TREC imbecilii si se nasc altii cu aceleasi radacini.

    PS: viitorul apartine stiintei si ne vom conforma fie ca vrem sau nu

  62. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 5:23 pm

    dle roncea, e adevarat ca ati luat bacalaureatul la 30 de ani la seral la ciorograla?

  63. Stiri said

    am February 25 2009 @ 5:25 pm

    uitati aici o posibila explicatie a impunerii pasapoartelor biometrice: http://video.google.com/videoplay?docid=-594683847743189197 Zeitgeist, The Movie

    poate fi un pas premergator cip-ului :)

  64. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 5:31 pm

    ar fi si mai interesant filmul acela, zeiglist, daca ar fi bazat pe surse clare, pe dovezi, pe afirmatii argumentate, pe lucruri corecte…

  65. des said

    am February 25 2009 @ 5:35 pm

    @ sfaturi nunta : este bazat pe articole din ziare, emisiuni de la tv , declaratii de presa, declaratii oficiale

    desigur …SUNT CONSPIRATII NU ?

    noapte buna si retine : somnul natiunii naste monstrii

    oricum te-am observat, esti depasita total

    adio

  66. SERCKUwd said

    am February 25 2009 @ 5:36 pm

    bai sfaturi…nu-ti mai face mai nene reclama !! iti faci reclama gratis si numai tampenii debitezi!!!!!!!!

    esti penibila

  67. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 5:48 pm

    Pe Internet gasesti filme cu dovezi “din ziare, emisiuni de la tv etc.” despre orice aberatie: extraterestrii, farfurii zburatoare, vichingi veniti din istorie, pirati, caini care vorbesc etc. Daca ramanem la surse fictive, atunci putem legitima orice aberatie!

  68. viking86 said

    am February 25 2009 @ 5:51 pm

    da bine

    ramai cu homosexualii si ciudatii tai

    cand o sa va fie greu si o sa-ti amintesti de “aberatiile” alea sa nu te plangi, ca sunteti toti destepti si le stiti pe toate..adica nu stiti nimic

    asa ca plateste taxe, impozite, vezi-ti de treaba ta si cam atat

    aaa da, nu-ti mai face reclama GRATIS pe blogul astora ! nu e frumos la valoarea ta !

  69. sfaturi nunta said

    am February 25 2009 @ 5:54 pm

    imi fac reclama pe blogul lui iulian, cel mai mare spamer din romania, deci e ok, folosesc metodele lui

  70. someone said

    am February 25 2009 @ 5:56 pm

    Intotdeauna cei cu creier vor fi mai putini, asa ca sa nu va mire cum ne-nconjoara prostia si credulitatea asta oarba si dorinta de-a fi neaparat in pas cu moda si cu secolul XXI…
    Oricum, slava Domnului, ca inca nu suntem pierduti desi nu ma indoiesc de faptul ca imbecilii vor izbavi pe lumea asta, noroc ca exista ceva pe dincolo de moarte, macar acolo sa se cearna dobitocii de oamenii cu capul pe umeri.
    Intre timp, vorba cuiva de mai sus, luati-va de manutza voi aia deschisi la toate, chiar si la cap…(prin deschiatura aia cred ca au fugit neuronii) si sa de-a Dumnezeu sa aveti copii homosexuali, si daca nu homosexuali, macar niste “emoneli” cu lama la lanticul de la gat.
    Felicitari celor care inca nu sunt contaminati si inteleg ce se ascunde in spatele acestei noi ordini mondiale spre care ne indreptam din pacate cu totii.

  71. admin said

    am February 25 2009 @ 5:56 pm

    sfaturi nunta (IP: 85.121.182.12 , mail.montero.ro

    CATRE MONTERO : multumim de factul ca oamenii vostri scriu asemenea lucruri

    aici se opreste totul

  72. Iata ce fac angajatii MONTERO said

    am February 25 2009 @ 6:01 pm

    New comment on your post #23026 “Senatul NU a votat legea privind pasapoartele biometrice”
    Author : sfaturi nunta (IP: 85.121.182.12 , mail.montero.ro)
    E-mail : daniea@gmail.com
    URL : http://www.eventmakers.ro
    Whois : http://ws.arin.net/cgi-bin/whois.pl?queryinput=85.121.182.12
    Comment:
    imi fac reclama pe blogul lui iulian, cel mai mare spamer din romania, deci e ok, folosesc metodele lui

    You can see all comments on this post here:
    http://www.urbaniulian.ro/2009/02/25/senatul-nu-a-votat-legea-privind-pasapoartele-biometrice/#comments

  73. Lorelei said

    am February 25 2009 @ 6:03 pm

    CETATENII ROMANI, chiar daca sunt si cetateni europeni, trebuie sa aiba LIBERTATEA DE A ALEGE.

    Persoanele care solicita eliberarea unui pasaport trebuie sa aiba posibilitatea sa-si exprime optiunea:
    – fie pentru un pasaport obisnuit,
    – fie pentru unul cu elemente electronice de identificare.
    In general, orice persoana care solicita eliberarea unei carti de identitate sau orice alt document (permis de conducere auto) trebuie sa aiba posibilitatea sa-si exprime optiunea:
    – fie pentru un document obisnuit,
    – fie pentru unul cu elemente electronice de identificare.

  74. Freddie said

    am February 25 2009 @ 6:09 pm

    @florin
    Pai hai sa nu ne mai consideram nevinovati pana la proba contrarie, propun ca fiecare sa stea cate o saptamana la puscarie asa de “acomodare” ca na, ce sa-i faci, ne place sa speculam drepturi fundamentale dupa cum zici tu.
    Afla ca nu toti romanii sunt masochisti, nu ne place sa fim umiliti si pedepsiti pentru lucruri pe care nu le-am face niciodata. Daca UNII (adica o mica parte din cetatenii romani din care o si mai mica parte sunt de etnie romana) omoara, fura, violeaza, etc. nu inseamna ca TOTI facem asta. Nu vad de ce EU as fi vinovat pentru ce fac EI si mai mult decat atat sa fiu tratat ca atare, adica amprentat si memorat intr-o baza de date.

