A luat 530 euro amenda pentru ca a depasit locul de parcare cu cativa centimetri

Tweet this

In vreme ce in Romania, soferii parcheaza unde vor, si cand vor, fiind de departe campionii europeni la nesimtire, iata ca in alte tari, depasirea cu numai cativa centimetri a locului de parcare, este sanctionata drastic; si la noi s-ar putea insa pentru asta Politia Rutiera ar trebui sa isi faca datoria nu sa inchida ochii si sa-i deschida doar in prezenta spagilor!

Un localnic din Zürich, Elve?ia, a încasat o amend? ustur?toare, pentru c? ?i-a parcat ma?ina cu câ?iva centimetri în afara locului marcat cu albastru de administra?ia local?. B?rbatul a trebuit s? pl?teasc? o sanc?iune de 818 franci elve?ieni (n.r.- echivalentul a 530 €) pentru ilegalitatea comis?.


Ma?ina a fost parcat? cu doar câ?iva centimetri în afara marcajului de pe asfalt




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


9 Comentarii pana acum»

  1. L. said

    am December 24 2008 @ 1:22 pm

    Cam ustaratoare,dar daca numai asa se pot civiliza oamenii…

  2. soferu said

    am December 24 2008 @ 2:53 pm

    Ce bine ar fisa se faca si la noi asa. Chiar cu riscul sa protesteze unii

  3. Alin said

    am December 24 2008 @ 4:00 pm

    Sunt de acord sa se faca asa si la noi, dar NUMAI dupa ce o sa avem si noi locuri de parcare, pana atunci nu au decat sa inchida ochii politaii din Romania.

  4. online said

    am December 24 2008 @ 4:11 pm

    Poate ar fi bine la noi sa avem locuri de parcare. Eu as vrea ca pt alcool la volan sa nu mai poti conduce niciodata, pentru accident grav din vina ta, la fel, pentru treceri pe linie continua, mers pe interzis, etc sa se ia permisul asa pe vre-o 6 luni ca pe viitor sa te gandesti de 2 ori….

  5. RONIN said

    am December 24 2008 @ 4:38 pm

    ONLINE…CORECT…CORECT……

  6. ADI said

    am December 24 2008 @ 4:59 pm

    si la noi s-ar sanctiona asa ceva.rau este ca la noi nu se sanctioneaza fapte mult mai grave .de exemplu eu am fost sanctionat pt ca am detinut 30 sticle de bauturi alcoolice (avand pret total de achizitie de 150 ron),care aveau timbre lipite necorespunzator.desi am prezentat facturi pe intreaga cantitate de bauturi,am fost sanctionat cu 20000 ron.pe nimeni nu a interesat ca nu era vina mea pt aplicarea defectoasa a timbrelor pe aceste sticle.sa fi ajuns controlul si la distribuitor,importator etc ,s-au multumit sa sa fiu doar eu amendat.i-am dat in judecata ,iar ei in intampinarea facuta ,printre altele sustin ca reprezint un caz social DEOSEBIT DE GRAV.asa ca pt crima poti fi judecat in libertate ,iar dupa judecata sa fi achitat,iar pt nimicuri sa platesti de sa te saturi sau chiar arestat.aici nu se poate trai ! ! !

  7. Mihail Rusu said

    am December 24 2008 @ 5:14 pm

    Ce bine ar fi sa intre si la noi legea…..
    De curind am fost la Carrefour cu micul meu Nissan Micra si efectiv ma-am chinuit sa parchez intre niste super gipane parcate in DIAGONALA !!! Mai mai ca am fost la un pas sa le iau ventilele, dar …asa ar trebui reactionat in masa, ca sa nu mai isi bata joc de ceilalti – daca lege nu este…

  8. Patriotul said

    am December 24 2008 @ 7:20 pm

    Eu am luat o amenda pentru rovigneta la iesirea din Austria, pur si simplu am intrat in tara pe la 23.00 apoi m-am cazat si dimineata ieseam deja spre Italia; politistul mi-a spus destul de clar : nu aveti rovigneta asta inseamna 120 euro amenda, daca nu recunoasteti amenda este de 400 euro sau daca nu doriti sa o platiti aveti o intalnire cu judecatorul maine dimineata .
    Omul pur si simplu isi facea treaba, nu exces de zel, marlanie etc.
    Foarte corect, asa trebuie procedat si la noi …

  9. alecsandru catalin said

    am December 29 2008 @ 3:09 pm

    Cam disperati-exces de zel! Pentru cativa centimetri…Se pare ca-si doresc sa nu ramana someri politistii aia mai degraba!!!

Comment RSS · TrackBack URI