Nebunia supravegherii romanilor – Legea privind stocarea si retinerea SMS-urilor, amanata de Guvern

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Nebunia supravegherii romanilor – Legea privind stocarea si retinerea SMS-urilor, amanata de Guvern

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


26 Comentarii pana acum»

  1. gabriel said

    am February 25 2009 @ 9:30 pm

    eu consider ca de teama au aminat pt ca nu sunt in stare sa gestioneze asemenea volum de informatie http://www.anunturiplatite.ro

  2. online said

    am February 26 2009 @ 12:12 am

    legea a fost subtirica… asteptam una care sa defineasca toti termenii si sa lumineze situatia….

  3. apocas said

    am February 26 2009 @ 12:26 am

    sa lumineze pe masa(mama-sa)
    exista un remediu: fiece roman cu net trimete 100 de mailuri pe zi, si sa le stocheze si sa le citeasca baietii, adica cca 200.000.000 mailuri pe zi!!!
    nu ca nu au personal, nu au de unde angaja,
    pai astia nu citesc 50 de reclamatii pe zi dar sa le si analizeze

  4. Razboi întru Cuvânt » “Tacerea noastra inseamna sclavie” (Noutati 26 februarie 2009) said

    am February 26 2009 @ 1:20 am

    […] Legea privind stocarea si retinerea SMS-urilor, amanata de Guvern […]

  5. Mike said

    am February 26 2009 @ 1:31 am

  6. antisemitul said

    am February 26 2009 @ 8:47 am

    mai bine ar lasa lumea in pace si ar vedea de realele probleme …unde nivelul de trai si educatia sunt ridicate infractionalitatea este scazuta sau chiar inexistenta. cred ca ar trebui sa-si indreepte atentia asupra altor obiective nu asupra supravegherii si inregistrarii oamenilor.

  7. dan said

    am February 26 2009 @ 9:53 am

    @apocas… nu sta nimeni sa-ti citeasca mailul, indiferent cate trimiti sau primesti. ideea e ca, daca vreodata vor sa te infunde… (de exemplu ai ajuns senator al romaniei – cu “r” mic – si esti incomod) sa stie unde sa caute. si acum pot sa te asculte si sa te intercepteze si sa te citeasca… insa ilegal (fara mandat de la judecator). dupa ce sa va adopta legea… doar merg la “raft”, scot datele si ti le pun sub nas ca sa inchizi gura: fie ca ceri doar de mancare sau libertate, fie ca te lupti pentru altii dintr-o pozitie inalta. acelasi lucru e valabil si cu cipurile implantate sau nu.

  8. dan said

    am February 26 2009 @ 10:04 am

    si ideea care e… nu o sa-ti bage niciodata o lege cu toate manipularile si ingradirile deodata. le baga pe rand: ex. intai codurile de bare, apoi cipul biometric in pasaport, apoi in permis si buletin, apoi in produse de larg consum, apoi implant, apoi toata viata ta e la mana lor (nu e clar a cui mana insa sigur nu a ta ca om). la fel si cu legea cu stocarea datelor care e clar nefunctionala (cu cele 6 luni ale lor – ce ma opreste sa planific o infractiune cu 8 luni inainte de ex?), apoi “isi dau seama” ca nu e functionala si maresc perioada de la 6 luni la 5 ani si stocheaza si convorbirile si textul. ai acceptat legea, o modificare nu e mare lucru sa o mai inghiti, mai ales ca “terorismul si infractionalitatea” e o amenintare “reala” si tu chiar te temi ptr viata ta. asa ca vei fi dispus sa renunti la libertatile tale doar sa nu mori pe strada impuscat sau fara asistenta medicla daca ti se face rau. mai mult, situatia cu criza e creata artificial de “minti luminate” exact cu scopul de a creste teama si nesiguranta (la nivel mondial). sunt multe de spus dar aveti si voi ochi si minte sa vedeti ce se intampla.

  9. dz said

    am February 26 2009 @ 10:04 am

    bine zis dane

  10. ticut said

    am February 26 2009 @ 10:53 am

    subscriu…foarte bine zis!

  11. apocas said

    am February 26 2009 @ 11:01 am

    dl dan, asa e

    da ziceam si eu sa nu stam(degeaba desi tot degeaba e)

  12. apocas said

    am February 26 2009 @ 11:02 am

    vizionati lincul asta:

    Aceasta este o fotografie de la investirea lui Obama, in care se poate vedea
    in detaliu fiecare chip din multime. Folosind cursoarele din partea stanga sus
    ( sau dublu click ) se poate accesa si mari fiecare zona din imagine
    (asteptati cateva momente si imaginea se va clarifica). Fiecare persoana putea
    fi identificata dupa eveniment, in cazul unui eveniment nedorit.
    Fotografia a fost facuta cu o camera robotizata de 1474 megapixel (o rezolutie
    295 de ori mai mare decat a unei camere obisnuite).

    http://gigapan.org/viewGigapanFullscreen.php?auth=033ef14483ee899496648c2b4b06233c

  13. dz said

    am February 26 2009 @ 11:06 am

    interesant Apocas ! poti sa vezi pe oricine si imaginea ramane clara ! iti dai seama ce tehnologie au si nu stim nimic, doar ce s-a mai scurs din surse [si oricum sunt ridiculizati ca multi vor dovezi adica sa vin chiar obama sa le zica ca au tehnologia x sau y]

    multumim

  14. codin said

    am February 26 2009 @ 11:09 am

    Si daca n-ar mai fi legea asta ce s-ar intampla oare? Chiar asta e problema tarii noastre? Aiurea.Retelele de teroristi se afla pe statele de plata ale principalelor servicii secrete ale tarilor occidentale, sunt folosite de acestea in provocarea si gestionarea conflictelor armate de pe mapamond.Totul e o inselatorie.Ce ar fi sa nu mai fie nici o lege de genul acesta?!