    In ceea ce priveste datele biometrice am doua lucruri de spus. In primul rand pasapoartele, cartile de identitate etc. trebuie sa contina o simpla descriere a persoanei, pe cand datele biometrice pot fi folosite pentru urmarirea mai usoara a persoanei respective. Iar in al doilea rand se poate observa aceasta tendinta a statelor de a “cunoaste” cetatenii prin adunarea a cat mai multor informatii despre ei, in care colectarea datelor biometrice ar fi unul din pasi. Aceasta “cunoastere” a cetatenilor va atinge apogeul atunci cand vor fi cu totii monitorizati, ajungandu-se la a defini persoana ca “un snop de amanunte”, ca o suma a ceea ce mananca, cu ce se imbraca, pe unde se plimba, ce zice, ce face, etc. suma care ar exclude de fapt persoana propriu-zisa, transformand-o in ceva cuantificabil si dispensabil. Probabil am uitat ca pasaportul, de exemplu, doar atesta identitatea noastra, nimic mai mult.

  75. Eugen said

    am February 25 2009 @ 6:11 pm

    Normal ca il ataca pe dl. Urban ca nu le convine ca se opune smenarilor care vor sa ne controleze viata.
    Montero este o firma de escroci care se imbogatesc din vanzarea de medicamente nocive la preturi exorbitante

  76. Sorin said

    am February 25 2009 @ 6:15 pm

    rusine Montero ! ce nesimtire !

  77. freeman said

    am February 25 2009 @ 6:21 pm

    Salutari tuturor, daca doriti sa fiti inventariati, clasati ca niste VITE, sau ca niste MARFURI, fiti de acord cu pasapoartele biomtrice. Oricum urmatorul pas dupa aceea va fi IMPLANTUL. Iar IMPLANTUL inseamna CONTROL TOTAL asupra individului. IN CONSECINTA nu e o problema de Sinod sau de altceva, e o problema de LIBERTATE, e o problema de VIATA. Multumesc

  78. NU c?tu?elor electronice! » Blog Archive » Senatul NU a votat legea privind pasapoartele biometrice said

    am February 25 2009 @ 6:28 pm

    […] >> CITESTE TOATA STIREA […]

  79. Radianu Mihai said

    am February 25 2009 @ 7:19 pm

    o tampenie mai mare ca nevotarea unei decizii la care oricum suntem obligati sa subscriem,mai devreme sau mai tarziu!
    toata omenirea se indreapta spre cibernetizare si globalizare!
    biserica sa-si vada de ale ei si sa-si dea afara popii colaboratori
    cu fosta securitate,apoi sa se preocupe de altele!
    in urmatorii ani,si nu neaaparat ca sa fim urmariti,vom purta noi insine cate un cip cu datele necesare in cazul identificarii,dar mai
    ales pentru ajutorul pe care medicii l-ar putea primi citind acest
    cip cu datele atat de necesare in cazul unui accident,cand istoricul
    medical al unui pacient ii poate salva viata (uneori cateva secunde
    pot face diferenta intre viata si moarte)1

  80. Freddie said

    am February 25 2009 @ 7:24 pm

    @Radianu Mihai
    Nu ar fi necesar o simpla cautare a numelui in baza de date pentru a vedea istoricul medical… e chiar necesar cip-ul?

  81. Othelo said

    am February 25 2009 @ 7:35 pm

    In general evit sa judec oamenii si sa ma angajez in discutii sterile care se indeparteaza de subiect, dar sper, pentru viitorul nostru, sa nu mai fie multi ca Dani “sfaturi nunta” Montero in tara asta, ca se duce totul de rapa cu siguranta.
    Poto sa fii de acord sau nu cu ceva, dar atunci combate cu argumente documentate daca se popate sau bazate pe un rationament care sta in picioare. Cred ca nu stie cum arata o carte de la distanta. Carte fiind (asta pentru Dani) chestia aia de hartie din care se citeste. Si sigur n-a mers la scoala de la 7 ani. Clona ideala pentru elita mondiala.
    Era clar ca avea si un interes personal in chestia asta, dar nu credeam ca la Montero unul dintre criterii este coeficientul IQ sub 50.
    Avea dreptate Einstein: “In lumea aceasta doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia. Desi, daca stau bine sa ma gandesc, asupra Universului am unele retineri”.
    Intr-adevar, cocktail-ul dintre proasta crestere si prostie este cel mai periculos. Nu are leac. Este poate singurul care nu da loc de speranta pentru persoana respectiva.

  82. sandu said

    am February 25 2009 @ 7:39 pm

    Eu sunt preocupat si de:
    – dezastrul din sistemul sanitar, unde se intampla atatea nenorociri;
    – reducerea cu 40% a veniturilor medicilor de familie si decizia multora din ei de a pleca in franta pe 5000 de euro;
    – coruptia din justitie, ca a ajuns sa fie taiere de vene daca ajungi pe mana judecatorilor romani;
    – isteria din traficul din Bucuresti, unde parca toata lumea a inebunit de tot;
    – jalea din invatamantul romanesc, unde fara meditatii (bani negri la profesori) nu faci nimic, iar cand absolvi iti gasesti foarte greu de lucru pentru ca ai invatat multe porcarii inutile si nefolositoare in lumea reala;
    – inexistenta unor drumuri calumea;
    – lipsa de blocuri pentru tineri, unde sa isi intemeieze familii;
    – poluarea;
    – taierea de copaci in dementa si distrugerea spatiilor verzi;
    – birocratia infernala de la stat, unde iti ia luni intregi sa obtii un document si esti tratat ca un prost;
    – imposibilitatea de a lucra la stat daca nu ai pile sau bani de spaga;
    – mica coruptie generalizata, inclusiv in randul bisericii.

    Lucrurile astea nu intereseaza pe nimeni? Nu se preocupa nimeni de ele? Daca reusim sa scapam de pasapoarte cu cip, se rezolva de la sine toate punctele de mai sus? Mai avem pe cine si pe ce sa dam vina pentru ele?

