Romanii obligati sa se toarne unii pe altii ! Stiati ca suntem toti niste teroristi ?

Tweet this



Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


Lasa un comentariu

Nume: (Obligatoriu)

eMail: (Obligatoriu)

Site:

Comentariu:


Romanii obligati sa se toarne unii pe altii ! Stiati ca suntem toti niste teroristi ?

Tweet this




Reclamati abuzurile la adresa iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


15 Comentarii pana acum»

  1. jiji said

    am January 29 2009 @ 1:22 pm

    nu stiu despre ce-i vb ca nu am rabdare sa citesc atata…scrieti si voi mai pe scurt :))

  2. AAA said

    am January 29 2009 @ 1:28 pm

    ops… cam nashpa articol. este vreo sansa sa nu se voteze? depinde doar de parlament? suntem la mana parlamentarilor? daca da, atunci suntem pa. banuiesc ca doar presa mai poate face ceva. noi,prostimea, cred ca nu avem nimic de spus.

  3. mike said

    am January 29 2009 @ 2:14 pm

    cam asa arata viata romanilor:
    http://ozi.ro/cum-arata-in-rusia-un-depozit-de-caramizi/

    noi fiind caramizile

  4. online said

    am January 29 2009 @ 2:25 pm

    nimic nu ma mai mira

  5. Cristian said

    am January 29 2009 @ 2:33 pm

    Sa nu ne mire daca, in astfel de conditii, multi investitori isi vor muta afacerile si locurile de munca in alte tari.

    Nimanui nu- place sa i se bage zilnic, degetul, lupa si un bec in cur.

  6. CristiM said

    am January 29 2009 @ 2:46 pm

    Domnule senator aveti sustinerea mea publica, daca o conta asta, pentru a imbunatati sau scoate rahatul asta. Exista cai de atac dupa ce e votata? Banuiesc ca da. Aratati-le sau folositi-le si eu va sustin.

