INCREDIBIL : profesorul care a dezavaluit ca berea produsa in Romania este cancerigena , AMENINTAT CU MOARTEA de patronul unei fabrici de bere !

Tweet this

Un scandal uria? e pe cale s? izbucneasc?, în aceste zile, în industria berii. Renumitul profesor Gheorghe Mencinicopschi (foto dreapta, jos), directorul Institutului de Cercet?ri Alimentare, a fost amenin?at de un membru al patronatului din domeniu, dup? ce a dezv?luit c? berea produs? în România, ?i nu numai, con?ine aluminiu, datorit? filtrelor folosite în fabrici, substan?? care poate provoca Alzheimer.

Se pare c? filtrarea las? aluminiu în compozi?ie

Adev?rul despre berea produs? în România se pare c? deranjeaz?. A sim?it-o pe pielea lui chiar prof. Mencinicopschi, care a îndr?znit s? prezinte, în urm? cu ceva timp, rezultatele unor cercet?ri realizate de Institutul de Cercet?ri în Tehnologia Berii ?i Mal?ului din Berlin. Concret, nem?ii au tras un semnal de alarm? în privin?a sistemului tradi?ional de filtrare a berii, ce se face cu ajutorul kiselgurului, o roc? sedimentar? ce con?ine 86% siliciu, 5% sodiu, 3% magneziu ?i 2% fier.

"Am fost la Berlin s? v?d. Rezultatele cercet?rii elev? faptul c? silicao?ii de aluminiu din kiselgur sunt dizolva?i de PH-ul berii, iar aluminiul dizolvat nu poate fi stopat de filtru ?i poate ajunge astel în diverse cantit??i în lichid. În func?ie de cantitate, prezen?a aluminiului în corp poate provoca diverse boli, dintre care cea mai grav? e Alzheimer", ne-a declarat cercet?torul. La ora actual?, 25 din cele 27 de fabrici de bere din România folosesc sisteme de filtrare cu kiselgur. Conform Pubradio, în urma dezv?luirilor, Mencinicopschi e sunat de un membru al patronatului din domeniu ?i amenin?at s? lase deoparte acest subiect dac? dore?te s? aib? o b?trâne?e fericit? ?i s? se bucure de pensie. Contactat, ieri, de Libertatea, Vasile Joant?, vicepre?edintele Patronatului Societ??ilor Independente Produc?toare de Bere din România, ne-a declarat c? a avut zilele trecute o discu?ie cu profesorul Mencinicopschi, dar neag? faptul c? l-ar fi amenin?at.

 Berarii români: «Tehnica de purificare e sigur?»

Asocia?ia "Berarii României" a ?inut ieri s? ne precizeze c? tehnica de purificare cu kiselgur este sigur?. "Filtrarea de acest tip este utilizat? pe scar? larg? la o am? divers? de b?uturi incluzând berea, vinul, b?uturile r?coritoare ?i sucurile de fructe. Kiselgur e un produs organic de origine natural?, compus aproape în întregime din dioxid de siliciu, fiind folosit exclusiv pentru a îndep?rta impurit??ile din b?utur?, f?când-o clar? ?i str?lucitoare. Deoarece kiselgurul e insolubil, cantit??ile care ajung în b?utur? sunt infime", ne-a comunicat asocia?ia.
Pentru comentarii sau sugestii pe tema acestui material , ori daca ati trecut prin situatii similare si credeti ca ele trebuie cunoscute si reclamate autoritatilor si Justitiei, va invit sa imi scrieti la adresa iulian.urban@gmail.com




Reclamati abuzurile la adresa office@asistentapentruconsumatori.ro sau la adresa: iulian.urban@gmail.com

Redirectioneaza 2% pentru Asociatia www.asistentapentruconsumatori.ro


22 Comentarii pana acum»

  1. Adi B. said

    am September 28 2008 @ 2:05 pm

    Mai bine bem apa filtrata acasa cu sistemul de filtrare casnic espring

  2. Radu Suceveanu said

    am September 28 2008 @ 2:16 pm

    Pai si fumatul provoaca cancer :)

    Alcoolul este nociv, prin substanta.