    Va multumesc si scuze pentru timpul consumat.

  83. Othelo said

    am February 25 2009 @ 8:18 pm

    Miha, ai mare dreptate in legatura cu libertatea.
    Este cel mai important lucru din viata unui om. Cand ai pierdut-o in totalitate, nu mai reprezinti nimic. Pentru ca ce mai ramane este doar amagire si suferinta.

  84. Simona V. said

    am February 25 2009 @ 11:20 pm

    Prefer ca fiul meu sa fie homosexual decat un idiot incuiat la minte ca majoritatea de pe acest forum. Homosexualitatea nu e o boala, si singurul lucru care m-ar intrista ar fi ca ar trebui sa aiba de-a face cu scursorile ca voi, care nu au o viata proprie si incearca sa le conduca pe ale altora.

    Va cramponati de niste cutii in care va duceti vietile mizerabile, si tot ce iese din aceste tipare vi se pare revoltator, doar pentru ca stiti ca sunteti prea marunti, prea mediocri pentru a iesi voi insiva din ele. Sunteti niste oi, incapabile sa emiteti un singur gand propriu, si asta veti ramane toata viata.

    Astept injuraturile.

  85. sarcofag said

    am February 25 2009 @ 11:26 pm

    mars in mortii tai de aici jegoaso

    chiar asa sa ai : copii homosexuali sa vezi cu e, insa la cat de dusa si spalata pe creier esti probabil o sa-ti placa ideea !

    javro ce esti !

  86. JULA said

    am February 25 2009 @ 11:27 pm

    @ Simona V. – tu esti o distrusa pe viata ! si inca una care are idei despre care habar nu ai

    facem pariu ca nu ai copii tampito ? altfel nu ai vorbi asa

    distrus-o!!!!!!!!

  87. SORINAKE said

    am February 25 2009 @ 11:30 pm

    bine zis NIX :

    daca nu era mata si tactu tu nu erai si nici simona ta iubita civilizatilor ! apropos : sa-ti iei iubit si sa faceti copii in eprubete, ca sa o sa fi fericit

    eu insa nu voi baga in seama aceste specimene pentru ca orice vor zice ei, nu ma vor converti la religia lor de libertate reprezentata prin homosexualitate si alte porcarii

    se vede ca oamenii “atata pot” , deci oricum nu ai cu cine vorbi

    bravo domnule Urban si senatului pentru acest refuz de a vota legea !

    pa

    ———————-

    SORINAKE

  88. marius said

    am February 25 2009 @ 11:46 pm

    Mai sunteti prosti , cum dracu sa se mai introduca si actele astea barometrice.
    Oricum se stie si cand stai pe buda, suntem chiar atat de idioti incat lasa sa fim controlati de tot
    Dumnezeu a lasat ca fiecare om sa fie liber, nu sa fim sclavi ceea ce urmeaza sa se intample
    opriti-va odata ce naiba

  89. UnOrtodox said

    am February 26 2009 @ 12:25 am

    Ma bucur nespus ca nu s-a votat aceasta lege anti-om si anti-crestini. Numai cei neinformati sau spalati la creier de media pot crede ca cipurile RFID si biometria sunt un bine si o sporire a sigurantei datelor.
    Oricine poate scana datele de pe cip-uri cu o aparatura simpla! Cautati pe youtube, sunt sute de clipuri anti-biometrie si RFID, cu documentari excelente.
    Eu, ca si crestin ortodox, vreau sa pot alege a NU folosi acest tip de tehnologie invaziva asupra libertatii date mie de Hristos. Nu vreau sa fiu amprentat ca un criminal, cand in viata mea n-am avut nici o amenda pe RATB. Si nici nu vreau sa imi impuna 27 de indivizi corupti de la Bruxelles total straini de cultura si problemele Romaniei, cum sa traiesc si ce sa consider ca e corect sau nu. Europa nu e un stat.
    Domnule Urban Iulian, ma bucur ca mai exista senatori care se intereseaza de binele cetateanului inainte de castigurile personale sau ale grupurilor care vor sa distruga tara.

    Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti.

  90. constantin said

    am February 26 2009 @ 12:56 am

    Sfantul Sinod al Bisericii Elene a emis circulara nr. 2626 din 7 aprilie 1997 adresata “Catre cinstitul Popor ortodox grec”, cu titlul: “Acordul Schengen si legea pentru protectia persoanei la prelucrarea datelor cu caracter personal”. Aceasta circulara a fost citita in toate bisericile Greciei, in Duminica Ortodoxiei din 1997 si apoi publicata in buletinul Biroului Tipografiei Sfantului Sinod “Pros ton lao” (Catre Popor), nr. 21 din aprilie 1997.

    Acordul Schengen si legea pentru “protectia persoanei la prelucrarea datelor cu caracter personal”
    circulara nr. 2626/7 aprilie 1997
    lubitii nostri fii intru Domnul, har voua de la Domnul Dumnezeu Atottiitorul.

    Sfantul Sinod al Bisericii Greciei, motivat de cele cate s-au scris, s-au auzit si s-au petrecut de curand din pricina ingrijorarii cauzate de Acordul Schengen si de votarea legii “Pentru protectia persoanei la prelucrarea datelor cu caracter personal”, studiind tema si avand in vedere cuvintele Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos “dati Cezarului cele ce sunt ale Cezarului si lui Dumnezeu cele ce sunt ale lui Dumnezeu”, adresandu-se credinciosilor sai fii, remarca urmatoarele:

    1. Dand “Cezarului cele ale Cezarului”, Sfantul Sinod si impreuna cu dansul, orice crestin constient recunoaste ca temele Politicii externe si ale protectiei interne de care depind bunastarea poporului nostru in viata lui pamanteasca sunt reglementate de catre conducerea politica a statului, care da socoteala in fata poporului si are obligatia de a se lupta pentru libertatile acestuia, pentru drepturile si progresul sau.

