Ciudatenii medicale : unui copil medicii trebuie sa-i rupa oasele ca sa poata creste !

Tweet this

Co?mar pentru un b?ie?el de doar patru ani din Münster, Germania. Conform ziarului Libertatea nu se poate bucura de copil?rie din ca­u­za unei boli crunte, care nu îl las? s? se dezvolte nor­mal. Conform me­di­cilor cita?i de ziarul Bild, micu?ul Ales­sandro nu va  avea o în?l?ime normal? atunci când va cre?te, ci doar 1,47 m. Ca urmare, b?ie?elului i s-au rupt, practic, oasele ?i i s-a fixat un aparat de alungire a a­cestora.oasele ?i i s-a fixat un aparat de alungire a a­cestora.

Alessandro  îndur? cu greu chinurile opera?iilor

Alessandro sufer? de o boal? rar?, numit? a­chon­droplazie, o form? de nanism, din cauza c?reia nu va fi mai înalt de 1,47 m. P?rin?ii lui, Nicola ?i Martin, împreun? cu medicii de la spitalul din Münster, au hot?rât s?-l ajute pe micu? s? ajung? m?car la 1,67 m, cu ajutorul unui aparat de alungire a oaselor, un dispozitiv cu multe fiare ?i ?uruburi, care îi provoac? b?­ie­?e­lu­lui dureri crunte.

Chiar dac? medicii au garantat c? procedura chinuitoare va a­vea succes, Alessandro trebuie s? treac? prin­tr-un ?ir de cel pu?in 10 ope­ra?ii, luni întregi petrecute în c?rucior, iar de-a lungul vie?ii trebuie s?-?i su­p­r­avegheze cu mare grij? greutatea. Ca un prim pas, recent, medicii i-au rupt oasele de la picioare prin­tr-o interven?ie chi­rurgical?, apoi i-au imobilizat mem­brele în ni?te tije me­talice, ce i-au fost fi­xa­te cu câte patru ?u­ru­buri speciale. În mo­men­tul în care oasele în­cep s? se sudeze, ?u­ru­bu­ri­le sunt strânse, pentru a le rupe din nou, ­a­lun­gind astfel ti­bia.

Ast­fel de interven?ii chi­nuitoare vor a­vea loc perio­dic, iar mi­cu­?ul Ales­­sandro pl?­te?­te cu lacrimi grele ?i dureri crâ­n­cene fiecare centi­me­tru care se a­da­u­g? la î­n?l­?i­mea lui.

?i un român a tr?it aceea?i experien??

http://www.libertatea.ro/stire/ii-rup-oasele-ca-sa-creasca-221873.html

Pentru comentarii sau sugestii pe tema acestui material , ori daca ati trecut prin situatii similare si credeti ca ele trebuie cunoscute si reclamate autoritatilor si Justitiei, va invit sa imi scrieti la adresa iulian.urban@gmail.com




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


20 Comentarii pana acum»

  1. Designeru said

    am November 25 2008 @ 12:40 pm

    demn de libertatea.ro… foarte bun inceput azi

  2. eli said

    am November 25 2008 @ 12:46 pm

    Niste dobitoci!! Ma-sa si tac-su si toti doctorii!
    Nu au auzit de baschet???
    Nu era mai simplu sa il dea de mic la un sport ca inotul, baschetul…care sa ii stimuleze cresterea in inaltime??
    Ati vazut baschetbalistii cat sunt de inalti?
    antrenamente, nene! In aer curat, cu un cos de baschet in curte…mai bine se distra toata familia langa cosul de baschet decat sa chinuie copilul.
    Sa-ia dracu! Sa-i perpeleasca in cazanul cu smoala si sa le rupa oasele!

  3. paula said

    am November 25 2008 @ 12:52 pm

    eli, de ce crezi ca baschetbalistii fac baschet?? e povestea cu oul si gaina…ei fac bachet PENTRU CA SUNT INALTI, nu invers… nici eu nu sunt de acord cu aceste chinuri pentru nimeni, dar pana la urma parintii isi asuma responsabilitatea, suferind impreuna cu copilul lor.

  4. SYM said

    am November 25 2008 @ 12:57 pm

    Sunt niste nenorociti! Cum sa rupa oasele copilului! Fir-ar capul lor sa fie!!!! Halal parinti! Vorba lui Eli…la baschet trebuia sa il dea si…chiar si asa…daca nu il dadea la baschet….ce? nu s-au mai vazut oameni mici de inaltime in ziua de azi? Au preferat sa chinuie copilul pentru cativa centimetrii in plus! NENOROCITII!!!!!!