    In alta ordine de idei…am primit ieri un email referitor la o actiune de contestare in justitie a introducerii cipurilor biometrice. Va scriu mai jos textul acestuia:
    > Dragii mei,
    >
    > la solicitarea si sugestia mai multor persoane din acest
    > grup, ingrijorate si de noua lege a inregistrarii
    > comunicatiilor, am hotarat sa numim Coalitia noastra,
    > Coalitia impotriva Statului Politienesc, pentru a acoperi si
    > acest nou atac la adresa intimitatii noastre. Avem in
    > pregatire actiuni si pe acesta chestiune.
    >
    >
    > Va aduc la cunostiinta ca am inregistrat astazi la Curtea
    > de Apel Bucuresti cererea de suspendare privind aplicarea
    > hotararii privind introducerea cipurilor in pasapoarte.
    > Dosarul are numarul 543/2/2009 si se judeca in data de
    > 11.02.2009 ora 9 la Curtea de Apel Bucuresti, Sectia a
    > VIII-a Contencios Administrativ si Fiscal, Completul 5
    > (puteti verifica pe
    > http://portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInstitutie=2&d=MjAwMDAwMDAwMTg1NDMz).
    >
    > Poate pentru multi dintre voi, fara pregatire juridica,
    > este greu de inteles demersul meu, sau care pot fi efectele
    > unei astfel de actiuni. Daca aceasta cerere va fi admisa de
    > judecator, hotararea de guvern privind cipurile cu date
    > biometrice din pasapoarte nu va putea fi pusa in aplicare
    > pana la judecata finala a contestatiei propriuzise (ce poate
    > dura ani de zile), si Guvernul va fi fortat sa ne emita in
    > continuare pasapoarte fara cipuri.
    >
    > Este foarte important sa participati si voi la aceasta
    > actiune si chiar sa ii indemnati si pe alti oameni sa o
    > faca. Cum puteti participa, va intrebati ? Intr-un mod –
    > dupa parerea mea – mult mai eficient decat semnand o petitie
    > on-line.
    >
    > Anume, depunand fiecare o cerere in dosarul deschis de noi,
    > prin care aratati ca sunteti de acord cu solicitarea
    > noastra, si ca veniti alaturi de noi in proces, cerand
    > suspendarea hotararii privind introducerea cipurilor in
    > pasapoarte. Daca la dosar se vor aduna pana la termenul de
    > judecata cateva mii de astfel de cereri, impactul asupra
    > judecatorului va fi covarsitor.
    >
    > Din punct de vedere mediatic, o asemenea actiune va fi de
    > asemenea receptata ca o actiune de masa, ce reprezinta
    > vointa unei majoritati a cetatenilor.
    >
    > Am atasat un model de astfel de cerere, pe care fiecare
    > dintre voi o poate completa cu datele sale personale, si
    > semna individual. Cererea poate fi adaptata si semnata si
    > din partea unei asociatii sau fundatii. De asemenea, sunteti
    > liberi sa interveniti cum doriti asupra continutului ei,
    > expunandu-va ce tip de argumente doriti in favoarea
    > suspendarii hotararii privind introducerea cipurilor in
    > pasapoarte.
    >
    > Esential este sa fie trimise pana la termenul de judecata
    > cat mai multe asemenea cereri la dosarul instantei, nu numai
    > de catre cei din Bucuresti, dar si din toata tara.
    >
    > Daca semnati si depuneti o astfel de cerere, acest lucru nu
    > va angajeaza si nu va obliga la nimic din punct de vedere
    > legal. Puteti sa nici nu va prezentati in instanta, ea se
    > poate respinge sau admite, nimeni nu va va trage vreodata la
    > raspundere, nu va va costa nimic.
    >
    > Cererea completata cu toate datele, inclusiv semnatura,
    > trebuie trimisa fie prin posta, avand ca destinatar: Curtea
    > de Apel Bucuresti, Sectia a VIII-a Contencios Administrativ
    > si Fiscal cu sediul in Splaiul Independentei nr. 5, sector
    > 4 Bucure?ti.
    > sau pe fax, la nr. de fax: 021/319.51.76
    >
    > Succes ! Daca aveti eventuale nelamuriri, va raspund
    > oricand cu placere la ele. Cei care doresc, ma pot contacta
    > si telefonic.
    >
    > Aveti permisiunea si chiar va indemn sa postati acest mesaj
    > si modelul de cerere atasat, in alte locuri pe internet,
    > pentru ca un numar ct mai mare de oameni sa se implice in
    > aceasta actiune, care ne ofera SANSE REALE de a stopa
    > aplicarea hotararii privind introducerea cipurilor in
    > pasapoarte.
    >
    > Tineti minte: SINGURA CONDITIE CA RAUL SA TRIUMFE, ESTE CA
    > OAMENII CU ADEVARAT BUNI SA NU FACA NIMIC.
    >
    > Avocat Mihai Rapcea
    >
    > ————————————————————
    > BAROUL BUCURESTI
    > CABINET AVOCAT RAPCEA MIHAI
    > tel. 0727673376; 0788170544
    > fax: 0318162186
    > ——————DISCLAIMER———————-
    > Acest e-mail este proprietatea exclusiva a Cabinetului de
    > Avocatura RAPCEA MIHAI. Informatia prezenta in acest mesaj
    > este confidentiala si se adreseaza numai persoanei fizice
    > sau juridice mentionate ca destinatara, precum si altor
    > persoane autorizate sa-l primeasca. Daca nu sunteti
    > destinatarul acestui e-mail, va rugam sa-l stergeti din
    > sistem fara a citi, copia sau distribui continutul catre
    > alte persoane. Dezvaluirea, copierea, distribuirea sau
    > initierea unor actiuni pe baza prezentei informatii , fara
    > acordul expeditorului , sunt strict interzise si atrag
    > raspunderea civila si penala. Va multumim pentru sprijinul
    > acordat in pastrarea confidentialitatii corespondentei
    > noastre.