    In paralel insa, Sfantul Sinod, dar impreuna cu dansul orice cetatean elen are, potrivit Constitutiei, dreptul de a se interesa de exactitatea respectarii drepturilor private si a celor obstesti garantate constitutional. Astfel, Sfantul Sinod, cu convingerea ca orice formulari oficiale pe o tema necunoscuta pana acum, (… precum este asa-numita “indosariere electronica”), nu sunt cu putinta a acoperi toate datele necunoscute ale chestiunii, face apel catre Guvern si, in general, catre conducerea politica a tarii noastre, de a lua in vedere, in cadrul competentei si al responsabilitatii sale, orice explicatii legate de aceasta tema. Iar in continuare sa se ingrijeasca de o cat mai buna cu putinta protectie a persoanei fata de “prelucrarea datelor cu caracter personal” prin proceduri legislative constitutionale si sa aduca amendamentele-imbunatatirile cerute la recent votata lege.

    Pe tema lui antihrist si a pecetluirii

    1. Sfantul Sinod doreste a remarca insa ca, odata cu Acordul Schengen si cu respectiva lege, a revenit in actualitate tema lui antihrist si a semnului sau, despre care ne vorbeste Sfanta Carte a Apocalipsei.

    Pe tema aceasta, deoarece are legatura directa cu credinta crestina si cu mantuirea omului, Sfantul Sinod este indreptatit sa declare catre toate forurile punctele sale de vedere, dand “lui Dumnezeu cele ale lui Dumnezeu”. Asadar, cu tristete remarcam ca progresul civilizatiei in domeniul aplicatiilor electronice este legat, din pacate, de numarul 666 care este utilizat drept cod numeric principal in tehnologia respectiva. Acest numar este limpede mentionat in Sfanta Carte a Apocalipsei ca fiind numarul lui antihrist. Despre insemnatatea acestui numar s-au scris si s-au auzit multe opinii.

    Biserica noastra primeste invatatura cum ca Pecetea lui Hristos nu este un oarecare simbol exterior care se poate impune oamenilor prin forta si prin tiranie, ci este Harul Sfantului Duh, pogorat prin Sfintele Taine aie Botezului si Mirungerii numite “peceti ale lui Hristos”, “o pecete adevarata, luminata de Duhul”, spune Sfantul Simeon Noul Teolog. Si pecetea lui Hristos o are si o pastreaza cel care marturiseste ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu care a venit in lume in trup si s-a facut om pentru mantuirea noastra. Iar o pecete care se impune cu forta si in mod tiranic nu este in stare a face nelucratoare puterea lui Hristos.

    In acelasi fel, pecetea lui antihrist, despre care vorbeste Apocalipsa, nu este un simbol extern, care se poate impune cu forta, peste voia si impotrivirea omului, ci este despartirea voluntara de viata harului Sfantului Duh prin lepadarea nesilita a credintei ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu si Mantuitorul lumii. Pe aceasta tema s-au scris insemnate studii de catre sfintii clerici si intelepti dascali de teologie.

    Numarul 666

    Insa numarul 666, potrivit celor mentionate despre el in Apocalipsa, este consfintit ca numar al lui antihrist si, prin urmare, nu este cu putinta ca un crestin sa nu fie interesat de introducerea intentionata si sistematica a acestui numar in viata sa. Si indeosebi, in viata poporului elen care este aproape in totalitate crestin si ortodox, indiferent cat de constient isi traieste fiecare om credinta.

    Desigur, este posibil si ca numarul 666 sa fie un numar fara nici o importanta spirituala, asa cum este cand apare in numerotarea filelor unei carti cu multe pagini, sau un numar dintr-o ordine de inmatriculare. Insa ni se pare ciudat si contradictoriu, pe de o parte, ca tara noastra sa aiba mandria pecetei lui Hristos, a credintei in Hristos si in Sfanta Treime, in numele careia s-a votat si s-a consacrat Constitutia sa, si a Sfintei Cruci care impodobeste literalmente drapelul nostru, iar pe de alta parte sa acceptam ca norma de stat o situatie sociala care permite sa votam legi (pe orice tema si, mai mult, pe o tema care are o legatura directa cu omul, cu credinta lui in Hristos si cu constiinta lui) in care sa fie introduse subtil practici care presupun conformarea statului elen la sistemul electronic al carui element de baza va fi codul numeric 666. Nu constituie aceasta un dispret al cuvantului lui Dumnezeu? Nu este provocare si scandal pentru poporul nostru crestin ortodox?

    Prevedem ca protestele pe aceasta tema vor fi numeroase. Si, din pacate, vor fi directionate de catre cercuri care nu este cu putinta a fi supuse controlului Bisericii.

    Sa nu fie acceptat

    Pentru aceasta, Sfantul Sinod se adreseaza Guvernului si lumii politice a tarii noastre, si considera potrivit:

    a. A nu fi acceptat drept cod numeric al sistemelor electronice de stat pentru protectia persoanei numarul 666. A se face respectate si a se aplica la acest punct repetatele asigurari oficiale ale factorilor de conducere din diferite perioade de guvernare.

    b. Sa se faca o interventie la conducerea tarilor membre ale Uniunii Europene in care, chiar daca unele state s-au declarat “laice”, exista insa si tari crestine, cu politica crestina, si sa se ceara oficiat inlocuirea numarului 666 in sistemul electronic central al Uniunii Europene cu un oricare alt cod numeric. Cu un atat de mare progres al electronicii, oare nu e posibil sa inlocuiesti un cod numeric?

    c. Sub nici un motiv sa nu se aplice drept cod numeric numarul 666 in noul sistem de identitate al tarii noastre, iar apartenenta religioasa sa fie specificata obligatoriu intre elementele inscrise pe noul tip de buletin.

    Daca se insista in aplicarea legii, nu se va naste oare opinia cum ca folosirea acestui numar nu este intamplatoare? Si ca in spatele acestei utilizari se ascunde ceva suspect?