  5. eli said

    am November 25 2008 @ 1:05 pm

    Am doi frati gemeni. Unul joaca baschet si are 1.95 m. Celalalt este mare “bataus”; face karate…nu stiu ce stil…nu ma pricep… dar are 1.75 m. E putin mai inalt decat mine.
    Cred cu tarie ca sportul face minuni. Ati vazut la jucatorii de rugby ce musculatura se dezvolta?
    E drept ca fratii mei nu sunt gemeni identici; dar, cum dracu de e mai inalt cu 20 cm tocmai cel care sare tot timpul la baschet?

  6. eli said

    am November 25 2008 @ 1:11 pm

    Apropo! cand ia dus tata la club la Dinamo, i-a dat la inot. Erau doi ghindoci; nici nu stiu daca erau la scoala. Unul a ales sa se transfere la fotbal…si apoi la baschet si celelalt a abandonat de tot clubul si s-a dus la karate, pt ca avea un prieten ….
    Nu si-au ales sporturile pentru ca aveau o constitutie fizica anume; erau copii si au facut ce le placea. La inaltime erau la fel cand s-au apucat. Mi-ar placea sa pot sa vi-i arat. Nu sunt eu o promotoare a sportului; eu iau liftul un etaj si autobuzul o statie. Dar, stiu ca sportul practicat lasa urme . Ati vazut cum se dezvolta gimnastele? Cat de micute raman!

  7. Daniel said

    am November 25 2008 @ 2:39 pm

    Eu as zice sa le rupa si gaturile … poate se alungesc. Nasol sa fii mic de statura, dar nici sa treci prin asa chinuri pt 10 cm…

  8. Irina said

    am November 25 2008 @ 3:03 pm

    De ce va oripilati atat? Sunt nspemii de astfel de cazuri in lume.. si voi va alarmati pentru unu’ prezentat in prag de alegeri? Haideti sa nu fim ipocriti. Boala asta este necrutatoare.. Am un prieten care a ramas la aceasta inaltime (1.30) indiferent cat sport a practicat in copilarie.
    Faptul ca fratii tai au crescut, Eli, este doar din gene. Ar fi fost interesant de vazut ce s-ar intamplat daca alegeau invers.

  9. online said

    am November 25 2008 @ 3:04 pm

    macar pana la 1.67?
    la inaltimea aia depasesti pe muuuuuuuulti
    oricum… e nasol

  10. cristi69 said

    am November 25 2008 @ 3:25 pm

    e posibil ca mai tarziu sa le multumeasca parintilor!!!cati dintre voi va mai aduceti aminte de dureri din copilarie ,si cat de usor treceti acum peste ele?(de exemplu cand vi s-au schimbat dintii..sau cand v-au iesit dintii de lapte…etc..)

  11. izolatii said

    am November 25 2008 @ 3:55 pm

    eu consider ca sunt masuri extreme , in viata poti face orice alt sport…

  12. Constantin-Alexandru Tabacu said

    am November 25 2008 @ 5:00 pm

    Niste cretini retardati -> parintii copilului , pentru ca accepta sa-si chinuie copilul in halul ala.
    Iar medicii, niste profitori, ceea ce macar este omenesc. Sigur au promis ca totul va fi bine si copilul va creste inalt. Iar ei isi iau salarii bune si experimenteaza pe astfel de nefericiti.

    Interventii de genul asta creeaza mult mai multe probleme decat rezolva, iar acel copil nu va avea o maturitate fericita.

    Daca ai parinti dobitoci … te-a luat dracu.

  13. nick said

    am November 25 2008 @ 6:08 pm

    da ce-i cu prostiile astea cu ruperea picioarelor trecand prin toate chinurile,doar sa te faci mai inalt?.Exista atatia pitici in lume care nu trec de 1-1.20cm,si duc o viata normala ca si noi.Parintii acelor copii,le lipsesc ceva la cerebel,daca era vreo boala nevindecabila,era altceva

  14. Trez said

    am November 26 2008 @ 6:13 am

    acum Urban, prezinta stirile?
    parca el era avocat nu prezentator de cazuri d-astea

  15. david said

    am November 26 2008 @ 9:56 am

    Ce parinti denaturati:|cum sa faci asa ceva unui copil?…………. ma revolta….i-as scuipa in fata!