    Am atasat la acest mesaj formularul de cerere care trebuie adresat Curtii de Apel Bucuresti; o puteti face prin Posta Romana(la expeditor/dvs. si destinatar -cand scrieti pe plic- urmariti sa treceti si codurile postale!), adresa exacta a destinatarului se afla la finish-ul acestui mesaj!

    1. Printati cererea
    2. Completati si semnati cererea
    3. Introduceti cererea in plic iar la adresa destinatarului scrieti adresa care se afla la finish-ul acestui mesaj!

    Aceasta cerere trebuie trimisa foarte repede pt.ca ea sa ajunga pina in data de 11 februarie 2009 cand este data procesului si cu confirmare de primire pentru a nu fi data disparuta cumva de cineva.

    Cererea este luata de la adresa
    http://fymaaa.blogspot.com/2009/01/cerere-suspendare-citeste-i-da-mai.html si urmeaza in continuare desi se mai afla si in attach(Cerere buna):

    Acesta este. Am verificat daca exista actiunea in instanta si exista. Eu unul subscriu la aceasta actiune si maine o sa trimit aceasta cerere catre instanta. Sper sa aiba efect. Macar sa nu mi se reproseze din partea copilului meu ca nu am facut nimic.

    Am postat acestea in ideea in care mai este cineva interesat. Imi cer scuze pentru dimensiune.

  7. Marius said

    am January 29 2009 @ 2:56 pm

    Iata cum opereaza legea “Spalarii banilor ” in Romania :
    Desi legea de mai sus era in vigoare , partenerul de afaceri care dorea sa preia societatea a mers la banca BRD-SG Braila (pe atunci era Directoare D-na. INGRID OPREA) si a comunicat ca doreste sa cumpere datoria firmei (provenita dintr-un contract de creditare) de la acea banca, printr-un contract de subrogatie comerciala. Banca spune DA , iar individul aduce 731.000.000 (saptesutetreizecisiunumilioane lei) cash si ii varsa in banca.
    Desi tranzactia era cusuta cu ata alba (banii aveau provenienta dubioasa) banca semneaza actul de subrogatie comerciala cu acesta. D-l. Soacate Vasile (acesta este numele asociatului) semneaza contractul de subrogatie si pentru firma (in calitate de asociat) si pentru beneficiar (in calitate de persoana fizica) , banca inchizind ochii !
    Ulterior tranzactia (depunerea sumei de saptesutetreizecisiunumilioane lei CASH) nu este anuntata la Centrala Prevenirii Spalarii banilor, in acest fel BRD-SG se implica activ, la nivel de director general de SAPLAREA DE BANI NEGRI.
    Intr-un articol mai vechi “Gulerele albe spala banii negri”
    http://209.85.135.104/search?q=cache:6MSZTDoIfocJ:www.urbannews.ro/download/645/+GAITAN+TIBERIU&hl=ro&ct=clnk&cd=1&gl=ro

    Evident in “tranzactie” erau amestecati directorul de la Directia Generala a Finantelor Publice Braila BOJESTEANU (care printre altele asigura “materia prima” pentru Soacate, actionind si ca “paravan” pentru controalele DGFP deoarece “tinea evidenta contabila” a firmelor lui Soacate !!!), comandantul Politiei de atunci comisarul Antonel COLCEAG, Sefa Sectiei Comerciale a Tribunalului Braila – judecatoarea MARIA-LUCIA VASILIU ( cartea de vizita a acesteia este la : http://news.4romania.com/Tribunalul-braila-raporteaza-cu-respect-premierului-adrian-nastase_25603.html ) … sii altii

    Important este faptul ca LEGEA ESTE INCALCATA DE CEI CARE TREBUIE SA O RESPECTE ( Directori de DGFP, Judecatori sefi, comisari sefi, directori de banca … etc.) . Cam acesta este si “profilul” ideal al organizatiilor de tip mafiot ce-si desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei, actionind pe baza unui acord mutual de tip “o mana spala pe alta” …

    Deoarece “pestele de la cap se impute” aceste lucruri la nivel CSM sunt mult mai ample si mult mai grave. Din pacate romanii (inca) nu au luat masurile ce se impun in vederea eliminarii acestor entitati care au jefuit Romania postdecembrista .