    Dam slava lui Dumnezeu pentru progresul civilizatiei, pentru toate darurile lui Dumnezeu catre poporul nostru ortodox. Dam slava lui Dumnezeu deoarece tara noastra este guvernata democratic iar libertatile si drepturile fiecarui individ sunt protejate de Constitutia tarii si de acordurile internationale pana intr-atat incat sa fie respectate si considerate inviolabile chiar si drepturile individuale ale unor minoritati “contrar constiintei”, fie si daca acestea vin in vadita contradictie cu interesele majoritatii.

    Exprimam convingerea ca poporul nostru va primi cu bunavointa mesajul duhovnicesc si ca, in consecinta, conducerea politica responsabila va face tot ce este mai bine pentru a nu provoca unei parti a poporului nostru ortodox, daca nu chiar intregii natiuni, contradictii de constiinta.

    Dupa toate cele spuse si avand in vedere zilele Mantuitoarelor Patimi si ale Invierii din morti a Mantuitorului Hristos, dorim intregului popor ortodox grec a ajunge cu intelepciune Sfintele Pasti, daruindu-i binecuvantarea parinteasca a Bisericii si chemand asupra tuturor Harul lui Dumnezeu si netarmurita Sa mila.

    Semneaza Presedintele Sfantului Sinod, Arhiepiscopul Greciei, Serafim, urmat de semnaturile membrilor Sfantului Sinod.

  91. Clau said

    am February 26 2009 @ 3:24 am

    Doamne ajuta! Haideti sa ne rugam mai mult Bunului Dumnezeu si totul o sa fie bine. Jignirile, certurile, injuraturile nu aduc decat pedeapsa asupra noastra. Bunul Dumnezeu sa ne pazeasca de tot satanismul care va veni in numele Pacii mondiale si de ecumenism.

  92. ropi said

    am February 26 2009 @ 7:30 am

    Inca o data dam dreptate austricilor care ne-au spus ca suntem un popor de tampiti. Daca noi credem ca prin comentarii de 2 lei vom putea opri mesrsul istoriei si dezvoltarea informationala a societatii viitoare chiar ca suntem tampiti.
    Au ajuns popii sa se ingrijoreze de soarta democratiei si de pericolul aparitiei dictaturii in Romania prin introducerea cipurilor in pasapoarte. Penibil. Rolul bisericii este sa se ocupe de cele spirituale, de a ne imbogati spiritul prin credinta si nu sa se ocupe de cele lumesti. Pentru cele lumesti avem parlament, guvern, stat, etc. Ar fi de dorit ca biserica sa isi indeplineasca rolul pentru care istoria a creat-o si sa nu se amestec in treaba altora. Chestia cu 666 este ceam mai mare idiotenie. Chiar si Sfantul Sinod a recunosacut ca 666 este un numar ca oricare altul. In dezbaterile tv din sera trecuta reprezentantii bisericii au uitat de 666 spunand ca nu el este problema esentiala ci tendinta mondiala a francamsonilor si altora ca ei sa ne controleze, sa ne domine, sa ne cipuiasca si nu stiu ce sa ne mai faca. Te crucesti ce influenta au filmele decoamdata SF care se dau la tv. Daca aceasta va fi tendinta de evolutie a societatii viitoare asa se va intampla indiferent ce spun popii din Romania sau pasionatii filemlor SF. Discutia este lipsita de sens. In Europa circuli cu CI nu ai nevoie de pasport biometric. Daca vrei sa mergi in State ai nevoie de el. Alegera este a ta si nu a a ltora. Vrei sa mergin State, trebuie sa accepti conditiile americanilor. Nu le accepti, mergi in Europa cu CI. Simplu, nu???

  93. faqt said

    am February 26 2009 @ 8:01 am

    Multzumim, Constantin…

    E bine sa shtim ce gandesc ceilaltzi…
    E bine , cred eu, sa ne limitam la a combate opinii, nu persoane…
    Nici credintza nu se impune ; da’ nici nu-i normal ca opinia majoritatzii…ne/dez informate sa devina “lege” in domenii ce tzin de intimitatea persoanei…

    Dumnezeu exista; unii oameni traiesc cu aceasta certitudine…
    Big Brother… ca shi Lucifer, se manifesta… contra…

    “Retragerea in muntzi”… solutzie?
    Da’ de ce nu va ducetzi , domniile voastre, in America (ori aiurea…)??? Luatzi-va pashaport biometric, tatuatzi-va, implantatzi-va, statzi capra… avetzi , incontestabil , aceasta libertate…
    Da’… Va rugam sa nu va amestecatzi in treburi care nu va ating… deocamdata…
    Dincolo de stomac… shi de “sa traitzi bine”… mai e…

    Va doresc “mintea cea de pe urma”…

  94. faqt said

    am February 26 2009 @ 8:13 am

    PS….

    Oi… versus capre???

    Chiar daca “geniile” ne considera “proshti”…
    Dumnezeu ne mai ingaduie… Chiar sa shi gandim. Shi sa avem libertatea alegerilor…

    Curentul “modernist”… al celor ce se considera “educatzi” shi rushinatzi de postura ingrata de a fi roman … e, de fapt , tot un conformism… ; “vitzelul de aur” la care va inchinatzi… societatea lui “EU” liber absolut sa fac ce vreau, da’ in primul rand sa CONSUM, nu va va feri, dragilor, de marile intrebari, ori de THE END …

    “TOATE SE PLATESC!!!”… e o lectzie de kpitalism avant la lettre…

  95. diana said

    am February 26 2009 @ 8:26 am

    S? ne ajute Dumnezeu!

  96. constantin said

    am February 26 2009 @ 9:59 am

    Ropi ia aminte:
    Insa numarul 666, potrivit celor mentionate despre el in Apocalipsa, este consfintit ca numar al lui antihrist si, prin urmare, nu este cu putinta ca un crestin sa nu fie interesat de introducerea intentionata si sistematica a acestui numar in viata sa. Si indeosebi, in viata poporului elen care este aproape in totalitate crestin si ortodox, indiferent cat de constient isi traieste fiecare om credinta.