  15. apocas said

    am February 26 2009 @ 11:22 am

    aia e la americani, dar uitati-va la una din bucuresti, cu putina indemanare eu mi-am gasit casa si marca de detergent din fereastra vecinilor

    http://www.norc.ro/

  16. dan said

    am February 26 2009 @ 11:23 am

    nu stam apocas degeaba… ne opunem chiar si acum. nu stiu daca ati avut timp sa vedeti aseara “Nasul” pe B1… a fost un sondaj (ce-i drept nu foarte profesional) insa din peste 4000 de votanti… 94% sunt clar impotriva ideei de pasaport biometric. deci ne opunem… politicienii care adopta asemenea legi (chiar sub paravanul Directivelor UE) sa stie clar ca nu ii vom mai vota. momentan asta e singurul lucru pe care-l putem face… sa ne informam si sa votam. mai tarziu daca lucrurile degenereaza… probabil se va iesi in strada. multe imperii s-au impiedicat in romania de-a lungul istoriei… sper sa-si rupa gatul de data asta

  17. Angie said

    am February 26 2009 @ 11:48 am

    Nu prea inteleg la ce le-ar folosi interceptarea tuturor SMS-urilor , telefoamelor, scrisorilor ! Uneori ceea ce se vorbeste sunt banalitati care nu intereseaza decat pe partenerul de comunicare ….
    As intelege daca prin asta s-ar urmari invartelile infractorilor si interlopilor, dar cu oamenii obisnuiti, oare ce-or avea?
    Asta e nebunie curata, care in plus mai costa si bani, pentru ca o aparatura atat de performanta nu e gratuita!…..

  18. dan said

    am February 26 2009 @ 11:58 am

    Angie… in primul rand ca momentan, cel putin legal, nu se stocheaza convorbirile ci doar cand ai sunat, pe cine, cat a durat convorbirea sau cand te-ai conenctat la internet, catre ce ip-uri ai facut trafic… nu stocheaza ce convorbiri ai avut. MOMENTAN. Chiar daca s-ar stoca si aceste informatii, nu le asculta nimeni – ca nu e timp de asa ceva. Doar daca au ceva cu tine le asculta: cum am scris mai sus – daca te impotrivesti sistemului, daca folosesti probabil anumite cuvinte cheie (de ex. cum ar fi “jos guvernul”, “bomba”, “terorism” etc) atunci te reduc la tacere. Asta e ideea. Dusmanul de clasa trebuie innabusit din fasa. Asta incercam sa evitam, initial imixtiunea in viata privata si ulterior sa ne aparam libertatea.

  19. apocas said

    am February 26 2009 @ 11:59 am

    e multa paranoie la nivelul de sus, dar si disperarea ca nu pot controla nici macar un furt de la o banca,
    ce a ce e deja paguba pt unii, si altele

    pe de alta parte tot raul spre bine, asta da de lucru la oameni si sunt multe odrasle de sus pusi, care au absolvit facultati cu calculatoare sau similare si care se vor regasi in asfel de joburi, (si mai ales bine platite).

  20. dan said

    am February 26 2009 @ 12:10 pm

    @apocas cu link-ul tau m-ai bagat in boala… imi vad masina cu tot cu nr de inregistrare. poti urmari pe cine vrei. http://www.norc.ro/

  21. dan said

    am February 26 2009 @ 12:11 pm

    s-ar parea insa ca pozele sunt vechi de cateva luni

  22. apocas said

    am February 26 2009 @ 12:32 pm

    cred ca din primavara trecuta, dupa pomii desfrunziti si dupa gramada de moloz din strada

  23. apocas said

    am February 26 2009 @ 12:36 pm

    dar totusi facuta cu grije, figurile trecatorilor sunt sterse si (de regula) si numerele de la masini
    cineva (multi) a muncit la examinarea pozelor bucata cu bucata

    se pot rotiimaginile ca din interior, au avut o scula care panorama.
    acu’ daca au facut-o, ar pute sa o si actualizeze ca nu mai conteaza,
    vrea sa iti puna racheta, ti-o pune pe masa in sufragerie sau in bucatarie, dupa caz

  24. apocas said

    am February 26 2009 @ 12:37 pm

    cred ca s-ar numi lovituri chirurgicale
    cred ca au tanjit dupa asa ceva la bombardarea belgradului.

  25. Maria said

    am February 26 2009 @ 9:35 pm

    si daca au amanat aceasta lege de ce ne ne sunt ascultate telefoanele? Toata lume isi da seama ca toate convorbirile sale sunt ascultate. Si cu ele inchise poti fi ascultat! de unde stim ca nu suntem ascultati? Cine ne poate demonstra ca nu suntem ascultati?

  26. Legea supravegherii datelor digitale: email, sms, etc a fost amanata - Nisi’s Blog - Mihai Nisipeanu said

    am February 27 2009 @ 2:10 pm

Comment RSS · TrackBack URI