    Asteptam de aproape 20 de ani o Romanie cu fata curata … dar prezentul , realitatea atesta ca ne indreptam intr-o cu totul alta directie !

  8. Eugen said

    am January 29 2009 @ 3:38 pm

    Javra de Tariceanu vroia sa ne puna botnita ; el a promovat aceasta ordonanta.
    Stimati domni parlamentari : NU VOTATI INCATUSAREA NOASTRA CA NATIE !

  9. o molecula de apa said

    am January 29 2009 @ 3:48 pm

    Toata stima pentru lupta domnului senator. Sustin aceasta activitate a oamenilor competenti, de monitorizare a activitatii oamenilor politici, pe care nu o poate face oricine cu OBIECTIVITATE. Dar daca am citit bine, domnul senator este din grupul parlamentar PDL. Care PDL este majoritar in toate Camerele si are si o Alianta cu PSD.
    Deci mi se pare putin ciudat sa se ceara ca presa sa puna presiune pe guvernanti, citez : ” insa cu siguranta isi vor aduce aminte ca m-am luptat sa scoatem acest text de lege, cand o sa fie prea tarziu si cand o sa regrete ca in loc sa ofere romanilor informatii despre viata personala a vedetelor maneliste, mai bine presau autoritatile sa nu le limiteze drepturile si libertatile civile !”.
    Daca nu ma insel, PDL este in guvern, si multi sunt colegi ai domnului senator in PDL, ca atare prin politica partidului trebuie sa se sprijine unii pe ceilalti in actiunile lor, asa ca ,sper ca sa vad scris pe site intr-un viitor apropiat un alt text, de genul : ” …si nu m-am lasat pana nu i-am convins. Si vazand colegii mei cu cata convingere imi prezint si sustin argumentele, s-au hotarat sa ma sustina in actiunea mea si………”
    Cam de asta sufera acum Romania : ” FAPTE, NU VORBE !”
    Veche zicala romaneasca.
    Prea multi zic si prea putin fac. Oamenii sunt satui sa asculte vorbe fara sens. Vor sa vada REZULTATE. Vor sa vada oameni care vin in fata lor sa spuna CE AU FACUT, nu CE VOR SA FACA !
    Si eu , un simplu cetatean, asta vreau. Si as vrea sa spun mai multe, inclusiv despre multi asa-zisi ziaristi, dar nu e destul loc si nici destul timp. Mai spun doar atat:
    ” Un popor e ca o mare. La suprafata este agitatie, dar in adanc este liniste. Ce e mai frumos si mai relaxant decat sa privesti marea cand e linistita si razele soarelui ii mangaie suprafata ?
    Cand apele se agita, doar gunoaiele ies la suprafata. Si credeti-ma, din cand in cand, apele se retrag si lasa gunoaiele pe mal. Toate gunoaiele ajung la final pe mal. Si apele se linistesc iar, sub mangaierea razelor solare. ”

    Ce departe mi se pare Dumnezeu cate odata……..

  10. Traian said

    am January 29 2009 @ 3:54 pm

    Urban Iulian este cel mai bun senator din istoria acestui Parlament de kkt !