    Desigur, este posibil si ca numarul 666 sa fie un numar fara nici o importanta spirituala, asa cum este cand apare in numerotarea filelor unei carti cu multe pagini, sau un numar dintr-o ordine de inmatriculare.

  97. florin said

    am February 26 2009 @ 10:58 am

    1. Biserica promoveaza relatiile homosexuale. Este un lucru bine stiut ca in manastirile din Romania sunt multe cazuri de homosexualitate trecute cu vederea de BOR. Daca nu ati aflat, urmariti stirile de la ora 5.
    2. Cate crime sau violuri sunt comise de homosexualii de care va e atat de frica si cate de conationalii nostrii cu orientari “normale”? Din nou, de cate ori ati auzit la stirile de la ora 5 ca un homosexual a talharit/violat un batrana/o batrana si de cate ori ati auzit ca fratii vostrii credinciosi umilesc persoane mai slabe decat ei?
    3. Numai niste idioti pot crede ca daca ar vrea cineva sa le ataseze numarul 666 singura si cea mai simpla modalitate ar fi pasapoartele biometrice. Aveti carduri bancare? Acelasi sistem e folosit si acolo. Aveti telefoane mobile? La fel. Nu aveti? Dar iata ca folositi internetul. Ati ghicit, acelasi sistem. Indreptarea discutiei spre teme religioase e o incercare scarboasa de a devia de la adevaratele probleme ale biometriei: protectia datelor, securitatea solutiei, costurile enorme, etc.

    Rusine sa va fie!
    Va strigati peste tot credinta, dar nu uitati ca trufia si invidia sunt cele mai mari pacate!

  98. Sandel said

    am February 26 2009 @ 11:00 am

    florine du-te cu bulangii tai si lasa-ne pe noi, normalii in pace curule

    ia-ti rusinea si bag-o unde stii mai bine ciudatule si paranoicule

    pisamas pe natia matii de gay infect

  99. gelu tofan said

    am February 26 2009 @ 11:02 am

    E clar ca florin e cu astia gen bulache [bulangii, numiti pompos homosexuali ]

    Nu-l mai bagati in seama, va muri in propria zeama avand ganduri libere cu orificii masculine

    Dracu sa va ia de ciudati ! pacat de parintii vostri [care au fost barbat si femeie cum au zis unii ] si pacat ca ati ajuns sa-i faceti de ras

  100. florin said

    am February 26 2009 @ 1:07 pm

    si daca as fi? am venit eu sa va atac copiii? v-am injurat eu familia asa cum faceti voi? imi exprim parerea civilizat si iata ca niste animale, ca asta sunteti, dau replici suburbane.

    Domnilor administratori, din moment ce unii pot primi blocarea ip-ului si cenzura pe site, de ce permiteti astfel de mizerii:

    “Sandel said

    am February 26 2009 @ 11:00 am

    florine du-te cu bulangii tai si lasa-ne pe noi, normalii in pace curule

    ia-ti rusinea si bag-o unde stii mai bine ciudatule si paranoicule

    pisamas pe natia matii de gay infect”

    “gelu tofan said

    am February 26 2009 @ 11:02 am

    E clar ca florin e cu astia gen bulache [bulangii, numiti pompos homosexuali ]

    Nu-l mai bagati in seama, va muri in propria zeama avand ganduri libere cu orificii masculine

    Dracu sa va ia de ciudati ! pacat de parintii vostri [care au fost barbat si femeie cum au zis unii ] si pacat ca ati ajuns sa-i faceti de ras”

  101. Simona V. said

    am February 26 2009 @ 4:23 pm

    @florin: e foarte probabil ca administratorii site-ului sa fie cei care improasca cu insulte pe oricine nu e de acord cu articolele de aici. Vezi mai sus ce mi-a fost adresat pentru ca mi-am exprimat o parere diferita.

    Dl Urban nu e cu nimic diferit de toti politicienii, in sensul ca ii convine sa aiba sustinatori cat mai multi si cat mai prosti. Asa si-i educa, si nu admite sa existe alte pareri decat ale lui.

  102. admin said

    am February 26 2009 @ 4:29 pm

    @ Simona V. : multumim pentru acest atac si chiar te invit sa nu mai intri pe acest blog deoarece vezi peste tot conspiratii si atacuri, chiar daca nu realizezi ca gresesti extrem de mult

    intre timp o sa-ti spun atat : daca erau toti de acord cu tine era ok? atunci nu mai eram tot noi de vina nu ?

  103. florin said

    am February 26 2009 @ 4:47 pm

    ai dreptate, Simona.

    cat despre asa zisul “admin” e o diferenta mare intre a iti exprima civilizat parerea, ceea ce incercam noi sa facem si injuraturile ordinare pe care ni le adreseaza diversi indivizi. nu spune nimeni ca toata lumea trebuie sa fie de parerea noastra, dar trebuie mentinut un anumit nivel de civilizatie in replici.

    “pisamas pe natia matii de gay infect” si altele de acest fel nu au ce cauta pe nici un blog civilizat.

  104. florin said

    am February 26 2009 @ 4:48 pm

    PS: am uitat “pisamas pe natia matii de gay infect”…sunt inca de natie roman, mama la fel, deci nu inteleg ce vrei sa spui…este un auto-atac sau ?

  105. MARIUS A. said

    am February 26 2009 @ 4:53 pm

    DAR DE CE NU VA FACETI VOI MA BLOG-URI SI TOT INTRATI AICI DACA SUNTETI ASA DE VICTIME ? HAI LASATI-O NAIBII DE TREABA, NU SUPORTATI CRITICA SAU ALTII CARE AU PARERI DIFERITE ? ATUNCI LA REVEDERE SI N-AM CUVINTE DRAGILOR

    E UN BLOG UTIL SI CU INFORMATII CUPRINZATOARE, DECI NU VAD ROSTUL ATACURILOR TOT LA ADRESA ASTORA. PROBABIL DACA PUNEAU PE BLOGURILE LOR ALTE TAMPENII SI PUPAU CURURILE ALTORA NU MAI ERA NICIO PROBLEMA

    felicitari domnului Urban si echipei pentru ca lupta , cel putin pe mine m-au ajutat cu sfaturi si raspunsuri pe care nu le-am primit de la altii [sau le puteam primi insa ele costau ]

    la revedere

  106. florin said

    am February 26 2009 @ 4:58 pm

    critica o suportam, injuriile nu. in special la adresa familiei.
    iar indrumandu-ne spre un alt blog refuzi tocmai dialogul si acceptarea oamenilor cu pareri diferite cu care te falesti atat de mult pe acest site.
    de ce nu te duci tu sa injuri pe alt blog?