  16. busumary said

    am November 27 2008 @ 9:00 am

    Nu viitorii sportivi aleg sportul,ci sportul isi alege sportivii.Nu oricine poate sa faca orice sport.Fiica mea a facut 5ani de gimnastica de performanta dar contrar comenturilor de mai sus/jos,nu a ramas mica de statura(la 11ani jumate are 1.50m)Inaltimea poate fi ceva nativ sau se poate dezvolta.Depinde de fiecare individ cat,cum si cand este dispus la crestere.Unii parinti isi aduc fetitele la gimnastica tocmai ptr a le da drumul la crestere.Asa e,sportul dezvolta,dar dezvolta un organism sanatos.Nu poti face sport daca ai probleme cu inima sau in cazul de fata poate picioarele nu ar putea suporta greutatea corpului sau pot fi multe alte cauze ori poate nu e alta solutie(am stat in copilarie un an intr.un sanatoriu unde erau o multine de copii operati sau care urmau sa fie operati de diferite malformatii ale oaselor-credeti ca acelor copii nu le.ar fi fost mai usor sa incerce cu sport sa se indrepte ,in loc sa stea 10-12 ani in spital si sa fie supusi atator operatii si chinuri?) E dureros cand te gandesti la procedura,asa e,ii condamnam pe parinti ptr decizie,dar sa ne gandim si la impactul staturii copilului intre prieteni,viitorii colegi,societate(statura de pitic,vazuta ca un defect in marea majoritate a gandirii omului)Va fi pregatit acel copil sa faca fata ironizailor,refuzurilor primite in viata…??e drept,10 cm nu e mult,dar daca nu.l ridica mult in inaltime,poate ii va ridica moralul. O zi faina s.aveti !

  17. shleampi said

    am January 28 2009 @ 12:04 pm

    Toti cei care ati huiduit aceasta solutie, sunteti niste imbecili, niste ignoranti!!! Mai informati-va si voi, oameni buni! Sunt putini care isi permit aceasta operatie. Stiati ca la ora actuala este singura modalitate ca acesti copii sa ajunga la o inaltime cat mai aproape de normalitate, si in felul asta, acel copil se poate integra in societate. Sportul ajuta doar in cazul in care acel copil este normal, sanatos. Din cauza ignorantei, suntem o natie cat se poate de inapoiata! Mentalitate de inapoiati! Voi sunteti cei care aratati cu degetul pe strada si radeti pe infundate cand vedeti un copil, un om cu o problema fizica, si dupa tot voi sunteti cei care dati de pamant cu masurile care, culmea, ii ajuta pe acei oameni! Bleah! Mi-e scarba de voi!

  18. Godfather said

    am March 12 2009 @ 9:59 pm

    Nu mai aberati va rog ca n-are legatura sportul cu inaltimea ,aici e vorba de o boala. Sportivii isi aleg in functie de inaltimea si dezvoltarea fizica pe care o au sportul respectiv la care vor sa faca performanta. Asta nu inseamna ca daca stai toata ziua pe teren si arunci la cos te faci de 2 m si100 de kg poti sa joci pana lesini. Un jokeu e asa pirpiriu de la calarit? Daca se apuca de K1? Se facea cat Daniel Ghita? daca se poate ajuta cineva nu vad de ce sa nu se faca acest lucru. Asa ca decat sa criticati mai bine va vedeti de treaba… de fapt…de…e usor sa vorbesti cand nu te aflii tu in situatia asta. Cu mentalitatea asta nu schimbam nimic…(de parca s-ar mai putea schimba ceva oricum…) sanatate maxima , fericire exagerata la toata lumea!!!

  19. ela said

    am November 4 2009 @ 8:10 pm

    copilul are o boala. stiu medicii ce stiu. sa lasam ipocrizia de-o parte , cate dintre noi(fetele) nu ironizam sau respingem baieti pitici? si acum sariti de cur in sus ca vaaaaaiii, nuuuu ca ce are daca e pitic? voi v-ati uita la unul de 147cm? vorbesc de fete care au peste 160 cm. si nu, aspectul asta nu va fi niciodata compensat de o personalitate puternica(nici nu are cum sa isi dezvolte asa ceva in conditiile in care va fi pitic si respins), nici de o figura frumoasa, nici de studii. daca are noroc sa fie bogat are sanse sa isi gaseasca in cel mai bun caz o parasuta frumoasa care sa se uite cu scarba la el.

  20. cristina said

    am January 16 2010 @ 4:24 pm

    e usor de criticat eu va spun din propia mea experienta sint in cauza am o fetita cu aceasta boala nu e usor pt noi ca parinti dar pt copii cind vor creste pina acum este singurul tratament pt aceasta boala mai e si cura de hormoni de crestere dar se zice ca nu prea face miracole ce i ramane unui parinte e sa se gindeasca la binele copilului

Comment RSS · TrackBack URI