  11. Othelo said

    am January 29 2009 @ 6:17 pm

    In priuml rand vreau sa il felicit pe dl Urban, (este prima data cand o fac) dar cred ca asa trebuie sa fie o relatie intre un politician ales si cei care l-au ales sau nu. O informare continua, deschisa si corecta si o atitudine demna.
    Pe mine ma ingrijoreaza foarte tare acest art 8. Imi aminteste de Patriot Act din SUA, cam cu aceleasi prevederi. Iata ca nici nu s-au facut presiuni asupra noastra in acest sens, si cu o umilinta care nu poate decat sa iti provoace greata, noi anticipam astfel de propuneri legislative. Sunt sigur ca daca in State se va impune Legea Martiala (este pe rol acum), UE sunt si ei pe cale sa ia masuri asemanatoare, ne apropiem cu pasi repezi spre o dictatura globala (si afirm aceasta documentat, nu de la fabrica de zvonuri).
    Pentru cunoscatorii de engleza, as recomanda postul de radio independent al lui Alex Jones (autorul celebrului deja documentar Endgame) la http://www.infowars.com
    Dumnezeu sa ne aiba in paza, dar pana atunci trebuie sa ne facem cunoscuta vointa si sa spunem un NU raspicat la acest proiect de lege si cu precadere la art. 8. amintit mai sus. La fel si cu legea privitoare la ascultarea telefoanelor, violarea e-mail-urilor.
    Partea proasta este ca, asa cum am amintit, se incearca introducerea acestor legi la nivel global (de SUA am amintit)si in Canada, Australia si in UE. Daca popoarele respective vor accepta chestiile astea, o sa experimentam ceva ce nu a vazut istoria omenirii pana acum. Cine nu crede aceste lucruri se poate informa pe media alternativa care a mai ramas prin lumea asta, ca cea principala este confiscata de mult.De fapt introducerea acestor legi este o etapa dintr-una mai mare.

  12. ANONIM said

    am January 29 2009 @ 8:49 pm

    HAI LA RAZBOI SA I TERMINAM PE GUVERNANTII DE GUNOI!
    HAI LA REVOLUTIE DRAG POPOR!SA FACEM MINERIADA !

  13. gica said

    am January 29 2009 @ 8:54 pm

    Buna initiativa! Poate se si implineste…

  14. Urban Iulian » Condusi de frica, sau condusi de lege ? said

    am January 30 2009 @ 1:22 pm

    […] Romanii obligati sa se toarne unii pe altii ! Stiati ca suntem toti niste teroristi ? (1587) […]

  15. ISPAS SABIN MARIUS said

    am January 6 2010 @ 3:21 pm

    Petitie,
    Ma numesc Ispas Sabin Marius din Tg-Jiu ,judet Gorj,strada minerilor,bl.4,sc.4,ap.78,in varsta de 39 de ani,pensionat pe caz de boala.
    Din 30.09.2008 cand in cele din urma m-au dat ,,inapt” am trimis si 2-3 memorii si petitii,lunar domnului ministru al M.Ap.N.si la multe alte instituti.
    Din timpul stagiului militar si pana in 2008 am trimis anual memorii la M.Ap.N,unde conform certificatului medico-militar nr. 424/10 din 26.01.1993 si nr.8130/4 din 30.09.2008 am fost diacnosticat cu o boala incurabila din nastere la inima (din cauza ca nu am fost clasat din 1993 boal s-a agravat ) dar nu mi s-a stabilit ,,legatura cuzala” pntru a nu primi pensie militara,iar cei din comisie m-au mintit …,pentru a continua stagiul militar in locul altui individ …
    Am excutat stagiul militar,de opert nu m-au operat,tratament n-am primit de niciun fel iar dupa nenumarate memorii facute de tatal meu si de mine am fost si sunt umilit de toate institutiile …militare.
    Deoarece nu am contract de munca cu M.Ap.N.(armata fiind obligatorie) institutii nu exista ,de judecat nu m-am judecat niciodata si asistenta juridica nu mi s-a acordat.
    Va rog sa ma ajutati deoarece nu pot face fata,chiar unui proces daca nu sunt sustinut de nicio lege sau institutie.Mentionez ca in 2009 cind am fost in audienta la domnul Oancea am dat numele unei persoane care erea tot in situatia mea si orezolvase cu citeva zile inaintea mea,si mi sa raspuns rizind ca o sa verifice.
    Si la data 30.09.2008 cind mau dat INAPT nu am fost diagnosticat corect,la dosar am depus documente.
    Toti factori de decizie din armata au fost si mai sunt organizati in sistem mafiot .Va rog sa luati masuri.Cu respect rog a ma programa in audienta la dumneavoastra domnule ministru.

    data:02.01.2010 tel:0766592313 semnatura:Ispas Sabin Marius

    Personal domnului ministru al M.Ap.N.

Comment RSS · TrackBack URI