    Ce mai conteaza cateva mg de AL cand se distrug atatea mii de neuroni cu fiecare ml de alcool pur ajuns in sange?

  3. miki said

    am September 28 2008 @ 2:16 pm

    E deja pe teritoriul MAFIEI…
    S-au simtit amenintati ca o sa le scada vanzarile,
    si au rabufnit

  4. Catalin said

    am September 28 2008 @ 3:34 pm

    incorrect word in title: “dezavaluit” 😛

  5. Clientu007 said

    am September 28 2008 @ 8:19 pm

    No binie no, amu’ daca-i asa, bere cu aluminiu, otraviti poporu’ numa sa va iasa punga groasa, bata-va sfantu de ciacanai!!!
    No pai dara ce aveti cu omu ista, ce voi nu stiti ce faceti, blastamatilor? Numa’ sa-l atinjeti, c-apoi iti vedea voi !!!

  6. cosmin said

    am September 28 2008 @ 8:49 pm

    BETZI FARTZILOR CORONAA…LA MAS FINA ..LA CE SAI IMBOGATZIM PE TZOPARLANI ASHTIA DE BERARI DIN ROMANIA :))

  7. ZaiR said

    am September 28 2008 @ 8:51 pm

    da stim..”placerea dauneaza grav sanatatii”.

    Un alt articol/o alta stire, care nu face decat sa creeze publicitate actorilor din rolurile principale.

  8. MADCAT said

    am September 29 2008 @ 10:21 am

    Beti, manca-v-as coliva! Beti ca alcoolul face bine! Beti si fumati! Daca ati putea sa beti, sa fumati si sa va drogati in acelasi timp, JUST DO IT, tzarane!

  9. una said

    am September 29 2008 @ 10:57 am

    eu cred ca profesoru e cam paranoia…sufera de scenarita:))

  10. Petre said

    am September 29 2008 @ 12:10 pm

    Deci de 5.000 de ani, omenirea consuma alcool si a ajuns unde a ajuns..si dupa 5.000 de ani, venim si spunem ca domnule, tutunul dauneaza grav sanatatii (hai ca tutunul nu e folosit decat de vreo 300 de ani pe scara larga) dar ca alcoolul dauneaza grav sanatatii. In cazul in care nu sunteti atenti: Consumul EXCESIV de alcool dauneaza grav sanatatii. Deci buei, daca beti ca Setila, cum mama naibii sa nu muriti dreacu de ciroza, de Alzheimer si mai stiu io ce boli cauzeaza consumul excesiv de alcool. Si consumul de alcool la noi in tara este sub media europeana. Irlandezii consuma cel mai mult, fumeaza cel mai mut si nimeni nu le are baiu…doar noi, romanii, trebuie sa ne ferim de toate: nu mancati aia, nu beti aia…nu lua aia, nu lua ailalta…pai la asa de multi analfabeti in tara asta, bineinteles ca tre sa fie cineva care sa le spuna: Nu lua aia…ia aia…si aceia e si mai daunatoare. Etichtele sunt puse doar pentru deosebirea produselor intre ele, nu pentru a fi citite, ca e prea mic scrisul. Eu propun ceva, ca la fiecare produs sa fie inclus un prospect, ca la medicamente…ce ziceti.