  107. MARIUS A. said

    am February 26 2009 @ 5:05 pm

    Florin eu nu te-am injurat..insa e clar, nu vrei sa intelegi ce spun

    nu am ce discuta cu tine, o tii pe a ta si cam atat;

    adio

  108. florin said

    am February 26 2009 @ 5:08 pm

    tu spui “E UN BLOG UTIL SI CU INFORMATII CUPRINZATOARE, DECI NU VAD ROSTUL ATACURILOR TOT LA ADRESA ASTORA.”

    ei spun:

    “Sandel said

    am February 26 2009 @ 11:00 am

    florine du-te cu bulangii tai si lasa-ne pe noi, normalii in pace curule

    ia-ti rusinea si bag-o unde stii mai bine ciudatule si paranoicule

    pisamas pe natia matii de gay infect”

    “gelu tofan said

    am February 26 2009 @ 11:02 am

    E clar ca florin e cu astia gen bulache [bulangii, numiti pompos homosexuali ]

    Nu-l mai bagati in seama, va muri in propria zeama avand ganduri libere cu orificii masculine

    Dracu sa va ia de ciudati ! pacat de parintii vostri [care au fost barbat si femeie cum au zis unii ] si pacat ca ati ajuns sa-i faceti de ras”

  109. CRISTACHE said

    am February 26 2009 @ 5:13 pm

    hai ma terminati , Mariuse !! gata ma , lasa-i sa scrie si sa critice , nu vezi ca tot vor ceva ?

    chiar incepe si se termina lumea cu florin si simona aia ?

    sunt alte lucruri mai importante decat sa vad atatea prostii debitate de unul si altul

    o mica observatie insa pentru florin si simona : NU SUNT SI NU VOI FI DE ACORD CU HOMOSEXUALII , DROGURILE SI ALTE “LIBERTATI” DE ACEST GEN ! AM O FAMILIE, O IUBESC SI NU VREAU COPILUL SA FIE NICI INCUIAT INSA NICI HOMOSEXUAL ! ASTA PENTRU CA PARINTII MEI M-AU ADUS PE LUME SI M-AU IUBIT TOCMAI CA EU SA INTELEG ROLUL FAMILIEI COMPUSE TRADITIONAL DIN FEMEIE SI BARBAT ! ORICE ATI SPUNE VOI NU O SA VA FACA SA-MI SCHIMB PAREREA SI PROBABIL ASTA SE APLICA SI ALTORA DE AICI, CHIAR DACA UNII SE REVOLTA SI CHIAR INJURA ! ASTA MAI TREBUIE IN ROMANIA : LEGALIZAREA CASATORIILOR INTRE HOMOSEXUALI SI ALTE PORCARII, CA DE RESTUL NE-AM “OCUPAT” NU ?

    SA VA FIE RUSINE SI SA VA MULTUMITI PARINTILOR CA V-AU CRESCUT !

    in rest bravo senatului ! si multumim acestui blog si altora apartinand Urbanilor !

  110. Dora said

    am February 26 2009 @ 5:41 pm

    Simona, la inceput chiar mi-a placut ce ai scris dar acum cred ca suferi de sindromul depresiv atipuc si anume de mania persecutiei.
    Nu sint deloc deacord cu cei care te-au injurat, eu iti sustin prima parere dar …linistaste-te, nu are nimeni nimic cu tine.

  111. cineva said

    am February 27 2009 @ 12:57 am

    Sunteti dezgustatori! Cu comentarii de genul “boule”, “retardatule”… Mi-e scirba cind citesc asemenea mesaje: asa se manifesta spiritul vostru… crestinesc?! Asa se manifesta RESPECTUL pentru opiniile altora, care nu coincid neaparat cu ale voastre?

    Care dintre voi aveti curajul sa ridicati primul piatra?!… Impotriva celor care nu au opiniile voastre, impotriva homoxesualilor sau a altora? Care dintre voi isi permite sa judece?!…

    Nu-mi place homoxesualitatea, insa si aceia sunt niste oameni si nu ai nici o vina daca nu au atractie sexuala normala!

    Sincer, mi-e scirba imensa de mesajele voastre si felul vostru de-a gindi: denota o ingustime imensa a mintii, incapacitatea de-a fi uman si deschis… Insa trimbitati ca sunteti crestini!

  112. florin said

    am February 27 2009 @ 9:56 am

    in sfarsit un om normal.

  113. Un Crestin Ortodox said

    am February 27 2009 @ 12:24 pm

    Inprimul rand, Sinodul BOR a spus CA NU ESTE IMPOTRIVA PASAPOARTELOR BIOMETRICE, asa ca nu inteleg de ce adeptii cipurilor (in cea mai mare parte atei) ataca BOR pe acest subiect.
    In al doilea rand, NU TEHNOLOGIA IN SINE ESTE ATACATA DE CATRE CREDINCIOSI CI SCOPUL IN CARE POATE EA FI FOLOSITA! Savatie Bastovoi, Danion Vasile si alti monahi sau fete bisericesti care sunt impotriva chipurilor au bloguri pe internet, deci se folosesc de computere si de chipurile din ele, care sunt mult mai complicate si avansate tehnologic decat un chip RFID (care e de fapt o antena cu un mic chip cu cateva informatii care emite unde radio cand sunt primite unde pe anumite frecvente). Problema e ca astfel se poate monitoriza activitatea unui om (daca am mai multe emitatoare in oras, pot sa vad pe langa ce emitatoare a trecut omul respectiv si sa refac traseul, desi nu l-a urmarit nimeni.
    Richard Stallman, parintele miscarii Open Source (care include Linux, FreeBSD si altele), fost profesor la MIT si unul din cei mai mari programatori si hackeri ai secolului 20 (intamplator ateu), este impotriva chipurilor RFID, pentru ca restrange libertatea individului (http://en.wikipedia.org/wiki/File:051118-WSIS.2005-Richard.Stallman_-_RFID.png). Acum, nu il acuza nimeni ca vrea sa ne arunce in Evul Mediu?
    Referitor la cei care ii ataca pe homosexuali, Ortodoxia nu a avut niciodata Inchizitie, asa ca sa nu creeam una acum, chiar si una morala. Cum poti sa injuri pe cineva si sa zici ca esti ortodox?

  114. miruna said

    am February 28 2009 @ 3:30 pm

    vai de noi, daca au ajuns si oameni de buna credinta sa accepte ca “normala” homosexualitatea, omuciderea (avortul) si cate si mai cate aberatii nascute din iluzia de “libertate” si “democratie”. Sa nu ne inselam, oameni buni, sa nu abdicam de la valorile parintilor si neamului nostru in numele “libertatii de opinie” si al “democratiei”. Valorile morale nu ar trebui sa se schimbe cu generatiile; uitati-va in istorie, pana de curand ele au ramas neschimbate; in ultimele 2 secole, insa, se intampla ceva fara precedent.
    Asta cu pasapoartele biometrice si cip-urile RFID sunt doar varful iceberg-ului; problema omenirii e pierderea valorilor autentice. Nu mai avem repere, nu mai stim cine suntem si ce cautam in vietile noastre. SA NE TREZIM cat mai e vreme!!!

  115. florin said

    am March 1 2009 @ 7:32 am

    Pentru Simona:daca nu stiai avortul e o crima, anticonceptionalele sunt abortive, homosexualii sunt niste erori ale naturii, iar fusta deasupra genunchiului o etalare ieftina a unei femei si mai ieftine,asa ca lasa-ne cu ideile tale moderniste.

  116. Senatul NU a votat legea privind pasapoartele cu CIP « Andreea WebBlog said

    am March 1 2009 @ 6:10 pm

    […] Urban I. Iulian Senator de Ilfov Grupul Parlamentar al PDL din Senat Vicepresedinte al Comisiei Juri… […]

  117. Mirabela said

    am March 2 2009 @ 9:53 pm

    Draga Simona, habar nu ai ce vorbesti!!!
    Anticonceptionalele si avorturile te duc la dezastru. Eu am luat 7 ani si acum m nu mai raman insarcinata. Am doua inseminari si ma rog la Dumnezeu ca sotul meu sa nu ma paraseasca de disperare!
    In ce priveste pasapoartele, foarte bine ca s-a facut ceva!
    Bravo! Sa ne tinem mai tari impotriva agresiunilor de tot felul! De ce suntem atat de pampalai ca neam? Uitati-va la unguri. Bine ca tiganii nu sunt asa destepti si ordonati ca ei, ca acum tara asta se numea Tiagnia.
    cat despre BOR, ce dezamagire!

  118. celmaimic said

    am March 3 2009 @ 9:29 pm

    Dragi romani ortodocsi!A venit primavara!Vremea se va incalzii!Datele biometrice putem sa le prajim,sunt bune calde!Amprenta digitala e o minune!Va dati seama!Nu mai suntem asa…orisicine…noi si banditii…Pai,tehnica ne va duce sigur spre bine…Dinamita e “buna” in razboaie..ucide si nu asa..in masa……dar cu ajutorul ei se scot zacaminte din munti sau ajuta la detonare poduri,cladiri..etc…Televiziunea….aduce sex,barfa,moda…dar aduce si Credinta asa ca pe TRINITAS…FRATILOR,NU VA AMAGITI!DACA SOCIETATEA NOASTRA E BOLNAVA,CU PATIMI SI PLINA DE NIZERIE…CE PUTEM SA FACEM?DOAMNE ,IARTA-NE DE PACATE,DE SMINTELI SI AJUTA-NE SA VEDEM PRIN OCHII TAI ADEVARUL.DA-NE SMERENIE,DRAGOSTE CURATA,BUNATATE,BLANDETE,LUCREAZA TU,DOAMNE BINELE PRIN noi,si scoate-ne cipurile din sufletele noastre!Amin!

  119. Criss said

    am March 5 2009 @ 10:42 am

    Sâmb?t?, 7 martie 2009, între orele 12:30-16:30, va avea loc un mar? de protest împotriva implement?rii cipurilor biometrice în documente (pa?apoarte, permise de conducere auto, c?r?i de identitate).

    Mitingul va începe în Pia?a Universit??ii, la ora 12:30, în scuarul de pe partea Spitalului Col?ea. La ora 13:30 se va porni în mar? c?tre Pia?a Unirii – în dreptul crucii de la poalele Dealului Mitropoliei, unde mitingul va continua cu discursuri, pân? la ora 16:30.

    http://www.angel.org.ro/?modul=mod_noutati_stiri&CID=53&id=265&lang=ro

  120. adriana said

    am March 11 2009 @ 12:28 pm

    cand va fi vremea luptei sa putem gandi la sf intii brancoveni cine are copiii stie ce zic va fi greu tare dar ne ramane rugaciunea asta nu ne poate lua

  121. ion123 said

    am August 25 2010 @ 7:53 pm

    ca de obice populatia civila nu este consultata, dar cand am fost consultati ultima data ? poate la medic , dar sondaje nu prea am mai vazut , asa ca , stat in stat, mai departe.

  122. Senatul NU a votat legea privind pasapoartele biometrice | Agentia de stiri Lacasuri Ortodoxe said

    am July 31 2011 @ 10:30 pm

    […] Urban I. Iulian Senator de Ilfov Grupul Parlamentar al PDL din Senat Vicepresedinte al Comisiei Juri…  Email This Post […]

Comment RSS · TrackBack URI