    Domnilor, in Romania e interzisa placerea…

  11. Tyckus said

    am September 29 2008 @ 4:31 pm

    Bai oameni buni…nu am auzit pe nimeni in tara asta sa fi murit din cauza aluminiului din bere…din cauza unuia care este impotriva berii noi NU trebuie sa o dam pe ceaiuri …

  12. Iordan said

    am September 29 2008 @ 7:24 pm

    Ce sa ne mai mire cand ministrii “fac coada” la DNA? Fura si ei cat pot, indiferent de consecinte. Ar fi interesant un studiu privind Coca-Cola si McDonalds. Am fi surprinsi de cat va cheltui pe sanatate statul roman, respectiv contribuabilul ca urmare a consumului acestor produse.
    Iordan
    http://www.inventatori.ro

  13. Paul Popescu said

    am September 30 2008 @ 10:38 am

    Tot ce-i bun, ori e imoral, ori e ilegal, ori ingrasa… (ma rog, dauneaza la sanatate)

  14. gogu beraru said

    am October 2 2008 @ 2:13 pm

    Am primit si eu un mesaj ca nu stiu ce mail contine un virus, si acum constat ca asta e deja al doilea articol in care se insemineaza anumite informatii care incearca sa submineze un produs: nu folositi mailul, nu beti berea romaneasca. Sunt curios ce o sa mai citesc in continuare pe acest site, dar oricum concluzia mi-am format-o: site-ul e de 2 bani

  15. c14u5 said

    am October 3 2008 @ 8:37 am

    Daca s-ar scoate la iveala cat “bine” fac toate substantele chimice din alimente sa vedeti atunci cum cercetatorii ar fi omorati pe capete, GARANTAT. Pana s-ar opri cercetarea. Acuma doar se ameninta…

    Cei din industria alimentara ofera clienti celor din industria farmaceutica care prospera in special in tarile prapadite unde nu este informatie.

    Nu stiu daca aranjamentul este voit, dar stiu ca este potrivit bine.

  16. Miron said

    am October 3 2008 @ 12:20 pm

    Iulian, nu mai prelua absolut tot ce scrie Libertatea. Trecand pe langa faptul ca daca ma luam dupa ei, pana acum nu mai mancam si nu mai beam nimic (si cred ca muream mai repede decat pot sa mor… din cauza berii :))), informatia cu amenintarea se pare ca nu e verificata. Nu a aparut decat in Libertatea, ceea ce bate la ochi…

  17. ildiko said

    am October 4 2008 @ 11:50 am

    Din compozitia sus mentionata nu reiese unde este aluminiul. Kiselgurul este format din depunerea diatomitelor (alge)si in mare parte este constituit din dioxid de siliciu care intra in reactie doar cu acidul fluorhidric. Ca orice roca (chiar daca este monominerala)contine in diferite cantitati impuritati. Poate acolo sa fie regasite si aluminosilicatii. Ar fi trebuit sa spuna clar ce fel de aluminosilicati cauzeaza contaminarea berii. Ph-ul nu dizolva nimic in univers, este doar un parametru. Substantele componente care dau ph-ul poate sa elibereze aluminiu intr-o forma solubila. Ar fi interesant de identificat si aceasta substanta. Si fierul din kiselgur poate intra in bere.
    Informari incomplete din nou domn profesor.

  18. Mitza_003 said

    am October 4 2008 @ 10:31 pm

    Daca o tinem tot asa, o sa a jungem intr’o buna zi sa nu mai consumam nimic pentru ca toate produsele alimentare vor fi considerate nesanatoase.

  19. paul said

    am August 30 2009 @ 4:50 pm

    profesorul asta Gheorghe, e pocait?

  20. vasi said

    am January 16 2010 @ 10:23 pm

    lasativa fratilor de alcool si tutun. nu sunt bune. eu fumez 40 tigari pe zi si beau cam 5 beri. as vrea sa ma las dar nu stiu cum. astept sfaturi pe mail.

  21. MIRCEA said

    am October 2 2010 @ 9:28 am

    DA-O DRACULUI DE BERE! BEtI vodca de carutzasi !

  22. adrian said

    am April 1 2011 @ 7:55 pm

    toate produsele din ziua de azi sunt cancerigene….

Comment RSS · TrackBack URI